Vyšnių festivalio svečius žavėjo unikalus kaliausių konkursas

Vyšnių festivalio svečius žavėjo unikalus kaliausių konkursas

Vyšnių festivalio svečius žavėjo unikalus kaliausių konkursas

Penktajame Žagarės vyšnių festivalyje kraštiečius ir svečius viliojo virtos, šokolu apvoliotos, sausainiuose įkeptos ar vynu pavirtusios vyšnios, kuriomis žmonės galėjo pasivaišinti mugėje, po atviru dangumi Mažojo Vilniaus teatro suvaidintas „Vyšnių sodas“, jojimo žirgais konkūras, daug kitų renginių; bet ypatingo dėmesio sulaukė pirmasis kaliausių konkursas ir kaliausių kelias per Žagarę.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Vienoje gatvėje kaliausės okupavo beveik visus kiemus

Kelis tūkstančius žmonių iš visos šalies ir užsienio priviliojusio Vyšnių festivalio pagrindiniu akcentu šiemet tapo gražiausios kaliausės rinkimai. Kaliausės kyšojo iš įvairių miesto kiemų, iš sodų, iš vyšnių, daržų, sėdėjo ant liepto prie upės, sveikino praeivius Žagarės regioninio parko direkcijos kieme. Daugiausia kaliausių svečiai ir vietos gyventojai pamatė Švėtės gatvėje, kur beveik kiekviename kieme stovėjo šis simbolis.

Žmonės susisvieniję kelias dienas jas siuvo, lipdė, klijavo, karpė iš polietileno, drobės, šiaudų, įvairių senų rūbų. Kristina ir Arūnas Mikalauskai savo ryškiausia, labiausiai baidančia konkurso komisijos pavadintą kaliausę aprengė neoninės oranžinės spalvos kombinezonu. Viena iš kelių laureatų pripažinta Genovaitė Kačkienė savo kūrinį papuošė kankorėžiais. Joniškio Jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos auklėtiniai kaliausei panaudojo vien gamtos medžiagas, įvairius augalus. Kaliausių būta net jaunavedžių; viename kieme iš už tvoros kyšojo jų porelė, kai kurios jų siekė suaugusio žmogaus ūgį, kitos buvo miniatiūrinės, sutupdytos po kelias į kibirą. Kaliausės saugojo ne tik vyšnias, kurias gyventojai šiomis dienomis baigė skinti, bet ir Švėtės upę, braškių lysves, pašto dėžutes gatvėje.

Svečiai kaliauses fotografavo

Kaliausėmis ypač žavėjosi svečiai, kurių ekskursijas po miestelį vedžiojo Žagarės regioninio parko direkcijos specialistė Vida Paulauskienė. Šventėje apsilankiusi Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė „Šiaulių kraštui“ sakė:

— Nuostabios šitos kaliausės. Mes apvažiavome gatves ir jas fotografavome. Tai puiki šventė ir pirmiausia — puiki Žagarės bendruomenė.

Idėją kurti kaliauses subrandino vietos regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas ir joniškietė lėlininkė Aušra Petrauskienė. Menininkė, turinti ir savo sodybę Žagarėje Švėtės paupyje „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad svarbiausia šio sumanymo mintis yra papasakoti istoriją apie Žagarės vyšnias, kurias labai mėgsta strazdai, ir kaliausės juos turi išbaidyti. Iš tiesų, seni žagariečiai dar mena ir istorijos šaltiniai pasakoja, kad 1935— 36 metais užplūdę strazdai nulesė visą žagarvyšnių derlių.

Mugėje žmones labiausiai domino vyšnių gaminiai

Į Vyšnių festivalį žmonės suvažiavo iš visos Lietuvos: Vilniaus, Kauno, Kretingos, Kelmės, Šiaulių, Kupiškio, Zarasų ir kitų rajonų. Tradicinėje mugėje keliomis eilėmis išsirikiavo daugiau kaip 180 prekiautojų. Būta visko: papuošalų, rūbų, pintų dirbinių, mezginių, duonos ir mėsos gaminių, knygų. Tačiau bene daugiausia žmonės teiravosi ir pirko gaminius su Vyšnių festivalio simbolika. Populiarios buvo taurės su festivalio lipduku, šviesios skintos vyšnios, vyšnių uogienė, vyšnių vynas, vyšnios šokolade ir kitokie gardumynai. Sodininkė žagarietė Danutė Laukutienė „Šiaulių kraštui“ sakė ką tik priskynusi 20 kilogramų uogų ir iki pietų spėjo jas išparduoti.

Vyšnių vyno pritrūko Genovaitė ir Egidijus Ramučiai. Nors ant stalo dar stovėjo jų pačių gamintas braškių ir vynuogių vynas, juo žmonės domėjosi kur kas mažiau, vis teiravosi, ar nebeturi vyšnių vyno.

Smagia atrakcija tapo vyšnių uogienės virimas mugės metu. Čia pat ant sukurto laužo dideliame puode uogienę virė vietos bendruomenės nariai. Dideliu mediniu šaukštu pamaišyti verdančias uogas galėjo ir kievienas norintis praeivis.

