Vi­sa karaliaus ka­riau­na

Vi­sa karaliaus ka­riau­na

Visa karaliaus kariauna

ŠIAULIŲ MERAS SU PATARĖJAIS ĮVEDA TIESIOGINĮ VALDYMĄ

Šiaulių miesto biudžetas turi išlaikyti keturių naujojo mero Artūro Visocko patarėjų korpusą, nors ankstesniems merams pakakdavo perpus mažiau savo statytinių.

Visa miesto karaliaus patarėjų kariauna, gaunanti solidžius atlyginimus, ėmėsi vadovauti Savivaldybės administracijos darbui.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Mero galia pademonstruota

Tiesioginiuose mero rinkimuose išrinktas meras Artūras Visockas per pusmetį nuo rinkimų baigė formuoti savo patarėjų komandą. Savivaldybės Sekretoriate įdarbino kelis naujokus, staiga atsiradusius Šiaulių politinėje arenoje.

Sekretoriatas yra ta vieta, kur dirba politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojai, o tai reiškia, kad merui suteikta galia šiuos tarnautojus rinktis asmeniškai.

A. Visockas, aršus buvusių miesto vadovų kritikas ir dėl nepamatuoto lėšų švaistymo, pats pasirinko keturis patarėjus. Mero žmogus yra ir jo paties skiriamas Sekretoriato vadovas – Tarybos sekretorius.

Iki šiol Savivaldybėje tokio skaičiaus mero patarėjų niekada nebuvo. Dažniausiai merai turėdavo po du patarėjus, kiti merai versdavosi ir su vienu patarėju.

Merai atsarginius patarėjų postus laikydavo ir kaip kozirį – pamaloninti koalicijos partneriams, įdarbindavo jų žmones, jeigu staiga jiems prireikdavo postų mainais už mero, valdančiųjų palaikymą.

Kaune, kuriame gyventojų triskart daugiau nei Šiauliuose, savivaldybės meras Visvaldas Matijošaitis turi du patarėjus, vienas iš jų – atstovas viešiesiems ryšiams.

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas turi vieną patarėją ir vieną padėjėją.

Panevėžio, panašiai kaip Šiaulių, vos išlaikančio didmiesčio statusą, savivaldybės meras Rytis Mykolas Račkauskas turi keturis patarėjus.

Kariauna

Trys etatai išliko ir „prie A. Visocko“. Tačiau meras sugebėjo išpūsti savo kariauną: vieną etatą perskėlė pusiau ir įdarbino du koalicijos partnerio – Liberalų sąjūdžio – žmones. Puse etato mero patarėju dirba dviejų kadencijų miesto Tarybos narys Vaidas Bacys. Kitą pusę etato užėmė iki šiol politikoje nepasižymėjęs verslininkas Edmundas Ledauskas.

Savivaldybėje antakiai kilnojosi, kai A. Visockas rugsėjį Tarybos sekretoriumi pasirinko nedaug kam Šiauliuose žinomą 26-erių metų Algirdą Lapinską. Tačiau dar labiau savivaldybininkai nustebo, kai nuo spalio pradėjo dirbti 23-ejų metų iš Tryškių (Telšių rajonas) kilusi Kamilė Sakalauskaitė.

Kadangi jos išsilavinimas netiko tokioms patarėjo pareigoms, reikalaujamos patirties ji irgi neturėjo, ją įdarbinti buvo įmanoma ne patarėja, o padėjėja. Tokios pareigybės Savivaldybėje tuo metu nebuvo. Ne kliūtis – pareigybę įsteigė, nebuvo numatyta alga – paskaičiavo.

Vienintelė mero patarėja Dovilė Žukauskienė šias pareigas eina jau kelias kadencijas.

Tarybos sekretoriaus alga per mėnesį 2015 metų trečiąjį ketvirtį siekė 913,50 euro, o mero patarėjo – 1 264,63 euro. Plius mero asmeninio pasitikėjimo tarnautojams gali priklausyti ir priedas. Jis jau mokamas dviem patarėjų korpuso darbuotojams ir siekia 30 procentų nuo paskirtos algos.

