Vadovą pakeitė už 100 tūkstančių litų

Vadovą pakeitė už 100 tūkstančių litų

Vadovą pakeitė už 100 tūkstančių litų

Naujosios Akmenės ligoninės vadovo pakeitimo kaina – apie 100 tūkstančių litų. Šie pinigai išplaukė iš Akmenės rajono biudžeto ir iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Nueinančiam mokėtos kompensacijos, ateinančiam – nupirktas butas.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Netaupyta mokesčių mokėtojų pinigų

Beveik 100 000 litų rajono biudžetas sumenko dėl Akmenės rajono savivaldybės tarybos priimtų sprendimų.

Pernai pavasarį iš pareigų buvo atleistas Naujosios Akmenės ligoninės vyriausiasis gydytojas Aleksandras Šalavėjus. Po ginčų teismuose iš Savivaldybės sulaukė kompensacijos kaip neturtinės žalos atlyginimo.

Šiemet priimtu Tarybos sprendimu, ligoninei ėmė vadovauti iki tol Kaune dirbęs Tomas Skučas, užėmęs naujai įsteigtą direktoriaus etatą.

Naujajam vadovui taip pat prireikė mokesčių mokėtojų pinigų: buvo perkamos ir įrenginėjamos tarnybinės patalpos, perkama buitinė įranga.

Taupi kompensacija?

Savivaldybėje manoma, kad tai nėra didelės išlaidos, nes suma galėjusi būti ir dvigubai didesnė.

Esą pavyko sutaupyti, kadangi palyginti greitai baigti teisminiai ginčai su buvusiu ligoninės vadovu A. Šalavėjumi.

Eksvadovas pareiškime teismui prašė iš Savivaldybės priteisti vidutinį darbo užmokestį už visą priverstinės pravaikštos laiką ir sumokėti 10 tūkstančių litų neturtinės žalos atlyginimą. Buvo suskaičiuota, kad tam reikėtų apie 100 tūkstančių litų.

Vėliau A. Šalavėjus pakeitė nuostatą ir reikalavo tik kompensacijos neturtinei žalai atlyginti. Galiausiai sutiko pasirašyti taikos sutartį su Savivaldybe, kai ji pažadėjo neginčyti teismo priteisiamos 26 tūkstančių litų kompensacijos neturtinei žalai atlyginti.

„26 tūkstančiai litų – tai A. Šalavėjaus penkių mėnesių alga – sakė rajono vicemerė J. Juškienė. – Ir būtent už penkis mėnesius būtų priklausiusi išeitinė kompensacija, jei įstaigos vadovas būtų savo noru atsisakęs darbo“.

Rajono mero Vitalijaus Mitrofanovo skaičiavimais, „jei Savivaldybė nebūtų pasirašiusi taikos sutarties ir būtų tęsusi teisminius ginčus, taškas galėjo būti padėtas maždaug po dvejų metų“.“ O jei tada būtų patenkintas ieškininis pareiškimas, tada Savivaldybė būtų turėjusi sumokėti A. Šalavėjui už visą pravaikštos laikotarpį – ir būtų susidarę kokie 200 tūkstančių litų“, – skaičiavo meras.

Valdančiųjų nebaugino nuostoliai

Kai pernai Taryba svarstė, ar skirti A. Šalavėjui griežčiausią drausminę nuobaudą – atleidimą, pranašauta finansinių nuostolių. Buvo siūlyta vengti galimų teisminių ginčų.

Tačiau valdančiosios koalicijos politikai vienas po kito lipo į tribūną ir kategoriškai reikalavo medikų vadovo atleidimo iš darbo. Pranašauta, kad Savivaldybė laimėsianti teisminius ginčus.

Naujojo vadovo įkurtuvėms – 50 tūkstančių litų

Savivaldybė, ieškodama Naujosios Akmenės ligoninės vadovo, nutarė pasiūlyti tarnybinį butą.

Iš pradžių Taryba priėmė sprendimą skirti iki 30 tūkstančių litų. Už tiek nupirko trijų kambarių butą. Nors tokio ploto butai Naujojoje Akmenėje pardavinėjami maždaug už 10 tūkstančių litų.

Kitu Tarybos sprendimu nuspręsta atseikėti 20 tūkstančių litų tarnybinio buto remontui.

Dar iki naujojo vadovo atvykimo Taryba apsisprendė atsisakyti turėtų vienintelių tarnybinių patalpų – dviejų kambarių buto.

Jame anksčiau gyveno pedagogai, bet laisvo buto nesiūlyta būsimam ligoninės vadovui.

Apetitas didėjo

Iki šiol tokių didelių išlaidų tarnybiniam butui niekada neskyrusi Savivaldybė nepasisotino ir praėjusį mėnesį pademonstravo didėjantį apetitą.

Tarybos posėdyje priimtas analogo neturintis sprendimas – biudžete numatyti lėšas gyvenamųjų patalpų pritaikymui tarnybinėms gyvenamosioms patalpoms, virtuvės baldams, buitinei technikai ir inžinerinei įrangai įsigyti.

