Vaikystė be svajonių

Redakcijos archyvo nuotr.
Neturintis svajonių, nežinantis, ko nori, nepasitikintis savimi, netikintis aplinkiniais, atstumiantis bet kokią pagalbą, negebantis adekvačiai reaguoti į aplinką, valdyti emocijų, yra nuolatinėje gynybinėje pozicijoje, gyvenantis vien virtualioje erdvėje, neturintis draugų, kankinamas žalingų įpročių ir priklausomybių, darantis teisėtvarkos pažeidimus. Ne vienas, bet vienišas vienišas. Ar tai ne jūsų vaikas?
„Blogas elgesys ir dažnai kartu pasipilantys teisėtvarkos pažeidimai, atsiradęs žalingas vartojimas arba net priklausomybė alkoholiui, elektroninėms cigaretėms, narkotinėms medžiagoms. Nebeturi svajonių, nežino, kuo užsiimti, gyvena elektroninėje erdvėje, užsidaręs ir toks vienišas vienišas. Tai signalas, kad vaikui trūksta artimųjų dėmesio, trūksta bendravimo šeimoje. Nuo to viskas prasideda“, – tokį neretai pasitaikantį šiuolaikinio nepilnamečio paveikslą piešia Šiaulių rajono savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Loreta Matolienė. Ji garsiai kalba apie jaunų žmonių sveikatą negrįžtamai ardančias elektronines cigaretes su narkotiniais priedais, apie kitas kenksmingas medžiagas, kurių, žino, galima įsigyti net mokykloje, apie tėvų pareigas, apie iniciatyvas vardan vaikų saugumo.
„Alkoholis tarp nepilnamečių, patikėkite manimi, jau nėra vienintelė ir pati didžiausia problema“, – sako L. Matolienė.

Laikmečio rykštė – bendravimo stoka

Kokie vaikai atkeliauja į kiekvienoje šalies savivaldybėje įkurtą Vaiko gerovės komisiją?

„Paprastai tokie vaikai vieniši vieniši. O blogas elgesys – šauksmas, kad jiems reikia bendravimo. Ne pinigų, ne brangių daiktų, ne kompiuterių ar planšečių reikia, o tėvų dėmesio ir meilės. Bendraujant su vaikais iš karto matosi, kaip jie gyvena šeimoje, ką jie gauna joje, kuriam pakanka dėmesio, o kuriam trūksta bendravimo. Šiais laikais nebėra problemos, kad vaikas neturi kažkokių priemonių, kad trūksta maisto. Dabar yra trūkumas dėmesio ir bendravimo su tėvais“, – pabrėžia Šiaulių rajono savivaldybės Vaiko gerovės komisijos pirmininkė L. Matolienė.

Čia pat priduria, jog didelė dalis Vaiko gerovės komisijoje svarstomų vaikų yra iš pasiturinčių šeimų, jie turi viską, bet ne tėvų dėmesį, ne bendrą veiklą su jais. Tad nieko keista, kad emocinę tuštumą jie bando užpildyti kažkuo kitu, įskaitant ir alkoholį arba narkotines medžiagas.

„Vaiko gerovės komisijos „pasiekimas“ – aštuonerių berniukas, apsinuodijęs degtine. Vieną kartą reanimacijoje, kitą. Atrodo, ko trūksta – puikiai gyvenanti šeima. Bet kažko vis dėlto trūksta...“ – sako pašnekovė.

Pastaraisiais metais žinios apie alkoholiu, narkotikais, elektroninėmis cigaretėmis su neaiškios kilmės jų priedais apsinuodijusius nepilnamečius jau nešokiruoja nei medikų, nei už vaikų ugdymą atsakingų institucijų.

„Bet negaliu atsistebėti, kaip tėvai, žinodami, su kokiomis dabarties problemomis susiduria vaikai, lengvai juos išleidžia su draugais, palieka auklėti seneliams arba auklėtis patiems, nes, matai, tėvai pavargę po darbų, jiems reikia poilsio, reikia pabūti dviese ir t. t. Jokių ribojimų, juk mylime. Bet meilė – tai taisyklės, ribos, susitarimai, pokalbiai ir, žinoma, apsikabinimai – tai toks yra meilės paketas. O ką turi mūsų vaikai? Gerus telefonus, kompiuterius, neribotą prieigą prie interneto, kur gali naršyti po visus iš eilės puslapius ir per penkias minutes be sunkumų susirasti kokių tik nori ir kokių tik reikia narkotikų arba užsiimti kažkokia abejotina veikla“, – dalijasi patirtimi L. Matolienė.

Nieko blogo?

