Vaiko apsauga – tarp devynių auklių

Vaiko apsauga – tarp devynių auklių

Vai­ko ap­sau­ga – tarp de­vy­nių auk­lių

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je ir Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je ren­gia­mi spren­di­mo pro­jek­tai nai­kin­ti Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­rius. Nuo lie­pos 1 die­nos šią funk­ci­ją į sa­vo ran­kas vi­so­je ša­ly­je pe­rims vals­ty­bė. Bet sa­vi­val­dy­bių rū­pes­čiu liks vai­kų glo­ba ir pa­gal­ba šei­mai. Ar ne­pa­si­mes vai­kas tarp de­vy­nių auk­lių?

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Apsk­ri­ty­je stei­gia­mas vie­nas sky­rius

Sei­mas dėl vai­ko tei­sių ap­sau­gos sis­te­mos per­tvar­kos dar tu­ri priim­ti įsta­ty­mų pa­ke­tą. Praei­tą sa­vai­tę po pa­tei­ki­mo jam pri­tar­ta, priė­mi­mas nu­ma­ty­tas bir­že­lio 19 dieną. Jei bus priim­ti, įsi­ga­lios nuo 2018 m. lie­pos 1 dienos.

Pert­var­kos es­mė – vai­ko tei­sių ap­sau­gos funk­ci­ją iš sa­vi­val­dy­bių pe­ri­ma vals­ty­bė. Cent­ri­ne ins­ti­tu­ci­ja taps Vals­ty­bės vai­ko tei­sių ap­sau­gos ir įvai­ki­ni­mo tar­ny­ba (to­liau VVTAI tar­ny­ba).

VVTAI tar­ny­bos at­sto­vė spau­dai Vai­va Ar­na­šė „Šiau­lių kraš­tą“ in­for­ma­vo, jog da­bar 60 sa­vi­val­dy­bių dir­ban­tys vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riai taps tar­ny­bos pa­da­li­niais. Pa­gal ap­skri­tis stei­gia­mi te­ri­to­ri­niai sky­riai.

Šiau­lių ap­skri­ties vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­rius (VTAS) koor­di­nuos ir or­ga­ni­zuos Šiau­lių mies­to, Ak­me­nės, Jo­niš­kio, Kel­mės, Pak­ruo­jo ir Rad­vi­liš­kio bei Šiau­lių ra­jo­nų sa­vi­val­dy­bių te­ri­to­ri­jo­se dir­ban­čių vai­ko tei­sių spe­cia­lis­tų dar­bą. Vi­siems šiuo me­tu dir­ban­tiems spe­cia­lis­tams yra pa­siū­ly­ta pe­rei­ti dirb­ti į ap­skri­ties sky­rių.

„Kon­kur­sas Šiau­lių ap­skri­ties vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­jo pa­rei­goms eiti jau yra pa­skelb­tas. Nu­ma­to­ma steig­ti nau­jų eta­tų“, – in­for­ma­vo V. Ar­na­šė.

Šiau­lių ap­skri­ties sky­rius tu­rės 61 dar­buo­to­ją: tei­si­nin­kus, psi­cho­lo­gus, so­cia­li­nius dar­buo­to­jus, pe­da­go­gus ir ki­tus dar­buo­to­jus.

Ko­kias pro­ble­mas per­tvar­ka ti­ki­ma­si iš­spręs­ti?

„Vi­sų Lie­tu­vos vai­kų tei­sės bus gi­na­mos vie­no­dai, ne­svar­bu, ku­ria­me ša­lies kam­pe­ly­je vai­kas gy­ve­na: vi­są pa­rą dir­ban­tys bu­dė­to­jai, vi­siš­kas ne­pa­kan­tu­mas smur­tui, aiš­kūs grės­mės vai­kui ly­giai, komp­lek­si­nė pa­gal­ba šei­mai, – pa­brė­žė VVTAI tar­ny­bos at­sto­vė. – Šiuo me­tu eg­zis­tuo­jan­ti sis­te­ma neuž­tik­ri­na vie­no­dos vi­so­je ša­ly­je pra­kti­kos, ap­sau­gant ir gi­nant vai­ko tei­ses ir tei­sė­tus in­te­re­sus, taip pat sa­va­lai­kio rea­ga­vi­mo į pa­žei­di­mus ir ope­ra­ty­vaus spren­di­mų priė­mi­mo. To­dėl, kai nė­ra vie­no­dos tvar­kos ir aiš­kios vai­ko tei­sių ap­sau­gos sis­te­mos, po­ky­čiai yra tie­siog bū­ti­ni.“

Funk­ci­jos ati­da­li­ja­mos

Al­do­na Lau­kie­nė, Šiau­lių ra­jo­no Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja, „Šiau­lių kraš­tui“ ko­men­ta­vo, jog vai­ko tei­sių tei­si­nis ad­mi­nist­ra­vi­mas at­ski­ria­mas nuo pa­slau­gų vai­kui ir šei­mai tei­ki­mo.

