Valdžia rengiasi gynybai

Valdžia rengiasi gynybai

Valdžia rengiasi gynybai

ŠIAULIŲ MIESTO TARYBA NUTARĖ APRIBOTI RENGINIŲ LAISVĘ

Seime svarstomos įstatymų pataisos dėl vandens patrankų panaudojimo kilus riaušėms. Šiaulių miesto politikai taip pat ruošiasi riaušėms. Taryba nutarė pakeisti masinių renginių organizavimo taisykles ir neišduoti jiems leidimo vien kažkam įtarimus, kad gali kilti neramumai.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Balsuota už be diskusijų

Šiaulių miesto taryba ką tik patvirtino naujas masinių renginių organizavimo mieste taisykles. Jokių diskusijų nekilo, nors palyginti su ankstesnėmis galima įžvelgti akivaizdžių demokratijos suvaržymų.

Pirmą kartą šiose taisyklėse kalbama apie riaušių galimybę. Išplečiama Savivaldybės administracijos direktoriaus teisė neišduoti leidimo organizatoriams.

Negana to, draudimo direktorius galės imtis remdamasis savo asmenine, policijos ar Savivaldybės komisijos nuomone.

Pacituosime tik vieną punktą iš kelių, nurodančių, kada leidimas nebus išduodamas: „kai ketinama organizuoti renginį, kurio metu, policijos arba komisijos nuomone, gali kilti riaušės arba toks renginys pagal savo pobūdį gali sukelti neigiamą visuomenės reakciją ar pasipriešinimą, arba yra gauta oficiali informacija dėl galimų pažeidimų.“

Riaušės kultūros renginiuose?

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Denis Michalenko vadovavo komisijai, rengusiai taisykles.

„Šiaulių kraštui“ jis teigė, kad taisyklės liečia tik šventes, festivalius — masinius kultūros, komercinius ir panašaus pobūdžio renginius. Jokiu būdu ne mitingus, piketus, pilietines akcijas, demonstracijas. Pastarųjų rengimą reglamentuoja Susirinkimų įstatymas.

Tačiau miesto Taryba patvirtino ką kita: „Taisyklės netaikomos susirinkimams, kurių nereglamentuoja Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatymas“. Vadinasi, taikomos susirinkimams, kuriuos reglamentuoja šis įstatymas — mitingams, eitynėms, pilietinėms akcijoms?

D. Michalenko gynėsi: „Techninė klaida“. Vėliau tikslino, jog galvoje turėtas tik Susirinkimų įstatymo 2 straipsnis. Jame nurodama, kad Susirinkimų įstatymas nereglamentuoja susirinkimų, kuriuos rengia valstybės valdžios institucijos, Seimo nariai, bažnyčia.

„Mes nereglamentuojame to, ką daro politinės partijos, bažnyčia, — aiškino taisyklių rengėjas. — Juristai viską praleido ir niekam neužkliuvo.“

Apie kodėl riaušės paminėtos taisyklėse? Riaušės — kultūros renginiuose?

„Įmanoma visada, būna tokių dalykų, — sako D. Michalenko. — Pavyzdžiui, sugalvoja menininkai išsirengti nuogai — dėl to gali kilti neigiama reakcija ir pasipriešinimas.“

Savivaldybėje iniciatorius bevardis

Kas inicijavo naująją tvarką, D. Michalenko negalėjo konkrečiai įvardyti.

„Tai buvo abipusis Savivaldybės ir policijos, priešgaisrinės tarnybos, greitosios pagalbos atstovų siūlymas“, — sako valdininkas, pastaruoju metu vadovaujantis ir Savivaldybės komisijai, kuri sprendžia, ar išduoti leidimus renginiams.

Tuo tarpu vandens patrankų iniciatorius Seime yra aiškus — buvęs Kauno vicemeras Erikas Tamašauskas, Liberalų sąjūdžio atstovas.

Šis parlamentaras parengė Viešojo saugumo tarnybos įstatymo pakeitimo projektą, kuriame numatoma specialiųjų priemonių sąrašą papildyti vandens patranka riaušėms malšinti.

Seimas projektą priėmė svarstyti. O kitų metų valstybės biudžeto projekte jau numatomi 3 milijonai litų dviem vandens patrankoms įsigyti.

Vandens patrankų idėjos Seimas ėmėsi, artėjant 2008-ųjų sausio įvykių prie Seimo metinėms. Tada per profsąjungų organizuotos eitynes nuo Seimo iki Vyriausybės kilo riaušės. Policija griebėsi guminių kulkų. Dužo Seimo langai, nukentėjo 30 žmonių. Po riaušių sulaikyta pusantro šimto asmenų.

