Naujausios
Žemėtvarkininkų parašai kainuos milijoną
Kol Šiaulių miesto ir rajono savivaldybės planavo naująsias miesto kapines Dausiškių kaime, žemėtvarkininkai į jas atkėlė savininkų žemes. Atkėlė, nors ta žemė iki šiol priklausė valstybei. Žemėtvarkininkai tikina nežinoję, kad ten bus kapinės. Viešą interesą ėmėsi ginti prokurorai.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Valdininkai dirba savo darbą
Viename pastate dirba Šiaulių rajono savivaldybės ir Šiaulių apskrities viršininko administracijos Šiaulių rajono žemėtvarkos skyriaus valdininkai. Bet vieni esą nežinojo apie kapinių planus, kiti — apie žemėtvarkos projektą nuosavybės teisėms atkurti. Tačiau tvarkingai tarpusavyje juos derino ir dėjo savo parašus.
Šiaulių miesto ir rajono savivaldybių tarybos specialųjį planą, pagal kurį kapinėms parinkta vieta Šiaulių rajono Dausiškių kaime, patvirtino dar 2006 metais. Jau tada plano rengėjai garsino, jog čia yra valstybinės žemės — apie 4 hektarus, pačiame kapinių centre. Miestas džiaugėsi, kad bent jų nereikės išpirkti.
Tais pačiais metais rajono Savivaldybė specialųjį planą su situacijos schema teikia žemėtvarkininkams — kapinių teritorijos detaliojo plano rengimo sąlygoms išduoti. Šiaulių rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Gintaras Drazdauskas surašo sąlygą ir deda parašą.
2007 metais įsibėgėja kapinių detaliojo plano rengimo procedūros. Miestas skaičiuoja, kad reikės 10— 11 milijonų litų išpirkti privačioms žemėms, kurios sudaro per 62 hektarų planuojamų kapinių teritorijos didžiąją dalį.
Tuo tarpu čia esančius valstybinės žemės hektarus, kaip laisvą valstybinės žemės fondą, Šiaulių rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjos Reginos Rimeikienės vadovaujama komisija siūlo atiduoti pretendentams į žemės nuosavybes teises. 2007 metų spalio 10 dieną pradedamas rengti atitinkamas žemėtvarkos projektas.
Derinimai be pastabų
Praeina keli mėnesiai — vyksta kapinių detaliojo plano derinimo procedūros. Be pastabų kapinių planą derina ir su juo susijusį 2008 metų sausio 15 dienos Nuolatinės statybos kompleksinio derinimo protokolą pasirašo R. Rimeikienė.
Jos pavaduotojas G. Drazdauskas savo parašą po kapinių teritorijos detaliuoju planu dar padės, jį galutinai parengus — 2008 metų birželio 17 dieną. Pagal jį valstybinės žemės hektarai ir toliau rodomi kapinių teritorijoje.
Žemėtvarkininkas pastabų neturi. Nors prieš penkias dienas iki to derinimo buvo patvirtintas žemėtvarkos projektas, pagal kurį valstybinės žemės hektarai kapinių teritorijoje išdalijami į 6 sklypus — kaip lygiaverčiai sklypai neatlygintinai už žmonių kitose vietose turėtą žemę.
Šį žemėtvarkos projektą be pastabų derino ir Šiaulių rajono savivaldybė.
Kad nuosavybė atkuriama planuojamų kapinių teritorijoje niekas „nemato“. Žemėtvarkos projektas be stabdžių keliauja aukštyn — į Apskrities viršininko administraciją.
Aliarmą sukėlė miestas
Rajono Savivaldybė 2008 metų rugpjūčio 28 dieną patvirtina kapinių detalųjį planą, o rugsėjo 12 dieną Šiaulių apskirties viršininkas pasirašo įsakymą atkurti nuosavybes teises į keturis iš šešių sklypų kapinių žemėje. Dėl dviejų likusių įsakymas taip ir liko nepasirašytas.
Aliarmą sukėlė miesto Savivaldybė. Rasa Budrytė, Šiaulių miesto savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja, apstulbo sužinojusi, jog teks išpirkti ne aštuonis privačius sklypus, o dvylika, nes valstybinės žemės kapinėse kaip ir nebėra.
