Vai­kų glo­ba plečiasi: atsidarė nauji na­mai

Vai­kų glo­ba plečiasi: atsidarė nauji na­mai

Vai­kų glo­ba plečiasi: atsidarė nauji na­mai

Šiau­liuo­se prieš ke­le­tą die­nų pra­dė­jo veik­ti pir­mie­ji or­ga­ni­za­ci­jos „SOS Vai­kų kai­mai Lie­tu­va“ bend­ruo­me­ni­niai vai­kų glo­bos na­mai. Pla­nuo­ja­ma jau šią sa­vai­tę Me­de­ly­no mik­ro­ra­jo­ne iš­nuo­mo­ta­me in­di­vi­dua­lia­me na­me ap­gy­ven­din­ti du vai­kus. Iš vi­so čia ga­lės gy­ven­ti aš­tuo­ni vai­kai. Jie bus glo­bo­ja­mi iki vie­ne­rių me­tų, kol ga­lės grįž­ti į bio­lo­gi­nes šei­mas ar­ba jiems bus su­ras­ti nuo­la­ti­niai glo­bė­jai.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Na­mai

Erd­via­me dvie­jų aukš­tų gra­žiai įreng­ta­me na­me tvy­ro įkur­tu­vių nuo­tai­kos. Dar trūks­ta kai ku­rių bal­dų, bet jau nors šian­dien ga­li­ma čia kel­tis ir gy­ven­ti. Ant­ra­me na­mo aukš­te yra vo­nios kam­ba­rys ir ke­tu­ri mie­ga­mie­ji. Kiek­vie­na­me iš jų ga­lės įsi­kur­ti po du vai­kus.

Pir­ma­me aukš­te – bend­ra vir­tu­vės ir sve­tai­nės zo­na bei di­džiu­lis kam­ba­rys, ku­ria­me pla­nuo­ja­ma įreng­ti žai­di­mų zo­ną.

Kie­me yra pa­vė­si­nė ir ne­di­de­lė aikš­te­lė su krep­ši­nio sto­vu.

Su vai­kais dirbs ke­tu­rios so­cia­li­nės dar­buo­to­jos (pa­mai­no­mis po dvi) ir psi­cho­lo­gas.

„Ne­va­din­čiau to glo­bos na­mais, tai la­biau bend­ruo­me­ni­nės glo­bos pa­slau­ga“, – „Šiau­lių kraš­tui“ sa­ko „SOS Vai­kų kai­mai“ šei­mų stip­ri­ni­mo pro­gra­mų va­do­vas Rim­vy­das Au­gu­ta­vi­čius.

Pa­sak pa­šne­ko­vo, tai pi­lo­ti­nis pro­jek­tas, iš da­lies fi­nan­suo­ja­mas Eu­ro­pos Są­jun­gos. Kon­kur­są skel­bė So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­ja. Nu­ga­lė­to­jas pri­va­lė­jo ati­tik­ti tam tik­ras są­ly­gas: vie­nam vai­kui tu­ri tek­ti ne ma­žiau kaip 14 kvad­ra­ti­nių met­rų gy­ve­na­mo­jo plo­to, o ap­lin­ka tu­ri bū­ti kuo ar­ti­mes­nė na­mų ap­lin­kai.

Ne pa­sku­ti­nė­je vie­to­je ir sau­gu­mas. Vai­kas šiuo­se na­muo­se tu­ri jaus­tis sau­gus. Pa­sak R. Au­gu­ta­vi­čiaus, ren­kan­tis so­cia­li­nes dar­buo­to­jas prio­ri­te­tas bu­vo dar­bo su vai­kais ir šei­mo­mis pa­tir­tis.

So­cia­li­nės dar­buo­to­jos ne tik bend­raus su vai­kais, ga­mins val­gį, skalbs, ly­gins, pa­dės vai­kams tvar­ky­tis, ruoš­ti pa­mo­kas, bet ir at­sto­vaus vai­kų in­te­re­sams mo­kyk­lo­je, vai­kų dar­že­ly­je, gy­dy­mo įstai­go­se. Ki­taip ta­riant, kiek įma­no­ma at­stos ma­mas.

