„Valstiečių“ sąraše – 19 Šiaulių krašto atstovų

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė praėjusiuose rinkimuose partijos sąraše buvo trečia, dabar – dvylikta. Tada buvo Ramūno Karbauskio dešinioji ranka partijoje, dabar sako esanti eilinė partijos narė.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) paskelbė savo kandidatų į Seimą sąrašą daugiamandatėje apygardoje ir vienmandatėse apygardose. Sąraše – šeši šiauliečiai, o iš viso kraštiečių – devyniolika. Šiaulių apskrities rinkėjų palankumo vienmandatėse apygardose sieks tie patys kaip per praėjusius rinkimus „valstiečių“ kandidatai.
„Valstiečių“ sąrašas paskelbtas po LVŽS tarybos reitingavimo, o paskutinius taškus dar sudėjo LVŽS valdyba.
„Valstiečių“ sąrašą veda nepartinis Premjeras Saulius Skvernelis, antras – pats LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis, trečias – sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Ši viršūnė buvo iš karto surikiuota ir nebuvo reitinguojama.

Kraštiečiai – nuo 8 iki 131

Toliau pirmajame dešimtuke įrašyti dabartiniai Seimo nariai Aušrinė Norkienė, Tomas Tomilinas, Eugenijus Jovaiša, Agnė Širinskienė, Valius Ąžuolas, Guoda Burokienė, Jonas Jarutis.

„Valstiečių“ sąraše yra devyniolika Šiaulių apskričiai atstovaujančių politikų. Tarp jų – Seimo nariai, kurie vėl kandidatuos tose pačiose kaip per praėjusius rinkimus vienmandatėse apygardose, savivaldybių tarybų nariai, trys vicemerai.

Iš kraštiečių aukščiausia – aštunta pozicija – atiteko akmeniškiui Valiui Ąžuolui, Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkui. Antrajame dešimtuke yra keturias kadencijas Seime dirbanti Rima Baškienė, Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja, kuriai skirta 12 pozicija.

Iš kraštiečių toliau yra Seimo nariai šiaulietis Arūnas Gumuliauskas (23), radviliškietis Aurimas Gaidžiūnas (35), kelmiškis Juozas Rimkus (36), šiaulietis Stasys Tumėnas (48).

Antrajame penkiasdešimtuke yra Šiaulių miesto tarybos narys, Dramos teatro direktorius ir aktorius Aurimas Žvinys, suvaidinęs Pijaus vaidmenį „Naisių vasaroje“ (59), Šiaulių miesto vicemeras, partijos skyriaus pirmininkas Egidijus Elijošius (61), šiaulietis Seimo narys Valerijus Simulik (63), Kelmės rajono tarybos narys, partijos skyriaus pirmininkas Vytautas Barkauskas (65), Joniškio rajono tarybos narė Rimantė Misiūnienė (82), Šiaulių miesto tarybos narys Juozas Pabrėža (95).

Už šimtuko ribos – Akmenės rajonui atstovaujanti Seimo nario V. Ąžuolo padėjėja Agnė Aleksejevaitė (103), Šiaulių rajono tarybos narys Darius Ramančionis (107), Šiaulių rajono vicemeras Česlovas Greičius (112), Pakruojo rajono tarybos narys ir partijos skyriaus pirmininkas Alvydas Žuvininkas (118), Radviliškio rajono vicemeras Mindaugas Pauliukas (119), Radviliškio rajono tarybos narys Kęstutis Dambrauskas (121), Akmenės rajono tarybos narys ir partijos skyriaus pirmininkas Gedas Adomaitis (131).

Šiaulių apskrityje sudarytose vienmandatėse apygardose partijos kandidatais patvirtinti V. Ąžuolas – Žemaitijos Šiaurinėje, R. Baškienė – Šiaulių krašto, A. Gumuliauskas – Žiemgalos vakarinėje, A. Gaidžiūnas – Radviliškio–Tytuvėnų, J. Rimkus – Kelmės–Šilalės, S. Tumėnas – „Aušros“, V. Simulik – „Saulės“. Per praėjusius Seimo rinkimus visi jie buvo išrinkti vienamnadatėse, išskyrus A. Gumuliauską, kuris vienmandatėje rinkimus pralaimėjo ir buvo išrinktas pagal sąrašą.