Šiaulių apskričiai tada dar vadovavęs Alvydas Šedžius susigriebė stabdyti atkurtos nuosavybės teisinę registraciją, nebepasirašė įsakymų dėl likusių dviejų sklypų. Pats kreipėsi į Šiaulių apygardos prokuratūrą, kad panaikintų jo įsakymus, kuriais buvo atkurtos nuosavybės teisės į keturis sklypus kapinių teritorijoje.
Pasak A. Šedžiaus, prokurorų paprašė ginti viešą interesą.
Šiaulių apygardos prokuratūra jau kreipėsi į Šiaulių apygardos administracinį teismą. Prokurorų prašymas yra priimtas svarstyti.
Kaltas — iešmininkas
Rajono žemėtvarkininkai nesijaučia padarę pažeidimų. Iš rajono Savivaldybės negavo oficialaus rašto apie pradėtas kapinių planavimo procedūras. Buvo Dausiškėse laisvos valstybinės žemės ir pradėjo nuosavybės atkūrimo procesą. Apie žemėtvarkos projektą rajono Savivaldybę informavo.
G. Drazdauskas „Šiaulių kraštui“ teigė: “Aš irgi tik laikraščiuose skaičiau, kad ten kapinės planuojamos. Galbūt derinau tuos planus, nes vedėja atostogavo.“
G. Drazdausko viršininkė R. Rimeikienė svarsto gal ir dėjusi parašą po kapinių detaliuoju planu, bet „juk reikalų yra ne tik tos kapinės“.
„Man tik buvo užsifiksavę, kad visos kapinės išperkamos iš privačių asmenų, o kad ten yra koks lopinėlis laisvos valstybinės žemės ar jo ten nėra, tai čia jau žemėtvarkos projekto autoriaus reikalas, — įvardija dar vieną kaltininką R. Rimeikienė.
Žemėtvarkos projektą rengė samdyta Valstybinio žemėtvarkos instituto Šiaulių filialo projektuotoja Gražina Rimienė. Ji, anot R. Rimeikienės, yra „vienintelė kaltininkė“.
„Ji, lygiai kaip aš, turėjo žinoti, kad Dausiškėse kapinės rengiamos. Bet aš nežinojau“, — aiškina R. Rimeikienė.
Pasak vedėjos, jokia čia tragedija: „Mes gi patys kreipėmės į prokuratūrą“. Ji tikisi, kad teismas viešą interesą apgins. Apie suvedžiotus žmones ir kiek miestui kainuotų žemės išpirkimas, R. Rimeikienė nelinkusi diskutuoti. Anot jos, anokie čia pinigai — po 2000 litų už hektarą. Miesto Savivaldybėje skaičiuojama, jog 2000 litų — aro rinkos kaina. Taigi, už išperkamus apie 4 ha privačios žemės gali tekti sumokėti beveik milijoną litų.
Žemėtvarkos projekto autorė G. Rimienė, išgirdusi apie jai metamus kaltinimus, tik nusikvatoja: „ Aš tik vykdytoja. Ir šiandien neturiu jokio dokumento iš rajono Žemėtvarkos skyriaus, kad ta žemė Dausiškėse nėra laisva valstybinė žemė. Žodžių prie projekto aš negaliu prisegti.“
Bet ji neslepia, kad žmonės, kuriems sklypai buvo suprojektuoti Dausiškėse žinojo apie būsimas kapines: „Žmonės tik džiaugėsi, kad jų žemės bus išpirktos.“
DERINTOJAI: Šiaulių rajono žemėtvarkininkai dėjo parašus po naujų miesto kapinių detaliuoju planu, bet kad jos bus Dausiškėse. esą tik šnekas tegirdėję.
ŽEMĖ: Prie Šiaulių pietvakarinio aplinkkelio naujos kapinės atsiras, kai miestas sukrapštys milijonus litų žemei išpirkti. Buvo čia valstybinės žemės lopas, bet ir tą tik teismai valstybei dabar gali sugrąžinti.
PRIORITETAI: Regina Rimeikienė, Šiaulių rajono žemėtvarkos skyriaus vedėja, sako tik „užsifiksavusi“ atmintyje, kad visa kapinių žemė bus išperkama, ir visiškai nerūpėję, “ar ten yra koks lopinėlis laisvos valstybinės žemės ar jo nėra“.
DARBAS: Gintaras Drazdauskas, Šiaulių rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjos pavaduotojas, šimtus detaliųjų planų derina, bet jų nei registruoja, nei prisimena.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.