Pa­gal­ba vai­kui ir šei­mai

„Mes taip pat su­da­ro­me vai­ko rea­bi­li­ta­ci­jos pla­ną, jei jis tu­ri tam tik­rų sun­ku­mų. O jis jų tu­rės vien dėl to, kad pa­ty­rė stre­są ir trau­mą bū­da­mas paim­tas iš šei­mos. Ne­ga­li­me ma­ny­ti, kad vai­kas apie tai ne­gal­vos ir, pa­te­kęs į ge­res­nę ap­lin­ką, iš karto pra­dės žy­dė­ti ir skleis­tis jo as­me­ny­bė. Esa­me nu­ma­tę dvie­jų sa­vai­čių adap­ta­ci­jos lai­ko­tar­pį, per ku­rį ste­bi­me, kaip vai­kui se­ka­si pri­pras­ti prie nau­jos ap­lin­kos, tei­kia­me įvai­rias kon­sul­ta­ci­jas, pa­slau­gas, gi­li­na­mės į vai­ko no­rus“, – sa­ko ne­ma­žą dar­bo su tė­vų glo­bos ne­te­ku­siais vai­kais pa­tir­tį tu­rin­tis R. Au­gu­ta­vi­čius.

Pa­sak pa­šne­ko­vo, šių vai­ko glo­bos pa­slau­gų tiks­las yra su­grą­žin­ti vai­ką į šei­mą. Pa­de­da­ma šei­mai at­si­ties­ti, įgy­ti rei­kia­mų įgū­džių, kad ga­lė­tų pa­si­rū­pin­ti sa­vo vai­ku.

„Jei­gu to pa­da­ry­ti ne­pa­vyks­ta per me­tus, jei­gu vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­ba įver­ti­na, kad tė­vai ne­tu­ri ga­li­my­bių pa­siim­ti vai­ko, to­kiu at­ve­ju sten­gia­mės su­ras­ti jam ki­tus na­mus“, – sa­ko R. Au­gu­ta­vi­čius.

Pir­miau­sia ieš­ko­ma vai­ko ar­ti­mų­jų, gi­mi­nai­čių. Tuo už­sii­ma „SOS Vai­kų kai­mai“ va­dy­bi­nin­kai. Pa­sak pa­šne­ko­vo, la­bai svar­bu iš­si­kal­bė­ti su vai­ku, ne­re­tai jie iš­si­pa­sa­ko­ja apie gi­mi­nai­čius, su ku­riais pa­lai­kė ar pa­lai­ko ar­ti­mus ry­šius, su ku­riais gal­būt no­rė­tų gy­ven­ti. Šiais lai­kais la­bai pa­de­da ir „Fa­ce­book“, čia ga­li­ma su­ras­ti pra­din­gu­sius gi­mi­nai­čius, ar­ti­muo­sius.

R. Au­gu­ta­vi­čius pri­si­me­na ne­se­ną pa­tir­tį, kai Vil­niu­je pas lai­ki­nus glo­bė­jus pa­te­ku­si mer­gai­tė per so­cia­li­nį tink­lą su­si­ra­do sa­vo tė­tį, su ku­riuo ne­bu­vo bend­ra­vu­si apie pen­ke­rius me­tus, nes ma­ma drau­dė. Tė­vas gy­ve­no Ang­li­jo­je, bu­vo su­kū­ręs nau­ją šei­mą, bet su ant­rą­ja žmo­na vai­kų ne­tu­rė­jo. Pa­sak spe­cia­lis­to, bū­tent pa­mo­tė dė­jo vi­sas pa­stan­gas, bend­ra­vo su mer­gai­te ir ska­ti­no vy­rą pa­siim­ti duk­rą.

„Net ir ieš­kant glo­bė­jų ne­nus­to­ja­ma dirb­ti su bio­lo­gi­niais tė­vais, nes vai­ko ap­lin­ka at­ne­ša ir tam tik­rą so­cia­li­nę is­to­ri­ją, so­cia­li­nius ry­šius. Juos la­bai svar­bu pa­lai­ky­ti, jei­gu tik jie nė­ra ža­lin­gi vai­kui“, – sa­ko R. Au­gu­ta­vi­čius.

