Vietoj mokyklų jungimo – mokinių medžioklė

Vietoj mokyklų jungimo – mokinių medžioklė

Vietoj mokyklų jungimo – mokinių medžioklė

Ką 2014-ieji metai atneš Šiaulių miesto bendrojo lavinimo mokykloms? Daugelis mokyklų vadovų paklausti apie tai tik traukė pečiais. Šiųmečiai valdžios planai optimizuoti mokyklų tinklą baigėsi visišku fiasko – politikai nesiryžo žengti nepopuliarių žingsnių. Dabar naujas skandalas kyla dėl sprendimo perdalyti mokyklų aptarnaujamas teritorijas, o gimnazijoms leisti rinkti mokinius iš bet kur.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Jau sustabdė sprendimą

Vyriausybės atstovas Šiaulių apskrityje Jonas Novogreckis sustabdė šių metų gruodžio 19 dienos Šiaulių miesto tarybos sprendimą, kuriuo buvo perdalytos mokyklų aptarnaujamos teritorijos, o gimnazijoms leista mokinius rinkti iš viso miesto.

Dėl šio sprendimo Vyriausybės atstovui skundėsi būsimųjų gimnazistų tėvai. Nuo vasario mėnesio prasidėjus priėmimui į Šiaulių miesto gimnazijas, tėvelių žodžiais, „teks nakvoti ant gimnazijų laiptų“.

Ne paslaptis, kad norėdami savo atžalas užrašyti į populiariausias gimnazijas, gimdytojai prie jų durų eilėse budi kone visą naktį, kad rytą būtų tarp laimingųjų, spėsiančių pateikti dokumentus mokyklos administracijai.

Pažeistų viešąjį interesą

Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje tarnybos teisininkė Violeta Kiurienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad leisdama gimnazijoms mokinius rinkti iš viso miesto Taryba pažeidė Švietimo įstatymą.

Šis teisės aktas nurodo, kad į valstybės ir savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklą pirmumo teise turi būti priimtas asmuo, gyvenantis mokyklai priskirtoje aptarnavimo teritorijoje.

V. Kiurienės teigimu, teisės aktai nedraudžia iš viso miesto rinkti mokinius tik į 11 ir 12 klases, nes šie mokomi pagal vidurinio ugdymo programą, o vaikams iki 16 metų (9 ir 10 klasių mokiniams), kurie mokomi pagal pagrindinio ugdymo programą, turi būti užtikrinamas valstybės garantuotas ugdymas.

„Bus pažeistas viešasis interesas, nes nepatekęs mokytis ten, kur norėjo, mokinys gali prarasti motyvaciją mokytis“, – įspėjo V. Kiurienė.

Kadangi Vyriausybės atstovas sustabdė Šiaulių miesto tarybos sprendimą, šis nebegali būti vykdomas. Artimiausiomis dienomis Vyriausybės atstovas parašys miesto valdžiai teikimą taisyti minėtą sprendimą, o jeigu jis nebus pataisytas – kreipsis į teismą.

Teismai jau pripažino, kad Vyriausybės atstovas buvo teisus, reikalaudamas naikinti asocijuotas bendradarbiavimo sutartis tarp mokyklų bei priimti vaikus iš Šiaulių rajono į Šiaulių miesto neformaliojo ugdymo mokyklas ir centrus, nors miesto valdžia buvo tai uždraudusi.

Mokyklos kaunasi už vietą po saule

Viktoras Varanavičius, Šiaulių Dainų progimnazijos direktorius, neslėpė nepasitenkinimo, kad pagal Tarybos sprendimą į dalį jo vadovaujamos mokyklos aptarnavimo teritorijos pretenduoja dar dvi progimnazijos.

„Nuspręsta, kad dalyje mūsų teritorijos mokinius galės rinkti ir Ragainės bei „Romuvos“ progimnazijos“, – „Šiaulių kraštui“ sakė V. Varanavičius.

