Visiškai juodas biudžeto scenarijus

Visiškai juodas biudžeto scenarijus

Visiškai juodas biudžeto scenarijus

Šiaulių miesto 2012 metų biudžeto pajamos be dotacijų, prognozuojama, mažės net 35 milijonais litų, palyginti su šių metų. Taupymo vežimą turės vežti vaikai, jų tėvai, biudžetininkai, kuriems gresia gatvė arba algos sumažinimas iki minimalios.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Mokesčiai mokyklose ir darželiuose didėtų

Vakar Savivaldybės administracija jau bandė gauti miesto Tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto pritarimą taupymo priemonių planui.

Pagal jį tikimasi sutaupyti 18,6 milijono litų kitąmet, o 2013 metais — 29 milijonus litų. 2012 metais efektas mažesnis planuojamas dėl išeitinių kompensacijų mokėjimo.

Atleisti reikėtų apie 1000 biudžetininkų. Savivaldybės administracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus teigimu, Šiauliuose „dešimt biudžetinių įstaigų yra per daug“. Pirmiausia — mokyklų. Jungti reikėtų ir lopšelius-darželius, o iš neformaliojo ugdymo įstaigų — sporto mokyklas.

Savivaldybė nebegalinti išlaikyti nei šimtų sargų, valytojų, buhalterių biudžetinėse įstaigose. Vietoj sargų siūloma elektroninė apsauga, vietoj valytojų ar buhalterių — paslaugos pirkimas, centralizuotas ar kooperuojantis kelioms įstaigoms.

Virėjų išlaikymą planuojama užkrauti ant tėvų pečių. Brangtų pietūs mokyklose ir didėtų mokesčiai tėvams už vaikų išlaikymą lopšeliuose-darželiuose.

Finansų skyriaus vedėja Regina Janušauskienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog mokestis už darželinukus ir lopšelinukus tėvams pašoktų šimtu litų — vidutiniškai iki 250 litų. 50 litų mokestis didėtų dėl algų virėjams, plius 50 litų — už ugdymui reikalingas priemones.

Per pigiai esą tėvai moka ir už neformalų vaikų ugdymą muzikos, dailės, sporto mokyklose. Ugdymo planus šiose mokyklose siūloma mažinti, dėl to mažėtų pedagogų krūviai, atitinkamai - algos ar etatai.

Poreikius 40 procentų reikia mažinti

Pagal Finansų ministerijos prognozes Šiauliai 2012 metų pajamas be dotacijų turi planuoti vos 107 milijonų litų. Šių metų jau kelis kartus karpytas miesto biudžetas be dotacijų yra 142 milijonų litų.

Kitais metais skolintis Savivaldybė nebegalės praktiškai nieko, nes vien paskoloms aptarnauti reikės 15 milijonų litų. Iš skolų bendrovėms planuojama grąžinti tik 5,5 milijono litų skolą autobusų bendrovei „Busturui“. Bendrovei “Šiaulių energija“, kuriai skola sudaro jau beveik 20 milijonų litų, neplanuojama grąžinti nė cento.

R. Janušauskienė politikams teigė, jog poreikius reikia mažinti 40 procentų, o biudžetininkų algas — iki minimalių. Kitaip kitais metais tris mėnesius nebus iš ko mokėti atlyginimų.

„Leiskite jau dabar daryti“

Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius vakar rytą svarstė, jog dėl masinių atleidimų nė nereikėtų „politinio sprendimo, jeigu ūkiškai tvarkytųsi įstaigų vadovai.“ Pavyzdžiui, patys atleistų sargus, kurių yra per 300.

Finansų ir ekonomikos komitete popiet jis jau bandė gauti „principinį pritarimą“. Esą kai kuriuos veiksmus galima būtų daryti, nelaukiant kitų metų biudžeto tvirtinimo Taryboje.

„Mums kiekviena diena kainuoja kelias dešimtis tūkstančių litų“, — tikino V.Damulevičius.

Bet pasiūlyta administracijai pirmiausia rengti konkrečius Tarybos sprendimų projektus.

Tik komiteto pirmininkas Žilvinas Šilėnas pripažino, jog „nebegali būti jokio apsisprendimo gyventi skolon“.

Į kitų politikų pasvarstymus, kad reikėtų galvoti ne tik apie biudžeto karpymą, bet ir pajamų šaltinius, Ž. Šilėnas teigė: „Nebus jokių naujų pajamų šaltinių.“

Nė vienas politikas nesidomėjo, ar mažės pinigų švaistymas visokioms galimybių studijoms, nevienareikšmiai vertinamiems investiciniams projektams. Ž. Šilėnas tik pasvarstė, jog situacijos neišgelbės 1 milijonas litų, kurį reikės pakloti Menų inkubatoriui. Tuo tarpu virėjų išlaikymas lopšeliuose darželiuose per metus kainuoja Savivaldybei būtent 1 milijoną litų.