Specialistės žodžiais, visi koordinatoriai kaip susitarę kalba tą patį – kad reikia ankstyvosios (nuo 14 metų) intervencijos programos jaunuoliams, eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems alkoholį arba narkotines medžiagas, ne išimtis ir elektronines cigaretes su priedais, į kuriuos įdėta sintetinio narkotiko. Tačiau minėta programa, įsitikinusi L. Matolienė, nuo 14 metų yra gerokai pavėluota, nes keturiolikmetis jau gali būti tas, kuris žalingai vartoja arba jau yra priklausomas, ir jam reikalinga nebe ankstyvoji intervencija, o gydymas.

„Vaiko gerovės komisijoje yra 15-metis, kuris sako, kad „tie narkotikai tai baisu, gal ir sutiksiu gydytis, bet elektroninių cigarečių tikrai neatsisakysiu niekada, nes seniai rūkau, esu pripratęs ir tikrai negalėsiu be jų gyventi“. Žmogus logiškai matuoja savo galimybes, būdamas 15 metų!“ – sako ponia Loreta.

Per minėtus posėdžius vaikai atvirauja, kad jie bet kada gali gauti psichotropinių medžiagų, bet kada gali jų atvežti į sutartą vietą. Jie vardija pavadinimus, kad tai yra, pavyzdžiui, elektroninių cigarečių priedas CHS, „tručas, ratai, chymkė“, žino kitas medžiagas, pasakoja, kokia būna jų būsena parūkius.

„Paauglys dar nesuaugęs, bet jau ir ne vaikas, ir jam taip įdomu daryti tai, kas yra uždrausta. Jam labai svarbu būti grupėje, būti „kietam“. Kvapi elektroninė cigaretė, ypač jeigu ji su priedais, į kuriuos įdėta sintetinių narkotikų, labai patraukli. Deja, tai tobulas būdas vaiką pripratinti prie narkotikų“, – teigia pašnekovė.

Labiausiai ją šokiruoja, kad penkiolikos, šešiolikos metų vaikai elektronines cigaretes gauna dovanų iš savo tėvų. Negi tėvai iš tiesų nemato jose nieko blogo, negi mano, kad rūkydami elektronines vaikai nepripras rūkyti įprastų cigarečių? Specialistai nurodo, kad elektroninėje cigaretėje nikotino kiekis yra keturis kartus didesnis negu paprastoje.

Pasaulio sveikatos organizacija trimituoja: elektroninės cigaretės su jų užpildymui skirtais priedais paaugliams kelia neretai ir mirtiną grėsmę. Esminis klausimas – ar paminėti priedai yra įvežti legaliai. O galbūt jie pagaminti vietoje arba gauti iš kažkokių neaiškių kanalų? Juose gali būti sintetinių priedų – kanabinoidų, psichoaktyviųjų medžiagų, kurie formuoja didžiulę priklausomybę.

„O paskui tėvai svarsto, kodėl pasikeitė jų vaikai – pykčio, agresijos priepuoliai, panikos atakos, nevaldomos nuotaikos, isterija, drebančios rankos, širdies sutrikimai. Stebimasi, kaip galėjo tokio amžiaus atžalai širdelė sustreikuoti. Ir gali būti, kad ne šiaip sau ta širdelė sustreikavo, patarčiau pažiūrėti, kas vaiko kuprinėje ar kišenėse. Nesakau, kad tai kiekvieno vaiko problema, bet yra nemažai.“

Sintetinių kanabinoidų, kurie šiuo metu užplūdę Lietuvą, poveikis organizmui, anot specialistės, neprognozuojamas. Medikai net negali jų nustatyti ir nežino, kokias gydymo priemones taikyti jais apsinuodijus. Bet neabejojama, kad elektroninės cigaretės su narkotiniais priedais – tiesus kelias į rimtesnius narkotikus, ir jeigu vaikas surūkė elektroninę cigaretę su sintetiniais kanabinoidais, gali užtekti vos dviejų kartų, kad jis taptų priklausomas.

Tik bendradarbiavimas

Anksčiau, teigia L. Matolienė, į Vaiko gerovės komisiją vaikai papuldavo dėl muštynių, alkoholio vartojimo, dėl įvairių teisės pažeidimų. Tuo tarpu po karantino tai vienoje, tai kitoje mokykloje paplito informacija, kad vaikai dalijasi narkotiniais priedais.

Rūkymas mokyklose yra draudžiamas, tačiau nepilnamečiai, anot pašnekovės, suranda, kur tai gali daryti per ilgąją pertrauką. Prevencinių priemonių metu policijos pakelti dronai parodė, kad moksleiviai per pertraukas išeina iš mokyklos teritorijos į parkelį, į miestelį ir rūko elektronines cigaretes: nėra kvapo, nėra ir įrodymo, kad rūkė. Tačiau kai kurių rūkalių elgesys ima šaukte šaukti SOS!