Taryba patvirtino tarnybinių gyvenamųjų patalpų naudojimo ir apskaitos tvarkos aprašą.

Jame nurodoma, kad tose patalpose turi būti sukomplektuoti virtuvės baldai ir įranga: virtuvės baldų komplektas, pritaikytas pagal esamas patalpas, kaitlentė, orkaitė, šaldytuvas, indaplovė, gartraukis, skalbimo mašina, plautuvė, maišytuvas.

Tam nupirkti reikės ne mažiau kaip 10 tūkstančių litų.

Kaupiamųjų lėšų dalis – ir baldams

Taip pat su T. Skučo įkurtuvėmis susijęs ir dar vienas Tarybos sprendimas – pakeista rajono Savivaldybės gyvenamųjų patalpų nuomos mokesčio apskaičiavimo ir kaupiamųjų lėšų dalies naudojimo tvarka.

Dabar pagal ją kaupiamųjų lėšų dalis, surenkama kaip mokestis iš tarnybinio buto nuomininko, gali būti naudojama ir Savivaldybės tarnybinėms gyvenamosioms patalpoms įrengti, baldų bei virtuvinės įrangos pirkimo išlaidoms apmokėti.

 

KOMENTARAI

Įžvelgia ligoninės žlugdymą

Savivaldybės tarybos opozicijos lyderė Jadvyga DUNAUSKAITĖ:

– Akivaizdu, kad Naujosios Akmenės ligoninės vadovo pakeitimas atnešė finansinių nuostolių rajono biudžetui.

Ar 100 tūkstančių litų – didelė suma? Tai sudaro penktadalį sumos, kuri buvo gauta ligoninės pastatui apšiltinti – 0,5 milijono. Deja, ši suma nepanaudota ligoninei. Aiškinta, kad trūksta pinigų tvarkyti kitas rajono biudžetines įstaigas, ir joms paskirtos tos ligoninei numatytos lėšos.

Tad ligoninė liko iki galo neapšiltinta. Nors buvo tam parengtas techninis projektas, ir už jį sumokėta, nupirktos paslaugos. O dabar vėl reikės ruošti naują projektą ir vėl mokėti.

Papildomų išlaidų iš rajono biudžeto prireikė dėl politinių ambicijų, dėl mero užsispyrimo būtinai pakeisti ligoninės vadovą.

Naujosios Akmenės ligoninės žlugdymas prasidėjo dar anksčiau. Pati Taryba tai darė. Kai vis buvo atidėliojamas sprendimas uždaryti Slaugos ligoninę Akmenėje, o tokias paslaugas perkelti į Naujosios Akmenės ligoninę.

Nenormalus yra Tarybos sprendimas iš rajono biudžeto skirti lėšų baldams įsigyti. Gerai, kad skiriamas tarnybinis butas, bet baldus jau derėtų susipirkti pačiam šeimininkui.

Siūliau Tarybos nariams iš savo kišenės padengti bent išlaidas už kompensaciją buvusiam ligoninės vadovui.

Tai buvo tik apeliacija į moralę. Nėra mechanizmo išreikalauti, kai galioja kolektyvinis sprendimas. Jei jį priimtų konkretus asmuo, tai jis ir turėtų materialiai atsakyti.

Nuostolių nepatirta

Rajono meras Vitalijus MITROFANOVAS:

– Savivaldybė tikrai nepatyrė nuostolių. Juk kompensacija A. Šalavėjui – iš ligonių kasų.

Per vėlai šį daktarą atleidome. Juk ir Sveikatos apsaugos ministerija priekaištavo, kad nuo 2007 metų nebuvo traukiamos investicijos į Naujosios Akmenės ligoninę. Ji, ko gero, vienintelė nerenovuota Lietuvoje. Tuo atžvilgiu, dirbant ankstesniam ligoninės vadovui patyrėme didesnę žalą, negu dabar laikomi nuostoliai.

Tarnybinis butas ir įranga nėra naujojo daktaro. Juk jis gali rytoj spjauti į tą Akmenę, išvažiuoti, ir nieko neišsiveš. Juk ten iškart būtų galima apgyvendinti kitą žmogų.

Autoriaus nuotr.

ATLEIDIMAS: Buvęs Naujosios Akmenės ligoninės vyriausiasis gydytojas Aleksandras Šalavėjus pernai pavasarį atleistas iš pareigų.

DOSNUMAS: Tomui Skučui, naujajam Naujosios Akmenės ligoninės vadovui, Savivaldybė nupirko ne tik tarnybinį butą, bet ir virtuvės baldus bei įrangą.

LIGONINĖ: Naujosios Akmenės ligoninė pastaruoju metu mažiau priima ligonių.

POZICIJA: Akmenės rajono savivaldybės tarybos opozicijos lyderė Jadvyga Dunauskaitė: „Patys stumiame ligoninę į pražūtį, o ieškome kitų kaltų“.

INVESTICIJA: Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas: „Iš rajono biudžeto skirti pinigai daktaro tarnybiniam butui nėra išlaidos, o investicija“.