Universitetas sulaukė trupinių ir kritikos

Universitetas sulaukė trupinių ir kritikos

Universitetas sulaukė trupinių ir kritikos

Švietimo ir mokslo ministerija suraikė tikslinių studijų finansavimo pyragą. Šiaulių universitetui (ŠU) atiteko vos 9 tikslinių studijų vietos iš 140. ŠU tai laiko „smūgiu žemiau juostos“. Ministerijos atsakymas – ŠU blogai atlieka „namų darbus“.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Norėjo 41 įmonė – gaus tik penkios

Šiaulių universitetas teikė paraiškas 166 vietų gauti pagal 15 studijų programų. Pasirašyti ketinimai su 41 regiono įmone ir 15 savivaldybių. Privatus sektorius įsipareigojo, jog finansuos dalį studijų – 20 procentų, trejus metus įdarbins specialistus po baigimo.

Bet ŠU gavo tik 9 vietas pagal dvi programas – mechanikos inžinerijos ir elektros inžinerijos. Specialistai bus rengiami vos penkioms Šiaulių įmonėms. Mechanikos inžinieriai – bendrovėms „Elga“, „Kalvis“, „Mechanika“ ( po 2), „Rempaka“ (1). Du elektros inžinieriai – bendrovei „Salda“.

„Padarėme didžiulį darbą, ieškodami ir tardamiesi su darbdaviais, – teigia J. Pabrėža. – Mums sakė: įrodykite, kad esate regionui reikalingi. Įrodėme, ir štai koks akibrokštas. Tai smūgis žemiau juostos.“

Anot J. Pabrėžos, visiškai nesuprantama, kodėl buvo atmestos unikalios programos: optiometrijos, specialiosios pedagogikos, sociokultūrinės antropologijos, kurių specialistus šalyje rengia tik ŠU.

Trečius metus ŠU negauna nė vieno menų programos granto, kuris skirstytas kartu su tiksliniu finasavimu.

„Iš 49 menų grantų vėl mums nėra nė vieno, nors pagal menų studijų programas esame antras universitetas po Dailės akademijos. Tai jau piktybinis susidorojimas su ŠU“, – piktinosi J. Pabrėža.

Kur regioniškumo kriterijus

Daugiausia tikslinių vietų atiteks Aleksandro Stulginskio universitetui – 42, Mykolo Romerio universitetui – 41, Lietuvos sveikatos mokslų universitetui – 31. Lietuvos kūno kultūros akademija ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas – po 8, Utenos kolegija – vieną tikslinę studijų vietą.

„Kur tas regioniškumas? – klausia J. Pabrėža. – Kodėl taip skubėta dabar viską paskirstyti, nors skelbta, kad tai bus padaryta iki balandžio 15 dienos? Ar ne dėlto, kad vyksta sumaištis valdžioje ir niekas į tokį paskirstymą nesureaguos.“

Klaipėdos universitetas nė neteikė paraiškų. Joms parengti laiko buvo duota vos porą savaičių. J. Pabrėža spėja, jog klaipėdiečiai, nesitikėjo, kad iš to bus kokios naudos ir nė nebandė kaip šiauliečiai „verstis per galvą.“

9 vietos regionui – daug

Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė vadovavo darbo grupei, kuri skirstė tikslinį finansavimą. „Šiaulių kraštui“ ji tvirtino, jog ŠU paraiškos buvo blogiausios.

Darbo grupė žiūrėjo, ar „studijų programa yra svarbi sektoriaus ir regiono plėtrai, ir po to, kad būtų rengiami valstybei reikalingi specialistai“. Plius kelti bendrieji reikalavimai dėl darbdavių įsipareigojimų. ŠU paraiškos daugeliu atveju reikalavimų neatitikusios.

Viešojo sektoriaus darbdavių įsipareigojimai buvę abstraktūs: „Savivaldybės maždaug pasako: pritariame, kad ŠU prašo tos tikslinės vietos“. Privataus sektoriaus paraiškose trūko verslo asociacijų arba profesinių sektorių asociacijų garantijų.

