Vietoje baseino – tik „lašo forma“

Vietoje baseino – tik „lašo forma“

Vie­to­je ba­sei­no – tik „la­šo for­ma“

Pro­jek­tuo­to­jų ko­man­da pri­sta­tė Jo­niš­kio svei­ka­tin­gu­mo ir spor­to cent­ro tech­ni­nį pro­jek­tą, pa­gal ku­rį spe­cia­lis­tų pa­rink­tos „la­šo for­mos“ sta­ti­nys iš­kils Sta­ty­bi­nin­kų gat­vės lais­vo­je te­ri­to­ri­jo­je.

Pre­li­mi­na­riai skai­čiuo­ja­ma, kad jis ga­lė­tų kai­nuo­ti 4,5–5,5 mi­li­jo­no eu­rų. Gy­ven­to­jai pa­si­gen­da iš­sva­jo­to ba­sei­no, nes bū­tent jo mies­tui, ne­tu­rin­čiam daug van­dens tel­ki­nių, rei­kia. Bet ba­sei­no ne­bus, siū­lo­ma plau­kio­ti Šiau­liuo­se ar Lat­vi­jo­je.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Ieš­ko­jo są­sa­jų su van­de­niu

Pro­jek­tuo­to­jai į Jo­niš­kį at­ve­žė bū­si­mo Svei­ka­tin­gu­mo ir spor­to cent­ro ma­ke­tą, brė­ži­nius, vi­zua­li­za­ci­ją. Ar­chi­tek­tas To­mas Gruns­kis pa­brė­žė, kad rink­da­mie­si pa­sta­to konst­ruk­ci­jos for­mą, jie įver­ti­no mies­to ir konk­re­čios te­ri­to­ri­jos stip­ry­bes, silp­ny­bes, is­to­ri­ją bei ta­pa­ty­bės ženk­lus ir pa­si­rin­ko „la­šo for­mą“. Dėl ke­lių prie­žas­čių.

Pro­jek­tuo­to­jų nuo­mo­ne, „mies­te su­si­for­ma­vu­si van­dens tel­ki­nių sis­te­ma – du su­dre­nuo­ti upe­liai bei tven­ki­nių tink­las“. Ant­ra – is­to­riš­kai Jo­niš­kio var­das su­si­jęs su krikš­tu. Vil­niaus vys­ku­pas Jo­nas, Lie­tu­vos di­džio­jo ku­ni­gaikš­čio ir Len­ki­jos ka­ra­liaus Žy­gi­man­to Se­no­jo sū­nus, 1536 me­tais pa­si­ra­šy­da­mas fun­da­ci­jos ak­tą įkū­rė Jo­niš­kio pa­ra­pi­ją, ku­rios gy­ven­vie­tę pa­va­di­no pa­gal sa­vo var­dą – Jo­niš­kiu. Krikš­tas vi­sa­da sie­ti­nas su van­de­niu, ku­riuo pa­žy­mi­mas krikš­ti­ja­ma­sis.

Tre­čia: są­mo­nin­gai at­si­sa­ky­ta dė­žu­tės for­mos, nes la­šas ska­ti­na pa­sta­tą apeiti. Ap­link jį ga­lė­tų bū­ti plė­to­ja­ma anks­čiau vie­tos ar­chi­tek­tų svars­ty­ta par­ko kū­ri­mo idė­ja, lais­va­lai­kio zo­na jau­ni­mui, ma­moms su vai­kais pa­si­vaikš­čio­ti. Kar­tu tap­tų gy­vy­bin­ges­nė prie šios zo­nos priei­nan­ti pės­čių­jų alė­ja.

Mas­te­lis ne­di­de­lis

Lais­va­lai­kio ir spor­to cent­ro pir­ma­ja­me aukš­te nu­ma­ty­ta uni­ver­sa­li 512 vie­tų sa­lė, du ho­lai, ku­riuos ga­li­ma bū­tų panau­do­ti ir eks­po­zi­ci­joms, ad­mi­nist­ra­ci­nės pa­tal­pos, erd­vė ka­vi­nei.

