Universiteto laukia „operacija“

Universiteto laukia „operacija“

Uni­ver­si­te­to lau­kia „ope­ra­ci­ja“

„Vis­kas. Star­tuo­ja­me. Pra­si­de­da ne kos­me­ti­nė ar imi­ta­ci­nė, o rea­li aukš­to­jo moks­lo per­tvar­ka“ – sa­vo pa­sky­ro­je feis­bu­ke pa­skel­bė Mi­nist­ras Pir­mi­nin­kas Sau­lius Skver­ne­lis. Po jo žo­džių, kad op­ti­ma­lu bū­tų tu­rė­ti apie 5 vals­ty­bi­nius uni­ver­si­te­tus, akys nu­kry­po į Šiau­lių uni­ver­si­te­tą, nors Prem­je­ras ir ga­ran­ta­vo: aukš­to­jo moks­lo priei­na­mu­mas re­gio­nuo­se iš­liks. Kas lau­kia Šiau­lių uni­ver­si­te­to?

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

As­me­ny­bių ne­tau­pė, da­bar tau­po van­de­nį?

– Ko­kia Šiau­lių uni­ver­si­te­to reak­ci­ja dėl Prem­je­ro pa­reiš­ki­mų apie pla­nuo­ja­mą aukš­tų­jų mo­kyk­lų tink­lo per­tvar­ką? – klau­sė­me Rim­vy­do VAŠ­TA­KO, Šiau­lių uni­ver­si­te­to Ta­ry­bos pir­mi­nin­ko.

– Kad ir kaip gerb­čiau Prem­je­rą, bet spren­di­mą priims Sei­mas. Ma­nau, Prem­je­ras iš­girs, kad vie­šu­mo­je pa­skelb­ta jo in­for­ma­ci­ja jau pa­da­rė di­džiu­lį nuo­sto­lį Šiau­lių re­gio­nui. Įsi­vaiz­duo­ki­te stu­den­tų, ku­rie stu­di­juo­ja Šiau­lių uni­ver­si­te­te, dar­buo­to­jų, žmo­nių, ku­rie ke­ti­no sto­ti į Šiau­lių uni­ver­si­te­tą, reak­ci­ją. Ko­kia reak­ci­ja yra tų žmo­nių, ku­rių fi­nan­si­nės ga­li­my­bės ne­lei­džia va­žiuo­ti stu­di­juo­ti į Kau­ną, Vil­nių. Ypač, kai dek­la­ruo­ja­ma, kad moks­las tu­ri bū­ti ne­mo­ka­mas. Jei­gu Vil­niu­je ir bus ne­mo­ka­mas moks­las, tai jis šiau­lie­čiams bus la­bai mo­ka­mas – bu­to nuo­ma, ke­lio­nė ir ki­ta.

La­bai ti­kiuo­si, kad po po­kal­bių su po­nu Ra­mū­nu Kar­baus­kiu, Sei­mo na­riais bus aiš­kiai pa­sa­ky­ta, kad Šiau­lių uni­ver­si­te­tas lie­ka, nes nė­ra jo­kio pa­grin­do jį už­da­ry­ti.

Vi­si uni­ver­si­te­to ro­dik­liai yra pa­ge­rė­ję, jo įta­ka Šiau­lių re­gio­nui yra la­bai svar­bi. Ma­nau, kad Prem­je­rui bu­vo pa­teik­ta šiek tiek klai­di­nan­ti me­džia­ga apie Šiau­lių uni­ver­si­te­tą, nes mes ne­bu­vo­me pa­kvies­ti paaiš­kin­ti pa­dė­tį nei Prem­je­rui, nei mi­nist­rei. To­dėl ne­sup­ran­tu, kuo re­mian­tis yra pa­da­ro­mi to­kie pa­reiš­ki­mai.

– Ar uni­ver­si­te­te šiuo me­tu lai­ku iš­mo­ka­mi at­ly­gi­ni­mai, ar tie­sa, kad ka­lė­di­niu lai­ko­tar­piu pa­sta­tuo­se bu­vo iš­jung­tas šil­dy­mas?

– Fi­nan­si­nių pro­ble­mų šian­dien daug ma­žiau, nei bu­vo prieš tre­jus me­tus. Si­tua­ci­ja ge­rė­ja, at­ly­gi­ni­mai mo­ka­mi lai­ku, nors vė­luo­da­vo ke­lis mė­ne­sius. Tai – ne ar­gu­men­tai už­da­ry­ti uni­ver­si­te­tą.

