Universitetų varžytuvėse laukiama pirmųjų rezultatų

Universitetų varžytuvėse laukiama pirmųjų rezultatų

Uni­ver­si­te­tų var­žy­tu­vė­se lau­kia­ma pir­mų­jų re­zul­ta­tų

Pa­si­bai­gus pir­ma­jam bend­ro­jo priė­mi­mo į ša­lies aukš­tą­sias mo­kyk­las eta­pui, re­zul­ta­tai dar skai­čiuo­ja­mi – bus pa­skelb­ti pir­ma­die­nį. Bet va­kar jau pa­vie­šin­ta pre­li­mi­na­ri si­tua­ci­ja. Šiau­lių uni­ver­si­te­tą pir­muo­ju prio­ri­te­tu rin­ko­si 19 pro­cen­tų ma­žiau sto­jan­čių­jų, Šiau­lių vals­ty­bi­nę ko­le­gi­ją – pa­na­šiai, kaip per­nai. Kiek jų iš tie­sų ateis, paaiš­kės ki­tą sa­vai­tę.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Tarp „nu­ken­tė­ju­sių“ – bet ne ly­de­riai

Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rė Jur­gi­ta Pet­raus­kie­nė va­kar su­reng­to­je spau­dos kon­fe­ren­ci­jo­je tei­gė, jog re­gio­ni­nio aukš­to­jo moks­lo stip­ri­ni­mas yra Vy­riau­sy­bės prio­ri­te­tas.

Šiau­lių uni­ver­si­te­tas (ŠU), ku­rį pir­muo­ju prio­ri­te­tu rin­ko­si 19 pro­cen­tų ma­žiau nei per­nai sto­jan­čių­jų, ir Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tas, su­lau­kęs 18 pro­cen­tų ma­žes­nio su­si­do­mė­ji­mo, nė­ra ly­de­riai tarp pen­kių labiau „nu­ken­tė­ju­sių“ uni­ver­si­te­tų.

Lie­tu­vos edu­ko­lo­gi­jos uni­ver­si­te­tas (LEU) su­lau­kė 45 pro­cen­tais ma­žes­nio su­si­do­mė­ji­mo, Alek­sand­ro Stul­gins­kio uni­ver­si­te­tas (ASU) – 35 pro­cen­tais, My­ko­lo Ro­me­rio uni­ver­si­te­tas (MRU) – 27 pro­cen­tais.

Mi­nist­rės nuo­mo­ne, ŠU si­tua­ci­ją le­mia di­džiau­sia sto­jan­čių­jų trau­ka į Vil­nių ir Kau­ną, tad ly­gių są­ly­gų kon­ku­ruo­ti nė­ra. Be to, ŠU ten­ka kon­ku­ruo­ti ir su Šiau­lių vals­ty­bi­ne ko­le­gi­ja, ir su Šiau­lių pro­fe­si­nio ren­gi­mo cent­ru. Ta­čiau pa­brė­žė, jog ŠU tu­ri iš­skir­ti­nes vals­ty­bei rei­ka­lin­gas sri­tis – edu­ko­lo­gi­jos moks­lus.

Dau­giau pa­gei­dau­jan­čių nei per­nai pri­trau­kė Ge­ne­ro­lo Jo­no Že­mai­čio ka­ro aka­de­mi­ja (21 pro­c. au­gi­mas), Vil­niaus uni­ver­si­te­tas (6,2 pro­c.), Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­tas (2,1 pro­c.). Tarp ko­le­gi­jų dau­giau dė­me­sio su­lau­kė Vil­niaus ko­le­gi­ja (13 pro­c.) ir Kau­no ko­le­gi­ja (4,1 pro­c.).

Šiau­lių vals­ty­bi­nė ko­le­gi­ja ne­pa­mi­nė­ta, nei tarp ma­žiau sto­jan­čių­jų su­si­do­mė­ji­mo su­lau­ku­sių, nei tarp dau­giau.

