Valdžios komisija išgąsdino senolę

Redakcijos archyvo nuotr.
Senų ligotų žmonių priežiūra – sudėtingas, daug emocinių ir fizinių pastangų reikalaujantis darbas. Nepaisant to, pareigos turi būti atliktos tinkamai.
90-metė Šiaulių rajono Gruzdžių miestelio gyventoja Elena Birutė renka žodžius prisimindama ketvirtadienį, kai jos namuose apsilankė trys Šiaulių rajono savivaldybės socialinių paslaugų centro darbuotojos. Vieniša senolė, kurią ne vienerius metus lanko minėtos įstaigos individualios priežiūros specialistai, tvirtina tą dieną patyrusi atvykėlių spaudimą ir išgąstį, po kurio sušlubavo sveikata. Oficialų įgaliojimą atstovauti gruzdiškei turintis Gruzdžių Švč.Trejybės parapijos klebonas Donatas Klimašauskas, išgirdęs senolės sunegalavimo priežastį, užtikrintas: ribos buvo peržengtos.

Kas priklauso arba nepriklauso?

Pasak D. Klimašausko, nesutarimų pradžia – ne šis trijų rajono Socialinių paslaugų centro darbuotojų apsilankymas Elenos Birutės namuose. Tačiau būtent jis esą paskatino reikalą iškelti į viešumą.

Klebonui esą jau kur kas anksčiau kilę rimtų dvejonių dėl individualios priežiūros paslaugas namuose teikiančios minėto centro darbuotojos (vardas ir pavardė redakcijai žinoma) darbo kokybės.

„Senutė man ne kartą skundėsi, kad pas ją atėjusi socialinė darbuotoja į prašymus padėti, atsako, kad „pagal pareigybės aprašą“ to ar to ji daryti negali, o gali tik tą ir tą. Bet tame apraše parašyta: „padėti buityje“. Bet ką tai reiškia padėti buityje, jei pagal tą patį aprašą žiemą atkasti keliuką į namą priklauso, bet priklauso atkasti tik du metrus, o trijų jau ne. Nenormalu. Aplankiau močiutę dieną, kai buvo atėjusi ta specialistė, kurios pareiga atlikti namų tvarkymo darbus. Matau – koridoriuje kukulai dulkių skraido, o kad patalpos būtų aptvarkytos – nė ženklo. Nors pagal aprašą tai ir priklauso, bet perlips per dulkes ir nueis“, – teigia D. Klimašauskas.

Pasigilinęs jis sužinojo, kad virtuvę, vieną kambarį ir vonią išplauti darbuotojai pagal minėtą aprašą priklauso, o koridoriaus – ne. O jei kambaryje yra kilimas, po juo išplauti esą nepriklauso, galima plauti aplinkui kilimą. Kilimą išnešti į lauką irgi nepriklauso. O jeigu senukas turi ne vieną kambarėlį – antras išplautas nebus, nes pareigybių apraše to nenumatyta. Arba šiukšles pagalbos namuose teikėjai išnešti iš namo priklauso, bet nustumti šiukšlių konteinerį prie gatvės – ne, nes tai nenumatyta apraše.

Klebonas apie tai, kas „nepriklauso“ dabar nekalba, jis įsitikinęs, kad močiutei priskirta priežiūros namuose darbuotoja tinkamai neatlieka net ir aprašytų užduočių. Nekalbant, kad kai kurių priklausančių darbų, pavyzdžiui, prinešti malkų ar vandens iš šulinio nereikia – globėjas pasirūpinęs, kad name būtų įrengtas dujinis šildymas, vandentiekis.

„Jei jau nereikia kai kurių darbų atlikti, pagalvojau, gal darbuotoja galėtų patalkinti kitur – kad ir palaistyti gėles ant senutės artimųjų kapo arba nuravėti tris prie namo lango augančius rūtų kelmus arba atlikti kitus „nepriklausančius“, bet senam žmogui labai svarbius darbelius. Bet ne, negali, nes nepriklauso, nėra apraše numatyti. Sakau, moterys, logiką įjunkite, jei priklausančių darbų nereikia daryti, tai į tą vietą kokį nors kitą darbelį mainais galima. Atsakymas – nepriklauso“, – porina Gruzdžių klebonas.

Išgirdęs senolės pamąstymą, jog ji norėtų kitos pagalbininkės namų ruošoje, D. Klimašauskas inicijavo kreipimąsi į Šiaulių rajono Socialinių paslaugų centrą su prašymu pakeisti individualios priežiūros darbuotoją.

Jokio paaiškinimo

Gegužės 23 dieną klebonas sulaukė 90-metės skambučio. Moters balsas, kunigo teigimu, drebėjo, nelabai buvo įmanoma suprasti, ką ji sako. Papasakojo, kad namuose lankantis individualios priežiūros darbuotojai, atvyko rajono Socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja socialiniam darbui Simona Poškienė ir socialinio darbo organizatorė Lina Šiukšterienė. Viešnių tonas nebuvęs malonus. Senolės pareikalauta pasirašyti, kad ją lankanti darbuotoja dirba gerai. Be to, pasak senutės, viešnios klausinėjusios, kam ji užrašiusi palikimą, gal klebonui?

„Senutė buvo taip sukrėsta, kad galvojau, jog reikės vežti ją į ligoninę. Supratau, kad darbuotojos neturi kompetencijos, supratimo ir psichologinių žinių, kaip su senu žmogumi dirbti. Jos liepė pasirašyti, kad gerai dirbama. Moteris pasirašyti atsisakė. Tada, sakė ji, darbuotojos pakėlė balsą, kad privalo pasirašyti. Ar normalu, kad pavaduotoja socialinių reikalų klausia, kam ji užrašė palikimą? Tai psichologinis smurtas prieš labai dėl garbaus amžiaus pažeidžiamą žmogų“, – pasakojo D. Klimašauskas.

