Naujausios
Nuo pagalbinės gamybos iki kooperatyvo
Savo verslo L. Š. Šniras ėmėsi 1985 metais. Vienoje televizijos laidoje pamatė ūkininką iš Italijos, kuris naudojo ypatingus antkaklius karvėms žymėti: jos eidavo pro vartus, o davikliai nuskenuodavo, kada karvė kergta, ar nesirgo mastitu, kiek duoda pieno, kitus duomenis.
Pamatytas siužetas šiaulietį įkvėpė – per pusę metų buvo sukurtas diržas ant kaklo su aliuminio numeriais. Pagalbinę gamybą jis vykdė per kolūkį Kairiuose, o dirbtuves įkūrė brolio garaže. L. Š. Šniras sunumeravo visas tuo metu Lietuvoje augintas 1,5 milijono melžiamų karvių. "Fantastika! Į dešimtuką pataikiau!" – sako verslininkas.
Kai 1987 metais iš tuometinio Šiaulių vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotojo gavo rusų kalba atsiųstus kooperatyvų steigimo įstatus, pamatė, jog gali atsiverti neregėta verslo laisvė: "Banke galima atsidaryti sąskaitą, pirkti įrengimus, samdyti darbuotojus, mokėti jiems atlyginimus!".
Kadangi kooperatyvai galėjo veikti tik prie gamyklų, L. Š. Šniras kooperatyvą Nr. 1 įkūrė prie Šiaulių staklių gamyklos, kurioje anksčiau buvo dirbęs, bet gamybą ir toliau vykdė brolio garaže. Verslininkas nusijuokia: "Ir Styvas Džobsas garaže pradėjo "Apple" erą, bet jis gyveno laisvoje verslo šalyje, o aš – Tarybų Sąjungoje".
Kooperatyvas pradėjo gaminti rankinio stabdžio trosus VAZ automobiliams, po to įsisavino stabdžių žarnelių (šlangučių) gamybą, dėl nuolatinių ryšių su Rusijos gamyklomis ir paklausos didžiulėje rinkoje gamyba buvo labai pelninga.
1990 metais pagal priimtą įstatymą kooperatyvas buvo perregistruotas į AB "Skorpionas". Įmonė veikia ir šiandien.
1991 metais L. Š. Šniras pradėjo planuoti gamyklos statybą. Sako ir šiandien būtų gaminęs įvairias detales Europos automobilių pramonei, jeigu būtų ją pastatęs. Beje, dešimt metų iki 2008 metų krizės "Skorpionas" vykdė užsakymus "Volvo" kompanijai.
Verslininkas pasakoja, kad paskatintas vieno Seimo nario laukė, kol 1992 metais bus priimtas Privatizacijos įstatymas ir galės įsigyti bet kurią veikiančią gamyklą. Seimo narys dar pasiūlęs ir partnerį – pramonininką iš Vokietijos, garbės konsulą Lietuvoje. L. Š. Šniras sako, kad partneris žadėjo kartu vykdyti gamybą ir tai buvęs rimtas argumentas pirkti Šiaulių precizinių staklių gamyklą, o ne statyti naują.
Politikai ir valdžia jų sukurtas problemas nori perkelti verslui. Dėl tokių sukurtų sąlygų mes ir praradome milijoną piliečių.
Privatizacijos iššūkiai
– Jūs nusipirkote Šiaulių precizinių staklių gamyklą. Kodėl šis sprendimas nepasiteisino?
– Aš labai tikėjau Lietuva ir jos perspektyva. Važiuodamas Žemaitės gatve į gamyklą, mačiau, kaip griaunama nauja sporto salė ir pradedama Gilo pastatų statyba. Pagalvojau, jeigu tokius pastatus griauname, tai po kelerių metų turėsime dangoraižius ir modernias gamyklas, bet kas gavosi, matome ir šiandien.
Priima Privatizacijos įstatymą, įveda čekius, visiems išdalija po 5 tūkstančius, bet pagal įstatymą jų supirkti negalima. Aš turiu sąskaitoje ir grynais n milijonų, bet negaliu panaudoti privatizuojant gamyklą.
