Žagarės parkas atgims naujam gyvenimui

Žagarės parkas atgims naujam gyvenimui

Žagarės parkas atgims naujam gyvenimui

Joniškio rajono Žagarės dvaro parkas po poros metų turėtų įgauti naują veidą ir pradžiuginti vietos gyventojus bei svečius. Turizmui plačius kelius siekianti atverti Žagarės regioninio parko direkcija pagal baigiamą projektą planuoja parką atkurti, vadovaudamasi senaisiais archyviniais dokumentais, suteikdama ir naujų akcentų.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Parkas pasikeis

Projektuotojai praėjusią savaitę Žagarės regioninio parko direkcijoje pristatė dvaro parko atkūrimo projektą.

Pagal jį parko teritorijoje turėtų atsirasti žaidimų erdvių vaikams, būtų tvarkoma hipodromo aplinka, kuri taptų labiau pritaikyta ir varžybų žiūrovams, ir sportininkams.

Kai kurie nereikalingi, ne vietoje savaime išaugę medžiai bus pjaunami, bet, anot parko direkcijos vadovo Mindaugo Balčiūno, nedaug, ateis eilė ir naujų medelių sodinimui.

Archeologai parke netoli dabartinės gimnazijos rado stovėjusios cerkvės pamatus. Ketinama ją atstatyti. Parke atsiras daugiau suolelių, apšvietimo, mažosios architektūros elementų.

Išpjovė „mišką“ žydų genocido aukų vietoje

Jau šį rudenį direkcija pasirūpino išpjauti nereikalingus medžius žydų genocido aukų palaidojimo vietoje, kuri per laiką buvo tapusi panaši į mišką. Išpjauti krūmokšniai, nevertingi medeliai atvėrė erdves, vaizdą į parką rytinėje jo dalyje.

Taip pat šį rudenį panaikintas susenęs sodas, sovietiniais metais sodintas prie buvusios tuberkuliozinės ligoninės, dabar – Socialinių paslaugų centro.

Pagal senuosius dokumentus, kurių rasta Rygos archyvuose, sodas kadaise augęs greta hipodromo. Ten jis bus iš naujo atkurtas.

Parką apjuos jau vietomis išgriuvusi ir tik kai kur atstatyta plytų ir akmenų tvora, vietinių vadinama „volu“.

Šiuo metu tvarkomas parko stadionas,  čia atsiras žiūrovų vietos, persirengimo namelis sportininkams ir kita. Tai įgyvendinami Žagarės sporto klubo „Žvelgaitis“ užmojai.

Vadovaujamasi archyviniais dokumentais

„Iš archyvinių dokumentų, nuotraukų aiškėja, kad pagrindinė alėja, vedanti į dvaro rūmus, buvo ne tokia plati, įvažiavimas į rūmų kiemą buvo ne toje vietoje,“ – „Šiaulių kraštui“ pasakojo regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas, prašydamas padėkoti Žagarės gyventojams, kurie atsiliepė į prašymą pateikti senas Dmitrijaus Naryškino dvaro ir parko nuotraukas. Jos bei kiti archyviniai dokumentai padėjo kuriant projektą.

Didieji darbai turėtų prasidėti 2013–2014 metais. Maždaug 70 hektarų teritorijos sutvarkymas, pagal pirminius skaičiavimus, kainuos gerokai daugiau nei 10 milijonų litų.

Pinigų tikimasi gauti iš ES fondų. Žagarės regioninio parko atnaujinimo idėją remia Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė.

Vienas gražiausių šalies parkų

Žagarės dvaro parko vakarinė dalis prie rūmų suformuota XIX amžiaus pradžioje, grafų Zubovų laikais. Naujoji parko dalis įkurta1898–1900 metais pagal G. F. F. Kuphaldto projektą. Lygiame dirbamos žemės plote buvo suformuotas angliškas peizažinis parkas.

Žagarės parkas augalijos įvairove nusileido tik Palangos parkui. Pagal G. F. F. Kuphaldto projektą pasodinta daugiau negu 200 želdinių rūšių. Iš spygliuočių gausiausiai įveisti europiniai maumedžiai, šalia paprastų eglių, pasodinta ir baltųjų (kanadinių), juodųjų, veimutinių pušų.

Po Pirmojo pasaulinio karo parko nebepajėgta tinkamai prižiūrėti. 1924 metais dalis Žagarės dvaro parko atiteko miesto žinion ir palaipsniui tapo miesto parku.

Autorės nuotr.

SKIRTUMAI: Pasak Žagarės regioninio parko direktoriaus Mindaugo Balčiūno, pagal archyvinius duomenis, nuotraukas aiškėja, kad dalis takų yra atsiradę naujoje vietoje, o ir senieji – pavyzdžiui, į dvarą vedanti liepų alėja – ne tokio pločio, kaip būta prieš šimtą metų.

Redakcijos archyvo nuotr.

PARKAS: Didieji 70 hektarų parko teritorijos tvarkymo darbai prasidės 2013–2014 metais ir kainuos daugiau kaip 10 milijonų litų.