„Ad­mi­nist­ra­vi­mas, tei­si­niai da­ly­kai lie­ka mums, o pa­slau­gas vai­kui, šei­mai teiks sa­vi­val­dy­bės, anks­čiau tie da­ly­kai bu­vo su­plak­ti į vie­ną“, – tei­gė ve­dė­ja.

Bet ir to­liau vai­ko tei­sių gy­nė­jai tu­rės bend­ra­dar­biau­ti su Sa­vi­val­dy­be: ir su So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riu­mi, ir So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ru, ir glo­bos cent­ru. Vai­ko tei­sių gy­nė­jai iš šei­mos paim­tą vai­ką, kaip da­bar, per­duos sa­vi­val­dy­bės glo­bos cent­rui.

Tai kas iš es­mės kei­sis?

„Nė ne­ga­liu at­sa­ky­ti, – tei­gė ve­dė­ja. – Bu­vo­me to­je pa­čio­je sa­vi­val­do­je, da­bar – at­ski­ro­se struk­tū­ro­se, bet ir to­liau rei­kės veiks­mus koor­di­nuo­ti. Tik vai­ko tei­sių gy­nė­jai iki šiol ku­ra­vo­me ir vai­ko glo­bos prie­žiū­rą, o da­bar tai lie­ka sa­vi­val­dai. Glo­bos cent­rai, glo­bė­jų paieš­ka, mo­ky­mas, kon­sul­ta­vi­mas – sa­vi­val­dy­bių kom­pe­ten­ci­ja.“

„Gy­ve­ni­mas pa­ro­dys, ar po per­tvar­kos bus aiš­kiau“, – svars­to ve­dė­ja.

Ra­jo­ne ne vi­si dar­buo­to­jai su­ti­ko pe­rei­ti į nau­ją struk­tū­rą. Ti­ki­ma­si, kad ra­jo­ne vai­ko tei­sių gy­nė­jų eta­tų dau­gės: bus aš­tuo­ni, da­bar yra pen­ki.

Šiau­lių ra­jo­ne so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų yra 170, jo­se yra per 330 vai­kų.

A. Lau­kie­nė pa­brė­žia, jog rei­kės dirb­ti su dau­giau šei­mų nei da­bar. Su per­tvar­ka ne­be­lie­ka so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mos ter­mi­no, nes lai­ko­ma, kad vai­ko ne­prie­žiū­ros ar smur­to at­ve­jų ga­li bū­ti bet ko­kio­je šei­mo­je.

„Pas­lau­gų rei­kia kiek­vie­nai šei­mai, pa­te­ku­siai į kri­zi­nę si­tua­ci­ją, – sa­ko ve­dė­ja. – Vai­kai, pa­vyz­džiui, yra pa­žei­džia­mi ir tė­vų sky­ry­bų pro­ce­so, ir taip pat tu­ri su­lauk­ti pa­gal­bos“.

Ki­tas sta­tu­sas ir veik­los po­bū­dis

„Mū­sų veik­los zo­na ir po reor­ga­ni­za­ci­jos lie­ka to­kia pa­ti, – sa­kė Do­na­tas Ža­ka­ris, Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Vai­ko tei­sių apsaugos sky­riaus ve­dė­jas. – Mus ap­jun­gus į ap­skri­ties sky­rių, Šiau­liuo­se ir kiek­vie­na­me ra­jo­ne liks ir va­do­vau­jan­tis žmo­gus, tik va­din­sis ne­be ve­dė­ju, o ap­skri­ties sky­riaus ve­dė­jo pa­ta­rė­ju.“

Tai­gi, ap­skri­ty­je bus sep­ty­ni pa­ta­rė­jai. Ve­dė­jas tu­rės dar ir vy­riau­sią­jį pa­ta­rė­ją.

D. Ža­ka­ris jau su­ti­ko dirb­ti pa­ta­rė­ju, o vi­si sky­riaus dar­buo­to­jai su­ti­ko pe­rei­ti dirb­ti į nau­ją struk­tū­rą. Spe­cia­lis­tų sta­tu­sas ir­gi kei­sis. Vie­ni bus tei­si­nin­kai (dirbs tik su by­lo­mis teis­muo­se, skun­dais), vi­si ki­ti, ne­tu­rin­tys tei­si­nio iš­si­la­vi­ni­mo, va­din­sis vai­ko tei­sių gy­nė­jais.

Iki šiol kiek­vie­nas sky­riaus dar­buo­to­jas ap­tar­nau­ja ku­rią nors mies­to te­ri­to­ri­ją ir vyk­do vi­sas vai­ko tei­sių gy­ni­mo funk­ci­jas.