„Mū­sų ko­le­gi­ją pir­muo­ju pa­gei­da­vi­mu pa­si­rin­ko 511 sto­jan­čių­jų, o pa­gal vi­sus – 2 479, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ Na­ta­li­ja Še­džiu­vie­nė, Šiau­lių vals­ty­bi­nės ko­le­gi­jos di­rek­to­rė. – Si­tua­ci­ja pa­na­ši, kaip per­nai.“

Kiek ji kei­sis, paaiš­kės ki­tą sa­vai­tę, kai po pir­mo­jo eta­po įsto­ju­sie­ji bus pa­kvies­ti lie­pos 25–27 die­no­mis pa­si­ra­šy­ti su­tar­čių.

„Sun­ku dar pro­gno­zuo­ti“

ŠU stu­di­jų pro­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Bub­nys „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog pa­gal pir­mą pa­gei­da­vi­mą uni­ver­si­te­tą rin­ko­si 300 sto­jan­čių­jų, o pa­gal vi­sus – per 1 000.

„Tai nė­ra ma­ži skai­čiai, bet sun­ku dar pro­gno­zuo­ti, nes priė­mi­mas tę­sis iki pat rug­sė­jo 1 die­nos, bai­gė­si tik pir­ma­sis eta­pas, to­liau bus ant­ras ir dar tre­čias“, – pa­brė­žė pro­rek­to­rius.

ŠU tiks­li­nių vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mų vie­tų skir­ta pe­da­go­gams reng­ti: po 15 vie­tų – iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo pe­da­go­gi­kos ir prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo ir spe­cia­lio­sios pe­da­go­gi­kos ir lo­go­pe­di­jos.

Provesinėms studijoms pedagogo kvalifikacijai įgyti taip pat gau­ta 15 vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mų vie­tų. Vi­sos sėk­min­gai už­pil­dy­tos, iš vi­so jau yr 23 įsto­ju­sių­jų.

„Pe­da­go­gi­kos stu­di­jų cent­rais skel­bia­mi Vil­nius, Kau­nas ir Šiau­liai, bet ar 30 vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mų vie­tų ro­do, jog stip­ri­na­mos pe­da­go­gi­kos stu­di­jos Šiau­lių uni­ver­si­te­te?“ – re­to­riš­kai pa­svars­tė pro­rek­to­rius.

Stu­di­joms rem­ti įstei­gė fon­dą

Vals­ty­bė fi­nan­sa­vi­mo šie­met ne­sky­rė mu­zi­kos pe­da­go­gi­kai, bet ją ŠU stu­di­juo­ti pa­si­rin­ko jau pa­kan­ka­ma gru­pė sto­jan­čių­jų – 15-a.

Į kū­no kul­tū­ros ir spor­to pe­da­go­gi­ką taip pat ti­ki­ma­si su­rink­ti pa­kan­ka­mą gru­pę, nes jau yra 10 sto­jan­čių­jų, nors teks už stu­di­jas mo­kė­ti.

„Kad me­nų kryp­tį ba­ka­lau­ro stu­di­jo­se iš­lai­ky­tu­me, ga­lė­tu­me su­rink­ti mu­zi­kos pe­da­go­gi­kos gru­pę, įstei­gė­me Ka­zi­mie­ro But­kaus sti­pen­di­jų fon­dą me­nų ir švie­ti­mo stu­di­joms rem­ti, iš jo bus kom­pen­suo­ja­ma iki pu­sės stu­di­jos kai­nos“, – pa­brė­žė pro­rek­to­rius.

Dar vyks­tant priė­mi­mo pir­ma­jam eta­pui me­nų tri­jų pro­gra­mų – dai­lės, ap­lin­kos ob­jek­tų di­zai­no ir au­dio­vi­zua­li­nio me­no – at­si­sa­ky­ta, nes uni­ver­si­te­tui ne­skir­ta nė vie­nos vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mos vie­tos.