Baigėsi pirmasis privatizavimo etapas, aš nieko negaliu daryti. Nuvažiavau į Seimą, sakau: aš negaliu nupirkti! Išdalijote po 5 tūkstančius žmonėms, jeigu ir nupirktų gamyklą ta masė žmonių, kaip ją valdyti? Gamykla buvo įkainota 5,5 milijono. Tai kiek būtų akcininkų? Kokia čia privati įmonė, jeigu ji – ne privati, o visuomeninė? Tada, supratę klaidą, įstatymų leidėjai priėmė įstatymą, leidžiantį kurti investicines bendroves.
Buvo įkurta investicinė bendrovė "Skorpiono investicija", kuri turėjo teisę pirkti investicinius čekius. Kai supirkau reikiamą sumą, paskelbė trečią etapą. Trečiame privatizacijos etape tris kartus indeksuota gamyklos kaina išaugo iki 67 milijonų.
Po privatizacijos, pasirašant perdavimo sutartį, išaiškėjo, kad gamykla yra įsiskolinusi 38 milijonus rublių, kurių privatizacijos biuletenyje nebuvo nurodyta. Be to, keletą mėnesių nemokėti atlyginimai 500 žmonių.
Štai tokią aš nupirkau gamyklą. Jai reikėjo skelbti bankrotą ir likviduoti, o ne privatizuoti, nes gamyba buvo skirta daugiausia Tarybų Sąjungos karinei pramonei. Kas likdavo nuo jos, skirdavo laikrodžių ir elektronikos pramonei
Plius prisidėjo tarptautinė sutartis, pasirašyta G. Burbulio (Rusijos valstybės vicepremjero) ir G. Vagnoriaus (tuometinio premjero). Pagal minėtą sutartį Vyriausybė įpareigojo visas gamyklas gaminti tą pačią produkciją, kuri buvo gaminama tarybiniais metais. Staklių gamyklai – pagaminti 421 automatą.
Vyriausybės užsakymas buvo baigtas 1993 metų rudenį. Kai apsilankęs pas Premjerą A. Šleževičių paklausiau: kur vežti ir kas apmokės, jis pasižiūrėjo į tą sutartį ir atsakė: čia – ne mes, čia – anie. Jokio tęstinumo tuo metu tarp valdžių nebuvo.
Aš likau vienas su milžiniška skola ir be partnerio, nes po privatizacijos atvykęs su broliu jis paaiškino: susijungus Vokietijoms, jie iš vyriausybės gavo 5 dideles gamyklas po 1 markę su sąlyga, kad išlaikys darbo vietas. O aš ką gavau ir į kokią padėtį mane pastatė? 1993 metų pabaiga: 500 žmonių, skola – 38 milijonai, delspinigiai – 80 tūkstančių per dieną ir nėra ką gaminti.
Bet aš per pusantrų metų atidaviau skolas, kiek įmanoma iš daugiau žmonių supirkau akcijas, nors ir žinojau, kad tai beprasmiška. 1994 metais sustabdžiau gamybą.
Apie investicijas į trinkeles ir požiūrį į verslą
– Žvelgdamas iš savo ilgametės verslo patirties, kaip vertinate šiandieninį Lietuvos verslą?
– Ar galima mums lygintis su Vokietija, Anglija? Mūsų verslas yra embriono stadijos. Kompanijos silpnos, nes neturime galimybės įsigyti moderniausių technologijų ir įeiti į pasaulinę rinką.
Europa skiria mums milijardus, bet verslą pasiekia tik trupiniai. Juk daugiausia skiriama dvarų, visuomeninės paskirties objektų rekonstrukcijai, investuojama į asfaltą, į granitines miestų ir miestelių aikštes, bet mažai į gamybą – steigti darbo vietas ir didinti gamybą, kad nereikėtų piliečiams emigruoti. Jų sumokėti mokesčiai ir būtų naudojami infrastruktūrai gerinti.
Europa skiria milžiniškas lėšas, kad mūsų gamyba ir ekonomika susilygintų su jos ir galėtume būti lygiaverčiai partneriai tokioms valstybėms kaip Vokietija, kad kartu konkuruotume pasaulinėje rinkoje.
– Sakote, kad privatizacijos periodu, kuriantis privačiam verslui, buvote paliktas vienas su naujais iššūkiais. O kokį valstybės požiūrį į verslą matote šiandien?