„Da­bar sky­riu­je yra 12 dar­buo­to­jų, o po reor­ga­ni­za­ci­jos tu­rė­tų bū­ti iš vi­so 23, – sa­kė D.Ža­ka­ris. – Dau­giau spe­cia­lis­tų rei­kia, nes ke­lia­mi di­des­ni rei­ka­la­vi­mai veik­los ko­ky­bei. Da­bar mes tik gais­rus ge­si­na­me. Sun­ku kal­bė­ti apie pre­ven­ci­ją, nes daug sė­di­me teis­muo­se, ap­klau­so­se.“

Vai­kų pai­ma­mų iš šei­mų skai­čius di­dė­ja: ir dėl priim­to vai­kų ne­mu­ši­mo įsta­ty­mo ir dėl su­stip­rė­ju­sios vi­suo­me­nes reak­ci­jos į smur­tą prieš vai­kus. Per­nai vai­kų, ku­riems su­teik­ta lai­ki­na glo­ba, mies­te bu­vo 74 ( 2016 me­tais – 43), o rea­liai – net apie 100 at­ve­jų, nes da­lis vai­kų bu­vo grą­žin­ti į šei­mas.

Nau­jo­vė – bu­dė­to­jai, mo­bi­li gru­pė

Prie ap­skri­ties sky­riaus at­si­ras bu­din­ti da­lis, ku­rio­je dirbs še­ši bu­dė­to­jai, rea­guo­sian­tys į įvy­kius. Jie slen­kamuoju gra­fi­ku dirbs nuo 17 va­lan­dos iki 8 va­lan­dos dar­bo die­no­mis, o sa­vait­ga­liais vi­są pa­rą.

O jei­gu vie­nu me­tu at­si­tiks ke­li įvy­kiai ap­skri­ty­je, ar spės rea­guo­ti?

„Svars­to­ma ne dar­bo va­lan­do­mis pa­lik­ti ir po­rą pa­sy­viai bu­din­čių vai­ko tei­sių gy­nė­jų sa­vi­val­dy­bių te­ri­to­ri­jo­se“, – sa­kė D. Ža­ka­ris.

At­si­ras ir vi­są ap­skri­tį ap­tar­nau­jan­ti mo­bi­li gru­pė, ku­ri bus su­da­ry­ta iš tri­jų nuo­la­ti­nių spe­cia­lis­tų, o ki­ti trys bus sam­do­mi pa­gal po­rei­kį ir si­tua­ci­ją.

„Šios gru­pės tiks­las – in­ten­sy­viai dirb­ti su šei­ma, kai iš jos jau yra paim­tas vai­kas, kad jis per dvi sa­vai­tes vėl ga­lė­tų bū­ti grą­žin­tas į šei­mą, – dar vie­ną nau­jo­vę įvar­di­jo D. Ža­ka­ris.

Gru­pė va­žiuos į ato­kias vie­to­ves, ku­rio­se sun­kiau pa­gal­bą teik­ti, nė­ra psi­chi­kos svei­ka­tos cent­rų. Sie­kia­my­bė, kad kiek­vie­no­je sa­vi­val­dy­bė­je bū­tų to­kia gru­pė.

D. Ža­ka­ris tik svars­to, jog mo­bi­lios gru­pės tu­rė­tų veik­ti prie sa­vi­val­dy­bių, o ne prie vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­bos.

„Vai­kas – sa­vi­val­dy­bės gy­ven­to­jas, ir sa­vi­val­dy­bė dir­ba su šei­ma, tei­kia šei­mai pa­gal­bą“, – ar­gu­men­tuo­ja ve­dė­jas.

Kur bus Šiau­lių ap­skri­ties sky­riaus būs­ti­nė, dar neaiš­ku.

„Ži­nau, kad bu­vo de­ra­ma­si su Teis­mų ad­mi­nist­ra­ci­ja, kad ap­skri­ties sky­rius su Šiau­lių mies­to ir Šiau­lių ra­jo­no spe­cia­lis­tais įsi­kur­tų bu­vu­sio apy­lin­kės teis­mo pa­sta­te, bet ne­pa­vy­ko, – da­li­jo­si ži­nio­mis D. Ža­ka­ris. – To­dėl iš­siųs­tas krei­pi­ma­sis į mies­to ir ra­jo­no sa­vi­val­dy­bes, kad iki me­tų pa­bai­gos mums leis­tų pa­si­lik­ti esa­mo­se pa­tal­po­se.“

Auk­lių bus daug

D. Ža­ka­ris svars­to, jog „iš pra­džių bus su­dė­tin­ga ir vis­ko bus.“

„Žiū­rint į per­spek­ty­vą ti­ki­ma­si aukš­tes­nės ko­ky­bės, – pa­brė­žė jis. – Rea­ga­vi­mas į pa­žei­di­mus bus spar­tes­nis, sa­vi­val­dy­bė­se at­si­ran­da nau­ja pa­rei­gy­bė – at­ve­jo va­dy­bi­nin­kas, si­tua­ci­jos ver­ti­ni­mas eis per daug ran­kų. Gal iš­veng­si­me si­tua­ci­jos, kad per de­vy­nias auk­les vai­kas ne­lik­tų be gal­vos?“

Pa­vyz­džiui, vai­ko tei­sių sky­rius tu­rės nu­sta­ti­nė­ti grės­mės vai­kui ly­gius ir ak­ty­viai veik­ti kar­tu su sa­vi­val­dy­be.

