
Naujausios
Žinomas asmenybes primins lentelės
Joniškio kultūros centro iniciatyva mieste ant trijų pastatų pritvirtintos atminimo lentelės, priminsiančios apie juose gimusias, gyvenusias ryškias praėjusio šimtmečio asmenybes – bajorų, savivaldos veikėjų Leparskų giminę, dramaturgę Sofiją Kymantaitę–Čiurlionienę, ir apie svarbų įvykį – bajoro Stanislovo Goeso įkurtą pirmąją šiame krašte vartotojų kooperatinę bendrovę.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Žinoma rašytoja gimė Joniškyje
Prie pastato Bažnyčios gatvėje pritvirtinta lentelė, informuojanti, kad šiame name 1886 metais kovo 13 dieną gimė bajorų kilmės lietuvių rašytoja, dramaturgė, literatūros ir meno kritikė, visuomenės veikėja, poetė ir vertėja Sofija Kymantaitė–Čiurlionienė (1886–1958).
Bežemio bajoro šeima materialiai vertėsi sunkiai, tad S. Kymantaitė–Čiurlionienė augo pas dėdę dekaną Vincentą Jarulaitį. Ji baigė gimnaziją Rygoje, 1904–1907 metais Krokuvos aukštuosiuose Baraneckio kursuose ir Krokuvos universitete studijavo mediciną, vėliau – filosofiją bei literatūrą. Buvo aktyvi visuomeninio moterų sąjūdžio dalyvė, 1907 metais dalyvavo moterų suvažiavime Kaune.
1929–1937 metais ji buvo Lietuvos delegacijos Ženevoje prie Tautų Sąjungos socialinių reikalų komisijos narė, atstovavo Lietuvos moterims tarptautiniuose suvažiavimuose.
Dirbo redaktore, bendradarbiavo leidžiant almanachus ir rinkinius, periodiką. Dažnai lankydavosi bajorų, lietuvybės puoselėtojų Goesų dvare Medvilionyse.
Valsčiaus ir savivaldos veikėjai
Vinco Kudirkos gatvėje ant medinio namo praeivių dėmesį patrauks pakabinta lentelė su bajorišku herbu. Ji skirta Aleksandrui ir Veronikai (von Goesaitei) Leparskams.
Paminima, kad šioje vietoje buvo bajoriškos giminės sodyba, kurioje gyveno aktyvūs Joniškio miesto ir valsčiaus savivaldos veikėjai Aleksandras Vincentas Leparskas (*1819) ir Juozapas Aleksandras Leparskas (1869–1936). A. V. Leparskas buvo vienas tų aktyvių Joniškio gyventojų–bajorų, 1845 metais pasirašiusių raštą Rusijos imperijos slaptajam patarėjui, Valstybės tarnybos nariui, Vidaus reikalų ministrui Aleksandrui Petrovskiui, kuriuo prašyta leisti Joniškyje atkurti savivaldos instituciją–rotušę, įkurti policijos nuovadą ir pradžios mokyklą.
Juozapas Leparskas (pilnas vardas – Juozapas Aleksandras, minėtų Aleksandro ir Veronikos Goesaitės Leparskų sūnus, 1867–1935) užėmė įvairias pareigas Joniškio valsčiaus ir miesto savivaldybėje: buvo valdybos narys, prezidiumo sekretoriaus padėjėjas, iždininko pavaduotojas, kasininkas, Maisto komisijos narys.
Primins apie pirmąją vartotojų draugiją
Trečioji lentelė Upytės gatvės pradžioje primins garsiąja lietuvybės skatintojų, bajorų Goesų giminę. Joje minima, kad šioje vietoje, bažnyčiai priklausiusiame sklype, 1904 metais iškilo pirmasis Joniškio vartotojų draugijos molinis pastatas. 1911 metais jis sudegė.
Tais pačiais metais pagal Kauno gubernatoriaus Jokūbo Ušakovo projektą buvo pastatytas dabartinis draugijos pastatas. Jame šiuo metu veikia „Carito“ organizacija. Vartotojų draugijos steigėjas ir ilgametis jos vadovas buvo bajoras Stanislovas fon Goesas (1844–1916).
Informacines lenteles Joniškio kultūros centras užsakė ir pritvirtino pagal projektą, kurį finansavo Kultūros paveldo departamentas ir Joniškio rajono savivaldybė.
Tai – tęstinis Joniškio kultūros centro projektas. Praėjusiais metais taip pat buvo pakabintos dvi lentelės Vinco Kudirkos ir Šiaulių Senojoje gatvėse, skirtos ten gyvenusiems bajorams, švietėjams ir kultūros mecenatams: Stanislovui Goesui ir jo seserims Teresei Goesaite, Viktorijai Goesaitei–Gravrogkienei ir Lietuvos menininkams Marcelei Katiliūtei, Eduardui Čepuliui.
Autorės nuotr.
Šiame pastate gimė vertėja, dramaturgė, visuomenės veikėja Sofija Kymantaitė–Čiurlionienė.
Šioje vietoje 1904 metais iškilo pirmasis Joniškio vartotojų draugijos molinis pastatas, kuriam sudegus 1911 metais buvo pastatytas naujas, išlikęs iki šių dienų.
XIX amžiaus antroje – XX amžiaus pirmoje pusėje šioje vietoje buvo bajoriškos giminės sodyba, kurioje gyveno aktyvūs Joniškio miesto ir valsčiaus savivaldos veikėjai Aleksandras Vincentas Leparskas ir Juozapas Aleksandras Leparskas.