Užfiksavo skriejančią kometą

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Šiaulių krašto“ fotografas naktiniame danguje užfiksavo skriejančią kometą.
Šiomis naktimis naktiniame danguje švyti kometa C/2020 F3 NEOWISE. Tai yra pirmoji kosmoso gražuolė per 23 metus, kurią galima pamatyti plika akimi. „Šiaulių krašto“ fotografui Giedriui Baranauskui pavyko užfiksuoti šį dangaus kūną. Fotografas dangų stebėjo nuo 2 iki 3 valandos nakties.

Kometa pirmą kartą danguje buvo pastebėta dar karantino metu, tačiau ne Lietuvoje. Kovo 27 dieną naudojant "Neowise" teleskopą NASA astronomai pastebėjo kometos orbitą skriejančią 250 milijonų kilometrų nuo žemės. Dabar kometa yra matoma plika akimi ir iš Lietuvos.

Šiaulių universiteto gimnazijos fizikos astronomijos mokytojas, Jaunųjų technikų centro astrofizikos būrelio vadovas Vacys Jankus "Šiaulių kraštui" sako, kad kometą plika akimi stebėti galėsime dar ir kitą savaitę, tačiau jau po to neaišku, ar dar pavyks matyti šį dangaus šviesulį plika akimi. Astrofizikas minėjo, kad kometos trajektorija yra kintanti, todėl labai sunku nuspėti, kiek laiko dar bus galima ja grožėtis.

Kometos ieškoti galime šiaurinėje dangaus dalyje. V. Jankus pridūrė, kad kometa dabar linksta į šiaurės vakarų pusę. Ją rasti galima orientuojantis į Didžiuosius Grįžulo Ratus.

„Nuo Didžiųjų Grįžulo Ratų leistis žemyn ir šiek tiek į dešinę pusę. Kometa geriausiai matoma tamsiausiu paros metu – nuo vidurnakčio iki 3 valandos nakties“, – pridūrė astrofizikas.

Kometa arčiausiai Žemės priartėjusi bus liepos 20–23 dienomis. V. Jankus sako, kad stebint šį dangaus šviesulį žiūronais vaizdas matosi geriau, o naudojant teleskopą – dar ryškiau. Neturintiems šių įrankių, nėra ko jaudintis, kometa puikiai matoma plika akimi.

Kometą pavyko užfiksuoti „Šiaulių krašto“ fotografui Giedriui Baranauskui. Fotografas 1 valandą 30 minučių nakties savo kieme Kelmės rajone bandė užfiksuoti kometą. Gero kadro teko laukti apie valandą. G. Baranauskas pasidalijo, kad norint padaryti gerą kometą nuotrauką patartina turėti tvirtą fotoaparato stovą, ilgo židinio nuotolio objektyvą ir fotografuoti su ilgu užlaikymu (30 sekundžių).

Paskutinį kartą taip stebėti skriejančią kometą buvo galima 1997 metais – Heilo-Bopo kometą.
Kitą kartą C/2020 F3 NEOWISE išvysime tik po maždaug 6 tūkstančių metų.

Daugiau „Šiaulių krašto“ fotografo Giedriaus Baranausko kadrų – fotogalerijoje!