Vyriausybė sugriežtino karantino sąlygas

Giedriaus BARANAUSKO asociatyvi nuotr.
Nuspręsta viešose vietose leisti būriuotis ne daugiau kaip po du asmenis (iki šiol leista būriuotis iki 5 asmenų).

Susiburti – tik į porą

Nuspręsta viešose vietose leisti būriuotis ne daugiau kaip po du asmenis (iki šiol leista būriuotis iki 5 asmenų).

Taip pat uždrausta visose parduotuvėse, prekybos centruose bei paslaugų teikimo vietose vykdyti prekybą laikinose prekybos vietose (išskyrus prekybą maisto produktais, pirotechnikos priemonėmis ir prekybines saleles), t. y. kai prekyba vykdoma ne fiziškai atskirtose parduotuvėse, o, pavyzdžiui, bendrose prekybos centrų patalpose, praėjimuose ir panašiai.

Taip pat pritarta rekomendacijai visose parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose bei paslaugų teikimo vietose nenaudoti trumpalaikių pardavimų skatinimo priemonių (išpardavimų, nuolaidų valandų, degustacijų ir kt.), kurios didina pirkėjų ir lankytojų srautus tam tikru itin trumpu laiku ir tam tikroje vietoje (išskyrus prekybą internetu).

Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas dėl rekomendacijos nenaudoti trumpalaikių pardavimų skatinimo priemonių turėjo pastabų.

„Poveikis bus pats paprasčiausias – tai didesnės kainos prekėms, kurioms nebūtų taikomos nuolaidos. Kitas dalykas – pati rekomendacija yra nekonkreti ir gali paskatinti konkurentų, pardavėjų, prekybos tinklų tarpusavio veiksmų derinimą, siekiant išsiaiškinti konkrečias sąvokas, pavyzdžiui, kokioms prekėms negalima taikyti nuolaidų, kokiose vietose, kiek ilgai nebūtų taikomos nuolaidos. Iš to kyla rizika, kad galėtų būti apribota konkurencija ir dėl tų prekių, kurių rekomendacija net nenumatė“, – sakė Š. Keserauskas.

Tačiau laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad tai tik rekomendacija.

„Noriu priminti, kad tai viso labo rekomendacija, kuri ir pavasarį panaši galiojo, ir tai nesutrukdė maisto prekėms nuolaidas taikyti. Tikslas, kad nebūtų masinių kvietimų į juoduosius penktadienius ar panašius dalykus. Tai ne draudimas, tik rekomendacija, suderinta, aptarta su asocijuotomis struktūromis“, – sakė A. Veryga.

Sugriežtinimai galioja nuo pat jų priėmimo laiko.

Prekybos centrai dirbs ilgiau?

Laikinai ministro pirmininko pareigas einantis Saulius Skvernelis tikisi, kad prekybos centrai atsižvelgs į pateiktas rekomendacijas dėl akcijų skelbimo, kadangi turėtų būti suinteresuoti išvengti didesnių apribojimų ateityje dėl blogėjančios epidemiologinės situacijos šalyje.

„Pateiktos tam tikros rekomendacijos prekybos centrams, kad įvairios akcijos, ypač prieš šventes, nesukeltų dirbtino žmonių antplūdžio. Manau, kad tų rekomendacijų prekybos centrai laikysis, išgirs, nes patys yra labiausiai suinteresuoti, kad nebūtų (pandeminės – ELTA) situacijos blogėjimo šalyje, ir kad žmonės su tam tikrais apribojimais, saugodamiesi, galėtų naudotis prekybos tinklų teikiamomis paslaugomis“, – spaudos konferencijoje po Vyriausybės posėdžio trečiadienį teigė jis.

Laikinasis premjeras tikino, kad kol kas nesvarstomas prekybos centrų darbo laiko trumpinimas, kadangi jis galėtų sukelti atvirkščią efektą.

„Darbo laiko trumpinimas esant žmonių norui vis dar gyventi pakankamai aktyvų socialinį gyvenimą, ką rodo paskutiniai mėnesiai, gali duoti atvirkštinį efektą. Likusias kelias prekybos centrų darbo valandas galėtų būti didžiulis, nekontroliuojamas arba sunkiai kontroliuojamas žmonių antplūdis“, – teigė jis.

S. Skvernelis, vertindamas kai kurių prekybos centrų idėją artėjančių švenčių metu ilginti darbo laiką siekiant išvengti klientų spūsčių, teigė, kad toks sprendimas būtų racionalus.

„Jei (prekybos centrų darbo – ELTA) laikas bus prailgintas, tai irgi bus racionalu. Vėlgi galbūt prekybos centrai galėtų tas iniciatyvas rodyti atskiroms gyventojų grupėms, jiems skirti specialias valandas. Pirmą bangą prekybos centrai parodė, kad elgiasi labai racionaliai ir konstruktyviai, ir tikiuosi, kad ir toliau taip elgsis“, – pažymėjo jis.

Karantino režimas Lietuvoje galioja nuo lapkričio 7 iki gruodžio 17 dienos.