Vaiguvos moksleiviai mokslo metus užbaigs "medžiodami" šiukšles

vaiguvos
Mokslo metams einant į pabaigą, Kelmės r. sav. Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Vaiguvos Vlado Šimkaus skyriaus moksleiviai kviečia į talką. Birželio 19 d. 11 val. pradėsime žygį nuo mokyklos ir keliaudami pakeliui į buvusią Vaiguvos dvarvietę rinksime šiukšles. Talka vyks kiek kitaip nei įprasta, nes, pasitelkę išmaniąją programėlę „Šiukšlių medžiotojai“, rungtyniausime, kas suras, surinks ir užregistruos daugiau šiukšlių. Vaiguvos dvarvietėje – galutiniame žygio punkte - suskaičiuosime šiukšlių „medžiotojų“ rezultatus, radinius pasversime ir nugalėtojus apdovanosime. Šį kartą moksleiviai tvarkys aplinką žaisdami ir rungtyniaudami tarpusavyje. Toks žaidybinis formatas pavers žygį ir įdomiu ir naudingu, nes mokiniai linksmai praleis laiką ir pakeliui atliks gerą darbą – surinks šiukšles. Tvarkymąsi žaidžiant inicijuoja Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, o įgyvendina Lietuvos gamtos fondas.

Kiekviena išmesta šiukšlė gamtoje gali virsti maža tiksinčia „bomba“

Į „Šiukšlių medžioklę“ vaikus ves Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Vaiguvos Vlado Šimkaus skyriaus vedėja, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vida Kuzminskienė. Vaiguvos seniūnija prisijungs prie talkos, paskolins įrankių ir parodys labiausiai talkininkų dėmesio reikalaujančias vietas.

Vaiguvos mokykla turi gilias aplinkosauginio ugdymo tradicijas. Mokykla iki šiol net 9 kartus buvo apdovanota Gamtosauginių mokyklų programos apdovanojimais: Žaliąja vėliava ir Aplinkosauginio švietimo fondo sertifikatais. Dalyvaudami Gamtosaugos mokyklos programoje, mokiniai vadovavosi 7 žingsnių metodika ir taikė „visos įstaigos“ principą. Įstaigos bendruomenė eilę metų daug dėmesio skyrė aktyviam mokymuisi apie darnumą ir skatino teigiamus aplinkosauginius pokyčius tiek įstaigoje, tiek ir vietos bendruomenėje.

Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Vaiguvos skyriaus pedagogai diegia mokiniams supratimą, kad kiekviena šiukšlė, atsidūrusi ne vietoje, sukelia gamtoje ne visada plika akimi matomą žalą. „Štai nušveistas į pakrūmę plastikinis puodelis, ledų pakavimo popierėlis ar kotelis nuo čiulpiamo saldainiuko niekur neišnyksta dešimtmečius ar šimtmečius, o tyliai ir iš lėto ỹra, paskleisdamas į aplinką daugybę cheminių medžiagų. Kai kurios medžiagos kenksmingos žmogui arba gyvūnams. Šiuos nepageidaujamus chemikalus ar plastiko mikrodaleles lietus atneša į žmonių aplinką ar jos net prasiskverbia į mūsų maistą. Tai tyli ir nepastebima aplinkos šiukšlinimo pusė. Bet apie tai mes turime žinoti, kalbėti ir vengti šiukšlinti aplinką“, - kalba mokytoja Vida Kuzminskienė savo mokiniams.

