
Naujausios
Vietoje baseino – tik „lašo forma“
Projektuotojų komanda pristatė Joniškio sveikatingumo ir sporto centro techninį projektą, pagal kurį specialistų parinktos „lašo formos“ statinys iškils Statybininkų gatvės laisvoje teritorijoje.
Preliminariai skaičiuojama, kad jis galėtų kainuoti 4,5–5,5 milijono eurų. Gyventojai pasigenda išsvajoto baseino, nes būtent jo miestui, neturinčiam daug vandens telkinių, reikia. Bet baseino nebus, siūloma plaukioti Šiauliuose ar Latvijoje.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Ieškojo sąsajų su vandeniu
Projektuotojai į Joniškį atvežė būsimo Sveikatingumo ir sporto centro maketą, brėžinius, vizualizaciją. Architektas Tomas Grunskis pabrėžė, kad rinkdamiesi pastato konstrukcijos formą, jie įvertino miesto ir konkrečios teritorijos stiprybes, silpnybes, istoriją bei tapatybės ženklus ir pasirinko „lašo formą“. Dėl kelių priežasčių.
Projektuotojų nuomone, „mieste susiformavusi vandens telkinių sistema – du sudrenuoti upeliai bei tvenkinių tinklas“. Antra – istoriškai Joniškio vardas susijęs su krikštu. Vilniaus vyskupas Jonas, Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Senojo sūnus, 1536 metais pasirašydamas fundacijos aktą įkūrė Joniškio parapiją, kurios gyvenvietę pavadino pagal savo vardą – Joniškiu. Krikštas visada sietinas su vandeniu, kuriuo pažymimas krikštijamasis.
Trečia: sąmoningai atsisakyta dėžutės formos, nes lašas skatina pastatą apeiti. Aplink jį galėtų būti plėtojama anksčiau vietos architektų svarstyta parko kūrimo idėja, laisvalaikio zona jaunimui, mamoms su vaikais pasivaikščioti. Kartu taptų gyvybingesnė prie šios zonos prieinanti pėsčiųjų alėja.
Mastelis nedidelis
Laisvalaikio ir sporto centro pirmajame aukšte numatyta universali 512 vietų salė, du holai, kuriuos galima būtų panaudoti ir ekspozicijoms, administracinės patalpos, erdvė kavinei.
Antrajame aukšte planuojama įrengti kovos menų ir gimnastikos sales. Sveikatingumo centrą norima atverti langais į gatvę, kad praeiviai matytų pastato gyvastį, vyktų kontaktas tarp sportuojančių ir gatvėje žingsniuojančių žmonių.
Siūloma pagrindinė apdailos medžiaga – stiklo profilitas, kuris labai tinka apšvietimui.
Architektas Tomas Grunskis sakė, kad 4 000 kvadratinių metrų ploto Sveikatingumo ir sporto centras savo masteliu yra nedidelis. Visų patalpų parametrai suplanuoti pagal numatytą 512 vietų žiūrovų salę.
Vietoj lašo – bulvė?
Tiesa, joniškiečiams, su projektu susipažinusiems Savivaldybės interneto svetainėje, kyla abejonių.
Socialiniame tinklapyje „Facebook“ po projekto pristatymo prasidėjo diskusijos: miestiečiai pastebėjo, kad Joniškis tikrai ne vandenų, bet labiau agrarinis kraštas, tad, sekant projektuotojų vaizduote, gal reikėjo rinktis bulvės formą?
„Mūsų folklore, mitinėje pasaulėžiūroje vandens motyvas labai retas. Visai kitas reikalas – žemė, miškas. 90 procentų upių – melioruotos, taip negrįžtamai sunaikinti per amžius nusistovėjęs lygumų kraštovaizdis“, – sako joniškietis archeologas dr. Ernestas Vasiliauskas.
Be to, gyventojai skaičiuoja, kad Joniškyje yra privačiai veikiančios bent kelios treniruoklių salės. Tad kam kurti tai, kas veikia? Gyventojams trūksta būtent baseino, kuris galėtų būti skirtas ne tik sportui, bet ir sveikatingumo profilaktikai.
Domino statinio kaina ir išlaikymas
„Kiek kainuos tokį centrą pastatyti?“ – klausė rajono Tarybos narė Rimantė Misiūnienė.
Architektas T. Grunskis sakė, kad pagal analoginius projektus galima manyti, jog kaina sieks 4,5–5,5 milijono eurų.
Investicinio projekto paraiška yra pateikta Kūno kultūros ir sporto departamentui, kuris paprastai skiria apie 2,6 milijono, skatindamas daugiau prisidėti savivaldybes. Tad Joniškio rajono savivaldybei, geriausiu atveju, reiktų numatyti skirti du – tris milijonus eurų.
R. Misiūnienę ir kolegę Nijolę Valuckienę domino, kiek kainuos tokio centro išlaikymas ir ar jis nebus per didelė našta Savivaldybei.
Architektų komanda į šį klausimą atsakyti nesiryžo, nes tai priklauso nuo energetinio efektyvumo. Kadangi sporto salėse nereikia palaikyti aukštos temperatūros, nebus baseino, neturėtų būti brangu.
Baseino idėja nutolo
Sporto centro direktorius Tomas Aleknavičius „Šiaulių kraštui“ sakė, kad kai kuriuose rajonuose tokie centrai gyvuoja jau apie dešimtmetį. Tad patirtis rodo, kad išlaikyti galima.
„Centras nepriklausys tik sportininkams. Reikia įsisąmoninti, kad jis skirtas visiems rajono žmonėms. Kuo daugiau jų naudosis paslaugomis, kuo daugiau sportuos, tuo bus geriau“, – įsitikinęs T. Aleknavičius.
Baseino idėja, pasak jo, graži, tačiau baseinas yra Šiauliuose, Pasvalyje, paskutiniu metu jis rengiamas kaimyninėje Latvijoje – vos už 20 kilometrų – Elėjoje. Į tai investicinio projekto paraiškoje būtina atsižvelgti, nes paramos skirstytojai įvertins, jog netoli teikiamos tokios pačios paslaugos ir gali paklausti, ar tikrai to reikia? Galbūt tada parama nukeliausianti į kitą rajoną.
Joniškiečiai diskusijose reziumuoja, kad būtent to, ko miestui trūko – baseino – to ir neturės.
Joniškio laisvalaikio ir sporto centro statybos galėtų prasidėti 2017 metais, tačiau jo atidarymo, T. Aleknavičiaus nuomone, reikėtų laukti po kokių penkerių metų.
Autorės nuotr.
MAKETAS: Architektas Tomas Grunskis (pirmas iš kairės) joniškiečiams rodė laisvalaikio ir sporto centro maketą.
Redakcijos nuotr.
PATIRTIS: Sporto centro direktorius Tomas Aleknavičius sakė, kad kitur tokie centrai gyvuoja jau apie dešimtmetį, tad patirtis rodo, kad išlaikyti galima.
Architektų vizualizacija
VIZIJA: Sveikatingumo ir sporto centras būtų dviejų aukštų pastatas. Pirmajame aukšte numatyta universali 512 vietų salė, du holai, kuriuos galima būtų išnaudoti ir ekspozicijoms, administracinės patalpos, erdvė kavinei.