– Verslas ignoruojamas. Visuomenė nuteikiama, kad verslą kuria nesąžiningi žmonės ir jie engia darbuotojus. Kaip galima engti darbuotojus? Juk yra laisvas darbo jėgos judėjimas: gali dirbti pas mane, pas Petrą, gali išvažiuoti į Angliją. Bet politikų tikslas yra nuteikti visuomenę prieš verslą, kuris sukuria darbo vietas ir susiduria su didžiule biurokratija. Politikai ir valdžia jų sukurtas problemas nori perkelti verslui. Dėl tokių sukurtų sąlygų mes ir praradome milijoną piliečių.
Vakariečių tikslas buvo, kad mes netaptume jiems konkurentai, bet jie čia galėtų realizuoti antrarūšius gaminius. Aš tai supratau, pakalbėjęs su vienu lordu, ekspertu, atvykusiu iš Anglijos.
Sėdime kavinukėje, anglas patenkintas, sako matantis gerus poslinkius. Klausiu: kokioje vietoje mato pagerėjimą? Buvo 1993 metai. Žinot, ką jis įvardijo? Sako, gatvėse matau vakarietiškus automobilius, nebe žigulius, moskvičius, bet senus mersiukus, audines, opelius, jau yra privačių parduotuvėlių ir kioskų.
Paprašiau, kad jam išverstų mano žodžius: ar jis negali nuvažiuoti į staklių, televizorių, dviračių, "Elnio" gamyklą – beveik visos stovi, nes neturi ką gaminti, tūkstančiai žmonių be darbo. Kodėl jūs džiaugiatės matydami seną automobiliuką ar privatų kioską, kai pas mus ateina milžiniška problema? Jūs norite sugriauti mūsų gamybą ir čia realizuoti savo produkciją. Bet, sakau, nebūkite tokie naivūs ir negriaukite visko, nes mes negalėsime iš jūsų nupirkti net snikerio. Jo šypsena dingo.
Tada supratau, ko čia nori vakariečiai. Tą mes šiandien matome ir turime. Ką mes sukuriame ir ką praradome?
1990 metais atsidavėme amerikiečiams. Reikia pagalvoti, kodėl mes vykdome Amerikos politiką, būdami Europos Sąjungoje?
– Lietuva yra ne tik Europos Sąjungos, bet ir NATO narė.
– Ir Vokietija yra NATO, bet A. Merkel nedraudžia pirkti dujas už milijardus. Antrą vamzdyną stato. Kodėl Amerika perka iš Rusijos titaną, o mums negalima parduoti net varškės, sviesto, mėsos arba pirkti iš jų trąšas ir kitą pigesnę žaliavą?
Mes buvome atominė valstybė, o dabar kokia? Net agrarine negaliu pavadinti, nes su žemės ūkiu toks absurdas...
Anksčiau važiuodavai – sodybos, miškeliai, laukeliai, o dabar tik plyni laukai, kai kur vien ąžuolas likęs iš sodybos. Mums reikia turėti mažus ūkius, kad kooperuotųsi, gamintų ekologišką produkciją. Su ja mes būtume konkurencingi visoje Europoje!
Iš Lietuvos nereikia daryti Ukrainos su laukais šimtų hektarų. Užauginame 6 milijonus tonų grūdų, o Lietuvai reikia tik 2 milijonų. Keturis milijonus tonų parduoda pasaulinėje rinkoje, o mes tą eksportuojamą dalį remiame iš biudžeto. Kodėl, nesuprantu.
Kodėl žemės ūkis įvairia forma skatinamas, remiamas, laukai melioruojami už valstybės lėšas, o kitai gamybai ir verslui nepadedama ir nekompensuojama už patirtus nuostolius?
Sąžinė – "geriausias žodis"
– Esate sakęs, kad Lietuva šiandien galėjo būti turtingesnė. Ką turite galvoje?
– Ji buvo turtinga darbščiais žmonėmis ir jų noru geriau gyventi, taip pat gerai išvystyta infrastruktūra.
Galiu išvardinti: buvo labai geras kelių tinklas, energetikos ūkis su atomine, naftos pramonė su Mažeikiais, staklių pramonė su 14 gamyklų, lengvoji ir maisto pramonė, milžiniška elektronikos pramonė, kuri šiandien galėjo gaminti ir telefonus, ir televizorius, ir daugybę kitokių dalykų, tik reikėjo protingos politikos, palengva persiorientuoti į Vakarų rinką. O mes, nieko nesukūrę, viską išdraskėme.
