Valstybės šimtmečio epocha – Bazilionų konferencijoje

Valstybės šimtmečio epocha – Bazilionų konferencijoje

Vals­ty­bės šimt­me­čio epo­cha – Ba­zi­lio­nų kon­fe­ren­ci­jo­je

Tre­čia­die­nį Šiau­lių ra­jo­no Ba­zi­lio­nų mo­kyk­lo­je-dau­gia­funk­cia­me cent­re mo­kyk­los bend­ruo­me­nė, Ro­mual­do Ozo­lo pa­ra­mos fon­das ir Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jus su­ren­gė Vil­niaus lie­tu­vių kon­fe­ren­ci­jos šimt­me­čiui pa­mi­nė­ti skir­tą su­si­ti­ki­mą. Išk­lau­sy­ti ke­tu­ri is­to­ri­niai pra­ne­ši­mai, su­si­ję su svar­biu Lie­tu­vos vals­ty­bės laik­me­čiu ir ati­da­ry­ta Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­ro ba­zi­lio­niš­kio Ro­mual­do Ozo­lo (1939 – 2015) fo­tog­ra­fi­jų pa­ro­da „1957“.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Ba­zi­lio­nų žmo­nės

Ren­gi­nį pra­dė­jo ži­no­mos kank­li­nin­kės Kris­ti­nos Kup­ry­tės su­bur­tas ir va­do­vau­ja­mas kank­li­nin­kių an­samb­lis „Sun­ny“, ku­ria­me gro­ja ir ba­zi­lio­niš­kė Au­gus­ti­na Per­mi­nai­tė.

Ati­da­ry­ta uni­ka­li sig­na­ta­ro Ro­mual­do Ozo­lo fo­tog­ra­fi­jų pa­ro­da „1957“, ku­rio­je sig­na­ta­ro fo­tog­ra­fuo­ti Ba­zi­lio­nų, tė­viš­kės Me­kių kai­me vaiz­dai, ar­ti­mi žmo­nės, jų dar­bai, gy­ve­ni­mo rit­mas šeš­to­jo praė­ju­sio am­žiaus de­šimt­me­čio vi­du­ry­je.

Pa­ro­dą pri­sta­tęs iš Ba­zi­lio­nų ki­lęs ir fo­toeks­pe­di­ci­jo­se su R. Ozo­lu da­ly­va­vęs vil­nie­tis fo­to­me­ni­nin­kas Rim­gau­das Šle­kys pa­sa­ko­jo, kaip at­rin­ko iš gau­sy­bės ne­ga­ty­vų tin­ka­mas pa­ro­dai fo­tog­ra­fi­jas, pa­sa­ko­jo apie pir­mo­jo mo­de­lio „Sme­na“ fo­toa­pa­ra­tą, juo ir da­ry­tos pa­ro­dos nuo­trau­kos.

Fo­tog­ra­fi­jo­se – Ozo­lų šei­mos ir jų kai­my­nų gy­ve­ni­mas: ūkio ir lau­ko dar­bai, pei­za­žai, bui­tis. Kiek­vie­na fo­tog­ra­fi­ja tu­ri sa­vo is­to­ri­ją. Vie­no­je įam­žin­ti po­mi­do­rų dai­gai, iš­dė­lio­ti ant lan­go. Tik vie­ti­niai ži­no, kad po­mi­do­rus Ba­zi­lio­nuo­se ir apy­lin­kė­se pir­mie­ji pra­dė­jo au­gin­ti bū­tent Ozo­lai. Da­bar po­mi­do­rų ra­si kiek­vie­na­me šilt­na­my­je, o ta­da jie bu­vo di­de­lė nau­jie­na, ne­pa­žįs­ta­mas kai­mo žmo­nėms au­ga­las.

Ati­da­ry­ti pa­ro­dą at­va­žia­vo Lie­tu­vos fo­tog­ra­fi­jos le­gen­da – fo­to­me­ni­nin­kas Ri­man­tas Di­cha­vi­čius, ku­rio gim­ti­nė nuo Ba­zi­lio­nų nu­to­lu­si vos ke­lio­li­ka ki­lo­met­rų – Kel­mės vals­čiu­je, Grim­ze­lių kai­me, o R. Ozo­las – bi­čiu­lis, su ku­riuo bend­rau­ta ne tik Ba­zi­lio­nuo­se, bet ir vė­liau – abiem gy­ve­nant Vil­niu­je.

Pro­fe­so­rius, me­no­ty­ri­nin­kas, ba­zi­lio­niš­kis Vy­te­nis Rim­kus mi­nė­jo, kad R. Ozo­las sa­vo fo­tog­ra­fi­jo­se įam­ži­no vaiz­din­gą Ba­zi­lio­nų pei­za­žą, ku­ris per il­gus de­šimt­me­čius iki da­bar ge­ro­kai pa­ki­to.