Ant­ra­jame aukš­te pla­nuo­ja­ma įreng­ti ko­vos me­nų ir gim­nas­ti­kos sa­les. Svei­ka­tin­gu­mo cent­rą no­ri­ma at­ver­ti lan­gais į gat­vę, kad praei­viai ma­ty­tų pa­sta­to gy­vas­tį, vyk­tų kon­tak­tas tarp spor­tuo­jan­čių ir gat­vė­je žings­niuo­jan­čių žmo­nių.

Siū­lo­ma pa­grin­di­nė ap­dai­los me­džia­ga – stik­lo pro­fi­li­tas, ku­ris la­bai tin­ka ap­švie­ti­mui.

Ar­chi­tek­tas To­mas Gruns­kis sa­kė, kad 4 000 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to Svei­ka­tin­gu­mo ir spor­to cent­ras sa­vo mas­te­liu yra ne­di­de­lis. Vi­sų pa­tal­pų pa­ra­met­rai su­pla­nuo­ti pa­gal nu­ma­ty­tą 512 vie­tų žiū­ro­vų sa­lę.

Vie­toj la­šo – bul­vė?

Tie­sa, jo­niš­kie­čiams, su pro­jek­tu su­si­pa­ži­nu­siems Sa­vi­val­dy­bės in­ter­ne­to sve­tai­nė­je, ky­la abe­jo­nių.

So­cia­li­nia­me tink­la­py­je „Fa­ce­book“ po pro­jek­to pri­sta­ty­mo pra­si­dė­jo dis­ku­si­jos: mies­tie­čiai pa­ste­bė­jo, kad Jo­niš­kis tik­rai ne van­de­nų, bet la­biau ag­ra­ri­nis kraš­tas, tad, se­kant pro­jek­tuo­to­jų vaiz­duo­te, gal rei­kė­jo rink­tis bul­vės for­mą?

„Mū­sų folk­lo­re, mi­ti­nė­je pa­sau­lė­žiū­ro­je van­dens mo­ty­vas la­bai re­tas. Vi­sai ki­tas rei­ka­las – že­mė, miš­kas. 90 pro­cen­tų upių – me­lio­ruo­tos, taip ne­grįž­ta­mai su­nai­ki­nti per am­žius nu­si­sto­vė­jęs ly­gu­mų kraš­to­vaiz­dis“, – sa­ko jo­niš­kie­tis ar­cheo­lo­gas dr. Er­nes­tas Va­si­liaus­kas.

Be to, gy­ven­to­jai skai­čiuo­ja, kad Jo­niš­ky­je yra pri­va­čiai vei­kian­čios bent ke­lios tre­ni­ruok­lių sa­lės. Tad kam kur­ti tai, kas vei­kia? Gy­ven­to­jams trūks­ta bū­tent ba­sei­no, ku­ris ga­lė­tų bū­ti skir­tas ne tik spor­tui, bet ir svei­ka­tin­gu­mo pro­fi­lak­ti­kai.

Do­mi­no sta­ti­nio kai­na ir iš­lai­ky­mas

„Kiek kai­nuos to­kį cent­rą pa­sta­ty­ti?“ – klau­sė ra­jo­no Ta­ry­bos na­rė Ri­man­tė Mi­siū­nie­nė.

Ar­chi­tek­tas T. Gruns­kis sa­kė, kad pa­gal ana­lo­gi­nius pro­jek­tus ga­li­ma ma­ny­ti, jog kai­na sieks 4,5–5,5 mi­li­jo­no eu­rų.

In­ves­ti­ci­nio pro­jek­to pa­raiš­ka yra pa­teik­ta Kū­no kul­tū­ros ir spor­to de­par­ta­men­tui, ku­ris pa­pras­tai ski­ria apie 2,6 mi­li­jo­no, ska­tin­da­mas dau­giau pri­si­dė­ti sa­vi­val­dy­bes. Tad Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bei, ge­riau­siu at­ve­ju, reik­tų nu­ma­ty­ti skir­ti du – tris mi­li­jo­nus eu­rų.

