Universiteto rektorius – tik iš profesorių

Universiteto rektorius – tik iš profesorių

Universiteto rektorius – tik iš profesorių

Šiaulių universiteto (ŠU) senatas patvirtino naują statuto redakciją. Stiprinamos senato galios, ŠU rektorius būtų renkamas tik iš atestuotųjų profesoriaus pareigoms. Statutą dar turi patvirtinti Seimas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Tarybą galėtų ir atšaukti

ŠU statuto nauja redakcija artimiausiu metu bus teikiama Seimui. Ji parengta pagal įsigaliojusias Mokslo ir studijų įstatymo pataisas, kurias Seimas padarė atsižvelgdamas į Konstitucinio Teismo išaiškinimą.

ŠU senato pirmininkas profesorius Vincas Laurutis „Šiaulių kraštui“ komentavo, jog nauja yra tai, kad ne švietimo ir mokslo ministras, o universiteto senatas tvirtina universiteto tarybos sudėtį.

Statute numatoma ir galimybė senatui atstatydinti universiteto tarybos narį ar net visą tarybą jos ataskaitos metu.

„Galbūt tuo niekada ir nesinaudosime, bet jeigu turime teisę tarybą tvirtinti, tai turime numatyti ir jos atšaukimo mechanizmą, – sakė V. Laurutis. – Tikimės, kad Seimas šią nuostatą patvirtins, nes ji jau yra įteisinta Lietuvos edukologijos universiteto statute.“

Universiteto tarybą sudarytų 11 narių – iš išorės ir universiteto atstovų. Nauja tai, kad studentai taryboje turės du, o ne vieną, kaip dabar, atstovą. Tik vienas jų būtų iš išorės – iš universiteto absolventų.

Senatas pritarė siūlymui, jog taryba rektorių rinktų tik iš kandidatų, atestuotų profesoriaus pareigoms.

„Universitetas yra mokslo institucija, todėl rektorius turi turėti atitinkamų kompetencijų“, – komentavo V. Laurutis.

ŠU turi 50 profesorių, tačiau į rektorius gali pretenduoti ir kitų universitetų profesoriai. Be to, nekeliamas reikalavimas turėti profesoriaus stažo, užtenka būti atestuotam šioms pareigoms.

Ne viskam pritarta

Senato pirmininkas siūlė statute įtvirtinti nuostatą, kad universiteto administracijos padalinių vadovai būtų priimami į darbą pagal terminuotas darbo sutartis ir kad jų kadencija sutaptų su rektoriaus kadencija.

V. Lauručio nuomone, rektoriui reikia suteikti teisę pasirinkti komandą, tai paskatintų ir universiteto atsinaujinimą, vidinę pertvarką. Tačiau senatas siūlymą atmetė. Argumentuota, jog tarnybų vadovai būtų socialiai pažeidžiami, pasibaigus kadencijai neturėtų garantijų išlaikyti darbo vietą universitete.

„Nors pralošėme, bet diskusija likau patenkintas, – teigė V. Laurutis. – Darbuotojai susimąstys, jog reikia dirbti gerai. Dabar rektoriaus atžvilgiu kartais yra arogantiški: jūs čia keiskitės, o mes vis tiek liksime dirbti.“

Rektoriaus kadencija baigiasi

V. Laurutis neatmeta, jog gal net šios kadencijos Seimas spės ŠU statutą patvirtinti.

Statutui įsigaliojus bus skelbiami naujos universiteto tarybos rinkimai. Ją išrinkus ir patvirtinus – naujo rektoriaus rinkimai.

Procesas užtruks ne vieną mėnesį, o ŠU rektoriaus profesoriaus Vido Lauruškos kadencija baigiasi jau šių metų gruodžio 3 dieną.

„Mes galime laikinai pratęsti šio rektoriaus įgaliojimus arba paskirti kitą laikinąjį rektorių iš universiteto bendruomenės, kaip padarė Vilniaus universitetas“, – sakė ŠU senato pirmininkas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

GALIMYBĖ: Profesorius Vincas Laurutis dar nėra apsisprendęs, ar pretenduos vėl tapti ŠU rektoriumi: „Bet tokią galimybę svarstau.“