Universitetas eis į Pilėnų laužą ar į Mindaugo krikštą?

Universitetas eis į Pilėnų laužą ar į Mindaugo krikštą?

Uni­ver­si­te­tas eis į Pi­lė­nų lau­žą ar į Min­dau­go krikš­tą?

Iki lie­pos 1 die­nos Sei­me tu­rės bū­ti priim­ti spren­di­mai dėl uni­ver­si­te­tų tink­lo. Aiš­kė­ja, kad pa­tys uni­ver­si­te­tai, o ne Sei­mas spręs, jung­tis ir su kuo, ar iš­sau­go­ti au­to­no­mi­ją.

Sei­mo Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­to na­rys šiau­lie­tis par­la­men­ta­ras Arū­nas GU­MU­LIAUS­KAS tvir­ti­na, kad uni­ver­si­te­tams ne­bus pa­lie­pia­ma. Jie pa­tys tu­rės rink­tis – ar ei­ti Pi­lė­nų ke­liu ir „su­si­de­gin­ti“ ar rink­tis „Min­dau­go krikš­to ke­lią“ ir iš­lik­ti.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

– Vy­riau­sy­bė Sei­mui pa­tei­kė tą pa­tį ša­lies aukš­tų­jų mo­kyk­lų per­tvar­kos pla­ną, ku­ria­me Šiau­lių uni­ver­si­te­tui bu­vo nu­ma­ty­ta jung­tis su Vil­niaus uni­ver­si­te­tu (VU). Ta­čiau da­bar pa­si­girs­ta įvai­rių nuo­mo­nių, kad ŠU jung­sis ne­be su VU, o su Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­tu (VDU) ar­ba ga­li iš vi­so su nie­kuo ne­si­jung­ti. Ko­kia si­tua­ci­ja yra iš tie­sų?

– Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­tas svars­tys pa­teik­tą pla­ną ir teiks sa­vo pa­siū­ly­mus. Aiš­ku, kad pla­nas bus ko­re­guo­ja­mas, ka­dan­gi si­tua­ci­ja uni­ver­si­te­tų gy­ve­ni­me kei­čia­si la­bai grei­tai. To­dėl tai, kas bu­vo skelb­ta prieš mė­ne­sį, šian­dien jau tam­pa pa­se­nu­sia in­for­ma­ci­ja.

Ko­mi­te­tas, re­mdamasis nau­jais įvy­kiais ir nau­jo­mis uni­ver­si­te­tų ini­cia­ty­vo­mis, svars­tys šį do­ku­men­tą, o bir­že­lio vi­du­ry­je pa­teiks Sei­mui. Tai bus jau ant­ra­sis šio klau­si­mo svars­ty­mas Sei­mo ple­na­ri­nia­me po­sė­dy­je. Po šio svars­ty­mo dar bus ga­li­ma šiek tiek tai­sy­ti, po to iki lie­pos 1 die­nos tu­rė­si­me ga­lu­ti­nai priim­ti do­ku­men­tą.

– Ko­kių nau­jie­nų tu­ri­te Šiau­lių uni­ver­si­te­tui?

– Ma­nau, kad jam bus pa­lik­ta tei­sė ar­ba jung­tis su VU, ar­ba su VDU. Su VDU, jau mi­nė­ta, pa­reiš­kė no­rą su­si­jung­ti Alek­sand­ro Stul­gins­kio uni­ver­si­te­tas, Lie­tu­vos spor­to uni­ver­si­te­tas, Lie­tu­vos edu­ko­lo­gi­jos uni­ver­si­te­tas, da­lis My­ko­lo Ro­me­rio uni­ver­si­te­to ir ne­tgi atei­čiai to­kių pla­nų vi­siš­kai neat­me­ta ir Lie­tu­vos svei­ka­tos uni­ver­si­te­tas. Šiuo at­ve­ju su­si­da­ry­tų ga­na di­de­lis kong­lo­me­ra­tas, ku­ria­me at­si­ras­tų vie­tos ir Šiau­lių uni­ver­si­te­tui, ka­dan­gi Šiau­liuo­se ir Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jos nuo­mo­ne, ir Sei­mo Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­to nuo­mo­ne, bus di­de­lis dė­me­sys ski­ria­mas mo­ky­to­jams reng­ti.

