
Naujausios
„Vėžys ne tik atėmė, bet ir davė“
Taip sako ketverius metus su diagnoze „vėžys“ gyvenanti joniškietė Aušra Lukšaitė–Lapinskienė. Nors moteris profilaktiškai tikrinosi kiekvienais metais, sportavo, maudydavosi baseine, vengė mėsos, ir sako, kad iš visų medicinos leidiniuose išvardintų rizikos faktorių neatitiko praktiškai nė vieno, liga atėjo šių aplinkybių nepaisydama. Pedagogė, dabar – Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistė pastebėjo, kad po diagnozės kai kurie žmonės sutriko ir ėmė bendrauti per tarpininkus. O mokykloje po chemoterapijos teko išvysti mokinį, atėjusį su peruku, kaip ir ji pati.
Moteris sirgdama baigė magistro studijas, dirba, aktyviai dalyvauja literatų klube.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Gyveno kaip sveikuolė
Aušra Lukšaitė–Lapinskienė dieną pradėdavo bėgimu į netoli namų esantį stadioną, apsukdavo 6–7 ratus ir, nusimaudžiusi Joniškio baseine, grįždavo trykšdama energija.
Papildomai sportuoti ji pradėjo 10–11 klasėje, kai suprato, kad trumpesnės 300–500 metrų distancijos per kūno kultūros pamokas – katastrofa, o pasiduoti dėl gero pažymio nesinori.
Sportas tapo įpročiu. Maisto racione raudona mėsa buvo retas svečias. Jauna moteris dalyvaudavo patikros programose: neaplenkdavo „Rožinio kaspino“ autobusėlio, kasmet lankėsi pas ginekologą, atlikdavo krūties vėžio žymenų tyrimą.
2013–2014 metais ji pasiėmė kūrybines atostogas, dalyvavo Ugdymo plėtotės centro finansuotoje stažuotėje Šiaulių universitete, kur rengė metodinę teksto suvokimo priemonę, galėjo lankyti norimas paskaitas. Susidomėjusi vadybiniais dalykais 2014-ųjų rudenį įstojo į universitetą, pasirinkusi studijuoti šį dalyką magistrantūroje.
Tarsi kitam žmogui
„Buvo gruodžio mėnuo, kai apčiuopiau krūtyje gumbą. Nors paprastai talonai tokiu laiku jau išdalinti, bet atsirado laisva vieta ir mane priėmė patikrai šeštadienį Konsultacinėje poliklinikoje Šiauliuose. Kai grįžau su mamograma pas ginekologę, ji susigriebė už galvos: „O, dieve!“. Supratau, kad vėžys, bet nesusivokiau. Juk neatitikau rizikos faktorių: maitinausi sveikai, daug judėjau, nerūkiau, nepiktnaudžiavau alkoholiu. Vėliau juokiausi: „Daktare, jūs leidžiate vaistus, o aš galvoju, kad visa tai vyksta ne su manimi“. Tik tada, kai pradėjo viskas „sluoksniuotis“, palaipsniui nuslinko plaukai, antakiai, nuėjo nagai, ligą iki galo priėmiau“, – pradžią mena Aušra Lukšaitė–Lapinskienė.
Kiekvienas sergantis vėžiu gydomas skirtingai, pagal individualų planą. Agresyvus krūties vėžys – tokia buvo Aušros diagnozė. Jai teko praeiti chemoterapijos kursą. Po kiekvieno seanso praėjus savaitei reikdavo važiuoti atlikti kraujo tyrimus.
„Jausdavausi kaip vilkas iš pasakos – dantys kliba, akys iš orbitų eina, galvoje ūžia“, – mena ji.
Pailsėjusi savaitę eidavo į darbą. Vėliau buvo atlikta operacija, vėl chemoterapija, reabilitacija, taikyta biologinė terapija. Daugiau kaip pusmetį po operacijos teko nedirbti. Nemokančiai nieko neveikti moteriai tai tapo išmėginimu.
