„Venta“ stabdo veiklą

„Venta“ stabdo veiklą

„Venta“ stabdo veiklą

Vakar piketuojantiems darbuotojams Šiaulių bendrovės „Venta“ direktorius Tomas Juška viešai paskelbė, kad stabdoma veikla. Bendrovės darbuotojai sakė atlyginimų negavę už du mėnesius, kiti už tris, verčiami rašyti prašymus dėl atleidimo iš darbo abišaliu susitarimu su vieno mėnesio išeitinėmis išmokomis.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Vis dar prabunda rytais

Vakar profesinė sąjunga „Solidarumas“ sukvietė darbuotojus į piketą. Kadangi lauke lijo, grupė atleistų buvusių “Ventos“ darbuotojų suėjo į bendrovės pastatą prie įėjimo. Kitoje užtvaro, kuris skiria įėjimą į įmonės vidų, rinkosi dar dirbantys, tačiau atlyginimų negaunantys darbuotojai. Šių metų pradžioje “Ventoje“ dirbo 800 darbuotojų, šiandien jų likę vos šimtas. Į Šiaulių darbo biržą kreipėsi 300 “Ventos“ darbuotojų, maždaug šimtui pavyko įsidarbinti. ŠDabar darbo laukia 137 buvę “Ventos“ darbuotojai.

Valerija Bružienė bendrovėje išdirbo 30 metų. Spalio 15 dieną moterį atleido iš darbo. „Negavau dar nei kompensacijos, nei algos“, — sakė motersi. Iki pensijos jai likę pusantrų metų, kito darbo susirasti jau nebesitiki. “Iš įpratimo atsikeliu prieš keturias ryte ir blaškausi po namus, nežinodama ko griebtis. Esu visiškai pasimetusi“.

Aldona Zenkalienė, „Ventoje“ išdirbusi 28 metus, atleista nuo spalio 1 dienos. Moteriai iki pensijos liko dveji metai. Ponia Aldona atlyginimo negavusi už tris mėnesius. “Žadėjo išmokėti per spalį“, — gūžteli pečiais A. Zenkalienė, nelabai tikėdama darbdavio žodžiais.

Darbo pradėjo stigti nuo kovo mėnesio. Beveik tris mėnesius darbuotojai buvo be darbo. Nuo liepos vėl visi buvo sukviesti į darbą, tačiau atlyginimai pradėjo vėluoti.

Stabdo veiklą

Vakar „Ventos“ direktorius T. Juška, susitikęs su Lietuvos ir Šiaulių profesinės sąjungos “Solidarumas“ nariais, pareiškė, kad bendrovė stabdo veiklą. Kėdžių verslą palietė pasaulinė krizė, užsakymų nėra, niekas neperka produkcijos. Tačiau darbininkai tvirtino, kad kasdien iš bendrovės išvyksta 5— 6 vilkikai su produkcija.

Darbdavys nuolat kartojo, kad jis gali paskelbti įmonės bankrotą, tačiau to nedaro dėl žmonių gerovės. Jis siūlo išeitines išmokas, tačiau tik vieno mėnesio algos dydžio.

„Nėra galimybių daryti taip, kaip Darbo kodekse. Aš pats buvau durnas, kad nestabdžiau veiklos balandį“, — į profsąjungos narių priekaištus atrėžė T. Juška.

Apgaulinga viltis

Lietuvos profesinės sąjungos pirmininkė Aldona Jašinskienė priekaištavo darbdaviui už tai, kad darbininkams buvo suteikta vilčių, todėl jie neskubėjo ieškotis darbo vasarą. Dabar atleidimas tiesiog paržūtingas daugeliui darbininkų, nes prasideda šildymo sezonas.

„Kaip tie žmonės išlaikys šeimas, iš ko jie gyvens? Darbdavys spausdamas rašyti prašymus dėl atleidimo iš darbo tiesiog šantažuoja darbuotojus“, — piktinosi A. Jašinskienė.

Šiaulių profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Birutė Elsonienė pažymi, kad darbininkai esą verčiami išeiti iš darbo ir sumažinant atlyginimus.

B. Elsonienė sakė, kad buvo surengti jau trys įspėjamieji streikai. Darbuotojai stovėjo darbo baruose po dvi valandas.

Nors piketui plakatai buvo paruošti, tačiau taip ir liko neištraukti. Vieni darbininkai karštai diskutavo apie savo padėtį, kiti su ašaromis žvelgė į skelbimų lentoje iškabintą atleidžiamų darbuotojų sąrašą.

 

KALTINIMAI: Lietuvos profesinės sąjungos pirmininkė Aldona Jašinskienė kaltino „Ventos“ direktorių Tomą Jušką įstatymų nesilaikymu, darbdavys savo veiksmus teisino pasauline krize.

AŠAROS: 30 metų įmonėje išdirbusiai Valerija Bružienė darbo neteko prieš pat pensiją.

 

PRODUKCIJA: Dar dirbantys „ventiškiai“ nesupranta, kur dingsta pinigai už parduodamą produkciją, kurios kasdien išvežama 5— 6 sunkvežimiai.

 

RIBA: Piketavusius darbuotojus skyrė atitvaras: vienoje pusėje — jau atleistieji, kitoje — dar dirbantys, bet be atlyginimų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.