– Ar iš tie­sų uni­ver­si­te­tams pa­tiems pa­lie­ka­ma tei­sė rink­tis, su kuo jung­tis ar ne­si­jung­ti, ne­be­pai­sant Vy­riau­sy­bės pa­teik­to pla­no?

– Sei­mas ne­ga­li pa­sa­ky­ti, kad da­bar vie­nas uni­ver­si­te­tas jung­sis su ant­ru ar tre­čiu. Mes re­ko­men­duo­si­me tą da­ry­ti. Jei­gu į šias re­ko­men­da­ci­jas uni­ver­si­te­tai at­si­žvelgs, tai, be abe­jo­nės, bus įvai­riai ska­ti­na­ma, bus tei­kia­ma pa­gal­ba jiems su­si­jun­gti.

O dėl to, ar įma­no­ma uni­ver­si­te­tams iš­lik­ti ne­prik­lau­so­miems? Aiš­ku, ga­li bū­ti ir šis tre­čias ke­lias. Bet tai yra la­bai lai­ki­nas da­ly­kas, ka­dan­gi pa­gal­bos jiems ne­bus su­teik­ta. Ka­žin, ar vien tik sa­vo­mis jė­go­mis pa­vyks iš­lai­ky­ti to­kį uni­ver­si­te­tą, koks jis šian­dien yra. Man at­ro­do, kad ge­riau tap­ti VDU Šiau­lių aka­de­mi­ja, ne­gu ap­skri­tai at­si­dur­ti to­kio­je la­bai neaiš­kio­je si­tua­ci­jo­je.

– O jei­gu uni­ver­si­te­tai pa­si­rinks tą tre­čią­jį ke­lią – ne­si­jung­ti su nie­kuo?

– Tai jų tei­sė. Kaip is­to­ri­kas pa­si­rem­siu vi­siems ži­no­mais dviem is­to­ri­niais įvy­kiais. Ga­li­ma žū­ti Pi­lė­nuo­se ir ga­li­ma priim­ti no­mi­na­lų krikš­tą – kaip pa­da­rė Min­dau­gas.

– Ar ga­li­my­bė uni­ver­si­te­tams pa­tiems rink­tis reiš­kia, kad „vals­tie­čiai“ at­si­trau­kia ir aukš­to­jo moks­lo re­for­ma bu­vo tik gar­sus triukš­mas be re­zul­ta­to?

– Jo­kiu bū­du re­for­mos ne­nut­rūks. Pu­sę me­tų in­ten­sy­viai dir­ba­ma, su švie­ti­mu su­si­ję įsta­ty­mai ei­na kon­ve­je­riu. Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­tas pra­ktiš­kai jau uzur­puo­ja Sei­mo tri­bū­ną.

Mes tu­ri­me aiš­kų re­for­mos ma­ty­mą, nuo re­for­mos tik­rai ne­si­trau­kia­me, tik gal­būt la­biau ak­cen­tuo­ja­me re­for­mos įgy­ven­di­ni­mo tak­ti­ką ini­cia­ty­vo­mis iš apa­čios.

Anks­čiau gal­būt ne­bu­vo ak­cen­tuo­ta ir vi­si įsi­vaiz­da­vo, kad nu­ro­dy­mai bus tik iš vir­šaus ir vyks taip, kaip bus lie­pia­ma. Šiuo at­ve­ju mes ska­ti­na­me ini­cia­ty­vas iš apa­čios ir tik­rai įsi­pa­rei­go­ja­me toms ini­cia­ty­voms teik­ti įvai­ria­pu­sę pa­gal­bą, o uni­ver­si­te­tams pa­lie­ka­ma tei­sė – ar­ba bū­ti re­for­mos da­ly­viu, ar­ba ste­bė­ti iš šo­no. Ma­nau, kad tai yra pa­lan­kus mo­men­tas ieš­ko­ti nau­jų ke­lių ir nau­jų pra­smių. Bū­tų ne­pro­tin­ga ne­pa­si­nau­do­ti to­kia pa­lan­kia si­tua­ci­ja.