Vals­ty­bės is­to­ri­ja

Is­to­ri­kės, ar­cheo­lo­gės Bi­ru­tės Sa­lat­kie­nės pa­reng­tą pra­ne­ši­mą Ba­zi­lio­nų kon­fe­ren­ci­jai per­skai­tė jos ko­le­ga „Auš­ros“ mu­zie­jaus ar­cheo­lo­gas To­mas Gri­gas. Pra­ne­ši­mo te­ma „Pa­du­by­sio pi­lia­kal­niai Ba­lio Bu­ra­čo nuo­trau­ko­se“ sie­ja­si ir su Ba­zi­lio­nais, ir su R. Ozo­lu.

Lie­tu­vos fo­tog­ra­fi­jos pra­di­nin­ko B. Bu­ra­čo ir fi­lo­so­fo, sig­na­ta­ro R. Ozo­lo fo­tog­ra­fi­jos tu­ri daug pa­na­šių bruo­žų: kraš­to­ty­ri­nį, jaus­mi­nį, is­to­ri­nį, net ir fo­tog­ra­fa­vi­mo laik­me­tis pa­na­šus – B. Bu­ra­čas 1957–1965 me­tais ke­lia­vo po Lie­tu­vą fo­tog­ra­fuo­da­mas kai­mo bui­tį ir šven­tes.

Yra iš­li­kę ir ke­le­tas B. Bu­ra­čo fo­tog­ra­fuo­tų pi­lia­kal­nių pa­lei Du­by­sos upę: Bu­bių, Kur­tu­vė­nų ir ke­le­tas ki­tų.

Moks­li­nę ap­žval­gą, ko­kio­mis ap­lin­ky­bė­mis su­reng­ta Lie­tu­vių kon­fe­ren­ci­ja Vil­niu­je 1917 me­tų rug­sė­jo 18-22 die­no­mis, pra­ne­ši­mą „Lie­tu­vių kon­fe­ren­ci­ja Vil­niu­je: mo­der­nio­sios lie­tu­vių tau­tos at­sto­vy­bės su­for­ma­vi­mas“ skai­tė is­to­ri­kas dr. Jo­nas Si­rei­ka.

Apie vie­ną iš de­šim­ties Šiau­lių apy­gar­dos at­sto­vų Vil­niaus kon­fe­ren­ci­jo­je, at­sto­va­vu­sį Šiau­lių mies­tui, šiau­lie­tį tei­si­nin­ką, mu­zie­ji­nin­ką Pe­lik­są Bu­gai­liš­kį pa­sa­ko­jo Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Vir­gi­ni­ja Šiukš­čie­nė.

Ma­žai ži­no­mų, įdo­mių fak­tų apie Lie­tu­vių kon­fe­ren­ci­jos ren­gi­mą, jos ly­de­rius ir ne­ma­to­mus he­ro­jus pa­pa­sa­ko­jo Lie­tu­vos na­cio­na­li­nio mu­zie­jaus Sig­na­ta­rų na­mų mu­zie­ji­nin­kė Vil­ma Bu­kai­tė.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Jū­ra­tės FOR­MANS­KĖS nuo­tr.

Vals­ty­bės šimt­me­čio įvy­kius ir žmo­nes pri­si­mi­nė Ba­zi­lio­nų mo­kyk­lo­je-dau­gia­funk­cia­me cent­re su­si­rin­kę kraš­tie­čiai.

Kraš­tie­tis fo­to­me­ni­nin­kas Rim­gau­das Šle­kys pa­sa­ko­jo, kaip ren­gė R. Ozo­lo nuo­trau­kas pa­ro­dai. Jo ran­ko­se – R. Ozo­lo au­to­port­re­tas su pir­mo­jo mo­de­lio fo­toa­pa­ra­tu „Sme­na“.

Apie R. Ozo­lo fo­tog­ra­fi­jų pa­ro­dą ir laik­me­tį, ku­riuo fo­tog­ra­fuo­ta, pa­sa­ko­jo le­gen­di­nis fo­to­me­ni­nin­kas kraš­tie­tis Ri­man­tas Di­cha­vi­čius.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Vir­gi­ni­ja Šiukš­čie­nė pa­sa­ko­jo apie Šiau­lių mies­to de­le­ga­tą Lie­tu­vių kon­fe­ren­ci­jo­je Vil­niu­je – P. Bu­gai­liš­kį, „Auš­ros“ mu­zie­jaus įkū­rė­ją.

Lie­tu­vos na­cio­na­li­nio mu­zie­jaus Sig­na­ta­rų na­mų mu­zie­ji­nin­kė Vil­ma Bu­kai­tė at­sklei­dė įdo­mių fak­tų apie Lie­tu­vių kon­fe­ren­ci­jos ren­gė­jus, laik­me­tį.