Klebonas tos pačios dienos vakarą paskambino pas senolę apsilankiusiai pavaduotojai S. Poškienei, norėjęs išgirsti paaiškinimą, kas dieną nutiko.

„Žinote, ką išgirdau? Pasakė „ne mano darbo valandos, kad aš čia aiškinčiau“. Sakau, jūs gruzdietė, aš Gruzdžių klebonas, reikia pasikalbėti, o ji sako: aš jus labai gerbiu, bet skambinkit man rytoj, aštuntą valandą, ir numetė ragelį. 8 valandą! Tokia replika numesta klebonui, o jeigu skambintų senas žmogus, kuriam gal reikia neatidėliotinos pagalbos?“, – svarstė D. Klimašauskas.

Įsitikinęs, kad darbuotojos, užuot nuvykusios pas 90-metę, pirmiausia privalėjo susisiekti su juo, turinčiu įgaliojimą atlikti sprendimus, jeigu kažkas jai nutiktų.

Po incidento dvasininkas dėl, jo įsitikinimu, neteisėtų veiksmų parašė pareiškimą policijai, taip pat informavo į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, Šiaulių rajono savivaldybę.

Prieš keletą metų sukčiai iš minėtos garbaus amžiaus gruzdiškės išviliojo 12 000 eurų. Vieniša senolė tada paskambino parapijos klebonui D. Klimašauskui ir pasidalijo nerimu, jog greičiausiai yra apvogta. Klebonas aplankė senutę, nuramino ją.

Pavaduotojai sušlubavo atmintis

Šiuo metu atostogaujančią Šiaulių rajono Socialinių paslaugų centro direktorę Danguolę Kraskauskienę pavaduojanti jos pavaduotoja socialiniam darbui Simona Poškienė „Šiaulių kraštą“ informavo, kad gegužės 17 dieną buvo gautas gruzdiškės Elenos Birutės prašymas pakeisti ją namuose lankančią neva darbo funkcijų neatliekančią individualios priežiūros specialistę.

Pasak S. Poškienės, gegužės 23 dieną individualios priežiūros specialistės darbo valandomis buvo apsilankyta senolės namuose, siekiant įsitikinti, ar jos prašymas pakeisti darbuotoją turi pagrindo. Apsilankymo metu močiutė teigusi esanti patenkinta, esą tik išsakiusi problemą dėl kapų priežiūros ir darželių ravėjimo.

„Močiutė buvo supažindinta su teikiamų paslaugų sąrašu, kuriame nėra šitų jos paminėtų. Kadangi apsilankymo metu renkama informacija buvo fiksuojama, jos buvo paprašyta pasirašyti. Ir ji patvirtino, kad sutinka su specialistų pateikta informacija, tačiau pasirašyti atsisakė. O mes to ir nereikalavome. Tuo šis vizitas ir baigėsi“, – paaiškino pavaduotoja. Ji patvirtinusi nenustačiusi, kad individualios priežiūros darbuotoja nevykdė savo pareigų, todėl priežasties ją pakeisti nerado.

Ar pokalbio su senjore metu replikavo apie jos turto paveldėjimą, S. Poškienė neatsiminė. Teigia, kad atlikdama tiesioginį darbą, savo pasakymų neįrašinėja ir nefiksuoja. Ar balso tonas buvo pakeltas, taip pat neatsiminė. Gal tik garsiau kalbėjusi.

„Minėta individualios priežiūros specialistė – mūsų ilgametė darbuotoja. Nežinau, kiek korektiška kalbėti apie drausmines nuobaudas, bet, kiek man žinoma, ji jų neturi“.

Su individualios priežiūros specialiste redakcijai nepavyko susisiekti telefonu, todėl jos pavardė straipsnyje neminima.

Šiaulių rajono Socialinių paslaugų centro individualios priežiūros specialistai paslaugas namuose šiuo metu teikia 135 rajono gyventojams.

Pradėtas tyrimas, atliekamas ir auditas

Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Gipoldas Karklelis pasirašė įsakymą išnagrinėti Gruzdžių klebono D. Klimašausko pateiktą skundą – tam tikslui sudaryta komisija, kuriai vadovauja Šiaulių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja. Skundą išnagrinėjus teisės aktų numatyta tvarka, bus pateiktos išvados.

„Pagrįstas ar nepagrįstas, dabar būtų nekorektiška kalbėti. Mes gavome skundą dėl mums pavaldžios įstaigos veiklos ir mes jį išnagrinėsime“, – „Šiaulių kraštui“ sakė administracijos direktorius.

Jo metu, šiuo metu vykdomas ir dar vienas auditas dėl minėto Socialinių paslaugų centro veiklos – jį atlieka rajono Savivaldybės Vidaus kontrolės ir audito tarnyba. Išvadų kol kas nėra.

„O skundų dėl šios įstaigos veiklos yra buvę. Pasitaiko visokių dalykų. Sritis tikrai jautri ir atsakinga. Visko pasitaiko. Būna skundų, kurie nepasiteisina, būna, kad pasiteisina – šitoje srityje rajone dirba šimtai žmonių, todėl visko būna. Vidinius skundus nagrinėja ir pati įstaiga, net neabejoju jų gauna kur kas kas daugiau negu gauname mes“, – sakė G. Karklelis.