„Tai pa­čios bran­giau­sios stu­di­jos, o vals­ty­bės po­zi­ci­ja, jog me­ni­nin­kus tu­ri reng­ti Vil­niaus spe­cia­li­zuo­tos aka­de­mi­jos“, – sa­kė R. Bub­nys.

ŠU tu­rė­jo at­si­sa­ky­ti 9 stu­di­jų pro­gra­mų jau pir­ma­ja­me priė­mi­mo eta­pe. Be me­nų, dar ap­lin­ko­ty­ros, ma­te­ma­ti­kos ir fi­nan­sų val­dy­mo, is­to­ri­jos, in­teg­ruo­tų gam­tos moks­lų pe­da­go­gi­kos, op­to­met­ri­jos, elekt­ro­ni­kos in­ži­ne­ri­jos ir ro­bo­ti­kos.

„Pag­rin­di­nės prie­žas­tys trys: ne­skir­tos vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mos vie­tos, ant­ro­ji – aukš­tes­nis pe­rei­na­ma­sis ba­las – 3 (o ko­le­gi­jo­se 1,6 ba­lo) ir ma­tė­me ri­zi­ką, jog ne­bus su­rink­ta pa­kan­ka­ma gru­pė stu­di­juo­jan­čių, nes per ma­žai bu­vo pa­gei­da­vi­mų“, – iš­var­di­jo R. Bub­nys.

Šie­met reikia surinkti ne ma­žiau kaip 15 pir­ma­kur­sių so­cia­li­nių ir hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų stu­di­jų pro­gra­mosu, ne ma­žiau kaip 10 – bio­me­di­ci­nos, fi­zi­nių ir tech­no­lo­gi­jos moks­lų stu­di­jo­se ir ne ma­žiau kaip 4 – me­nų.

„Anks­čiau iki priė­mi­mo pa­bai­gos ga­lė­jo­me rink­ti ren­ta­bi­lią gru­pę, o šie­met mi­nist­rės įsa­ky­mu, jau pir­ma­ja­me eta­pe ji tu­ri bū­ti su­for­muo­ta, – sa­kė R. Bub­nys. – Tai ne­lei­džia mums pa­ten­kin­ti lū­kes­čių tų sto­jan­čių­jų, ku­rie mus rin­ko­si. Li­ko 16 stu­di­jų pro­gra­mų, bet sun­ku pro­gno­zuo­ti, ar į vi­sas jas su­rink­si­me stu­den­tų.“

Pro­rek­to­rius pa­si­džiau­gė, jog sėk­min­gai vyks­ta priė­mi­mas į ma­gist­ran­tū­ros stu­di­jas. Jau įsto­jo 190 ma­gist­ran­tų, iš jų 114 – į vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mas vie­tas. Bus vyk­do­mos 23 ma­gist­ro stu­di­jų pro­gra­mos.

Bend­ra­ja­me priė­mi­me į aukš­tą­sias mo­kyk­las šie­met da­ly­vau­ja 19 uni­ver­si­te­tų ir 21 ko­le­gi­ja. Į uni­ver­si­te­tus ir ko­le­gi­jas pre­ten­duo­ja 68 pro­cen­tai bran­dos ates­ta­tus tu­rin­čių abi­tu­rien­tų.

Šie­met pra­šy­mus stu­di­juo­ti uni­ver­si­te­tuo­se ir ko­le­gi­jo­se pa­tei­kė šiek tiek dau­giau nei 28 tūks­tan­čiai kan­di­da­tų, per­nai to­kių bu­vo per 29 tūks­tan­čius. Tarp bai­gu­sių­jų pil­dy­ti pra­šy­mus yra per 16 tūks­tan­čių šių me­tų abi­tu­rien­tų, ki­ti mo­kyk­las bai­gė anks­čiau.

Gied­raius BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių uni­ver­si­te­to pro­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Bub­nys sa­ko, jog anks­ti pro­gno­zuo­ti, ko­kie bus re­zul­ta­tai, nes priė­mi­mas vyks iki pat rug­sė­jo 1 die­nos.