Vietoje šaligatvio – kelio ženklai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Nauji kelio ženklai V. Kudirkos gatvėje pėstiesiems sąlygų nepagerino.

Nuo kovo 20 dienos Šiauliuose V. Kudirkos gatvės atkarpoje tarp Vytauto ir Vilniaus gatvių vienpusis automobilių eismas perorganizuotas į dvipusį. Tai sukėlė šios gatvės gyventojų nepasitenkinimą. Gatvėje nėra šaligatvių, gana siaura važiuojamąja dalimi eina pėstieji, vaikai keliauja į mokyklą. Prasilenkiantis transportas kelia grėsmę jų saugumui.

Gyventojai surašė laišką, surinko per 40 parašų ir išsiuntė į Savivaldybę. Žmonės prašė užtikrinti jų saugumą – atidėti priimtą komisijos sprendimą, kol nebus įgyvendinti gatvės platinimo, šaligatvių įrengimo darbai.

Nors Savivaldybės tarnautojai atsakymą gyventojams turi pateikti per 20 darbo dienų, Šiaulių miesto savivaldybė tokių teisės aktų vykdymu neapsikrauna. Po pusantro mėnesio (gegužės 4 dieną) viena iš V. Kudirkos gatvės gyventojų Vaida Kizevičiutė gavo elektroninį laišką iš Savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir plėtros skyriaus. Jame pranešta, kad gyventojų iškeltas klausimas balandžio 18 dieną svarstytas Saugaus eismo komisijoje.

Laiške rašoma: „2023 m. kovo 15 d. posėdyje buvo nutarta, kad Kudirkos g. atkarpoje nuo Vytauto g. iki Gėlės g. būtų organizuojamas dvipusis eismas. Kudirkos gatvės vienoje pusėje yra 14 privačių sklypų. Kitoje gatvės pusėje yra 4 privatūs ir 1 daugiabutis namas. Prie daugiabučio namo yra žalios vejos sąskaita įrengtos automobilių stovėjimo vietos.

Komisija nepritarė dvipusio eismo organizavimo panaikinimui, bet rekomendavo, Kudirkos g. dešinėje pusėje nuo Vytauto g. už daugiabučio namo įrengti kelio ženklą „Sustoti draudžiama“, kad stovintys automobiliai netrukdytų transporto priemonėms saugiai prasilenkti ir Kudirkos g. atkarpoje nuo Vilniaus iki Vytauto, siekiant užtikrinti pėsčiųjų saugumą, įrengti kelio ženklus „Gyvenamoji zona“.

Pranešame, kad kelio ženklai bus įrengti iki 2023 m. gegužės 5 d.

Papildomai informuojame, kad oficialų atsakymą Jums išsiųsime artimiausiu metu, bet ne vėliau kaip iki 2023-05-29 d.“.

Į redakciją paskambinusi V. Kizevičiutė sakė, kad tokie sprendimai situacijos nepagerino. Nors „Gyvenamosios zonos“ ženklo veikimo zonoje automobilių greitis ribojamas iki 20 kilometrų per valandą, o pirmumas teikiamas pėstiesiems ir dviratininkams, šių reikalavimų dauguma automobilių vairuotojų nepaiso.

Vienoje pusėje pastatytas ženklas „Sustoti draudžiama“ galioja labai trumpai – iki sankryžos, ir situacijos nekeičia. Plačiausiai automobiliai sustatyti prie daugiabučio namo, o ženklas pastatytas už jo.

Gyventojai ketina ir toliau prašyti Savivaldybės įrengti šaligatvį.

„Negi būtinai reikia sulaukti nelaimės, kad kas papultų po mašinos ratais, jog valdžia atkreiptų dėmesį“, – kėlė klausimą V. Kudirkos gatvės gyventoja.

Pirmadienį gyventojų delegacija nukeliavo į priėmimą pas Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorių Antaną Bartulį. V. Kizevičiutė po susitikimo su Administracijos vadovu pasidžiaugė, kad į problemą buvo pažiūrėta dalykiškai. Pokalbio metu paaiškėjo, kad neseniai kažkokiu būdu eismą draudžiantis ženklas buvo perkeltas už įsukimo į greitosios pagalbos automobilių padalinį, o paskui motyvuojama, kad esą greitosios pagalbos automobiliai dėl vienpusio eismo yra priversti pažeidinėti eismo taisykles – važiuoti prieš eismą, todėl šioje gatvėje būtina atidaryti dvipusį eismą.

Gyventojams patarta dar kartą kreiptis į Saugaus eismo komisiją ir išdėstyti naujai paaiškėjusias aplinkybes.

Dėl šaligatvio įrengimo gyventojai iš Administracijos direktoriaus sulaukė įprasto atsakymo – nėra lėšų.