„Verslui reikia atrišti rankas“

„Verslui reikia atrišti rankas“

„Verslui reikia atrišti rankas“

Šiaulių pramonininkų asociacija (ŠPA) švenčia savo veiklos 20-metį. Vakar Šiaulių arenoje surengtame minėjime pramonininkai prisiminė nueitą kelią. ŠPA prezidentas Alvydas Stulpinas, sėkmingai net sunkmečiu dirbančios bendrovės „Putokšnis“ generalinis direktorius, interviu “Šiaulių kraštui“ teigė — asociacijos tikslas išliko tas pats — vienytis ir kartu spręsti problemas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Tikslas — burtis

— Pramonininkų asociacijos kūrimosi ištakos — Atgimimo laikai. Kas buvo jos iniciatoriai?

— Šiandien apie savo istoriją esame išleidę knygą. Asociacijos ištakos — iniciatyvinė grupė, susikūrusi 1989 metų vasarį. Tai — R. Armalis, Romualdas Bruzgulis, Antanas Buitkus, Henrikas Elenbergas, Leonas Karpalavičius, Rimgaudas Mickus, Stanislovas Vytautas Vaišvila, Raimundas Virbickas, Sigitas Vilčiauskas. 

Jungėsi į asociaciją tuometinės didžiosios įmonės — „Nuklonas“, Televizorių gamykla, “Elnias“, Neaustinių medžiagų fabrikas ir kitos. Jų vadovai stovėjo prie tos iniciatyvos ištakų.

— Ką pavyko nuveikti?

— Dvidešimtmetis — trumpa laiko atkarpa. Iššūkiai tada ir šiandien yra skirtingi. Asociacija būrėsi griūnant Sovietų Sąjungai, nuo kurios priklausė visų didžiųjų miesto įmonių veikla. Reikėjo pereiti į Lietuvos pavaldumą, perorientuoti verslą iš planinės į rinkos ekonomiką.

Didžiulį vaidmenį suvaidino privatizacija, valstybinių įmonių perėmimas į privačias rankas, akcines bendroves, holdingus. Skirtingus kelius įmonės nuėjo, daugelis, deja, išnyko iš Šiaulių pramonės žemėlapio.

„Nuklonas“, odininkų didieji fabrikai neatlaikė konkurencinės kovos. Odininkų verslą Šiauliuose dabar palaiko tik atskiros smulkesnės įmonės.

Bet atsirado daug naujų žmonių, kurie ėmėsi verslo ir atsakomybės, būrė darbo kolektyvus. Šiandien galime pasidžiaugti, kad daugelio ŠPA narių verslai yra pradėti po Nepriklausomybės atkūrimo ir yra svarbūs Šiaulių ir Lietuvos, netgi Europos gyvenime.

Ir tada, ir dabar ŠPA pagrindinis tikslas — jungtis į krūvą ir spręsti problemas ne kiekvienam atskirai, o kartu. Tam atsirado Pramoninkų asociacija vėliava, po kuria šiandien yra susibūrusios didžiausios Šiaulių regiono įmonės.

Verslo kraujas yra pinigai

— Kaip sunkmetį išgyvena Šiaulių pramonininkai? Ar pajuto Vyriausybės antikrizinio plano poveikį?

— Kiekvienos įmonės situacija skirtinga, ir vieno recepto, kaip išlikti, nėra. Reikia rasti vidinių rezervų. Šiandien esame palikti ant ledo. Ir sau, ir savo kolektyvo žmonėms sakau: „Nebėra jokių garantijų, apie tai ir šeimose pasakykite, nes aš pats — darbadavys — nebeturiu jokių garantijų.“

Praktiškai kiekviena įmonė kapanojasi, kaip galėdama. Tik dabar atsiranda pirmieji Vyriausybės antikrizinio plano produktai. Atsiranda parama, pinigai, juos reikia pasiimti ir pritaikyti — jeigu tik įmonės turi tokių galimybių.

Bet verslas yra atsidūręs labai nepalankiose sąlygose. Pagal pajamas nukritome į 2006 metų lygį, o mokesčiai, sąnaudos yra neadekvačiai išaugę. Nė vienas mokestis nėra sumažėjęs, visi tik pakilę.