Išvirta uogienė buvo supilstyta į puslitrius ir čia pat parduota. Viena moteris, vėliau „Šiaulių kraštui“ pasisakiusi esanti Vilniaus rajono gyventoja, net susigraudino, kai paaiškėjo, kad vyšnių uogienės nebėra. Moteris specialiai jos grįžo jau nuvažiavusi apie 20 kilometrų nuo Žagarės, nes pagalvojo, kad tai bus pačios nuostabiausios lauktuvės sunkiai sergančiam giminaičiui. Nors uogienės keli likę stiklainiukai buvo užsakyti, šventės rengėjai negalėjo atsakyti ir moteriai vieną jų padovanojo.

Neeilinis įvykis — „Vyšnių sodas“ po atviru dangumi

Festivalyje dainavo ir grojo žinomi bardai Andrius Kulikauskas, Saulius Bareikis ir Olegas Ditkovskis bei buvęs žagarietis Igoris Šifrisofas, kuriam talkino žagarietis Arūnas Mikalauskas. Prie jų prisijungė joniškietis Mindaugas Ancevičius su bičiuliu Ąžuolu Paulausku.

Žagariečių ir svečių laukė neeilinis įvykis. Pirmą kartą Vilniaus mažasis teatras (režisierius Rimas Tuminas) atviroje erdvėje prie Naryškino dvaro parodė spektaklį Antono Čechovo „Vyšnių sodą“. Šis projektas įvyko Žagarės regioninio parko direkcijai pagal projektą laimėjus finansavimą iš Kultūros ministerijos. Spektaklyje žiūrovai išvydo žinomus aktorius Eglę Gabrėnaitę, Arvydą Dapšį, Gediminą Girdvainį, Andrių Žebrauską, Larisą Kalpokaitę, Ingą Burneikaitę, Leonardą Pobedonoscevą ir kitus.

Maratone jėgas išbandė bėgikai, vyko Baltijos veteranų futbolo turnyras, jojimo žirgais konkūras.

Šeštadienio vakarą scenoje dainavo Lietuvos Seimo nariai Inga Valinskienė, Donalda Meiželytė, Laimontas Dinius, grojo Vytautas Grubliauskas, koncertą vedė Dalia Teišerskytė. Seimo nariai koncertavo be užmokesčio, tad etikai nenusižengė.

Juos scenoje keitė Eurovizijoje dalyvavusi grupė „Skamp“.

Sekmadienį paskutinę festivalio dieną specialų pasirodymą vaikams surengė Neringa Čereškevičienė su „Tele bim bam“ kolektyvu. Pagerbta šiemet Joniškio garbės pilietės vardą pelniusi žagarietė mokytoja Romualda Vaitkienė.

Autorės nuotr.

ATITIKIMAS: Ši kaliausė atsdūrė tinkamiausioje vietoje — vyšnios medyje.

UOGOS: Kaliausė vampyriškais dantimis nerado vyšnios, todėl šeiminininkai ją pačią papuošė dirbtinėmis uogomis.

GUNDYTOJA: Kaliausė gundytoja traukė žvilgsnį ryškiomis lūpomis ir blakstienomis.

GRUPĖ: Kaliausių grupelė regioninio parko direkcijos kieme.

SUMANYTOJAI: Idėją kurti kaliauses subrandino vietos regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas ir joniškietė lėlininkė Aušra Petrauskienė.

LAURREATĖ: Kaliausių konkurso laureatė Genovaitė Kačkienė su anūku Arnu stabtelėjo prie savo kaliausės.

BARDAI: Prie Naryškino dvaro groja bardai — (iš kairės) Andrius Kulikauskas, Olegas Ditkovskis ir Saulius Bareikis.

PASITARIMAS: Pasitarimas tarp žagariečių Igorio Šifrisovo (kairėje), dabar gyvenančio Vokietijoje, Arūno Mikalausko (dešinėje) ir joniškiečio aktoriaus Mindaugo Ancevičiaus.

ŽIBINTAI: Netrukus į dangų žmonės paleis 81-ą žibintą, simbolizuojantį 811-ąjį Žagarės miesto gimtadienį.

PASIRUOŠIMAS: Raiteliai prajodinėja žirgus prieš varžybas.

VYNAS: Pirkėjus ypač domina, kuris vynas pagamintas iš vyšnių.

UOGIENĖ: Nors ir labai karšta, ir dūmai rūksta, vis tiek smagu pamaišyti uogienę, verdančią katile ant laužo.

EMBLEMA: Gaminiai, kurie turėjo šią firminę festivalio emblemą, pirkėjams buvo ypč patrauklūs.

IŠVIRTA: Bendruomenės narės Nijolė Gusienė (kairėje) ir Ona Strakšienė į stiklainiukus pardavimui pilsto ką tik išvirtą vyšnių uogienę.

AUTOMIBILIAI: Žagarė seniai regėjo tiek automobilių. JNFO_automobiliai_LR

SPEKTAKLIS: Nors saulė kepinte kepino, žiūrovai kantriai stebėjo neeilinę premjerą — Vilniaus mažojo teatro spektaklio „Vyšnių sodas“ pastatymą atviroje erdvėje prie dvaro.

NAMINIAI: Mugėje paklausūs buvo ir naminiai pyragai bei lydyti sūriai indeliuose.

ŽIŪROVAI: Žiūrovų netrūko visuose festivalio renginiuose.