Šiau­lie­čiai tu­rė­tų jaus­ti uni­ver­si­te­to po­vei­kį re­gio­nui. Jei­gu liks tik fa­kul­te­tas, tai šian­dien jis yra, o ry­toj jo ga­li ne­be­lik­ti. Jei­gu liks tik fa­kul­te­tas, vi­sa va­do­vy­bė ir vi­sas stra­te­gi­nis spren­di­mas, ku­ris su­si­jęs su mies­tu ir re­gio­nu, bus prii­ma­mas ki­ta­me mies­te ir ki­ta­me re­gio­ne!

– Uni­ver­si­te­tas eg­zis­tuo­ja tur­būt ne tam, kad lai­ku bū­tų iš­mo­ka­mi at­ly­gi­ni­mai dar­buo­to­jams, o dėl stu­den­tų? Mies­te stu­den­tai ne­bet­vin­do gat­vių, kaip bū­da­vo anks­čiau. Net uni­ver­si­te­to bib­lio­te­ko­je mies­to gy­ven­to­jai ne­ga­li tap­ti abo­nen­tais, nors sta­tant ją bu­vo ža­dė­ta, kad ši bus at­vi­ra mies­to vi­suo­me­nei.

– Uni­ver­si­te­te stu­den­tų nu­sto­jo ma­žė­ti, ir šie­met priim­ta maž­daug tiek pat, kiek už­praė­ju­siais me­tais.

Rei­kia su­pras­ti, kad pa­sau­ly­je uni­ver­si­te­tų stei­gi­mas re­gio­nuo­se kaip tik pa­sie­kė bu­mą. Uni­ver­si­te­tai stei­gia­mi to­se vie­to­se, kur rei­kia au­gin­ti re­gio­ną, kur rei­kia švie­sių pro­tų.

Ne­gi no­ri­ma, kad Šiau­lių kraš­tas lik­tų be žmo­nių? O mies­tas lik­tų ma­žu mies­te­liu? Ne­gi to­kia yra re­gio­ni­nė po­li­ti­ka?

Sklin­da in­for­ma­ci­ja, kad daug lė­šų uni­ver­si­te­te ski­ria­ma ad­mi­nist­ra­ci­nėms iš­lai­doms, bet ma­žė­jant stu­den­tų skai­čiui, rei­kia vis ma­žiau ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to ir pa­tal­pų. Vi­sas tur­tas pri­klau­so vals­ty­bei ir jį val­do Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­ja. Ta­čiau šian­dien vals­ty­bė ne­lei­džia tų pa­tal­pų nei par­duo­ti, nei iš­nuo­mo­ti, bet jas iš­lai­ky­ti juk rei­kia! Tai – di­džiu­lė pro­ble­ma, nes mes ne­ga­li­me efek­ty­viai pa­nau­do­ti pa­sta­tų, ku­rie ne­rei­ka­lin­gi mo­ky­mo pro­ce­sui.

Ačiū už pa­sta­bė­lę dėl bib­lio­te­kos. Rei­kia kal­bė­tis su ad­mi­nist­ra­ci­ja, kad šiau­lie­čiams bū­tų su­da­ry­tos to­kios pat tei­sės, kaip stu­den­tams.

– Maž­daug prieš pen­kio­li­ka me­tų, kai uni­ver­si­te­tas pir­ko di­džiu­lius pa­sta­tus, bu­vo in­ves­tuo­ja­ma į sie­nas, bal­dus, pa­lū­ka­nas ban­kams, bet ne į as­me­ny­bes, ku­rios, ta­pusios čia ne­rei­ka­lin­gos, rin­ko­si ki­tų mies­tų uni­ver­si­te­tus, kuriuose yra ver­ti­na­mos.

Kiek šiuo me­tu uni­ver­si­te­tas iš­lai­ko ne­rei­ka­lin­gų pa­sta­tų?

– Tik­rai ne vie­ną. Nuo to lai­ko, kai esu Ta­ry­bos pir­mi­nin­kas, nė vie­nas ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to ob­jek­tas ne­bu­vo įsi­gy­tas. Tik nuo­lat pra­šo­me lei­di­mo par­duo­ti ne­kil­no­ja­mą­jį tur­tą. Rei­kia su­si­tvar­ky­ti lan­gus, lu­bas ir su­si­trauk­ti iki tiek pa­tal­pų, kiek rei­kia. Siū­lo­me tau­py­ti ir van­de­nį, ir plo­tą.