Citata

„Pavyzdžiui, sugalvoja menininkai išsirengti nuogai — dėl to gali kilti neigiama reakcija ir pasipriešinimas.“

 

MINTYS: Ar viešos visuomenės akcijos, kuriose ji išsako savo nuomonę vienu ar kitu klausimu bus įvertintos, kaip turinčios „riaušių“ grėsmę?

INICIATYVA: Denis Michalenko vadovavo Savivaldybės komisijai, kuri rengė naują masinių renginių organizavimo tvarką, bet nebeprisimena, kas ją inicijavo.

 

DOROVĖ: Taisyklių rengėjams atrodo, kad kultūros žmonės savo akcijose gali ir nuogai išsirengti. Nuotraukoje — menininkų akcija, skirta gelbėti Ch. Frenkelio fabriko šimtamečiam kaminui.

 

Jono TAMULIO nuotr.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Redakcijos archyvo nuotr.

 

Komentarai

Už patrankas

Seimo narys, valdančiosios koalicijos atstovas Kęstutis Masiulis, kurį į parlamentą išrinko Kelmės rajono rinkėjai, įsitikinęs — patrankos būtinos:

— Manau, kad tos patrankos efektyvesnis dalykas, nei ašarinės dujos ar guminės kulkos. Jeigu viešoji policija to prašo, tai yra prioritetas toje sistemoje. Ir jeigu mes matome grėsmes, tai neteisinga kelti klausimą, kad lėšų reikia ir invalidams. Lėšų visoms sritims reikia skirstyti proporcingai.

Šiaulių miesto tarybai pritarčiau. Jeigu yra įtarimas, kad kažkas rengiasi provokacijoms ar riaušėms, neturėtų būti rengiamas toks renginys. Bet direktorius turi vadovautis ne nuomone, o informacija. Specialiosios tarnybos jos turi pakankamai.

Bet neįsivaizduoju, kad kultūros renginyje būtų vandalizmo faktų. Kultūros renginyje galimi kokie ekstraordinariniai išsišokimai, narkomanų ar girtų siautėjimas. Kultūros renginiams kitoks reglamentavimas taikomas — organizatoriai turėtų samdytis saugos tarnybas ir užtikrinti rimtį.

Aišku, kad galima piktnaudžiauti įtarimais ir pripažinti renginį pavojingu. Bet yra teismas, į kurį galima kreiptis.

citat: Jjeigu mes matome grėsmes, tai neteisinga kelti klausimą, kad lėšų reikia ir invalidams.

Prieš patrankas

Šiaulietis Seimo narys Valerijus Simulik, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko pavaduotojas:

— Aš kategoriškai prieš vandens patrankas. Ypač kai sunkmečiu joms norima skirti 3 milijonus litų. Šiandien svarstome, kad nebeišgyvens Vaiko teisių apsaugos, Seimo kontrolierių institucijos, nes joms 50 procentų mažinamos lėšos.

Juodai juokaujame, gal metams iš viso uždarykime Seimą ir Vyriausybę? Ir žmonės bus apsaugoti nuo nesamonių, kurias daro valdančioji dauguma.

Jeigu yra noras šią amuniciją turėti, tai priešgaisrinės tarnybos turi gaisrų gesinimo mašinas — gali jas panaudoti riaušininkams vaikyti.

Šiauliuose priimtomis taisyklėmis būtinai pasidomėsiu, labai įdomu jas bus palyginti su Susirinkimų įstatymu. Jis yra viršesnis, pagal jį Savivaldybė turi užtikrinti tvarką.

Pagal šį įstatymą Savivaldybė turi išduoti leidimus renginiams. Ką dar čia galima reglamentuoti? Jeigu policija turi informacijos apie galimas riaušes, tai tuo įstatymu vadovaujantis jau galima neduoti leidimo.

Dabar suprantu, kad net Šiaulių dienoms surengti reikės Savivaldybės leidimo.

Manau, kad valdžia eina link to, kad bet kokia žmonių iniciatyva nevyktų be jos leidimo.

Manau, žmogaus teisių atžvilgiu toks reglamentavimas yra perteklinis. Galimai galima manyti, kad gali kilti riaušės ir skautų renginyje — taip ir iki absurdo galima prieiti.

citat:

Valdžia eina link to, kad bet kokia žmonių iniciatyva nevyktų be jos leidimo.