Vyriausybė pritarė: kiekvienam statybininkui ketinama suteikti identifikavimo kodą

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Mažinant neapskaitytos ekonomikos mastą ir piktnaudžiavimus statybų sektoriuje, kiekvienas statybvietėje dirbantis žmogus privalės turėti statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodą. Trečiadienį tokio kodo įteisinimui pritarė Ministrų Kabinetas. Tam dar turės pritarti Seimas.


Statybvietėje dirbančiam darbuotojui suteikus statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodą, duomenys apie statybvietę ir apie statybvietėje statybos darbus atliekančius asmenis bus įtraukti į Statybininkų saugos tapatybės informacinę sistemą. Joje realiu laiku informaciją galės matyti patys darbuotojai, rangovai ir valstybės institucijos – Valstybinė darbo inspekcija, Valstybinė mokesčių inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, policija ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija.

"Šis pokytis atneš naudos visiems: darbuotojui, kuris turės kodą, pirmiausia tai bus teisingo apmokėjimo už darbą garantas, darbdaviui – efektyvesnis darbų valdymas, profesinėms sąjungoms – tai įrankis užtikrinti darbuotojų saugumą, o valstybės institucijos galės anksčiau įžvelgti rizikas ir greičiau identifikuoti nesaugią aplinką darbe, nustatyti galimus piktnaudžiavimus", – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Statybininkų profesinė sąjunga "Solidarumas" trečiadienio rytą prie Vyriausybės surengė piketą, kuriame reikalavo, kad jau sukurta ir veikianti Statybininkų ID kortelė STATREG nuo kitų metų būtų privaloma visiems šalies statybos sektoriuje dirbantiems darbuotojams.

Piketuotojai tvirtino, kad statybininkų ID kortelės STATREG įvedimas labai greitai ir stipriai sumažintų "šešėlį" statybose, kuris yra didžiausias tarp Lietuvos ūkio šakų, padidintų biudžeto pajamas, nes užkirstų kelią nesąžiningiems darbdaviams nemokėti mokesčių, apgaudinėti vartotojus, o darbuotojams nemokėti sutarto darbo užmokesčio, manipuliuojant spragomis darbo apskaitoje.

Skaičiuojama, kad kasmet Lietuvos statybų srityje neapskaitoma apie 500-700 milijonų eurų pajamų. Statybų sektoriuje dirba apie 95 tūkstančiai darbuotojų, iš kurių kas ketvirtas vertinamas kaip rizikingas mokesčių mokėtojas. Statybose dirbančių darbuotojų vidutis darbo užmokestis yra mažesnis už daugumos panašių veiklų darbuotojų vidutinį darbo užmokestį, o mažesnį už minimalią mėnesinę algą darbo užmokestį gauna kas penktas statybininkas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) praneša, kad statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodas bus privalomas kiekvienam fiziniam asmeniui, kuris yra rangovo įdarbintas pagal darbo sutartį, pas rangovą laikinai dirbantis į Lietuvą komandiruotas darbuotojas, rangovo naudai darbus atliekantis laikinojo įdarbinimo įmonės darbuotojas, savarankiškai dirbantis asmuo, vykdantis individualią veiklą.

Įsigaliojus statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodui, kontroliuojančios institucijos esą galės greičiau ir lengviau nustatyti statybvietėje dirbančio fizinio asmens tapatybę ir darbdavį, tai leis užtikrinti, kad statybininkas dirba legaliai.
Kadangi sistema leis nustatyti statybvietes ir darbuotojų darbo vietą realiu laiku, neliks galimybių piktnaudžiaujančiam verslui turėti "šešėlinių" objektų.

Be viso to, sistema padės efektyviau vykdyti darbų saugos ir aplinkos saugos kontrolę, praneša SADM.
Lietuvos statybininko saugos tapatybės identifikavimo koncepcija kurta išanalizavus Norvegijos ir Švedijos praktiką.
Norvegijoje prievolė turėti statybininko ID kortelę yra įtvirtinta nacionaliniuose įstatymuose nuo 2008 metų. Šios prievolės tikslas yra susieti darbuotoją su darbdaviu. Statybininko ID kortelės idėją labai palaiko profesinė sąjungos, kadangi jos įvedimas smarkiai padidino saugą.