„Jei­gu pir­mas ly­gis bus nu­sta­to­mas, me­džia­ga bus per­duo­da­ma sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riui ir jis per vie­ną die­ną tu­rės skir­ti at­ve­jo va­dy­bi­nin­ką, ku­ris or­ga­ni­zuos pa­gal­bos tei­ki­mą šei­mai. Jei­gu ant­ras ly­gis bus nu­sta­to­mas, tai vai­kas ne­del­siant pai­ma­mas iš šei­mos ir per­duo­da­mas sa­vi­val­dy­bės glo­bos cent­rams, – tei­kė bū­si­mos bend­ros veik­los pa­vyz­džius D. Ža­ka­ris. – Tad nuo lie­pos 1 die­nos, kur ir kaip vai­ką rei­kės ap­gy­ven­din­ti, bus sa­vi­val­dy­bės – ne­be mū­sų – rei­ka­las.“

„Chao­so bus“

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­ja Edi­ta Či­če­lie­nė pa­brė­žia, jog Sa­vi­val­dy­bė­je at­si­ran­da ne tik at­ve­jo va­dy­bi­nin­kai, bet ir glo­bos koor­di­na­to­rius, ku­rio anks­čiau taip pat ne­bu­vo. Šiau­liuo­se veiks ir du glo­bos cent­rai.

Kiek­vie­nam at­ve­jui, kai vai­kui kils grės­mė ar šei­mos su­si­durs su sun­ku­mais, įsi­jungs, jos žo­džais, „at­ve­jo va­dy­ba: bus su­da­ro­ma spe­cia­lis­tų ko­man­da, ra­šo­mas veik­los pla­nas.“

Sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­rius pe­ri­ma ne tik glo­bos rei­ka­lus, so­cia­li­nių glo­bė­jų ren­gi­mą ar šei­my­nų ku­ra­vi­mą, bet ir vai­kų die­nos cent­rų ku­ra­vi­mą, so­cia­liai rem­ti­nų vai­kų poil­sio or­ga­ni­za­vi­mą.

„Pa­tys su ki­tų sa­vi­val­dy­bių ko­le­go­mis, svars­to­me, kas čia bus ge­riau? – sa­kė E. Či­če­lie­nė. – Kad iš pra­džių bus chao­so, tai tik­rai. Juk rei­ka­lin­gi tei­sės ak­tai dar ne­priim­ti, o li­ko tik mė­nuo. Mus tik ra­šo raš­tus, jog nuo lie­pos 1 die­nos bus taip, bet ar Sei­mas vis­ką priims, ar mi­nist­ras tvar­ką pa­tvir­tins – nie­kas ne­ži­no.“

Tai kaip dirbsite lie­pos 1 die­ną, jeigu dar ne­tu­rite aiš­kaus veik­los mo­de­lio?

„Su įstai­gų va­do­vais kal­ba­mės, jog ne mes vie­ni vis­ko ne­ži­no­me. Kaž­kaip dirb­si­me, tik no­rė­tų­si iš kar­to dirb­ti ge­rai, o ne ban­dy­mų ir at­ra­di­mų bū­du“, – pa­brė­žė ve­dė­ja.

Ji pažymi, jog pro­ble­mų ky­la net dėl so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mos są­vo­kos nai­ki­ni­mo.

„To­kių šei­mų vai­kams tei­kia­mas ne­mo­ka­mas mai­ti­ni­mas mo­kyk­lo­se, o jei­gu so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mos ne­beį­var­di­ja­mos, ko­kiu pa­grin­du ir ko­kių šei­mų vai­kams bus tei­kia­ma ta ne­mo­ka­ma pa­slau­ga?“ – klau­sia ve­dė­ja.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Edi­ta Či­če­lie­nė, Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­ja, sa­ko, jog nė­ra iki ga­lo aiš­ku, kaip nuo lie­pos 1 die­nos rei­kės dirb­ti, nes dar nė tei­sės ak­tai ne­priim­ti.

Do­na­tas Ža­ka­ris, Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­jas, sa­ko, jog per­tvar­ka sie­ka­ma už­tik­rin­ti ge­res­nę vai­ko ap­sau­gą: „O da­bar mes tik į gais­rus rea­guo­ja­me.“