Vilniaus Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis paplūdimys

ELTA nuotr.
Negalintiems išvykti atostogų į užsienį arba nenorintiems grūstis pajūryje, Vilnius nuo antradienio siūlo alternatyvą – dirbtinį, visiems atvirą paplūdimį „Open Beach“ pačiame miesto centre, Lukiškių aikštėje.

Vilniečiai ir miesto svečiai čia galės ne tik atsipūsti po darbų, pasideginti saulėje ar paskaityti knygą, tačiau ir didžiuliame „Telia“ pastatytame ekrane pažiūrėti kino, serialų bei edukacinių laidų programą. Toks sostinės savivaldybės sprendimas sukėlė parlamentarų pasipiktinimą, reikalaujant atšaukti šį projektą.

Tai – Vilniaus atsakas į karantino sukurtus ribojimus. „Open Beach“ turi visus paplūdimiui būdingus atributus – gultus, skėčius, paplūdimio tinklinio aikštelę, persirengimo būdelę ir net specialiai paplūdimiui pritaikytas darbo vietas su nemokamu internetu.

„Visi ribojimai sukuria naujas galimybes. Atostogų sienų užvėrimas sukūrė galimybę ne tik atostogauti Vilniuje, bet ir naujai jį atrasti. O tai, kad šis paplūdimys atsiranda Lukiškių aikštėje, mums primena ir tą didelį džiaugsmą, kad galime švęsti laisvę. Gyvybės pilnas dirbtinis paplūdimys – tai Vilniaus pareiškimas apie laisvės pergalę“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

1660 kv. m ploto paplūdimiui supilti panaudota 300 kubinių metrų smėlio. Greta paplūdimio iki liepos pabaigos stovės didžiulis ekranas, kurio transliacijomis rūpinasi projekto partneris „Telia“ – kiekvieną vakarą čia bus rodomi išskirtiniai „Telia TV“ filmai, serialai, koncertai, o dieną – Baltijos jūros vaizdai. Sekmadieniai bus skirti vaikams ir šeimoms – tam numatyti specialūs animaciniai filmai bei veiklos paplūdimyje.

„Open Beach“ paplūdimį suprojektavo ir įrengė Vilniaus miesto savivaldybės įmonė „Grinda“.

Kovodama su karantinu Vilniaus miesto savivaldybė jau suteikė laisvę lauko kavinėms ir pavertė miestą vienu dideliu restoranu. Ilsėtis Vilniuje jau kviečia projektas „Atostogos Vilniuje“, kuris kas antrą savaitgalį sostinę paverčia vis skirtinga užsienio šalimi. Liepos pradžioje sostinė virs ir viena didele meno galerija po atviru dangumi – projektas „Menas be stogo“ menininkams dovanoja 100 lauko reklamos stendų, kuriuose nuo liepos 7 d. bus eksponuojami šimto menininkų darbai.

Kultūros paveldo komisija: paplūdimio įrengimas Lukiškių aikštėje nedera su istorine ir memorialine jos reikšme

Valstybinės kultūros paveldo komisijos nuomone, Lukiškių aikštėje, vienoje Vilniaus svarbiausių reprezentacinių erdvių,   Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas įrengti dirbtinį paplūdimį nesuderinamas su istorine ir memorialine Lukiškių aikštės reikšme.  

Lukiškių aikštės istorija siejama su okupacinių režimų represijomis ir laisvės kovų istorija. Tai pažymi ne tik archyviniai duomenys, bet ir įrengta atminimo lenta, įamžinanti 1863 m. sukilimo dalyvių mirties vietą bei akmuo Lietuvos ginkluotojo pasipriešinimo (nežinomo kario) būsimam paminklui. Tai yra istoriškai susiformavusi vientisa, urbanistinė erdvė, turinti valstybinę reprezentacinę, Lietuvos laisvės kovotojų memorialinę ir visuomeninę paskirtis, tad aikštės pritaikymo sprendimai turėtų apimti ir suderinti visas šias funkcijas.

Seimas yra priėmęs nutarimą, kuriame nustatyta, kad Lukiškių aikštė Vilniuje formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais. Paveldo komisija mano, kad smėlio paplūdimio įrengimas Lietuvos istorinei atminčiai, tautiškumui itin svarbioje viešojoje erdvėje nedera su memorialine ir istorine Lukiškių aikštės reikšme. Dirbtiniame paplūdimyje vykdomos veiklos gali nustelbti tokios aikštės viešąjį pažinimą miestiečiams, plačiajai visuomenei bei svečiams iš užsienio šalių.

Paveldo komisijos žiniomis, paplūdimiui įrengti nebuvo pastatyti nauji pastovūs ar laikinieji inžineriniai statiniai, bet buvo panaudotos žiemos metu veikusios čiuožyklos konstrukcijos. Galimai dėl šios priežasties nebuvo skirta laiko visuomenei supažindinti su tokio pobūdžio aikštės įveiklinimu – sumanymas paviešintas, kai idėja jau pradėta įgyvendinti.

Skubotai priimti sprendimai dėl tokių valstybės istorinei atminčiai svarbių objektų,  nesuteikus progos visuomenei išreikšti nuomonės, skatina šios susiskaldymą dėl svarbių paveldo objektų įveiklinimo, sako Valstybinė kultūros paveldo komisija.