– Ar kal­bos, kad uni­ver­si­te­tas bus su­jung­tas su Šiau­lių vals­ty­bi­ne ko­le­gi­ja ir taps ko­le­gi­ja, jū­sų nuo­mo­ne, rea­lios?

– Ne­ma­nau, kad uni­ver­si­te­tas bū­tų ver­čia­mas ko­le­gi­ja. Vi­siš­kai bū­tų ne­lo­giš­ka, ma­no su­pra­ti­mu.

 

„Li­guis­ta reak­ci­ja yra per­dė­ta“

Arū­nas GU­MU­LIAUS­KAS, Sei­mo Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­to na­rys, sa­ko, kad dan­gus ne­griū­va, bet per­mai­nos pa­lies Šiau­lių uni­ver­si­te­tą. Jo nuo­mo­ne, uni­ver­si­te­tas bus, bet ge­ro­kai re­for­muo­tas.

– Ar Sei­mo Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­to na­riams bu­vo nau­jie­na Prem­je­ro ir Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rės pra­ne­ši­mai apie tai, kad Lie­tu­vo­je liks „apie pen­kis uni­ver­si­te­tus“?

– Sei­mas ir Vy­riau­sy­bė su­ta­ria vie­nu klau­si­mu, kad rei­kia pa­ge­rin­ti aukš­to­jo moks­lo ko­ky­bę. O dėl aukš­tų­jų mo­kyk­lų struk­tū­ri­za­ci­jos dar nie­ko konk­re­čiai nė­ra ir kol kas ne­bus, nes nie­kas dar nie­ko ne­svars­to. To­dėl to­kia li­guis­ta reak­ci­ja yra per­dė­ta – Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­tas šio klau­si­mo net ne­svars­tė.

Tai Vy­riau­sy­bės ma­ty­mas, pa­rem­tas moks­li­niais ty­ri­mais. Ir tai yra pa­ts „ža­liau­sias“ va­rian­tas, ku­riam iki ga­lu­ti­nio pro­jek­to dar la­bai to­li.

Ne­ma­ny­čiau, kad į šį pra­ne­ši­mą rei­kė­tų rea­guo­ti, kaip ani­ma­ci­nia­me fil­mu­ke „Dan­gus griū­va“.

– Per­mai­nos aukš­ta­ja­me moks­le, Prem­je­ro tei­gi­mu, neiš­ven­gia­mos. Kaip jos pa­lies Šiau­lių uni­ver­si­te­tą?

– Dis­ku­si­ja su Šiau­lių uni­ver­si­te­to va­do­vy­be vyks­ta se­niai. Toks, koks da­bar yra uni­ver­si­te­tas, – ne­ten­ki­na nie­ko. Bū­ti­na efek­ty­vin­ti jo dar­bą vi­so­mis pra­smė­mis, kai ko rei­kia at­si­sa­ky­ti, kai kur su­si­telk­ti žy­miai di­des­nė­mis pa­jė­go­mis – tai yra uni­ver­si­te­to vi­daus rei­ka­las.

Esu įsi­ti­ki­nęs, kad uni­ver­si­te­tas liks, ta­čiau neaiš­ku, koks. Jis bus ge­ro­kai re­for­muo­tas, bet yra ir bus.

Rei­kia ne­bi­jo­ti kur­ti pla­nų ir re­for­muo­tis.

– Ar uni­ver­si­te­tas tu­ri to­kių pa­jė­gų pa­ts? Ar uni­ver­si­te­te yra kam tas re­for­mas su­vok­ti ir įvyk­dy­ti?

– Rei­kia tu­rė­ti ome­ny­je, kad Vil­niaus ir Kau­no aukš­tą­sias mo­kyk­las re­for­mos pa­lies žy­miai la­biau, ne­gu Klai­pė­dą ar­ba Šiau­lius. Ta­čiau nie­kas ne­kal­ba apie Kau­ną, apie Vil­nių, o tik žiū­ri į Šiau­lius.

Juk nei Vil­niu­je, nei Kau­ne ne­liks tiek aukš­tų­jų mo­kyk­lų, kiek šian­dien yra. Jos tu­rės jung­tis ir tai jau vyks­ta da­bar.

Šiau­liai re­for­mas da­rė kol kas tik­tai žo­džiais.

– Kiek pa­grįs­ti svars­ty­mai, kad Šiau­lių vals­ty­bi­nė ko­le­gi­ja ga­li bū­ti su­jung­ta su uni­ver­si­te­tu? Ko to­kiu at­ve­ju ne­be­lik­tų – uni­ver­si­te­to ar ko­le­gi­jos?

