Uodų spiečiai puola žmones ir gyvulius

Uodų spiečiai puola žmones ir gyvulius

Uodų spiečiai puola žmones ir gyvulius

Šį pavasarį ypač daug uodų. Specialistai sako, kad kraujasiurbiai vabzdžiai mus dar kankins ne mažiau kaip mėnesį.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Šalta žiema uodams — nė motais

Gamtos tyrimo centro vyresnioji mokslo darbuotoja, tyrinėjanti uodus Rasa Bernotienė patvirtina, kad šį pavasarį uodų labai daug ir jie labai aktyvūs.

„Šalta ir ilga žiema uodams visiškai nesvarbi, nes tie uodai, kurie dabar skraido, žiemą buvo kiaušinio stadijoje. O jų kiaušinėliai šalčiui labai atsparūs, todėl šių metų žiema uodams ir buvo nei šalta, nei baisi“, — sakė R. Bernotienė.

Pasak specialistės, uodų dabar padaugėjo dėl to, kad iki šiol pavasaris buvo gana vėsus. „O dabar orai labai sušilo ir vienu metu išsirito ir išskrido visi pavasariniai uodai. Nors įprastai tai trunka vieną — dvi savaites, tai yra palaipsniui“, — sakė R. Bernotienė.

Dar viena priežastis, kodėl tiek daug piktų uodų, — drėgnas pavasaris. „Uodų lervos veisiasi laikiniuose vandens telkiniuose, balose, o šiuo metu balų iš tiesų yra daug“, — teigė uodų specialistė. Kai karšta ir sausa, kraujasiurbiai uodai nebūna tokie aktyvūs.

Uodų patinai, pasak R. Bernotienės, gyvena labai trumpai — tik apie savaitę. Patinėliai apvaisina pateles ir žūsta.

„Tik apvaisintos patelės pradeda ieškoti kraujo. O patelės gyvena mėnesį ir ilgiau. Todėl dabar apie mėnesį mes dar pavargsime su uodų patelėmis, nors jų palaipsniui jau mažės. Toliau viskas priklausys, kokia bus vasara — lietinga, šilta, ar sausa. Jeigu bus sausa vasara ir uodų bus mažai“, — sakė R. Bernotienė.

Gyvuliai saugosi patys

Šiaulių rajono ūkininkas Petras Barista pripažino, kad šiemet uodų tikrai daugiau.

„Man gyvuliai dar nesiskundė, kad juos puola uodai, bet matau, kaip mano galvijai stengiasi būti vėjuotesnėje vietoje, neina prie krūmynų. Vėjas uodus apibaido“, — sakė ūkininkas P. Barista.

„Ginkūnų agrofirmos“, kuri augina ir galvijus, vadovas Arūnas Grubliauskis sako, kad gyvulius bendrovė gano tik dieną, o vakare sugena į tvartus.

„Dieną ne taip uodai puola, kaip vakare, todėl ir mūsų gyvuliai ne taip sukandžioti. Bet šunis namie jau purškėme specialiomis priemonėmis nuo uodų, nes tie labai puola“, — pasakojo A. Grubliauskis.

Uodai bijo kai kurių augalų

Žolininkė Jadvyga Balvočiūtė sako, kad nuo uodų gyvulius ir žmones gali apsaugoti kai kurie augalai.

Uodai, pasak J. Balvočiūtės, nemėgsta stipriai kvepiančių augalų, pavyzdžiui, pipirmėtės, bitkrėslės.

„Nuo uodų žmones ir gyvulius gali apsaugoti beržo degutas, kurio yra vaistinėse. Nors beržo degutas labai juodai tepa, bet galima iš jo pasidaryti tirpalą su vandeniu ir pasitepti odą, arba kepurę ir uodai nepuls. O gyvuliai išsitepti nebijo“, — patarė J. Balvočiūtė.

Uodai nemėgsta šeivamedžio, graikinio riešuto lapų. „Jeigu po langu pasisodinsite graikinį riešutą, uodų kambaryje nebus, o jeigu sėdėsi po graikiniu riešutmedžiu, niekada uodai nepuls“, — sakė J. Balvočiūtė.

KRAUJASIURBIAI: Kraujasiurbiai uodai šį pavasarį ypač aktyviai puola žmones ir gyvūnus.

Selemono PALTANAVIČIAUS (ELTA) nuotr.

APSAUGA: Žolininkė Jadvyga Balvočiūtė sako, kad nuo uodų gali apsaugoti ir kai kurie augalai, ypač graikinio riešutmedžio lapai ir beržo degutas.

Redakcijos archyvo nuotr.

ŪKININKAS: Šiaulių rajono ūkininkas Petras Barista sako, kad jo galvijai nuo uodų saugosi būdami vėjuotoje vietoje.

Jono TAMULIO nuotr.