
Naujausios
Skulptūra keliavo po Šiaulius ir Vilnių, net buvo „pavogta“
2015 metais Šiaulių dailės galerija surengė skulptūrų plenero konkursą, kurį laimėjo šiauliečio G. Lukošaičio „Verksmas“. Už šį darbą autoriui sumokėta apie 10 tūkstančių eurų. Nedidelė verkiančios mergaitės galvos figūra iš pradžių ant vamzdžio dalies buvo pastatyta aikštėje priešais Valstybinę Šiaulių kolegiją. Šis kūrinys iškart sukėlė rezonansą miesto bendruomenėje: vieni juo piktinosi, kiti – gyrė.
Sulaukusi daug žmonių priekaištų miesto valdžia aiškino, kad skulptūra aikštėje stovės tik iki jos rekonstrukcijos. Taip ir atsitiko. Po aikštės remonto žmonių vadinamos „verkiančios mergaitės“ ten neliko. Ją saugoti buvo pavesta Šiaulių dailės galerijai.
Tačiau autorius nusprendė ją panaudoti savo performansams. Nedidelė skulptūra buvo pastatyta Šiaulių pramoniniame parke ant geležinkelio bėgių. Taip politikas G. Lukošaitis siekė „paspausti“ šalies valdžią, kad ši duotų milijonų geležinkelio vėžei užbaigti.
Kadangi ministerijos dėmesio į verkiančios mergaitės ašaras neatkreipė, G. Lukošaitis išvežė ją į sostinę. Ten prie Krašto apsaugos ministerijos jis vykdė akciją, kuria aiškino, kad esą dėl krašto apsaugos ministro kaltės Šiauliams neskiriami 5 milijonai eurų krovos aikštelei prie atkurtos geležinkelio vėžės įrengti. Tuomet G. Lukošaitis vertingą meno kūrinį tiesiog paliko prie ministerijos ir vaikštinėjo po sostinę. Grįžęs jos neberado. Užuot pasiteiravęs ministerijoje, jis parašė pareiškimą policijai dėl meno kūrinio vagystės. Greitai paaiškėjo, kad jokios vagystės nebuvo, o ministerijos atstovai skulptūrą įnešė į ministerijos patalpas, kad nedingtų. „Verkianti mergaitė“ sugrįžo į Šiaulius.
Po ilgų politinių verksmų šalies valdžia milijonų davė, tačiau brangi geležinkelio vėžė ir krovos aikštelė iki šiol stovi nenaudojamos.
Pristatant „Verksmo“ sugrįžimą į miesto erdves, spaudos konferencijoje Šiaulių dailės galerijos direktorė Ernesta Šimkienė paminėjo, kad skulptūra per daugelį metų pasibraižė, todėl teko ją atnaujinti. Akivaizdu, kad G. Lukošaičio performansai su „verkiančia mergaite „ galerijai sukėlė papildomų rūpesčių ir išlaidų.
Kvies nusiraminti
„Praėjus beveik dešimtmečiui, skulptūra pagaliau įsikurs nuolatinėje vietoje, tarsi kviesdama ir mus nurimti. Reiklus vaiko verksmas yra labai natūralus ir spontaniškas kvietimas reaguoti, išgirsti, suprasti. Skulptūra „Verksmas“ – tai tarsi mūsų veidrodis: juk ir mes nuolat esame kažkuo nepatenkinti, verkšlename ir reikalaujame... Tik ar mokame įsiklausyti ir susitarti? Galbūt ši vieta taps patraukli tiek miestiečiams, tiek svečiams – paglostyti mergaitės galvą ir numalšinti kylantį nerimą...“ – rašoma skulptūros pristatyme.
Trečiadienį skulptūra „Verksmas“ atidaryta Prisikėlimo aikštės apžvalgos pastate, šiauliečių vadinamoje „raudų siena“. Skulptūros eksponavimo-pastatymo projekto autorius – dizaineris Darius Linkevičius.
Skulptūros pristatymo iškilmėse pats autorius nedalyvavo. Į renginį su šuniuku atvykęs meras Artūras Visockas buvo lakoniškas: kas tikra, turi prasmę. Tačiau prieš kelias dienas feisbuke meras žadėjo, kad dabar žmonės autobusais iš visos Lietuvos važiuos pažiūrėti „verkiančios mergaitės“.
Daugiausia savo politiniam bendražygiui pagyrimo žodžių skyrė menotyrininkas, miesto Tarybos Laisvųjų menininkų frakcijos narys (kaip ir G. Lukošaitis) Virginijus Kinčinaitis. Pabrėžęs, kad šio autoriaus kūriniai provokuoja visuomenę, apgailestavo, kad jis pristabdo savo kūrybą Šiauliuose, nes yra politikas. O „mergaitę“ pavadino reiškiniu Lietuvos mene.
Ceremonijos metu grojo perkusininkas Gintautas Gascevičius, muzikinį foną susirinkusiems kūrė DJ Arturas Vai.