Vietoj kino – kavinė, vietoj prekybos – sportas

Vietoj kino – kavinė, vietoj prekybos – sportas

Vie­toj ki­no – ka­vi­nė, vie­toj pre­ky­bos – spor­tas

Šiau­liuo­se pa­ju­dė­jo ke­lių se­niai iš­tuš­tė­ju­sių pa­sta­tų re­konst­ruk­ci­ja. Tarp jų – bu­vu­sio „Lai­ko“ ki­no teat­ro, bu­vu­sio bal­dų pre­ky­bos cent­ro. Bet dar daug lie­ka pa­sta­tų „vai­duok­lių“. Tre­čią de­šimt­me­tį stūk­so va­di­na­mie­ji Gi­lo griu­vė­siai.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Nu­ma­to ka­vi­nės veik­lą

Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­re esan­tis bu­vęs „Lai­ko“ ki­no teat­ras prieš pen­ke­rius me­tus pri­va­ti­zuo­tas po ne­sėk­min­gų Sa­vi­val­dy­bės ban­dy­mų jį iš­nuo­mo­ti ki­no teat­ro veik­lai. Bet pa­sta­tas sto­vė­jo tuš­čias, nors čia – pa­ts mies­to cent­ras.

Dar­bi­nin­kai da­bar triū­sia prie pa­sta­to fa­sa­do. Už lan­gų ga­li­ma įžvelg­ti per­tvar­ko­mą vi­daus erd­vę, įren­gi­nė­ja­mą nu­si­lei­di­mą į rū­sį.

Pas­ta­to sa­vi­nin­kės Kau­no bend­ro­vės „Gai­vi­lė“ di­rek­to­rius Dai­nius Vai­tie­kū­nas „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog pa­sta­tas iš es­mės re­konst­ruo­ja­mas: pa­keis­tos fa­sa­do vit­ri­nos, ap­šil­tin­tos sie­nos ir sto­gas, rū­sys įreng­tas erd­vei iš­plės­ti. Pas­ta­tą no­ri­ma pri­tai­ky­ti ka­vi­nei.

Ka­da ji at­si­da­ry­tų?

„Dar ieš­ko­me vers­li­nin­kų, in­ves­tuo­to­jų, no­rin­čių čia plė­to­ti mai­ti­ni­mo vers­lą, ti­ki­mės, jog šiau­lie­čiai su­si­do­mės, – sa­kė kau­nie­tis vers­li­nin­kas. – Jei­gu ne­pa­vyks mai­ti­ni­mo vers­lo pri­trauk­ti, keis­tu­me pa­skir­tį – į pre­ky­bos.“

Pas­ta­to re­konst­ruk­ci­ją ke­ti­na­ma baig­ti va­sa­ros pa­bai­go­je. Vi­daus erd­vė, in­ter­je­ras bū­tų įren­gi­nė­ja­mi, at­si­ra­dus ka­vi­nės ope­ra­to­riui, pa­gal jo po­rei­kius.

At­si­ras spor­to cent­ras

Gum­bi­nės gat­vė­je bu­vu­sia­me „Mig­do­lo“ bal­dų pre­ky­bos cent­ro pa­sta­te taip pat vyks­ta re­konst­ruk­ci­ja. Ant pa­sta­to sto­go jau už­kel­tas spor­to klu­bų tink­lo „VS Exp­ress“ pa­va­di­ni­mas.

Pas­ta­to da­bar­ti­nis sa­vi­nin­kas Ami­ra­nas Ber­žins­kas „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog vi­so­je Lie­tu­vo­je vei­kian­tis spor­to klu­bų tink­las – ir in­ves­tuo­to­jas, ir pa­grin­di­nis pa­tal­pų nuo­mi­nin­kas. Skel­bia, jog Šiau­liuo­se vien į spor­to komp­lek­so įran­gą in­ves­tuo­ja 470 tūks­tan­čių eu­rų.

Rug­sė­jį at­si­da­ry­tų vers­lo ir svei­ka­tin­gu­mo cent­ras. Įren­gi­nė­ja­mas vi­są pa­rą veik­sian­tis spor­to klu­bas, užim­sian­tis dau­giau kaip 2 000 kvad­ra­ti­nių met­rų erd­vę.

„Klai­pė­do­je toks vei­kia vi­są pa­rą, yra po­pu­lia­rus, ma­nau, ir šiau­lie­čiams pa­tiks, – sa­ko vers­li­nin­kas. – Aš pa­ts, pa­vyz­džiui, penk­tą va­lan­dą ry­to ke­liuo­si, ko­dėl ne­nuė­jus pa­spor­tuo­ti? Ar­ba, pa­vyz­džiui, ka­da ei­ti į spor­to klu­bus tiems, ku­rie pre­ky­bos cent­ruo­se dir­ba iki vė­lu­mos?“

Pas­ta­te pla­nuo­ja­ma ir ka­vi­nė, vai­kų užim­tu­mo cent­ras bei svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gos.