Dabar keikiame, kad V. Landsbergis išdraskė kolūkius. Ne jis išdraskė ir sugriovė pramonę, bet sukūrė tokius įstatymus. Mes viską sugriovėme savo rankomis. Reikėjo sąžiningai persiorientuoti, o ne kaip laukiniams su traktoriais traukti varinius kabelius. Pas mane lindo per langus lietuviai ir nuo programinių staklių nukapojo varinius kabelius, kad galėtų parduoti, o staklės kainuoja šimtus tūkstančių...
Su tokiu barbarizmu, niokojimu mes pradėjome savo nepriklausomybę.
Dvi jėgos valdė 25 metus ir atėjo trečia, pažiūrėkite, koks puolimas vyksta.
– Bet ar naujos jėgos nekuria savo klano, nesiformuoja nauji korupciniai ryšiai, oligarchija?
– Naujas klanas atsiranda tada, kai žmonės, neturėdami pinigų ir supratimo, kaip uždirbti pinigus, jį sukuria. Aš labai gerai jaučiuosi, kai gyvenu ir dirbu sąžiningai. Jeigu nuo nulio pradedi verslą, niekada nesielgsi taip, kaip tie, kurie pralobo iš aferų.
– Valdžia ir politikai sako, kad kovoja su korupcija, emigracija, nedarbu. Kokius ginklus jie naudoja tai vadinamajai kovai?
– Aš manau, kad elementarus ginklas prieš korupciją – nekurti dviprasmiškų įstatymų ir poįstatyminių aktų, kuriuos biurokratai ir klerkai gali traktuoti, kaip nori. Jeigu gaus kyšį, traktuos, kad galima, negaus kyšio – negalima. Ir nereikia jų tūkstančiais priimti.
– Lietuvos negalite pavadinti agrarine šalimi, gal matote ją kaip naujų technologijų valstybę? Pasaulyje vertinami mūsų IT specialistai, čia daug startuolių, spartus internetas ir taip toliau.
– Spartus internetas – tai paslauga, kuri sukuria verslui geresnes komunikavimo paslaugas. Iš pakalbėjimų nieko neatsiranda. Giriamasi lazerių gamyba, bet jau 1965 metais staklių gamykloje buvo naudojamas lazeris.
UAB "Skorpionas" gamina metalo detales vietos rinkai, bet pas mus neruošia metalo apdirbimo specialistų. Tarkim, kažkam nulūžo velenas, išdilo įvorė, sutrupėjo krumpliaratis. Ant programinių staklių to nepadarysi, ant universalių – ištekina, nufrezuoja, nušlifuoja. Kuo toliau, tuo labiau rinkoje šis poreikis didės, nes Europa mažins finansavimą žemės ūkio technikai, bendrovės remontuos seną techniką.
Kai aš įkūriau kooperatyvą, kokie buvo mokesčiai? 2,7 procento socialinio draudimo mokestis ir 4,2 ar 4,3 – pajamų mokestis.
– Manote, kad šiandien tiek užtektų išlaikyti valstybę – jos infrastruktūrą, mediciną, švietimą?
– O kiek sykių nuo tautos nugriebė grietinėlę? Su "vagnorkom" – 20 milijardų rublių dingo, paskui – privatizacija, sukėlusi chaosą ekonomikoje, bankų krizės, "Mažeikių naftos" atidavimas amerikiečiams, Ignalinos atominės sustabdymas, kuris tęsiasi ir šiandien...
Klausėte apie dujų terminalą. Kur dar pasaulyje atsivežti dujoms reikia dviejų laivų? Pastatyk terminalą ant kranto – atplaukė laivas, prisijungė, išpumpavo į rezervuarus kaip naftą Būtingėje ir viskas.
Antanas Mockus, buvęs Bogotos meras, sakė, kad viešieji pinigai – šventi pinigai, todėl leidžia ten, kur jie duotų didžiausią naudą visuomenei. Pasvajoti galime apie tokį prezidentą. Valdžioje ir politikoje reikia sąžiningų ir išmanančių žmonių.
– Tik kaip tą sąžinę pamatuoti?
– Iš žmogaus praeities. Kodėl pas mus politikai nebevartoja žodžio "sąžinė"? Rašo "skaidrumas". Jiems gėda. Bet gal ir gėdos nebėra? Pirmiausia, prezidentai, ministrai, klerkai turi būti sąžiningi. Negalima vogti iš visuomenės.
"Sąžinė" yra geriausias žodis. Ką reiškia "skaidrus"? Tėvų ašaros irgi skaidrios, kada išlydi vaikus į emigraciją.