Direktoriui keista, kai mokyklos dėl mokinių konkuruoja, jo nuomone, tokiais nepriimtinais būdais. Dainų progimnazijos kaimynėms užkliuvo tai, kad šios mokyklos aptarnavimo teritorija prasiplėtė prie jos prijungus Dainų pradinę mokyklą. Tai V. Varanavičiui atrodo savaime suprantama, nes į Dainų progimnaziją iš Dainų pradinės atėjo ir pradinukų klasės su mokytojomis, į darbą buvo priimti visi pedagogai.

„Mokyklos buvo sujungtos, tai ir jų aptarnavimo teritorijos susijungė“, – aiškino direktorius.

V. Varanavičiaus nuomone, mokykloms konkuruoti dėl mokinių reikėtų ne perskirstant aptarnavimo teritorijas, o gerinant ugdymo kokybę.

Anot jo, 9-oji vidurinė (dabar Ragainės progimnazija) Šiauliuose garsėjo ypač geru matematikos mokymu, puikiais matematikos specialistais, todėl Ragainės progimnazija galinti tęsti šią tradiciją ir taip išsikovoti populiarumą.

Trukt už vadžių – vėl iš pradžių

Šiemet Šiaulių miesto valdžia nesiryžo eiti prieš bendruomenės valią ir nusprendė nereorganizuoti Lieporių, Centro ir „Saulės“ pradinių mokyklų prijungiant jas prie progimnazijų.

Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė patvirtino, kad šiuo metu pradinių mokyklų integracija į progimnazijas yra sustabdyta.

Vis dėlto, jeigu mokyklos, nesvarbu, pradinės ar pagrindinės, neatitiks kriterijų, ateityje bus siūloma jas pertvarkyti.

„Šiaulių miesto taryba yra nusprendusi, kad iki 2014 metų kovo 1 dienos Savivaldybėje turės būti sudaryta darbo grupė, kuri pagal įvairius aplinkos ir ugdymo kriterijus įvertins mokyklas, o administracijos direktorius pateiks siūlymus Tarybai dėl mokyklų perspektyvos“, – aiškino vedėja.

Minėti darbai bus atliekami kasmet, nes mokinių skaičius mažėja, o mokyklų tinklas lieka toks pat, daug lėšų neefektyviai išleidžiama kiauriems pastatams šildyti.

„Teikiame siūlymus, bet iš jų nieko neišeina, nes politikai nenori priiminėti sprendimų“, – pripažįsta V. Damskienė.

Centro pradinei – nauji langai

Metų gale gera žinia pasiekė Šiaulių centro mokyklos bendruomenę. Iš tėvų nebeprašoma už savas lėšas padovanoti mokyklai po langą, nes 200 tūkstančių litų langams keisti bus skirta iš valstybės investicijų programos.

Bet nauji langai, V. Damskienės teigimu, Centro pradinei nuolat savarankiškumo negarantuos. Ji neslėpė, kad siūloma prijungti Centro pradinę prie „Jovaro“ progimnazijos, paliekant pradinukus atskirame sutvarkytame pastate A. Mickevičiaus gatvėje.

Jovaro progimnazijai iš europinės paramos ketinama įrengti stadioną.

Lieporių pradinę svarstoma integruoti į „Rasos“ progimnaziją, nes Gegužių progimnazijoje nėra vietos.

„Nejudinam jų“

„Dabartiniam mokyklų tinklo pertvarkymo plane iki 2015 metų pradinės mokyklos yra paliktos, todėl nejudinam jų“, – „Šiaulių kraštui“ sakė miesto meras Justinas Sartauskas.

Mero teigimu, 2014 metais Šiaulių mokyklų tinklo pertvarkymo planas bus tikslinamas, tada ir paaiškės, kokių pokyčių gali tikėtis miesto bendruomenė ir pedagogai.

Jono TAMULIO nuotr.

KOVA: Dainų progimnazijos direktoriaus Viktoro Varanavičiaus nuomone, mokykloms konkuruoti dėl mokinių reikėtų ne perskirstant aptarnavimo teritorijas, o gerinant ugdymo kokybę.

PAUZĖ: Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas sakė, kad kol nebus patvirtintas naujas Šiaulių miesto mokyklų tinklo pertvarkos planas, pradinės mokyklos nebus judinamos.

ATEITIS: Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos Violetos Damskienės teigimu, jeigu mokyklos neatitiks kriterijų, bus siūloma jas pertvarkyti.