Pagal ką rinkosi

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, viešai komentuodamas partijos kandidatų sąrašą teigė, jog „didžiausio LVŽS narių palaikymo sulaukęs sąrašo dvidešimtukas turi beveik pilnos kadencijos Seime ir Vyriausybėje patirtį, pasižymi aktyvumu ir patirtimi bei aktyvia veikla Seime ir Vyriausybėje.“

„Šitoj situacijoje, manau, kad sąrašas yra optimalus, visi kandidatai pirmajame penkiasdešimtuke yra dirbantys arba Seime, arba Vyriausybėje“, – sakė R. Karbauskis.

Jis garsino, jog reitinguojant sąrašą buvo prašoma atsižvelgti, ar politikai balsuodami laikėsi frakcijos pozicijos, taip pat užtikrinti, kad kiekviename dešimtuke būtų mažiausiai trys moterys. Svarbus kriterijus, „jei Seimo narys dirbdamas frakcijoje nelankytų posėdžių ar būtų balsavimai, kurie prieštarautų mūsų vertybėms.“

Politologai pastebi, jog LVŽS sąrašas daugiamandatėje apygardoje remiasi ne tik vidiniu partijos narių reitingavimu, bet ir asmeninėmis lyderio Ramūno Karbauskio simpatijomis. Ypač stebina, jog „valstiečių“ ilgametė narė Rima Baškienė nepateko į pirmąjį dešimtuką. Per praėjusius rinkimus ji buvo trečia sąraše.

„Tai rodo, kad tą nulėmė mažesnis Karbauskio pasitikėjimas Seimo Pirmininko pavaduotoja“, – teigė „Eltai“ politologas Tomas Janeliūnas.

Pati Rima Baškienė „Šiaulių kraštui“ pabrėžė esanti „eilinė partijos narė“.

„Per praeitus rinkimus buvau trečia, nes tuomet buvau vienintelė Seimo narė partijos kandidatų sąraše, – prisiminė R. Baškienė.– Trečia išlikau ir po rinkėjų balsavimo ir reitingavimo. Dabar sąrašas yra toks, kokį jį pakoregavo ir sudėliojo valdyba. Kai kuriuos pakėlė į aukštesnes pozicijas, kaip pavyzdžiui, akademiką Eugenijų Jovaišą ir kitus kolegas. Tai pirmininko ir valdybos matymas to ar kito žmogaus pozicijos, o rinkėjai sudėlios.“

Kaip pati komentuoja savo 12-ą vietą?

„Matyt, pirmininkas pagal lojalumą savo veiksmams parenka žmones, o aš Seime tolerantiškai bendrauju su visomis partijomis ir neskirstau žmonių pagal partiškumą, gal tai buvo pagrindas? – svarstė politikė. – Bet, manau, kad iš 141 pozicijos 12 pozicija yra puiki, nes dabar sąraše turime daug Seimo narių.“

Egidijus Elijošius, LVŽS Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas, su „Šiaulių kraštu“ dalijosi nuomone, jog „čia lyg kokia skaičių magija, o nuo 11 numerio visi praktiškai yra lygūs“. Savo vieta yra patenkintas, nes yra pakankamai aukštai palyginti su kitų skyrių pirmininkų pozicijomis.

„Pirmą kartą toks vidinis reitingavimas buvo atliktas, tai ir galimybė pasitikrinti savo pozicijas partijoje, – pabrėžė jis. – Šiauliečiai pasiskirstėme per visą sąrašą. Pirmasis penkiasdešimtukas – visi žinomi šalies mastu – tai natūralu. Suskaičiavau: 41 – iš Seimo ir 9 – Vyriausybės arba buvę Vyriausybėje. Tik tiek, kad nematome matematikos, kaip tie skaičiai susidėliojo? R. Baškienė, mano nuomone, turėjo būti pirmame penketuke.“