Vyriausybei sunkiai sekasi subalansuoti valstybės biuždeto pajamas ir išlaidas. Tai rodo ir sprendimas mažinti bazinį mėnesinį atlygį iki 115 litų, ketinimai 10 procentų mažinti ir valdininkų algas. Verslas šiuos žingsnius stebi ir, manau, priims analogišką sprendimą.

Artėjame prie to, kad biudžetą teks mažinti ne kas pusmetį ar ketvirtį, o kas mėnesį, jeigu norime, kad mūsų neištiktų Latvijos likimas.

Verslui kelias vienas — arba užsidarinėti, arba akcininko įdėto kapitalo grąža turi būti. Žlugęs verslas — tai praradimas ir valstybės biudžetui, ir Sodrai. Pats baisiausias dalykas yra prarastos darbo vietos ir bedarbių eilės Darbo biržoje. Visa tai vėl gula ant verslo pečių.

— Kokiems valdžios veiksmams nepritariate?

— Ne mokesčius keldami galime sulaukti didesnių įmokų į biudžetą, o verslui juos mažindami. Didelį efektą davė nulinis pelno mokesčio tarifas investicijoms 2006— 2007 metais — kokios įplaukos į biudžetą buvo. Dabar įmonės neinvestuoja ir į biudžetą įplaukų nėra. Turime atrišti verslui rankas, džiaugtis, kad verslininkai dar kažką daro.

Verslui spaudimas yra žvėriškas, bankinė sistema žlugusi, kreditavimas sustojęs. Be naujų bankų atsiradimo Lietuvoje, nematau išeities. Vienas iš variantų — kurti Lietuvos valstybinį komercinį banką. Turi įsilieti kraujas, o versle kraujas — tai pinigai.

Bet mes nuolat vėluojame priimti sprendimus. Tai, ką darome šiandien, reikėjo daryti vakar. Dėl pavėluotų valdžios sprendimų Lietuva ir jos verslas moka didžiulę kainą.

— Tačiau premjeras Andrius Kubilius garsina, kad krizė jau suvaldyta?

— Tik pradėta valdyti, o suvaldyta bus tada, kai valstybė gyvens pagal pajamas. Nekantraudami laukiame naujos Prezidentės, kurios patirtis yra didelė. Reikalinga griežta politinė valia, kad situacija imtų keistis iš esmės.

Pasaulio padangėje pirmieji šviesuliai pasirodė. Eksportuotojai šiandien gali prisiiimti didžiulį iššūkį tempdami Lietuvą iš krizės. Jeigu mes sugebėsime nukreipti jėgas į eksportą, tai turėsime rezultatą.

Pavėluota reakcija

— Ar gerais laikais verslininkai nebuvo užmigę ant laurų. Ar nebuvo įmanoma krizinei situacijai pasirengti? Kokios krizė pamokos?

— Visi išoriniai veiksniai rodė, jog ateina sunkmetis. Bet mūsų Vyriausybė skleidė kitas žinias. Mes krizę neigėme, ir didžioji verslo dalis tikėjo, jog nebus sunkumų. Laiku nesureagavome, todėl žymiai daugiau turime paaukoti, kad išliktume po saule.

Prieš sunkmetį buvusius laikus reikia užmiršti. Tai buvo aukso amžius, kokio ilgai nebus.

Gerai yra mokytis iš kitų klaidų, bet paprastai kiekvienas mokomės iš savų. Krizės pamoka viena — kiekvienas žingsnis versle turi būti pasvertas, reikia matyti verslo perspektyvą. Jeigu anksčiau prieš priimdami sprendimus 5— 10 kartų skaičiavome, kokią naudą tai duos, tai dabar reikia skaičiuoti perskaičiuoti 10— 20 kartų.

Citata

Artėjame prie to, kad biudžetą teks mažinti ne kas pusmetį ar ketvirtį, o kas mėnesį, jeigu norime, kad mūsų neištiktų Latvijos likimas.

ISTORIJA: Alvydas Stulpinas, ŠPA prezidentas, žvelgdamas į istorines ir dabartines Šiaulių įmonių nuotraukas, sako, jog kiekvienas laikmetis yra įdomus. Sunkmetis — taip pat.

NUOSTATA: Alvydo Stulpino nuomone, krizinė situacija bus suvaldyta tada, kai valstybė gyvens pagal pajamas. Verslo pajamos jau yra nukritusios į 2006 metų lygį, tuo tarpu visi mokesčiai tik išaugę.

 

JONO TAMULIO nuotr.