Di­dy­sis „vai­duok­lis“ neį­vei­kia­mas

Tuš­čių jo­kiai veik­lai ne­pri­tai­ko­mų pri­va­čių pa­sta­tų mies­te yra ne vie­nas. Nie­ko ne­vyks­ta ori­gi­na­lios ar­chi­tek­tū­ros pa­sta­te „Neo­po­lis“, ku­ria­me kaž­ka­da vei­kė, bet bank­ru­ta­vo pra­mo­gų cent­ras, pa­sta­tas da­bar par­da­vi­nė­ja­mas.

Me­tų me­tus ne­baig­to pa­sta­to kar­ka­sas dū­lė­ja Gar­di­no gat­vė­je. Tre­čią de­šimt­me­tį mies­to par­ko pa­šo­nė­je neį­vei­kia­mas vai­duok­lis – va­di­na­mo­ji „Gi­lo sta­ty­ba“. Bri­tų vers­li­nin­ko pra­dė­ta, jo var­du pa­va­din­ta ir se­niai vir­tu­si griu­vė­siais.

Griu­vė­sių sa­vi­nin­kai ke­lis kar­tus kei­tė­si. Vie­ni no­rė­jo sta­ty­ti dau­gia­bu­čių kvar­ta­lą, bet Sa­vi­val­dy­bė de­ta­lio­jo pla­no ne­lai­mi­no. Vers­li­nin­kai tei­sė­si su Sa­vi­val­dy­bė, by­lą iš­lo­šė, bet pro­jek­to ne­plė­to­jo.

Griu­vė­sių sa­vi­nin­kui pri­klau­so ir sta­dio­nas. Jį reg­bi­nin­kai nuo­mo­ja­si ir tvar­ko, o „Gi­lo sta­ty­bos“ gė­din­gą vaiz­dą pri­den­gia išau­gę me­džiai, krū­my­nai.

Pro juos praė­jęs iš­vys­ti, jog griu­vė­siai jau vir­tę tie­siog są­var­ty­nu: šiukš­lės, du­že­nos, sku­du­rai, mais­to at­lie­kų li­ku­čiai, sta­ty­bos lau­žas.

Sta­ti­nio griu­ve­nos – pri­va­čios, bet skly­pas su­for­muo­tas vals­ty­bės že­mė­je. Ką Sa­vi­val­dy­bė da­ro, kad tiek me­tų ne­pri­ver­čia tvar­ky­tis?

„Te­ri­to­ri­ja yra įtrauk­ta į ap­leis­tų są­ra­šą ir už ją tai­ko­mas mak­si­ma­lus vals­ty­bi­nės že­mės nuo­mos ta­ri­fas – 4 pro­cen­tų že­mės ver­tės, – in­for­ma­vo „Šiau­lių kraš­tą“ Vai­da Ka­la­se­vi­čie­nė, Sa­vi­val­dy­bės Stra­te­gi­nės plėt­ros ir fi­nan­sų de­par­ta­men­to di­rek­to­rė.

Ta­čiau da­bar­ti­nio sa­vi­nin­ko, ku­ris yra ju­ri­di­nis as­muo, ne­vei­kia pa­di­din­tas mo­kes­čio ta­ri­fas, nes to mo­kes­čio nė ne­mo­ka.

„Sko­la su­da­ro per 100 tūks­tan­čių eu­rų – už da­lį 2015 me­tų, 2016 me­tus ir 2017 me­tus, – in­for­ma­vo de­par­ta­men­to di­rek­to­rė ir pa­ti­ki­no: – Eis­me į teis­mą.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Bul­va­re bu­vu­sio ki­no teat­ro pa­sta­tas su­lau­kė re­konst­ruk­ci­jos – no­ri­ma jį pri­tai­ky­ti ka­vi­nės veik­lai.

Bal­dų pre­ky­bos cent­rui sta­ty­tas pa­sta­tas per­tvar­ko­mas į vers­lo ir svei­ka­tin­gu­mo cent­rą su vi­są pa­rą veik­sian­čiu spor­to klu­bu.

Iš to­lo „Gi­lo sta­ty­bos“ griu­vė­sius pri­den­gia me­džiai.

„Gi­lo“ griu­vė­sių pa­pė­dė­je – są­var­ty­no vaiz­de­lis.

Iš­tuš­tė­jęs „Neo­po­lis“ par­duo­da­mas.