VIENAME KIEME ATSIRADO DU RAJONAI

VIENAME KIEME ATSIRADO DU RAJONAI

VIENAME KIEME ATSIRADO DU RAJONAI

VYRIAUSYBĖ ŽMOGAUS DARŽINĘ PADALIJO ŠIAULIŲ IR JONIŠKIO RAJONAMS

Algirdo Baltoko, Šiaulių rajono gyventojo, prašymu, Šiaulių ir Joniškio rajonų savivaldybės pasiryžo keisti savo ribas. Anot kaimo žmonių, pagaliau bus ištaisytos „nesąmonės“. Dabar vienos sodybos šeimininkas gyvena iš karto dviejuose rajonuose, nes riba eina per jo kiemą. Kitos sodybos pastatai — Šiaulių rajono, o žemė po jais — Joniškio.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Joniškio rajonu nė nekvepia

Algirdo Baltoko vargai prasidėjo, įsigijus sodybą Šiaulių rajone Diržių kaime, Šakynos seniūnijoje.

„Namas registruotas Šiaulių rajone, mano pasas taip pat registruotas Šiaulių rajone, o nuvažiuoju tvarkyti namų valdos dokumentų, netvarko. Atseit, žemė po namu atsidūrusi Joniškio rajone, — pasakoja A. Baltokas. — Nuvažiavau į Joniškį, sako, pasą persidaryk. Adresas bus Gaižaičių seniūnija, kuri nuo čia yra beveik už 20 kilometrų, ir Juodeikių kaimas, kuris nuo Diržių bus už dešimties kilometrų, dar už Tyrelių miško.“

Gaižaičių iš Diržių nė nepasieksi tiesiai, reikia važiuoti per Šiaulių rajoną. Tuo tarpu Šakyna — vos už kelių kilometrų, nuo Diržių matoma.

A. Baltoko kaimyno Antano Petkausko, kuris gyvena gretimame Kiauklių kaime, sodybos sklypas iš viso per pusę padalytas. Per namo kampą riba eina, daržinės vienas galas — Šiaulių rajone, kitas — Joniškio.

„Parašiau prašymą, kad mano ir kaimyno sodybas pervestų į Šiaulių rajoną, kaip buvo senais laikais, nes čia Joniškio rajonu nė nekvepia“, — sako A. Baltokas.

Keturis dešimtmečius Šakynos apylinkėse gyvenantis A. Baltokas sako, jog niekada Diržių ir Kiauklių kaimai nepriklausė Joniškio rajonui. Dar seniau — tarpukariu — čia buvo Gruzdžių valsčius. „Smetonos laikais“ jo riba ėjusi per Tyrelių mišką.

„Kas kada taip mus atidalijo, nežinau, — sako vyras. — Joniškio rajonui yra atiduotas net Mikaičių kaimas su visais žmonėmis, nors jie taip pat Šiaulių rajono žmonės.“

Sodybų šeimininkams ėmėsi padėti Šakynos seniūnas Algimantas Bronislovas Rudis. Šiaulių rajono savivaldybė sudarė komisiją, kreipėsi į Joniškio rajono savivaldybę.

Popieriuose — miškas

Plotai aplink A. Baltoko sodybą oficialiuose dokumentuose yra miško kvartalas, priklausantis Joniškio miškų urėdijai. Sodyba taip pat tarp miškų esanti, nors miško siena stovi gerokai toliau.

Todėl, kai A. Baltokas ėmė judinti rajonų ribas, Joniškio rajono taryba iš pradžių nesutiko. Šakynos seniūno žiniomis, Joniškio politikams valdininkai aiškinę, jog čia „brandus miškas“ stovi.

„Šimtus metų čia nebuvo jokio miško, ar patys čia matote kokį mišką, — rodo A. Baltokas plytinčius už sodybos laukus, kurie pagal popierius yra miško kvartalas. — Čia visada buvo dirbama žemė. Eiguliu dirbau, žinau, jog tarybiniais laikais ji priklausė miškų ūkiui, buvo tarnybinė dala. Čia buvo daržai — burokai, bulvės. Pievos — pats girininkas atvažiuodavo šienauti.“

Šakynos seniūnas ėmėsi iniciatyvos atsikviesti Joniškio rajono savivaldybės atstovus, kad patys įsitikintų, jog jokio „brandaus miško“ neteks atiduoti. Po tos apžiūros Joniškio rajono taryba birželio mėnesį jau sutiko ribas keisti Šiaulių rajono naudai.

Praėjusį ketvirtadienį tam pritarė Šiaulių rajono taryba. Šiaulių rajonui atitektų 5,3 hektaro teritorijos Kiauklių kaime (A. Petkausko namų valda) ir apie 22 hektarus Diržių kaime (A. Baltoko sodyba ir miško paskirties žemė aplink ją).