Pa­sak spe­cia­lis­to, vai­kams, gy­ve­nan­tiems bend­ruo­me­ni­niuo­se glo­bos na­muo­se, bus su­da­ry­tos vi­sos są­ly­gos su­si­tik­ti, bend­rau­ti su sa­vo tė­vais, tik tai vyks ne na­muo­se, o neut­ra­lio­je ap­lin­ko­je. Jei­gu vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­bos spe­cia­lis­tai ma­tys, kad vai­kui sau­gu bend­rau­ti su sa­vo bio­lo­gi­niais tė­vais, vai­kas ga­lės su jais pra­leis­ti sa­vait­ga­lius.

Pa­sak pa­šne­ko­vo, bend­ruo­me­ni­niuo­se na­muo­se su­si­ti­ki­mai su tė­vais ne­vyks, sie­kiant už­tik­rin­ti dar­buo­to­jų ir ki­tų vai­kų sau­gu­mą bei ra­my­bę.

„Vai­kai šiuo­se na­muo­se gy­vens iki vie­ne­rių me­tų. Išs­kir­ti­niais at­ve­jais, pa­si­ta­rus su vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­ba, ter­mi­ną bus ga­li­ma pra­tęs­ti, jei­gu bus ma­to­mas pro­gre­sas bio­lo­gi­nė­je vai­ko šei­mo­je“, – sa­ko spe­cia­lis­tas.

R. Au­gu­ta­vi­čius įsi­ti­ki­nęs, kad to­kio po­bū­džio bend­ruo­me­ni­nių na­mų pa­slau­ga ma­žiau trau­muo­ja vai­ką, nei pa­te­ki­mas į di­de­lę vai­kų glo­bos ins­ti­tu­ci­ją. Be to, čia vai­kui sten­gia­ma­si su­teik­ti vi­so­ke­rio­pą pa­gal­bą, kad jis kuo grei­čiau at­si­gau­tų po ža­lin­gos pa­tir­ties (smur­to, konf­lik­tų šei­mo­je, tė­vų sky­ry­bų, ki­tų su­krė­ti­mų), ku­ri ga­li sukel­ti ne tik emo­ci­nių, bet ir svei­ka­tos pro­ble­mų.

Su­si­ti­ki­mas bū­si­miems glo­bė­jams

Pa­sak Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­jos Edi­tos Či­če­lie­nės, Lie­tu­vo­je šiuo me­tu vyks­ta per­tvar­ka – pe­rė­ji­mas nuo ins­ti­tu­ci­nės vai­kų glo­bos prie glo­bos šei­mo­je ar ar­ti­mo­je šei­mai ap­lin­ko­je, to­dėl ieš­ko­ma al­ter­na­ty­vių vai­kų glo­bos for­mų.

Šian­dien Šiau­lių vai­kų glo­bos na­muo­se (K. Kor­sa­ko gat­vė­je 61) 16.30 va­lan­dą vyks su­si­ti­ki­mas, ku­ria­me glo­bė­jai ir no­rin­tys bei ga­lin­tys jais tap­ti žmo­nės bus su­pa­žin­din­ti su glo­bė­jų funk­ci­jo­mis, ga­li­mo­mis vai­kų glo­bos for­mo­mis, su­ži­nos, kaip ga­li­ma tap­ti glo­bė­jais, kas or­ga­ni­zuo­ja glo­bė­jų kur­sus ir ko­kia bus ap­mo­kė­ji­mo tvar­ka lai­ki­nie­siems so­cia­liniams glo­bė­jams.

Šiau­lių mies­to ta­ry­ba pa­tvir­ti­no, kad glo­bė­jų cent­ru bus Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vai­kų glo­bos na­mai, ku­rie dirbs su par­tne­riu – Šiau­lių so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ru. Šis cent­ras vyk­do Glo­bė­jų (rū­pin­to­jų) ir įtė­vių mo­ky­mo ir kon­sul­ta­vi­mo pro­gra­mą. Cent­ras šiai die­nai yra pa­ruo­šęs tris glo­bė­jus, dar trys yra pa­tei­kę pra­šy­mus.