Padėjo poezija
Sunkiausiais momentais lovoje skaitydavo poeziją. Liūnės Sutemos kūryboje, kurią bičiulė pavadino tamsia, sugebėjo rasti šviesos. Šios poetės eilėraščių rinktinė visada buvo po ranka, labiausiai patikusius kūrinius išmoko atmintinai.
Pati Aušra irgi kuria, dalyvauja Joniškio rajono literatų klube „Audruvė“, rašo ir poeziją, bet artimesnė jai proza.
Kai sužinojo diagnozę, tą pačią dieną sudegino visus jaunystės dienoraščius su tų laikų literatūriniais bandymais, nes „jei kūryba netinkama skaityti viešai, ji niekada nebus tinkama“.
Viename esė ji prabilo atvirai apie savo ligą. Moteris sako nesuprantanti, kodėl į vėžį kartais dar žiūrima tarsi į kokius raupsus, ir patys ligoniai baiminasi kalbėti. Taip susidaro uždaras ratas. Vieni bijo klausti, kiti – šnekėti, pradedama bendrauti per tarpininkus, galbūt nenorint užgauti, galbūt nežinant, kaip elgtis, tačiau žmogus net ir dėl gerų ketinimų pasijunta atskirtas.
Mokinys su peruku
Susirgusi apie savo ligą rugsėjo pirmąją ji papasakojo auklėjamos klasės mokiniams ir tėvams.
Paaiškino, kad bus laikas, kada ateis ryšėdama skarele ar su kepure. Jokių nemalonių pastabų nei iš auklėtinių, nei iš jų mamų išgirsti neteko, atvirkščiai, Aušra juto palaikymą.
Tačiau visoms klasėms iš eilės nepasakosi. Kai kurie vaikai, nesuprasdami, kokį gyvenimo išbandymą patiria mokytoja, elgėsi, švelniai tariant, neapdairiai, nors turbūt jiems tai atrodė pokštas.
Kartą atėjusi į klasę ji pamatė berniuką, sėdintį su kepure. „Jums galima, tai ir man“, – atrėžė vaikas. Kitą sykį priešais mokytoją suole atsisėdo mokinys su peruku.
Studijų Šiaulių universitete Aušra nenutraukė ir sėkmingai jas baigė 2016-ųjų pavasarį. Vėliau laimėjo konkursą ir šiuo metu dirba savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriuje.
Dėstytojai reagavo supratingai, priimdavo individualiai, jei taip joniškietei buvo patogiau, nukeldavo atsiskaitymus, kai jai reikėdavo lankytis tyrimams ar procedūroms pas gydytojus.
Kadangi reikėjo ruoštis paskaitoms, daug skaityti, vėliau rašyti magistro darbą, tai padėjo atitraukti mintis nuo ligos, nelikdavo laiko savigailai.
Bebaigdama universitetą moteris sužinojo, kad pažeidinėjo nustatytą tvarką. Pagal įstatymus Lietuvoje, turėdamas nedarbingumo pažymėjimą, žmogus negali laikyti egzaminų.
Glostyti ir gailėtis nereikia
Sirgdama lietuvių ir anglų kalbų mokytoja negalėjo užsiimti ir vertėjos darbu pagal verslo liudijimą, nors sveikata jai būtų leidusi, nes įmanoma tai atlikti gulint lovoje pasiėmus kompiuterį.
Ši veikla taip pat būtų atėmusi ligos pašalpą. O pinigai tikrai būtų pravertę. Nors gydymas nemokamas, reikalingi vaistai pašaliniams veiksniams po chemoterapijos šalinti, kainuoja važinėjimas į procedūras, kai kurie tyrimai taip pat mokami.
Teko kuriam laikui atsisakyti ir kelionių, be kurių moteris neįsivaizduoja savo gyvenimo. Viena po kitos ,,kabinosi“ infekcijos.
„Labai svarbu – pozityvumas, ramybė, o iš artimųjų, draugų – normalus bendravimas, konkreti pagalba. Pavyzdžiui, į chemoterapijos seansą Šiauliuose kartais nuveždavo ir parveždavo ne tik vyras, bet ir draugės, nes vairuoti pačiam nepatariama. Glostyti ir gailėtis manęs tikrai nereikia“, – sako Aušra, pridurdama, kad matė visokių ligonių.
