
Naujausios
„ŠIAULIŲ KRAŠTAS“ – KURŠĖNUOSE
Valdininkai nebežino, kam šienauti palei geležinkelį Micaičiuose
Į tradicinius trečiadienio susitikimus „Šiaulių krašto“ Kuršėnų redakcijoje atvykę Šiaulių rajono Micaičių gyventojai skundėsi nešienaujamu plotu palei geležinkelį ties Rasos gatve. Gyventojai bijo gaisro, kuris čia kyla beveik kasmet – pleškanti aukšta sausa žolė grasina gyventojų turtui. „Šiaulių kraštas“ kelias savaites ieškojo, kas turėtų nušienauti aukštus žolės kemsynus palei geležinkelį. Valdininkai problemą mėtė lyg karštą bulvę.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Gaisrai – beveik kasmet
Nuvažiavome į Micaičius, šalia Kuršėnų, ties Rasos gatve tarp gyventojų sklypų ir geležinkelio – ištisa keliasdešimties metrų juosta aukštos žolės.
Pamatę žurnalistus gyventojai skubėjo pasakoti, kad ši žolė bene kas pavasarį užsiliepsnoja. Gal nuo išmestos nuorūkos, gal nuo kokios kibirkšties. Sausos smilgos pleška, kaip parakas – gyventojai sakė, jog, laimei, gaisrų metu vis pasitaikydavo palankus vėjas ir į jų namus ugnies dar per stebuklą neužnešė.
Gretimo sklypo savininkė pasakojo, jog jos namai apdrausti, bet kas iš to, jeigu supleškės visas jos gyvenimas. Nušienauti tokių didelių plotų patys gyventojai nepajėgūs, nors ne kartą bandė – vaikai iš kitų miestų atvažiuodavo su benzininėmis žoliapjovėmis, šiek tiek apipjaudavo, bet tai traktoriaus, o ne rankų darbas.
„Šiaulių kraštas“ iš karto po apsilankymo Micaičiuose pradėjo žygius, kas turi šienauti šį plotą.
Geriausia „šienauti“ raštais?
Kuršėnų kaimiškosios seniūnijos Žemės ūkio specialistas Rimantas Valkeris „Šiaulių kraštui“ sakė, kad žino šią problemą, užpernai yra pavykę įrodyti, kad šią teritoriją turi šienauti valstybės įmonė „Lietuvos geležinkeliai“, šią teritoriją geležinkelininkai tada nušienavę. R. Valkeris minėjo, kad šioje įmonėje esą sunku surasti už šį ruožą atsakingą darbuotoją, tenka pasiekti net „Lietuvos geležinkelių“ Klaipėdos padalinį, ilgai įrodinėti.
„Šiaulių kraštas“ kreipėsi Ingą Čiuberkytę, AB „Lietuvos geležinkeliai“ Komunikacijos departamento darbuotoją – atstovę spaudai.
„Micaičiuose išties yra plotas, priklausantis „Lietuvos geležinkeliams“. Šis plotas yra nušienautas. Aiškinomės ir jūsų aprašytą atvejį, kai užpernai jūsų minimas plotas buvo nušienautas – žmonės, pamatę, kad bendrovės darbuotojai šienauja savo plotą, paprašė draugiškai padėti ir nušienauti šalia esančią teritoriją, kuri bendrovei nepriklauso. Draugiškais sumetimais tai ir buvo atlikta. Kam priklauso nenušienautas plotas, geriausia, turbūt, pasakytų seniūnija“, – „Šiaulių kraštui“ teigė „Lietuvos geležinkelių" atstovė spaudai.
Ji patikslino, kad „Lietuvos geležinkeliams“ priklausantis plotas buvo nušienautas liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje.
Kaip tai nušienautas, jeigu žolė tebestyro?
I. Čiuberkytė atsiuntė paaiškinimą, kad žolę geležinkelio tarpstočiuose rekomenduojama žolę pjauti du kartus per metus (gegužės-birželį ir rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais).
„Jei geležinkelio kelias ant pylimo, pjaunama 1 metro atstumu nuo kelkraščio į pagelžkelės pusę, jei yra vandens nuvedimo griovys šalia geležinkelio, tai pjaunamas griovys ir 1 metras už jo, jei vandens nuvedimo griovių nėra – pjaunama 2 metrų atstumu nuo kelkraščio (nuo bėgio iki kelkraščio paprastai būna 1-1,5 metro)“, – skaičiavo metrus I. Čiberkytė.
Ji paaiškina, kad visą kitą plotą turėtų šienauti seniūnija. Vėl skambiname R. Valkeriui. Js stebisi – nešienautas plotas turėtų būti geležinkelio apsaugos zona, šios žemės nuomotojai „beveik 99,9 procento turėtų būti "Lietuvos geležinkeliai", todėl tai ne seniūnijos, o nuomotojo reikalas šienauti“.
Toliau „Šiaulių kraštui“ paaiškina "Lietuvos geležinkelių" atstovė spaudai, kad Vyriausybės nutarimu vis tik yra „nustatyta geležinkelio kelių ir jų įrenginių apsaugos zona, kurios plotis nuo kelio gali būti 20-45 metrai. Tačiau nėra nustatytos žolės šienavimo taisyklės ar normos“.
Geležinkelio bendrovės atstovė spaudai paaiškino, kad anksčiau nebuvo tikslių nurodymų, kur ir kiek reikia šienauti žolę, „pasitaikydavo atvejų, kad geležinkelių darbuotojai šienaudavo privačias teritorijas, todėl "Geležinkelių infrastruktūros" direkcija, siekdama mažinti išlaidas, šienavimui parengė „Žolės pjovimo (naikinimo) tarpstočiuose rekomendacijas“.
„Kadangi savivaldybės yra pasirengusios savo norminius dokumentus dėl vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių, „Lietuvos geležinkeliai“ visais atvejais, gavę seniūnijos raštą apie jų teritorijoje galiojančias taisykles, reaguoja į tokį raštą ir tuo atveju, jei miestas ar kaimas yra geležinkelio tarpstotyje, žolė būna nušienauta pagal savivaldybės ar rajono taisykles. Šiuo konkrečiu atveju jokio rašto iš seniūnijos mūsų bendrovė nėra gavusi“, – toliau žolę raštais „šienavo“ valstybinės įmonės atstovė.
Ritos ŽADEIKYTĖS nuotr.
Micaičiuose tarp geležinkelio ir gyventojų namų – styro aukšta žolė. Gyventojų teigimu, žolė beveik kasmet dega ir grasina gyventojų turtui, nes jų sklypai visai šalia. Tačiau valdininkai niekaip neišsiaiškina, kas turi šienauti šiuos plotus palei geležinkelio bėgius.