Verslas stringa dėl įšaldytų sąskaitų

Verslas stringa dėl įšaldytų sąskaitų

Verslas stringa dėl įšaldytų sąskaitų

Šiauliečiai vakar nuo pat 8 valandos ryto veltui tampė uždarytas banko „Snoras“ filialo duris. “Snoro“ padaliniai greičiausiai jas atvers tik nuo trečiadienio — tiems, kas neturi mokėjimo kortelių, kad atgautų bent iki 500 litų per dieną. “Snoro“ indėlininkai ir kreditoriai vienijasi, o verslas stringa dėl įšaldytų sąskaitų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Kodėl vedžioja už nosies?

„Atvažiavau iš Gruzdžių, nes sakė, kad filialai dirbs pirmadienį, — “Šiaulių kraštui“ pasakojo pensininkė mokytoja Danutė.— Vyras mirė, turiu persirašyti paveldėtą indėlį, neketinu jo atsiimti.“ Bet poniai Danutei pikta, kad žmonės vedžiojami už nosies: “Pasakytų aiškiai, kada dirbs, sudarytų eiliškumą, kam pirmiausia pinigus atiduoti.“

Gruzdiškė tiki Vyriausybe, kad indėliai iki 100 tūkstančių eurų (345 tūkstančiai litų) apdrausti ir neprapuls. Bet nepamiršta karčios patirties su rubliniais indėliais. „Mes su vyru turėjome susitaupę 31 tūkstantį rublių, o atgavome tik 5 tūkstančius litų, turėjome atgauti mažiausiai 150 tūkstančių litų. Nes rubliais gavau algos 270 litų, o litus įvedus — per 1000 litų.“

Šiaulietė buvusi medicinos sesuo „Šiaulių kraštui“ sakė atėjusi pasiimti indėlio, padėto eurais: “Jis nedidelis, tik 1300 eurų, bet daugiau į jokį banką pinigų nenešiu, laikysiu kojinėje.“

„Aš 17 tūkstančių litų indėlį turiu — visos mano gyvenimo santaupos, baigiasi terminas, gal tiek grąžins?“ — svarstė kita šiaulietė.

Ramesni buvo žmonės prie bankomato. Bet po devintos valandos bankomatas leistiną išsiimti iki 500 litų sumą jau dalijo tik eurais.

Banko „Snoras“ Šiaulių filialo vadovas Vidmantas Šulčius redakcijai aiškino, kad bankomatai gali strigti dėl mechaninių kliūčių: “Pinigų yra, nuolat papildome bankomatus, gali tik kai kuriuo momentu pritrūkti atitinkamo nominalo kupiūrų, kai šitaip juos šluoja“.

Vakar Lietuvos banko atstovai skelbė, jog „Snoro“ klientai iki pirmadienio buvo išsėmę per 45 milijonus litų. Panikos nėra, nes esą teoriškai nuo praėjusio ketvirtadienio popietės, kai buvo atnaujinta ši ribota banko veikla, galėjo išsiimti 200 milijonų.

Žadėta atnaujinti ir elektroninės bankininkystės paslaugą pervedimams iki 500 litų, bet vakar ji dar strigo.

Turėtų rūpėti ir įmonės

Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentas Arūnas Rupšys „Šiaulių kraštui“ teigė pasigendąs Vyriausybės susirūpinimo verslo situacija.

Šiauliuose, anot A. Rupšio, iš asociacijos narių penkių įmonių sąskaitos įšaldytos „Snore“. Įmonės patiria nuostolių dėl sustabdytų finansinių operacijų.

„Aišku, įmonės turi sąskaitų ir kituose bankuose, — sakė A. Rupšys. — Bet kai savo lėšomis, sukauptomis banke, negali disponuoti, kai stringa kreditinės linijos projektams vykdyti, tai jau problema.“

Jo nuomone, Vyriausybei reikia daugiau atsakomybės prisiimti, nes bankas yra nacionalizuotas: „Turi būti daugiau aiškumo, dabar lyg viskas atiduodama į laikinojo administratoriaus rankas. Neaiškumas ir nepasitikėjimas šiandien yra baisiausi dalykai.“

Šiaulių verslo inkubatorius, anot jo vadovo Aliaus Valio, savo kailiu pajuto „Snoro“ problemas: “ Pas mus veikia smulkios įmonės. Tos, kurios turi sąskaitas “Snore“, jau informuoja negalėsiančios atsiskaityti už patalpų nuomą.“

Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinio direktoriaus Alfredo Jonuškos teigimu, situaciją ketvirtadienį tikimasi aptarti su Lietuvos bankų asociacijos vadovu Stasiu Kropu. Jis turi atvykti į verslo parodos „Šiauliai 2011“ konferenciją.

Skaičiuojama, kad iš „Snoro“ banke sąskaitas turinčių įmonių daugiau nei 80 procentų sąskaitos ir indėliai yra iki draudžiamosios sumos — 100 tūkstančių eurų. Per porą šimtų įmonių turi didesnes sąskaitas negu draudžiamoji suma.

Paaiškėjo, kad nepaaiškėjo

Po sekmadienį įvykusio Lietuvos banko valdybos naktinio posėdžio, kuriame dalyvavo ir Vyriausybės atstovai, paaiškėjo tik tiek, kad „Snoro“ padaliniai greičiausiai pradės klientus priiminėti trečiadienį. Tik tuos, kurie neturi mokėjimo kortelių, kad išsiimtų iki 500 litų.

Pranešta dar, kad vėliausiai ketvirtadienį banko „Snoras“ laikinasis administratorius turi LB valdybai pateikti banko veiklos atkūrimo būdus ir pertvarkos planą.

Sunerimę dėl ketinimų „Snorą“ skaidyti į “gerą ir “blogą“ bankus vienijasi bankoindėlinkai ir kreditoriai. Vakar įsteigta jų asociacija, kuriai vadovauti išrinktas Danas Arlauskas, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius.

Premjeras Andrius Kubilius vakar pareiškė, jog nacionalizuotame banke situacija yra sudėtingesnė, negu buvo manyta iš pradžių.

KLIENTAI: Banko „Snoras“ Šiaulių padalinio klientai vakar nuo ryto būriavosi prie uždarytų durų: kas žadėjo tik atgavęs indėlį “dėti į kojinę“, kas guodėsi tikįs, jog “pinigai neprapuls“.

Jono TAMULIO nuotr.

Banko klientai siūlo rekapitalizaciją

Nacionalizuoto banko „Snoras“ klientus vienijanti “Snoro“ indėlininkų ir kreditorių asociacija siūlo išsaugoti banko veiklą ir taip apginti visų banko indėlininkų ir kreditorių interesus. Asociacijos skaičiavimais, banke yra 2,51 milijardo litų neapdraustų indėlių, kurie pagal Vyriausybės siūlomą scenarijų būtų nurašomi.

Asociacijos vadovas Danas Arlauskas pirmadienį pateikė siūlymus Vyriausybei ir Lietuvos bankui.

„Blogųjų“ ir “gerųjų“ kreditorių atskyrimas turėtų daugiau neigiamų pasekmių šalies ekonomikai ir bankų sistemai nei šios problemos sprendimas kitu būdu — rekapitalizuojant banką ir atkuriant jį naujam startui su naujais akcininkais ir vadovais“, — sako asociacijos vadovas Danas Arlauskas.

ELTA