Valdininkai piršo „dovanėlę“ – bilietų brangimą

Valdininkai piršo „dovanėlę“ – bilietų brangimą

Valdininkai piršo „dovanėlę“ – bilietų brangimą

Šiaulių valdininkai ruošė kalėdinę „dovanėlę“ – vakar pasiūlė politikams branginti autobusų bilietus. Nors nuo sausio 1 dienos keleivių vežimui mažėja pridėtinės vertės mokestis (PVM). Patys vežėjai prašo kainų nekeisti. Galutinį žodį tars miesto Taryba.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Turi teikti Tarybai

Darbo grupė, kurioje dirba politikai ir Savivaldybės specialistai, vakar rengėsi galutinai apsispręsti dėl bendrovės „Busturas“ prašymo palikti galioti tas pačias bilietų kainas.

Projektas gruodžio 20 dieną jau turi būti teikiamas miesto Tarybai. Kitaip iš karto nuo kitų metų bilietų kainos turi mažėti, nes bilietams PVM mažės nuo 21 procento iki 9 procentų.

„Turi būti Tarybos sprendimas, nes negalime šiaip leisti įmonei įsidėti milijonų litų nuo PVM lengvatos“, – aiškino darbo grupės vadovas Vladas Damulevčius, Savivaldybės administracijos direktorius.

Skaičiuojama, jeigu kitais metais liktų tos pačios bilietų kainos, „Busturas“ gautų per metus iki 2 milijonų litų papildomų pajamų. Išlygintų nuostolius, kurių šiemet, prognozuojama, turės apie 2 milijonus litų.

Bet Ekonomikos skyrius darbo grupei netikėtai pateikė alternatyvų projektą branginti bilietus.

Brangintų – mokėtų daugiau kompenscijų

Skyriaus vedėja Auksė Tutkutė pasiūlė didinti mėnesinių bilietų kainą nuo 97 litų iki 105 litų, o vienkartinių bilietų, perkamų autobusuose, – nuo 1,80 lito iki 2 litų.

Tik vienkartinių bilietų, perkamų kioskuose, siūlyta nebranginti, palikti galioti tą pačią, kaip dabar, 1,70 lito kainą.

Mėnesinių bilietų brangimas, A.Tutkutės nuomone, priverstų keleivius rinktis vienkartinius bilietus. Tai esą būtų naudinga ir Savivaldybei, klojančiai milijonus už lengvatinį keleivių vežimą, ir bendrovei.

Kitas argumentas – mėnesinius bilietus perka savo darbuotojams tokios paslaugų teikėjų įmonės, kaip paštas ir kitos. Šie važinėjantys miesto autobusais ne du ir ne keturis kartus per dieną.

„Baikit juokus, – stebėjosi Tarybos narys Genadijus Mikšys. – Brangs mėnesiniai bilietai, tai dar labiau įlįsime į Savivaldybės kišenę. Kiek keleivių, turinčių lengvatas, važinėja su mėnesiniais lengvatiniais bilietais? Nuo kompensacijų mokėjimo biudžetas jau ir taip treška.“

Su 80 procentų lengvata mėnesinius bilietus įsigyja 78 tūkstančiai keleivių arba 80 procentų visų keleivių. Su 50 procentų lengvata – 9 tūkstančiai, o be lengvatos – tik apie 9,5 tūkstančio.

Per metus nuperkami 4 milijonai vienkartinių bilietų be nuolaidų, o su nuolaidomis – 2 milijonai.

Savivaldybė kompensacijų už lengvatinį vežimą šiemet turės mokėti 9 milijonus litų.

Įmonė neprašo didinti

„Busturo“ atstovai politikams teigė, jog iki 105 litų pabranginti mėnesiniai bilietai būtų brangiausi šalies didmiesčiuose. Sulyginus bilietų, perkamų autobusuose ir mikroautobusuose, kainas, „Busturas“ netektų dalies keleivių.

Keleivių srautai jau dabar yra akivaizdžiai sumažėję. 2008 metais per metus miesto autobusais buvo vežama 17 milijonų keleivių, šiemet – 12,9 milijono.

Valdininkai priminė, jog iki 2 litų vienkartinius bilietus autobusuose prašė branginti įmonės profsąjunga. Profsąjungos nuomone, avarinėmis situacijomis gresia, kai vairuotojai turi krapštyti centus.

Tačiau politikai atmetė valdininkų siūlymus. Tarybai nusprendė teikti sprendimo projektą dėl tų pačių kainų, kaip dabar, galiojimo ir kitais metais.

Profsąjunga galanda kirvį

„Busturo“ darbuotojus jungianti profsąjunga „Solidarumas“ miesto Tarybos yra paprašiusi ne tik bilietų kainas didinti, bet ir keisti įmonės vadovą Vilių Laužiką bei neskaidyti įmonės, atskiriant miesto ir tarpmiesčio vežimus.

Už V. Laužiko keitimą parašus yra padėję 70 įmonės darbuotojų iš 100 profsąjungos apklaustųjų. Įmonėje iš viso dirba 400 darbuotojų.

V. Damulevičius „Šiaulių kraštui“ sakė, jog profsąjungos reikalavimų pagrįstumas bus svarstomas darbo grupėje, kuri yra sudaryta dėl įmonės veiklos tobulinimo.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

IDĖJA: Valdininkai sumąstė, jog kelionė su mėnesiniu bilietu yra per pigi ir turėtų kainuoti 105 litus.