– Ko­kias ini­cia­ty­vas Sei­mas ma­to iš Šiau­lių uni­ver­si­te­to? Ar uni­ver­si­te­to va­do­vy­bė te­be­si­lai­ko sa­va­ran­kiš­ko uni­ver­si­te­to ke­lio?

– Iš Šiau­lių aš da­bar ne­gir­džiu jo­kių ini­cia­ty­vų, to­dėl ne­ži­nau, ką jie gal­vo­ja.

– Su ko­mi­te­to pir­mi­nin­ku aka­de­mi­ku Eu­ge­ni­ju­mi Jo­vai­ša siū­lo­te Moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mo pa­tai­sas, ku­rio­mis le­mia­mas vaid­muo uni­ver­si­te­tų val­dy­me grą­ži­na­mas Se­na­tui, o Ta­ry­ba tu­rė­tų ne­tek­ti kai ku­rių funk­ci­jų. Ko­dėl ma­no­te, kad to rei­kia?

– Kai uni­ver­si­te­tuo­se at­si­ra­do ta­ry­bos, su­si­da­rė ga­na pa­ra­dok­sa­li si­tua­ci­ja: bend­ruo­me­nės pra­ktiš­kai bu­vo izo­liuo­tos nuo da­ly­va­vi­mo uni­ver­si­te­to gy­ve­ni­mo val­dy­me. Po pir­mo­jo pa­tei­ki­mo šioms pa­tai­soms Sei­mas jau pri­ta­rė.

Aki­vaiz­du, kad uni­ver­si­te­to bend­ruo­me­nė, se­na­tas tu­rė­tų spręs­ti uni­ver­si­te­to val­dy­mo rei­ka­lus. Le­mia­mas žo­dis tu­rė­tų bū­ti ko­le­gia­lus, o ne kaž­ku­rio vie­no ar ke­lių žmo­nių.

– Įs­ta­ty­mo pa­tai­so­se nu­ma­to­te ir ki­to­kias rek­to­rių at­lei­di­mo ga­li­my­bes. Jei­gu bū­tų to­kios įsta­ty­mo pa­tai­sos priim­tos žy­miai anks­čiau, gal­būt ŠU su ki­to­kio mąs­ty­mo rek­to­riais bū­tų įvy­kęs es­mi­nis lū­žis ir uni­ver­si­te­tas bu­tų bu­vęs ge­res­nė­je si­tua­ci­jo­je, nei da­bar?

– Įs­ta­ty­mas at­ga­li­ne da­ta ne­ga­lio­ja. Kas bū­tų, jei­gu bū­tų... Tai jau se­nos is­to­ri­jos. Lai­ko at­gal ne­sug­rą­žin­si – vis­kas!

Aš ap­skri­tai ma­nau, kad lū­žis nuo pat uni­ver­si­te­to įkū­ri­mo bu­vo į nei­gia­mą pu­sę. Uni­ver­si­te­tui ne­si­se­kė su va­do­vy­be nuo pat pra­džių ir nie­ko da­bar ne­be­pa­da­ry­si.

Da­bar si­tua­ci­ja Šiau­lių uni­ver­si­te­tui tik­rai – ne iš ge­riau­sių, bet ji su­val­do­ma, jei­gu bus pro­tin­gai el­gia­ma­si.

– Kas šiuo at­ve­ju Šiau­lių uni­ver­si­te­te dar tu­ri no­ro ar ga­li­my­bių taip elg­tis?

– Bend­ruo­me­nė. Kai aš bu­vau tos bend­ruo­me­nės da­lis – la­bai sir­gau dėl to, kad uni­ver­si­te­tas iš­lik­tų. Da­bar tu­ri sirg­ti ki­ti. Tai jau bend­ruo­me­nės vi­daus rei­ka­las.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Sei­mo Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­to na­rys šiau­lie­tis par­la­men­ta­ras Arū­nas Gu­mu­liaus­kas sa­ko, kad uni­ver­si­te­tams pa­lie­ka­ma tei­sė – ar­ba bū­ti re­for­mos da­ly­viu, ar­ba ste­bė­ti iš šo­no: „Ma­nau, kad tai yra pa­lan­kus mo­men­tas ieš­ko­ti nau­jų ke­lių ir nau­jų pra­smių“.