A. Veryga: karantinas galimas ir ne visoje Lietuvoje

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Aurelijus Veryga užsimena, jog karantiną paskelbti galima ir ne visos valstybės lygiu.
Lietuva jau šeštadienį grįžta prie privalomojo apsauginių veido kaukių dėvėjimo viešose uždarose vietose. Nuo to, kaip mes elgsimės, priklausys, ar reikės griežtinti reglamentavimą ir nustatinėti papildomas sąlygas, ar ne, teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Jo teigimu, galima situacija, kai būtų skelbiamas karantinas tik konkrečiose vietose, o ne visoje šalyje.

Penktadienį iš atostogų vienai dienai į darbą sugrįžęs ministras spaudos konferencijoje visuomenę ragino būti budrią ir teigė neabejojąs, kad didžioji dalis piliečių elgsis taip pat sąmoningai kaip ir pirmosios COVID-19 epidemijos bangos atžvilgiu. Visgi, jo teigimu, pavienių atvejų, kai žmonės reikalavimų neklausys, gali būti.

„Pasitaiko asmenų ar net grupių, kurios yra skeptiškos, nelabai tiki, kad virusas egzistuoja. Skeptiškai vertina apsaugos priemones. Tai tokių atvejų mes neišvengsime, kad ir koks būtų režimas. Ir ši grupė žmonių visada elgsis neadekvačiai. Tačiau abejones kelti dabar, kai absoliuti dauguma Lietuvos gyventojų per pirmąją bangą elgėsi visiškai atsakingai ir adekvačiai – aš neturiu jokio preteksto galvoti, kad bus kažkaip kitaip“, – spaudos konferencijoje kalbėjo A. Veryga.

Nuo šeštadienio dėvėti apsaugines kaukes bus privaloma viešajame transporte, prekybos ir paslaugų teikimo vietose. Tuo tarpu privačių įmonių patalpose ar biuruose, akcentuoja A. Veryga, kaukes dėvėti nėra prasmės.

„Jeigu mes esame kolektyve, tarkime, dirbame biure, mes kiekvieną dieną vienas su kitu praleidžiame ne po penkiolika minučių – po kelias valandas. Ir ten apsisaugoti nuo infekcijos perdavimo būtų labai sudėtinga, net ir su kaukėmis būnant“, – kalbėjo ministras, pabrėždamas, kad dėl to tokios apsaugos priemonės netenka prasmės.  

Jo teigimu, net jei pasitaikytų susirgimų konkrečiuose darbo kolektyvuose, atsekti galimai užsikrėtusius būtų nesunku. Tačiau, pabrėžė ministras, jei kalbama apie aptarnavimo įstaigas arba įstaigas, kuriose vyksta lankytojų cirkuliacija, situacija keičiasi iš esmės.

„Atsekti klientus, kurie atėjo, būtų labai sudėtinga, nebent patys žmonės atsišauktų, kol mes neturim tos programėlės, kuri leistų (apsilankiusius asmenis identifikuoti – ELTA). Bet vėlgi turėkime omeny, kad ji nebus privaloma“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras.

Kaip teigė A. Veryga, kol kas nekalbama nei apie privalomą kaukių dėvėjimą lauke, nei apie poreikį skelbti karantiną atskiruose Lietuvos regionuose.

Ministras pabrėžė, kad siekiant įvesti privalomą veido kaukių nešiojimą lauke – valstybėje reikėtų vėl paskelbti karantiną.

„Tam, kad būtų įvestas privalomas kaukių dėvėjimas lauke, bent jau kiek aš žinau pagal teisinį reguliavimą, reikėtų skelbti karantiną“, – aiškino ministras, pridurdamas, kad tik tokiu atveju būtų galima skirti ir baudas kaukes dėvėti atsisakantiems.

Nors Vyriausybės atstovai sutartinai tvirtina, kad kol kas tikrai nėra planų valstybėje grąžinti karantino režimą, A. Veryga užsimena, jog tai padaryti galima ir ne visos valstybės lygiu.

„Tokiu atveju gali būti, nebūtinai valstybės lygiu. Gali būti skelbiami lokalūs karantinai“, – spaudos konferencijoje teigė ministras.

Nuo liepos 25 dienos kasdien dažniausiai nauji koronaviruso atvejai fiksuojami Vilniaus, Kauno ir Panevėžio apskrityse.

Visgi A. Veryga patvirtino, kad kol kas apie tokią galimybę nėra kalbama. Net tais atvejais, kai nepavyksta nustatyti užsikrėtimo šaltinio, aiškino ministras, situaciją galima traktuoti kaip kontroliuojamą.  

„Jei (užsikrėtimų – ELTA) atvejų yra daugiau ar mažiau – tai dar nereiškia, kad išplitimas yra didelis. O jei yra vienas ar kitas atvejis, kurių neįmanoma atsekti, tai jų kol kas yra nedaug“, – apibendrino jis.