Kur­sai su­si­de­da iš 10 už­siė­mi­mų, vyks­tan­čių kar­tą per sa­vai­tę po tris va­lan­das. Dar vyks­ta bent du in­di­vi­dua­lūs su­si­ti­ki­mai šei­mo­je, ku­rių me­tu įver­ti­na­mos gy­ve­ni­mo są­ly­gos, kal­ba­ma­si, at­sa­ko­ma į klau­si­mus.

Kan­di­da­tus į glo­bė­jus pir­miau­sia ver­ti­na Šiau­lių vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­rius. Glo­bė­jais ga­li tap­ti psi­chiš­kai svei­ki, ne­teis­ti už sun­kius, ty­či­nius nu­si­kal­ti­mus as­me­nys nuo 21 iki 65 me­tų. Po kur­sų ga­lu­ti­nę iš­va­dą taip pat tei­kia Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­rius.

No­rin­tys tap­ti glo­bė­jais tu­ri bū­ti ne tik tin­ka­mai pa­si­ruo­šę, svei­ki ir ne­teis­ti, bet ir tu­rė­ti są­ly­gas priim­ti vai­ką. Na­muo­se vie­nam šei­mos na­riui tu­ri tek­ti ne ma­žiau kaip 14 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to.

Pa­sak Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­jo Do­na­to Ža­ka­rio, per šių me­tų pus­me­tį į so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų są­ra­šą įtrauk­ta per 50 nau­jų šei­mų. Ly­gi­nant su praei­tais me­tais, net 20 pro­cen­tų dau­giau.

„Glo­bo­ja­mų vai­kų šian­dien tu­ri­me per 384, iš ku­rių 253 glo­bo­ja­mi šei­mo­se, 38 – šei­my­no­se, 93 – glo­bos įstai­go­se. Šiais me­tais iš šei­mų jau yra paim­ti 85 vai­kai, o 2014 me­tais per vi­sus me­tus bu­vo paim­ti 62 vai­kai, 2015 me­tais – 52, 2016 me­tais – 48“, – liūd­ną sta­tis­ti­ką pa­tei­kia D. Ža­ka­ris.

Pa­sak ve­dė­jo, džiu­gi­na tik tai, kad vos 14 pro­cen­tų vai­kų pa­te­ko į ins­ti­tu­ci­nę glo­bą, ki­tus pri­glau­dė gi­mi­nai­čiai, ar­ti­mie­ji, glo­bė­jai, šei­my­nos. Anks­tes­niais me­tais į ins­ti­tu­ci­nę glo­bą pa­tek­da­vo dau­giau kaip pu­sė iš šei­mų paim­tų vai­kų. D. Ža­ka­ris vi­lia­si, kad at­si­ran­dant vis nau­joms vai­kų glo­bos for­moms, į ins­ti­tu­ci­nę glo­bą pa­teks vis ma­žiau vai­kų.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­liuo­se prieš ke­le­tą die­nų įkur­ti „SOS Vai­kų kai­mai“ bend­ruo­me­ni­niai na­mai. Iš­nuo­mo­tas jau­kus ir erd­vus dvie­jų aukš­tų na­mas, ku­ria­me ga­lės įsi­kur­ti aš­tuo­ni vai­kai.

Kie­me net yra ne­di­de­lė krep­ši­nio aikš­te­lė.

Vie­nas kam­ba­rys jau pa­ruoš­tas priim­ti nau­jus gy­ven­to­jus.

Pui­kiai įreng­ti ir kam­ba­riai, ir vo­nia.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės nuo­tr.

Iš kai­rės: Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro va­do­vė Vi­da Šal­nie­nė, Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­ja Edi­ta Či­če­lie­nė ir Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­jas Do­na­tas Ža­ka­ris spau­dos kon­fe­ren­ci­jo­je kal­bė­jo apie vai­kų glo­bos al­ter­na­ty­vas, glo­bė­jų ruo­ši­mą.

As­me­ni­nė nuo­tr.

„SOS Vai­kų kai­mai Lie­tu­va“ šei­mų stip­ri­ni­mo pro­gra­mų va­do­vas Rim­vy­das Au­gu­ta­vi­čius įsi­ti­ki­nęs, kad vai­kui ge­riau­sia aug­ti bio­lo­gi­nė­je šei­mo­je, tad jų or­ga­ni­za­ci­ja sten­gia­si su­teik­ti pa­gal­bą tė­vams.