„Šis saugiklis įdėtas, nes mes negalime sužiūrėti kiekvieno smulkaus versliuko“, – aiškino viceministrė.

Keistais ji įvardijo prašymus gauti tikslinį finansavimą verslo administravimo, ekonomikos studijoms ar sociokultūrinės antropologijos, lietuvių filologijos.

„Bedarbių tokių ir taip daug, ir jokio tikslinio finansavimo tam nereikia, – teigė N. Putinaitė. – Darbo grupė apsisprendė iš viso tokių paraiškų nesvarstyti."“

„Kad ŠU devynias vietas gavo, tai dar labai didelės nuolaidos padarytos, – tvirtino viceministrė. – Atsižvelgta į regioniškumo kriterijų, o pagrindinis argumentas, kad tai – technologinės studijos. Kad gal iš tiesų tų specialistų regionuose trūksta.“

ŠU, viceministrės nuomone, nėra nuskriautas: „Iš privačiam sektoriui skirtų 110 vietų, ŠU gavo devynias – tai beveik 10 procentų, tai daug – daugiau nei vidutiniškai.“

Ji pabrėžė, jog dar nėra aišku, kaip studentai prisiims įsipareigojimus.

„Kai kuriuose sektoriuose, kur sakoma, kad nėra darbuotojų, atlyginimai yra tokie maži, kad nors realiai specialistų yra, bet jie neina į tas darbo vietas, – sakė viceministrė. – Ar norės studentai pasirašyti sutartis, jeigu žinos, kad trejus metus teks dirbti su mažu atlyginimu?“

Namų darbų neatlieka

N. Putinaitė neigia, jog tikslinių vietų skirstymas rodo skeptišką ministerijos požiūrį į regioninį universitetą. ŠU ji siūlo pirmiausia susirūpinti vidinių problemų sprendimu ir studijų kokybe.

„Nė iš vieno universiteto negauname tiek skundų dėl procedūrinių pažeidimų, administracinių sprendimų neskaidrumo, – teigė N. Putinaitė. – Turime preliminarius realių išteklių vertinimus ir matome, kad ŠU neatrodo žibantis ir nuostabus. Rūpestis yra, kad studentai, taip pat ir tikslinėse vietose, gautų pakankamai aukštą studijų kokybę.“

„Jeigu ŠU indentifikuoja save tik kaip regioninį universitetą, ir vien dėl to reikalauja išskirtinių sąlygų ir nekreipia dėmesio į netvarką universitete, tai iš tiesų mes ne apie tai kalbame, – sakė viceministrė. – Yra tie namų darbai, kuriuos patys turi pasidaryti.“

POREIKIS: Šiaulių universitetas su 41 regiono įmone buvo sutaręs dėl daugiau nei šimto specialistų tikslinio rengimo, bet ministerija patenkino tik penkių įmonių paraišką 9 specialistams rengti.

Redakcijos archyvo nuotr.

SMŪGIS: Juozas Pabrėža, Šiaulių universiteto studijų prorektorius, tikslinių vietų, menų grantų skirstymą vertina kaip ministerijos smūgį universitetui žemiau juostos.

VERTINIMAS: Nerija Putinaitė, švietimo ir mokslo viceministrė, teigia, jog ŠU paraiškos tikslinėms vietoms gauti buvo blogiausios.

ELTA nuotr.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Faktai ir skaičiai

2012 metais aukštosios mokyklos gaus 140 tikslinių studijų vietų, paraiškų teikė 2,4 tūkstančio. Paskirstyti ir 49 menų grantai.

Daugiausia tikslinių vietų skirta universitetams, kurie rengia specialistus policijos, žemės ūkio, visuomenės sveikatos, treniravimo sistemų ir gaisrinės saugos sektoriams.

Šiaulių universitetui 9 tikslinės vietos skirtos rengti mechanikos ir elektros inžinierius.