Sėdėdama vienoje patalpoje, kur grupei žmonių leidžiama chemija, patyrė ir tylos sieną iš likimo bičiulių, girdėjo ir anekdotų, diskusijų apie gydymo būdus.
„Vienas senukas vis kartojo, kad grįžęs namo keliaus žvejoti. Galvoju: kaip, juk silpna, o dar ir guminę valtį turės pripūsti“, – stebisi joniškietė.
Tiki savo gydytojais
Moteris apie ją ištikusią ligą daug informacijos neieškojo, nes internete galima pasimesti tarp prieštaringų gydymo būdų, mitybos rekomendacijų. Taip pat ji paneigia stereotipinį mąstymą, kad tik didžiosiose šalies klinikose dirba geri medikai.
„Tikiu savo gydytojais. Kiekvienas esame individualus žmogus, mūsų organizmo reakcijos skirtingos, skiriasi amžius, ligos stadijos, pažeidžiamumas, todėl ir parenkami tam tikri gydymo būdai, – įsitikinusi moteris. – Nevažiavau nei į Kauną, nei į Vilnių, nors buvo rekomendacijų. O kam? Sostinėje ar Kaune – dar didesnis „konvejeris“, žmogus tampa sraigteliu. Be to, provincijos medikai ne prastesni. Pažįstu žmonių, kurie važiavo į Šveicariją konsultuotis, o ten tik patvirtino Lietuvoje siūlomo gydymo kelią. Tik gaila, kad mane gydę onkologai vienas po kito paliko Šiaulius“.
Per tuos metus Aušra Lukšaitė–Lapinskienė sako pastebėjusi vieną blogybę, kad Lietuvoje gali būti sudėtinga patekti pas gydytojus specialistus laiku, nes ilgos eilės. Tačiau net ir tais atvejais daugiausia lemia ne visų keikiama medicinos sistema, bet konkretūs ten dirbantys žmonės.
„Reikėjo pasidaryti echoskopiją, o jas atlieka tik iš ryto. Tačiau slaugytoja skambino, ieškojo specialisto. Vienas išėjęs, kitas nepriima, tačiau atsirado trečias, kuris pasiūlė užeiti. Labai daug gydymo kokybė priklauso nuo žemesniosios medikų grandies. Slaugytojoms reikėtų gerokai padidinti atlyginimus,“ – mano joniškietė.
Ypač geri prisiminimai liko apie Šiaulių onkologijos ligoninės dienos stacionaro slaugytojas. Vėžiu sergančiam žmogui nėra lengva susigyventi su liga, jis jautriai reaguoja į įvairias pastabas ar netaktišką elgesį, todėl nepaprastai svarbus medikų elgesys, žodis.
„Savo ligą priėmiau kaip iškalbingą ženklą. Galbūt tai nuskambės banaliai, tačiau drąsiai galiu pasakyti, kad vėžys iš manęs ne tik atėmė, jis ir davė: išmokė daug ramiau reaguoti į daugelį dalykų, nesijaudinti dėl smulkmenų, kiekvieną dieną priimti kaip dovaną“, – sako A. Lukšaitė–Lapinskienė.
Autorės nuotr.
Aušra Lukšaitė–Lapinskienė sako, kad sudėtinga liga ją išmokė daug ramiau reaguoti į daugelį dalykų, nesijaudinti dėl smulkmenų, kiekvieną dieną priimti kaip dovaną.
Asmeninio albumo nuotr.
Aušra Lukšaitė–Lapinskienė sako, kad ligoniui labai svarbu pozityvumas, ramybė, o iš artimųjų, draugų – normalus bendravimas, konkreti pagalba, bet ne gailestis.
Aušra Lukšaitė–Lapinskienė mėgsta keliauti (nuotraukoje ji Drezdene – aut. past.), aktyviai dalyvauja rajono literatų klube „Audruvė“.