Vasario 16-osios gatvės mįsles bandys įminti antropologai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Archeologas Karolis Duderis tikisi, kad po antropologinių tyrimų bus žinoma, kas ir kada buvo laidojama Vasario 16-osios gatvėje.
Archeologai baigė tyrimus Šiauliuose, Vasario 16-osios gatvėje. Pasak archeologo Karolio Duderio, buvo rasti 23 kapai – apie 40 palaikų. Dabar laukiama antropologinių tyrimų rezultatų, kurie turėtų pateikti atsakymus į klausimas, kas ir kada buvo palaidota.

Vasario 16-osios gatvėje archeologai tyrimus pradėjo pavasarį, tęsė spalio–lapkričio mėnesiais.

Pavyko nustatyti kapinių kampą, kuris yra už maždaug 28 metrų nuo sankryžos su Vytauto gatve. Iš viso, skaičiuoja K. Duderis, buvo rasti 23 kapai – apie 40 palaikų. Tikslų palaikų skaičių kol kas sunku įvardyti.

„Buvo kapeliuose ir po 5–6 pridėta. Kai sovietmečiu buvo tiesiamos trasos, kapai labai apardyti, tad skaičius ir yra ant klaustuko, kai kur kaulai išstumdyti, buvo labai sunku nustatyti, kas kam priklauso. Kiek pavyko, stengėmės atrinkti, bet konkrečiai pasakys antropologai“, – sako K. Duderis.

Mirusieji galvomis laidoti rytų vakarų kryptimi. Kapinės tęsiasi į Vytauto gatvę, vandentiekio bokšto link.

Archeologams artėjant prie Vytauto gatvės, pasirodė ir konkretesnės palaidojimų eilės.

„Planuose aiškiau pasimatys, kaip koreliuoja grupiniai kapai, kur tvarkingai pavieniai laidoti. Link Vytauto gatvės – jau tvarkingi kapai, vienas šalia kito, ir suaugę, ir vaikai palaidoti jau individualiuose kapuose, nebe kolektyviai ir vieni ant kitų. Ten atsirado ir radinių: viename kape buvo keletas žiedelių, kitame kaip įkapė įdėtas peliukas, diržas – išliko sagtis. Tai XVII amžiui būdingesni radiniai ir laidojimas, – sako K. Duderis. – Kolektyviniai kapai kol kas – mistika.“

1934 metais, Pagyžių (dabar Vytauto) ir P. Višinskio gatvių rekonstrukcijų darbų metu, buvo aptikta 11 palaikų, priskirtų unitams. Kai šį rudenį archeologai netikėtai Vasario 16-osios gatvėje, ties universiteto bibliotekos įvažiavimu, rado XVII amžiaus pastato likučius, iškėlė prielaidą, jog būta dvejų kapinių.

K. Duderis šios prielaidos neatmeta.

„Kol kas iš rastų palaikų unitams negalime priskirti, nebent žinių suteiks rasti žiedeliai. Jie buvo labai prastos būklės, patys nė nevalėme, su žemėmis atidavėme Šiaulių „Aušros“ muziejaus restauratoriams. Įkapių siaubingai nėra, nėra monetų, kas leistų konkrečiau pasakyti laikotarpį. Bet iš stratigrafijos spėjame, kad tai galėtų būti visgi XVII amžius.“

Archeologas beveik neabejoja – kapinių centras yra Vytauto gatvėje. Reali situacija priklauso ir nuo to, kiek tarpukariu buvo nukasta gatvės kalnelio.

„Ten buvo kalvelės viršūnė, daugiausiai laidota, link pašlaičių – mažiau. Manau, gatvės viduryje reikia ieškoti masės palaidojimo ir kapinių centro“, – sako K. Duderis.

Kitą savaitę Vasario 16-osios gatvėje rasti palaikai bus perduoti antropologams. Tikimasi sulaukti žinių dar iki Naujųjų metų.