Šiukšlių rinkimo talkoje-žaidime dalyvaus 15 Vaiguvos mokinių. Ne paslaptis, kad daugelis mūsų miestelių tvarkosi, gražinasi per tradicines pavasario talkas, gyventojai tampa sąmoningesni ir dėl to „šiukšlių medžiotojams“ tenka vis daugiau paplušėti, kad „sumedžioti“ atliekų. Mokytoja minėjo: „balandžio 19 d. mokiniai ir mokyklos bendruomenė dalyvavo akcijoje „Darom“ ir švarino aplinką. Bus labai smalsu dalyvauti „šiukšlių medžiotojų“ varžybose su Lietuvos gamtos fondo komanda. Visa akcija primins komandų varžytuves, o pačioje pabaigoje lauks rezultatų apie surinktas šiukšles susumavimas, šiukšlių maišų svėrimas ir nugalėtojų apdovanojimas.“

vaiguvos

Žaidžiant ir varžantis tarpusavyje šiukšles rinkti smagiau

Lietuvoje pavasarį įprasta susitvarkyti – jau tradicija yra tapusios „Darom“ akcijos, įvairios savanorystės talkos. Dažniausiai vyrauja pavienės buitinės šiukšlės, kitaip tariant, gėrimų buteliukai, maisto išsinešimui konteineriai ir įvairių užkandžių popierėliai.

Kad būtų daugiau motyvacijos, šiukšlių rinkimą nusprendėm paversti žaidimu. Tokia idėja pradėta taikyti prieš keletą metų – Lietuvos gamtos fondas Lietuvoje yra organizavęs šiukšlių rinkimo žaidimus, kurių vienas pirmųjų įvyko V. Adamkaus premijos laureato Giedriaus Bučo žygio „Už švarią Lietuvą“ atkarpoje ties Pabrade. Tuomet, kadangi pakelėse nebuvo daug šiukšlių, besivaržę komandų nariai tekini pasileisdavo link pastebėtos šiukšlės, kad spėtų pačiupti ją pirmieji.

Šiuo metu Lietuvos gamtos fondas kartu su Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra kviečia moksleivius žaisti naudojantis programėle „Waste Hunters“ („Šiukšlių medžiotojai“). Nors svarbu surinkti kuo daugiau šiukšlių per nustatytą laiką, programėlė paskatina žaidėjus rūšiuoti, nes joje reikia žymėti specifines šiukšlių rūšis, taip pat skaičiuoti šiukšles vienetais.

Žaidime galima pasirinkti strategiją „išsipirkti“ įrankių, kuriais lengviau rinkti šiukšles, tačiau už jas teks paaukoti dalį jau surinktų taškų –  šiukšlių pilnų maišų. Taip pat vertinami didžiausią šiukšlių kiekį pagal svorį surinkusios komandos, pristatomi ir išrenkami „įdomiausi radiniai“ arba „įdomiausi nuotykiai“.

Iš kelių komandos narių vienas yra tarsi „sekretorius“ ir siekia nepraleisti bei užregistruoti visas komandos draugų į rūšiavimo maišus sviedžiamas šiukšles. Tokia „medžioklė“ trunka apie pusantros valandos arba tol, kol apibrėžtoje teritorijoje nebelieka nė šiukšlelės.

Po akcijų organizuojamas šiukšlių išvežimas į kiekvieno regiono atliekų tvarkymo centrus (RATC).

„Šiukšlių medžiotojai“ keliaus per visas Lietuvos apskritis

Aplinkos ministerijos, Aplinkos projektų valdymo agentūros ir Lietuvos gamtos fondo iniciatyva „Šiukšlių medžioklė“ per pavasario mėnesius įvyks visose 10 Lietuvos apskričių. Daugiausia šiukšlių kiekviename renginyje surinkusios ir prizines vietas užėmusios komandos bus apdovanotos prizais. Renginiai ir skatins nekurti panašių į rastas atliekų (bus susiję su daugkartiniu naudojimu). Į renginius kviečiami prisijungti ir savanoriai, moksleivių tėvai, mokytojai ar tiesiog aplinkai ir miškų bei miestų švarai neabejingi žmonės.

Išmokę naudoti nemokamą ir visiems prieinamą programėlę, žaidimų dalyviai galės rengti tokias akcijas savarankiškai – susitvarkyti ir galbūt surengti pikniką po talkos arba tiesiog pabendrauti su savo bendruomenės nariais. Tvarkytis žaidžiant – linksmiau ir azartiškiau, o miškai, paupiai ir paplūdimys be šiukšlių atrodo tikrai geriau.

Užs. Nr. 533851