– Ma­nau, kad pa­ts lai­kas abie­jų ins­ti­tu­ci­jų va­do­vams su­sės­ti ir pra­dė­ti kal­bė­tis: ką da­ro­me re­gio­no la­bui? Nes da­bar vyks­tan­ti abie­jų ins­ti­tu­ci­jų kon­ku­ren­ci­ja – vi­siš­kai ne­svei­ka. To­kia vals­ty­bi­nės ko­le­gi­jos ir uni­ver­si­te­to kon­ku­ren­ci­ja vi­siš­kai neats­pin­di Šiau­rės Lie­tu­vos in­te­re­sų.

Kol vyks už­ku­li­si­nės šių ins­ti­tu­ci­jų ko­vos, ko­kios da­bar vyks­ta, ir ne­tu­ri jo­kios reak­ci­jos Sei­me, nie­ko ge­ro ne­bus. Vi­si tu­ri su­sės­ti ir pa­ga­liau pa­gal­vo­ti apie mies­to, re­gio­no atei­tį. Kol abi žiū­rės tik sa­vo kie­mo in­te­re­sų, tol tik­rai nie­ko ge­ro ne­bus.

Tu­riu pa­sa­ky­ti, kad šis už­ku­li­si­nis var­žy­ma­sis yra ži­no­mas Sei­mo Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­te ir to­kiam var­žy­mui­si nie­kas ne­pri­ta­ria.

Pir­miau­sia rei­kė­tų at­si­min­ti, kad Sei­mas yra vi­sų aukš­tų­jų mo­kyk­lų stei­gė­jas, to­dėl tik Sei­mas ga­li spręs­ti, ar aukš­to­ji mo­kyk­la ver­ta lik­ti, ar ją rei­kia pa­nai­kin­ti. Sei­mas jo­kio ga­lu­ti­nio žo­džio ne­ta­rė. Sei­mas dar net ne­pra­dė­jo svars­ty­ti tink­lo op­ti­mi­za­vi­mo. Rei­kia suin­ten­sy­vin­ti dar­bą, o ne lauk­ti kaž­ko­kio „ato­mi­nio ka­ro“.

– Šiau­rės Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bių me­rai pa­si­ra­šė krei­pi­mą­si į aukš­čiau­sius ša­lies pa­rei­gū­nus dėl Šiau­lių uni­ver­si­te­to, kad jis iš­lik­tų. Ko­kią įta­ką ga­li tu­rė­ti re­gio­no sa­vi­val­dy­bių po­zi­ci­ja uni­ver­si­te­to li­ki­mui?

– Net ir ma­žiau­sias veiks­mas tu­ri įta­ką, to­dėl kvies­čiau ne tik Šiau­lių ap­skri­ties, bet ir Šiau­rės Lie­tu­vos re­gio­no sa­vi­val­dy­bes la­biau su­si­telk­ti ir pa­sa­ky­ti, ar jie pri­ta­ria Šiau­lių uni­ver­si­te­to eg­zis­ten­ci­jai, tik, ži­no­ma, ne to­kiai, ko­kia yra da­bar. Nes tik­rai nie­kas ne­su­tiks, kad to­kia pa­dė­tis tęs­tų­si.

Tu­ri bū­ti įvyk­dy­ta ope­ra­ci­ja. Tam Šiau­lių uni­ver­si­te­tas pri­bren­do. Bet nie­kas ne­kal­ba, kad po ope­ra­ci­jos tu­ri bū­ti lai­do­tu­vės. Kaip tik mes „ope­ruo­ja­me“ tam, kad uni­ver­si­te­tas iš­gy­ven­tų.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių uni­ver­si­te­to ta­ry­bos pir­mi­nin­kas Rim­vy­das Vaš­ta­kas sako, kad šian­dien uni­ver­si­te­to si­tua­ci­ja ge­res­nė nei prieš tre­jus me­tus.

As­me­ni­nė nuo­tr.

Sei­mo na­rys Arū­nas Gu­mu­liaus­kas sa­kė su­lau­kęs daug skam­bu­čių „su li­guis­tu po­žiū­riu“ dėl uni­ver­si­te­to li­ki­mo. „No­riu pa­sa­ky­ti, kad ope­ra­ci­ja bus, bet ji bus tam, kad uni­ver­si­te­tas iš­gy­ven­tų“, – tei­gė Sei­mo na­rys.