Švedijoje statybininko ID kortelė nėra privaloma, bet įstatymuose darbdaviui yra numatyta prievolė vesti laiko apskaitos žurnalus, o statybose – tik elektroninius žurnalus. Statybininko ID kortelėje kompetencijos tikrinamos savanoriškai, jas tikrina akredituoti centrai. Švedijos statybininko ID kortelės idėja yra kilusi iš verslo asociacijų.
Skaičiuojama, kad Statybininkų saugos tapatybės informacinės sistemos sukūrimui arba pirkimui reikės apie 0,5 mln. eurų, bet planuojama, kad tai padės susigrąžinti 100 mln. eurų iš šešėlio.
Jeigu Seimas pritars, statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodą planuojama įteisinti nuo 2020 metų lapkričio mėnesio, o administracinė atsakomybė už statybininko saugos tapatybės identifikavimo reikalavimų neįgyvendinimą būtų taikoma nuo 2021 m. gegužės mėnesio. Informacinė sistema, kurioje bus kaupiami duomenys apie statybvietę ir apie statybvietėje statybos darbus atliekančius asmenis, turėtų pradėti veikti ne vėliau nei 2021 m. sausio mėnesį.
 

Komentarai

kostek    Tre, 2019-10-16 / 21:57
koks palyginimas svietimo darbo apsaugos ministro lino kukuraicio,su noprvegijos svedijos danijos statybininkais,jiu darbu uzmokesciai po 7000 septynis tukstancius euru i rankas i menesi.ka visa lietuvos valdzia ministrai padare gero lietuviams per 30 metu,kad juos isnaudotui lietuvoje darbdaviai uz minimalias darbo uzsmokescio kainas i menesi,uzsienyio salyse lietuvos darbibinkai idarbindami lietuvius uzsienio valstybese uz lietuviska min imalia alga norvegijoje vojietijoje svedijoje danijoje,gal apsimeta kad nieko nezinojo ir pirma karta girdi,visi zino kad statybininku korteliu gaminimas kainuols desimtis milijonu euru ir patys statytbininkais susimokes uz kortele metinius mokescius,tokia siuksliu lietuvos valdzia isnaudotojiu zmoniu,nebezino k,aip gerai gyventi truksta ministramas naujiu namu vilniuje puasynuose prie ezeru naujiu bvm mersedes automobiliu ois vokietijos salon u uz 200,000 du simtus tukstanciu euru vienai masinai,nes lietuvos muzikai idiotai tikintys dievais krikscionys isplautu smegenu aukos mokescius islaikyti lietuvos valkatu valdzios mafija,kodel lietuvos valdzioje vilniuje seim e politikai ministrai nedirba uz m in imalias algas i menesi gaudami po 400 keturis simtus euru ir parodytu pavizdi ,kad vieninga tauta lietuvoje ir valdzioje ne vagys banditai mafinjozai sukciai aferistai melagiai vaikstantys i kataliku krikscioniu baznycias,del vuisuomenes akiu o ne del saves,nes valdzioje yra visi svetimi ir nera nieko artimo,tik dydeli pinigai verslai ir machinacijos,ir kuo daugiau lavonu lietuvoje tuo lietuvos valdziai geriau,nes nera kam priesintis kelti revoliucijiu ieskoti teisybes,vis lietuvos seima su visais apsimyzusiais ministrais politikais verslininkais vagimis reikia versti visiems laikams,istraukti saknis su pamatais,nes kitaip lietuvoje dar 100 simta metu lietuviai dirbs vergaus valdziai uz minimalias algas po 400 keturis simtus euru i menesi,kaip ziurkems nususiems sunyms numetami liekanu trupiniai visoje lietuvoje is lietuvos valstybes valdzios politiku ministru ir jiu ministerjiu,kur vieni biurokratai kysininkai korumpuoti parsidaveliai vilniuje ir lietuvoje visos tokios politiku vagiu valdzios
Nerimta    Ket, 2019-10-17 / 08:14
Iš kitų šalių perimama ne kas geriausia , bet kas blogiausia. Statybininko ID yra tik Norvegijoje, daugiau nei vienoje šalyje to nėra. O Norvegija , tai ne Lietuva, savo išsivystymo , vidaus ir užsienio politikos, socialinės struktūros prasme. visai kiti atlyginimai, mokesčiai ir kainos, nei Europos sąjungoje. Ten grynas socializmas, valstybė moka bedarbiams tokia pašalpas, ekvivalentu, kad mūsų įmonių direktoriai tiek neuždirba, kita politika ir pvz. vaikų atžvilgiu, jie ten valstybės nuosavybė, o ne tėvų .... . Nereikia lygiuotis su Norvegija, dėl mokesčių ir gyventojų verslo identifikavimo, geriau lygiuotis su GB, kur didžiausia dalis emigruoja gyventi, o į Norge tik padirbėti ir užsidirbti

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.