Nevaldomas narkotinių medžiagų plitimas tarp nepilnamečių asmenų, apie jas prakalbus savivaldybėms, pagaliau pasiekė ir valdžios ausis. Įvairios institucijos garsiai prabilo apie neatidėliotinai būtinas prevencijos ir drausminimo priemones, apie tai, kaip užtikrinti vaikų apsaugą mokyklose. Savo poziciją tais klausimais jau išsakė ir Prezidentas. Seime svarstoma su tuo susijusi įstatyminė bazė.

„Sakoma, neužrakinsi visų, bet jeigu mes sukurtume tokią aplinką, kad štai atėjo vaikas į mokyklą mokytis ir tas penkias ar šešias valandas jis yra saugus, nes neturi galimybių pasislėpęs rūkyti per pertrauką arba dalytis svaiginimui skirtais skysčiais, efektas, manau, būtų.“

Vaikai, L. Matolienės žodžiais, puikiai žino savo teises, ir žino, kad niekas negali tikrinti jų daiktų, todėl be jokios baimės nešasi į mokyklas elektronines cigaretes, net kvaišalus. Įstatymas kol kas nenumato prevencinio daiktų patikrinimo.

„Ir pedagogai bijo, juk yra tėvelių, kurie tik ir laukia: pabandyk prisiliesti prie mano vaiko ir aš tave po teismus užtampysiu. O vaikai ta spraga naudojasi: aš atsinešiau į mokyklą, kas nori, pasidalysiu. Vaikai yra neliečiami. Bet tas neliečiamumas, drįsčiau teigti, prieštarauja vaiko interesams. Tikrai turėtų būti mokyklos taisyklės, draudžiamų daiktų sąrašas ir galimybė bet kada patikrinti vaiko daiktus. Tikiuosi, kad reikalai ta linkme pajudės“, – sakė Šiaulių rajono savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė.

Įsitikinusi, kad būtina labai garsiai ir aiškiai sakyti tėvams, jog už savo ateitį yra atsakingas ir pats vaikas, ir kad narkotikai nėra žaidimas.

„Mokykla vaiką moko ir auklėja. Tai turi daryti ir šeima. Na, paaukokime feisbuko ar savo poilsio laiko ir skirkime kokybiško bendravimo savo vaikui. Užteks kokių 15 kokybiškų minučių, būtinai žiūrint vaikui į akis. Tai investicija į jo ateitį ir jo gyvenimą.“

Ieškoma kompromiso

Šiaulių rajono mero Česlovo Greičiaus teigimu, kalbėtis apie minėtas problemas buvo sukviesti rajono mokyklų vadovai, tartasi.

„Bandysime inicijuoti, jei tik pritars mokyklos ir vaikų tėvai, kad mokyklos atstovai, kilus kokiam nors įtarimui, galėtų tikrinti vaikų daiktus. Arba prevencijai.“

Dabar, pasak mero, dirbama ir ties tuo, kad mokyklų teritoriją ugdymo metu reikėtų uždaryti, kad negalėtų užeiti pašaliniai žmonės, kad kiekvienas pašalinis būtų užregistruotas.

„Būtinai prašysime tėvų, mokyklų bendruomenių ir tarybų leidimo, kad būtų apribotas mobiliųjų telefonų naudojimas. Nes, sakė policijos pareigūnai, naudojantis mobiliaisiais vyksta draudžiamų medžiagų platinimai – įvežimai, išvežimai ir neįmanoma susekti. Beje, policijai taip pat turime pastabų – jei draudžiamas medžiagas, turiu omenyje elektronines cigaretes ir skysčius toms cigaretėms, į kuriuos įmaišomi sintetiniai narkotikai, platina 12–13 metų vaikai, būtina kuo skubiau ieškoti būdų, kaip susekti platinimo kanalą ir jį uždaryti.“

Medžiagos elektroninių cigarečių prieduose be galo kenksmingos, organizme vyksta negrįžtami sveikatos sutrikimai, o medikai, sakė rajono vadovas, neidentifikuoja cheminės sudėties – nėra galimybės.

„Neįmanoma nustatyti, kas tai per medžiagos. Jeigu jomis apsinuodijęs jaunuolis papuola į gydymo įstaigą, kraujo tyrimas net nerodo, kuo organizmas apnuodytas, kokia skysčio sudėtis, gal tai žiurkių nuodai, gal gyvulių trankvilizantai, gal dar kažkas.“