R. Mi­siū­nie­nę ir ko­le­gę Ni­jo­lę Va­luc­kie­nę do­mi­no, kiek kai­nuos to­kio cent­ro iš­lai­ky­mas ir ar jis ne­bus per di­de­lė naš­ta Sa­vi­val­dy­bei.

Ar­chi­tek­tų ko­man­da į šį klau­si­mą at­sa­ky­ti ne­si­ry­žo, nes tai pri­klau­so nuo ener­ge­ti­nio efek­ty­vu­mo. Ka­dan­gi spor­to sa­lė­se ne­rei­kia pa­lai­ky­ti aukš­tos tem­pe­ra­tū­ros, ne­bus ba­sei­no, ne­tu­rė­tų bū­ti bran­gu.

Ba­sei­no idė­ja nu­to­lo

Spor­to cent­ro di­rek­to­rius To­mas Alek­na­vi­čius „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, kad kai ku­riuo­se ra­jo­nuo­se to­kie cent­rai gy­vuo­ja jau apie de­šimt­me­tį. Tad pa­tir­tis ro­do, kad iš­lai­ky­ti ga­li­ma.

„Cent­ras ne­prik­lau­sys tik spor­ti­nin­kams. Rei­kia įsi­są­mo­nin­ti, kad jis skir­tas vi­siems ra­jo­no žmo­nėms. Kuo dau­giau jų nau­do­sis pa­slau­go­mis, kuo dau­giau spor­tuos, tuo bus ge­riau“, – įsi­ti­ki­nęs T. Alek­na­vi­čius.

Ba­sei­no idė­ja, pa­sak jo, gra­ži, ta­čiau ba­sei­nas yra Šiau­liuo­se, Pas­va­ly­je, pa­sku­ti­niu me­tu jis ren­gia­mas kai­my­ni­nė­je Lat­vi­jo­je – vos už 20 ki­lo­met­rų –  Elė­jo­je. Į tai in­ves­ti­ci­nio pro­jek­to pa­raiš­ko­je bū­ti­na at­si­žvelg­ti, nes pa­ra­mos skirs­ty­to­jai įver­tins, jog ne­to­li tei­kia­mos to­kios pa­čios pa­slau­gos ir ga­li pa­klaus­ti, ar tik­rai to rei­kia? Gal­būt ta­da pa­ra­ma nu­ke­liau­sian­ti į ki­tą ra­jo­ną.

Jo­niš­kie­čiai dis­ku­si­jo­se re­ziu­muo­ja, kad bū­tent to, ko mies­tui trū­ko – ba­sei­no – to ir ne­tu­rės.

Jo­niš­kio lais­va­lai­kio ir spor­to cent­ro sta­ty­bos ga­lė­tų pra­si­dė­ti 2017 me­tais, ta­čiau jo ati­da­ry­mo, T. Alek­na­vi­čiaus nuo­mo­ne, rei­kė­tų lauk­ti po ko­kių pen­ke­rių me­tų.

Au­to­rės nuo­tr.

MA­KE­TAS: Ar­chi­tek­tas To­mas Gruns­kis (pir­mas iš kai­rės) jo­niš­kie­čiams ro­dė lais­va­lai­kio ir spor­to cent­ro ma­ke­tą.

Re­dak­ci­jos nuo­tr.

PATIRTIS: Spor­to cent­ro di­rek­to­rius To­mas Alek­na­vi­čius sa­kė, kad ki­tur to­kie cent­rai gy­vuo­ja jau apie de­šimt­me­tį, tad pa­tir­tis ro­do, kad iš­lai­ky­ti ga­li­ma.

Ar­chi­tek­tų vi­zua­li­za­ci­ja

VI­ZI­JA: Svei­ka­tin­gu­mo ir spor­to cent­ras bū­tų dvie­jų aukš­tų pa­sta­tas. Pir­ma­ja­me aukš­te nu­ma­ty­ta uni­ver­sa­li 512 vie­tų sa­lė, du ho­lai, ku­riuos ga­li­ma bū­tų iš­nau­do­ti ir eks­po­zi­ci­joms, ad­mi­nist­ra­ci­nės pa­tal­pos, erd­vė ka­vi­nei.