Bet A. Baltokui neramu, ar Šiaulių rajonui pavyks atkovoti tą miško paskirties žemę iš Joniškio miškų urėdijos? Šiemet urėdija jau suskubo tuose plotuose sodinti miško. Penkis hektarus tarp laukų apsodino. A. Baltokui atsiuntė raštą, kad 2011 metais jo sodybos pašonėje toliau sodins mišką.

„Tegu būna čia ir Kauno rajonas, kad tik to miško nebūtų, nebematysiu nė kaimynų, — sako diržiškis. — Man urėdijoje sakė: “Ieškokis to savo rajono, bet žemė vis tiek liks mūsų“.

Šakynos seniūno A. B. Rudžio nuomone, taip neturėtų atsitikti: „Joniškio miškų urėdija planuoja europinėmis lėšomis atsodinti čia mišką, bet jeigu teritorija pereis į Šiaulių rajoną, jiems teks koreguoti planus. Kitaip tektų paramos lėšas grąžinti. Mes siektume, kad čia būtų žemės naudmenų žemė — žmonėms parduoti ar grąžinti.“

Ribos rajonų reikalas

A.B. Rudis įsitikinęs, jog rajonų administracinės ribos turėtų būti nustatomos savivaldybių susitarimu. Dabar tai nėra toks paprastas reikalas — vieni turi sutikti atiduoti, kiti — priimti, o galutinį žodį taria Vyriausybė.

„Negi Vyriausybė nebeturi svarbesnių reikalų“, — sako seniūnas.

Diržių ir Kiauklių kaimų žmonėms tenka vargti būtent dėl to, kad po Nepriklausomybės atgavimo rajonų administracinės ribos Vilniuje buvo nubrėžtos automatiškai.

Teritorija, kuri sovietmečiu priklausė Joniškio girininkijos miškų ūkiui atiteko Joniškio rajonui, o Šakynos tarybiniam ūkiui — Šiaulių rajonui. Nei gyventojų kas klausė, nei kaimų istorinių ribų žiūrėjo.

Šakynos seniūnas sako, jog dėl to rūpesčių jau turėjo ne vienas šių kaimų žmogus.

„Žemės privatizavimo reikalus dabar čia tvarko Joniškio rajono Gaižaičių seniūnija, — sako A. B. Rudis. — Žmogus gyvena Šiaulių rajone, kaimai mūsų, o žemė priklauso Joniškio rajonui — kažkokia nesąmonė. Prašymus dėl žemės nuosavybės atkūrimo buvome pradėję priiminėti, paskui apskritis liepė 11 tokių bylų atiduoti Gaižaičių seniūnijai. Žmonių žemes, kurios yra Diržiuose, Kiaukliuose, priskyrė artimiausiam Joniškio rajono kaimui.“

Tokių „nesąmonių“, anot seniūno, paribio seniūnijoje yra ir daugiau. Mikaičių kaimas yra Joniškio rajono teritorijoje, už kelių kilometrų nuo Šiaulių rajono ribos, bet Mikaičių gyventojai per rinkimus balsuoja Šakynos seniūnijoje ir renka Šiaulių rajono tarybą.

Paribyje su Akmenės rajonu taip pat vieno kaimo žmonės nuo seno deklaruoja esą Šiaulių rajono Šakynos seniūnijos gyventojai, nors kaimas yra priskirtas Akmenės rajono, Kruopių seniūnijai.

Citata

Žmogus gyvena Šiaulių rajone, kaimai mūsų, o žemė priklauso Joniškio rajonui — kažkokia nesąmonė.

RIBA: Antanas Petkauskas rodo gyvenąs dviejuose rajonuose: „Riba eina per namo kampą, namas — Joniškio rajone, o ten — jau Šiaulių rajonas.“

„PAVELDAS“: Antanas Petkauskas sako, jog dar “prie komunistų“ jo sodyba buvo padalyta tarp dviejų rajonų, bet pats save visada laikė Šiaulių rajono žmogumi.

INICIATORIUS: Rajonų ribų keitimo iniciatoriui Algirdui Baltokui teko įrodinėti, kad Diržių kaime „Joniškio rajonu nė nekvepia“ ir kad joks “brandus miškas“ šiuose laukuose nestovi.

 

KOVA: Kaimo žmogui reikėjo užvesti storą susirašinėjimų bylą, kol reikalai pajudėjo pirmyn.

 

NUOMONĖ: Šakynos seniūnas Algimantas Bronislovas Rudis įsitikinęs, jog rajonų ribos turi būti savivaldybių susitarimo reikalas, o kai sprendžiama Vilniaus kabinetuose, tai sodybos lieka per pusę padalytos.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Jono TAMULIO nuotr.