„Kadrai“ keičiasi

„Tai – politinis postas! Šiauliuose dirbti reikia nebūtinai Oksfordą ar Kembridžą baigusių žmonių. Nemanau, kad čia kažkokių stebuklų reikia išmanyti“, – apie tai, kodėl apsisprendė pasirinkti mero patarėjo pareigas, sakė E. Ledauskas.

Jis supažindino, kad penkiasdešimt metų gyvena Šiauliuose, dvidešimt metų vadovauja savo įmonei.

Savivaldybės darbuotojai „Šiaulių kraštui“ pašnibždėjo, kad E. Ledauską Savivaldybėje mato žymiai rečiau nei V. Bacį. E. Ledauskui apie tai užsiminus, jis atsakė matąs, kad trūksta „senųjų darbuotojų kompetencijų“, todėl ir „keičiasi kadrai“, o Savivaldybėje „neužilgo bus dar įvairių pertvarkų“.

E. Ledauskas pasakojo, kad du mėnesius gilinasi į Šiaulių oro uosto reikalus. Jo funkcijos: „įtikinti Tarybos narius, kad oro uostas Šiauliams reikalingas“, „kuruoti oro uosto investicinį projektą“, „reikia pabaigti veterinarinį postą. Žiema artėja, stogas nedengtas – iš kur paimti pinigėlių“.

E. Ledauskas sėdi ant dviejų kėdžių – vadovauja savo privačiam verslui ir patarinėja merui. Kuri kėdė minkštesnė: valdiška, ar privati?

„Privačiame versle man daug kas aiškiau, man ten labiau patinka. Čia, valdiškoje tarnyboje, – ne toks požiūris į darbą. Kada jis pasikeis, tada ir gyvensime geriau“, – mano E. Ledauskas.

Jis teigė kol kas negalintis įvardyti konkrečių nuveiktų darbų ir rezultatų, bet „jie pasimatys 2016–2017 metais“.

Gerbiamas Lapinskas

„Gerbiamas Lapinskas?“ – telefonu tikslinamės, ar atsiliepė Tarybos sekretorius Algirdas Lapinskas. „Taip. Gerbiamas“, – atsako A. Lapinskas.

A. Lapinskas kilęs iš Šilutės, aukštąjį išsilavinimą įgijo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių institute 2012 metais. Trumpai dirbo Klaipėdos muitinėje. Metus pagal sutartį dalyvavo VšĮ „Investuok Lietuvoje“ vykdomoje programoje „Kurk Lietuvai“. Pagal šią programą stažavosi Šiaulių miesto ir Vilniaus miesto savivaldybėse.

Savivaldybės darbuotojai šnibždasi, kad Savivaldybėje įdarbintas jaunimas nelinkęs dirbti: darbus mieliau perleidžia kitiems.

Tikslinamės, ką Tarybos sekretorius nuveikė per dieną.

„Norite intrigų?“ – gal kiek įsižeidė A. Lapinskas.

Tarybos sekretorius tvirtino, kad jam mero patarėjo pareigas pasiūlė A. Visockas ir „aš nesvarsčiau“. Su meru susipažino tada, kai pristatinėjo savo projektą, iki tol, kol buvo pakviestas dirbti Tarybos sekretoriumi, pažįstamas su A. Visocku buvo apie porą mėnesių.

A. Lapinskas įvertino ir savo atlyginimą, kuris sudaro beveik pusę mero algos: „Tai mažai, jeigu tik pusė.“

Su meru A. Lapinskas tikino sutariantis „labai gerai“, o labiausiai patinkantis mero charakterio bruožas – nuoširdumas.

Kaip šis bruožas gali turėti įtakos miesto plėtrai, komunaliniams darbams mieste?

„Nuoširdumas ir jums praverstų!“ – mokė A. Lapinskas.

Kitus gausius A. Lapinsko pamokymus žurnalistei pasilikome diktofono įraše.

Netiko patarėja – tiks padėjėja

Nuo spalio pradžios mero padėjėja Šiaulių savivaldybėje pradėjusiai dirbti 23-ejų metų Kamilei Sakalauskaitei tai pirmoji darbovietė.

Iš Tryškių kilusi mergina Hagos universitete, Nyderlandų karalystėje, studijavo tarptautinę ir Europos teisę, atliko praktiką Lietuvos ambasadoje Nyderlanduose.

K. Sakalauskaitė teigė, kad meras pasiūlė užimti pareigas Savivaldybėje, kai ji atliko praktiką ambasadoje.

Kodėl merui A. Visockui žūtbūt buvo reikalinga būtent ši darbuotoja, kad net padėjėjos etatas sukurtas? Kokios užduotys jai iškeltos?

„Prisidėti prie mero, Tarybos ir kolegijos darbo“, – citavo pareigybės aprašą K. Sakalauskaitė.

Naujoji padėjėja vardijo darbus – tvarkys Savivaldybės paskyrą „Facebook“. Iš Nyderlandų miesto Eteno-Lero, su kuriuo bendradarbiauja Šiauliai, yra gauta dovanų 2 000 tulpių svogūnėlių, tad ji „prisideda“ prie tos šventės organizavimo. Nors tulpių sodinimo šventę iš tiesų organizuoja Savivaldybės Viešųjų ryšių skyrius.

Dar mergina važiuos į konferenciją Lenkijoje, kur bus mokomasi „kalbėtis, kurti planus dėl darnios miestų vystymosi plėtros prioritetų“. Kas apmokės kelionę, viešbutį? Koks kelionės tikslas?

„Nepertraukite! Leiskite man pabaigti! Kiekvienas žmogus turi idėjų ir gali prisidėti prie Savivaldybės veiklos skaidrinimo ir darnaus vystymo“, – samprotavo K. Sakalauskaitė.

Už darbą kas mėnesį padėjėjai yra paskaičiuota 600 eurų alga ir 30 procentų priedas prie atlyginimo, kas sudaro dar apie 180 eurų.

Patarėjai perima vadovavimą

„Jauni žmonės Savivaldybės darbe – tikrai ne trūkumas. Bet mero patarėjai jau akivaizdžiai perima vadovavimo Savivaldybėje funkcijas. O čia jau įdomu“, – stebėjosi buvęs Šiaulių meras Justinas Sartauskas.

Jo teigimu, užuot rinkę merui informaciją, suradę reikiamus dokumentus – padėję merui, dirbę tai, kas priklauso pagal pareigas, mero patarėjai veda pasitarimus, duoda nurodymus Savivaldybės administracijos darbuotojams.

„To jau per daug! Skyrių vedėjai nebežino, ko klausyti, kieno nurodymus vykdyti, kam atsiskaitinėti. Savivaldybės darbuotojai labai nustebę – to niekada nebūdavo“, – tvirtino J. Sartauskas.

Eksmero teigimu, A. Visockas su savo pavaduotojais turėtų skirti užduotis, nurodymus Administracijos direktoriui, o šis – Savivaldybės administracijos skyrių vadovams. O dabar į šią grandinę, mero deleguojami, įsiterpė ir mero patarėjai, kuriems tokios galios niekur nėra numatytos.

„Pažeista bet kokia vadovavimo hierarchija. Pažeidžiamas valdžių suderinamumo ir atsiskaitomumo principas“, – įsitikinęs J. Sartauskas.

Dainiaus ŠUKIO koliažas

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

BŪTINYBĖ: Naujoji Šiaulių mero padėjėja Kamilė Sakalauskaitė netikusi mero patarėjos pareigoms nei pagal išsilavinimą, nei pagal darbo patirtį, buvo priimta kaip padėjėja.

BRUOŽAI: Naujasis Šiaulių miesto savivaldybės tarybos sekretorius Algirdas Lapinskas teigė, kad su Šiaulių miesto meru sutaria „labai gerai“.

VADOVAI: Eksmeras Justinas Sartauskas teigia, kad mero A. Visocko patarėjai perėmė tiesioginį vadovavimą Administracijai.