Universitetams dega „lemputės“

Universitetams dega „lemputės“

Universitetams dega „lemputės“

Šiauliuose Rektorių konferencija penktadienį svarstė ekspertų siūlymus dėl universitetų jungimo. Ekspertų darbas pavadintas ir „linksma provokacija“, ir klaida, jeigu Vilniuje ir Kaune liktų tik po vieną universitetą. Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius perspėjo: ne vienam universitetui dega, “jeigu ne raudona, tai geltona lemputė“.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Daryti žingsnius, bet ne aklai

Rektorių konferencijos pirmininko Remigijaus Žaliūno, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriaus, įžanginė mintis, jog „reikalingi įvairūs ir konkurencingi universitetai ne tik pasauliniu lygiu, bet ir pačioje Lietuvoje“ atsikartojo ir diskusijoje.

Didžiųjų universitetų — Vilniaus universiteto (VU) ir Kauno technologijos universiteto (KTU), kurie taptų jungtuvių branduoliais, rektoriai teigė, jog pritartų pirmiesiems reformos žingsniams, tačiau su išlygomis.

Benedikto Juodkos, VU rektoriaus, teigimu, seniai aišku, kad „gremėzdišką sistemą reikia optimizuoti.“ Bet jis pabrėžė, jog “suvaryti visus ant vieno kurpaliaus — pavojinga.“ Pirmas žingsnis būtų jungti panašių krypčių universitetus, studijų programas, ir tą patį daryti su kolegijomis.

Domas Kaunas, VU senato pirmininkas, klausė, kodėl ekspertų darbo grupė bando ignoruoti patį mokslą ir siūlė pasitelkti Mokslų akademiją: „Juk kažkas bus vilkiku, o sujungus du ubagus procesas nepajudės.“

Skirtingos vizijos ir misijos

Prieš jungimąsi su VU aiškiai pasisakė Vilniaus Gedimino technikos universiteto rektorius Alfonsas Daniūnas.

„VU ir VGTU misija visiškai skirtinga“, — sakė rektorius ir perspėjo, jog su tokiais projektais labai atsargiai reikia eiti į visuomenę. Jau kitais metais tai gali atsiliepti stojančiųjų pasirinkimui: kas stos į universitetą, kurio, skelbiama, neliks?

Su VU jau kitais metais siūlomo jungti Lietuvos edukologijos universiteto studijų prorektorius Vytautas Bernotas svarstė, jog klasikiniame universitete mokytojų rengimas taps antraeiliu dalyku. O dėl pačios reformos esą jau sklandančios nuomonės, kad „labiausiai šito reikia ministrui — pasidėti riebų pliusiuką“.

Mažieji — prieš

Specializuotų universitetų rektoriai griežčiausiai kritikavo siūlomą reformą. Ji nepriimtina nei Kūno kultūros akademijai, nei Aleksandro Stulginskio universitetui.

„Du universitetai Lietuvoje būtų klaida, įvairovė turi būti, kaip yra pasaulyje, — teigė Antanas Maziliauskas, A. Stulginskio universiteto rektorius. — Eiti prijungimo keliu, tai eiti ištirpimo keliu. Kitos šalys išlaiko specializuotus žemės ūkio universitetus.“

Albertas Skurvydis, LKKA rektorius, priminė, jog akademija — tai ir sportininkų rengimo tradicija.

Neramūs, nors nuošalėje

Ramybėje kol kas paliekamų Muzikos ir teatro bei Dailės akademijų rektoriai taip pat įtikinėjo, jog būtina atsižvelgti į meno studijų specifiką.

Ekspertų nejudinamų Klaipėdos ir Šiaulių universitetų rektoriai tik sąlyginai buvo ramūs.

„Įvairovė būtina konkurencijai, — teigė KU universiteto rektorius Vladas Žulkus. — VU reikės ypatingo statuso, manau, ir Kaunas to sieks, ir kas tada liks našlaitėliams KU ir ŠU?“

Regioniniai universitetai, V. Žulkaus nuomone, atsiradus tokiems konglomeratams, neišvengs dar didesnio spaudimo.

Studentų atstovai ragino tartis su studentų bendruomene.

„Sujungimas nėra stalo pastatymas prie stalo, — sakė Ieva Dičmonaitė, Studentų atstovybių asociacijos prezidentė. — Mokslo ir studijų kokybė nuo to nepasikeis.“

Apie lemputes ir aritmetiką

Rektorių diskusiją išklausęs ministras G. Steponavičius netikėtai atsiribojo nuo ekspertų idėjos: „Kaip politikas savęs netapatinu su vienu universitetu Vilniuje ir vienu — Kaune. Manau, tai labai ribotų pasirinkimo laisvę ir konkurenciją“.

Bet ministras manąs, jog „reikia brandžios diskusijos, o ne vien gynybinės“.

Anot G. Steponavičiaus, „matome, kokia yra kai kurių universitetų būklė, matome jiems užsidegusias, jei ne raudonas, tai geltonas lemputes“. Jis ragino seniai girdimus “burtažodžius“ — konsorciumas, bendradarbiavimas — užpildyti turiniu.

Žurnalistams G. Steponavičius vėliau teigė, jog ir Šiaulių universitetui yra dėl ko susimąstyti. Pavyzdį esą gali parodyti Šiaulių kolegija.

Diskusijos įtampa Rektorių konferencijoje atlėgo po Virginijos Būdienės, Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjos, išsakytos nuomonės.

„Tai linksma provokacija, — teigė V. Būdienė. — Tai tiesiog ekspertų nuomonė. Manau, vartai į diskusiją atverti. O ar nebus to trečio etapo — Lietuvos su vienu universitetu — priklausys nuo akademinės bendruomenės, politikų. Vienas tikslas turėtų būti aiškus — tas tikslas negali būti aritmetinis skaičius.“

OPTIMIZAVIMAS: Benediktas Juodka, VU rektorius tvirtina, jog „gremėzdišką sistemą seniai reikia optimizuoti.“

 

PALYGINIMAS: Rektorių konferencijos pirmininkas Remigijus Žaliūnas, LSMU rektorius: „Kaip gydytojas žinau, 75 procentai pacientų, išgirdę, jog serga, netiki: “Ne, man taip negali būti“.“

PROGNOZĖS: Vladas Žulkus, Klaipėdos universiteto rektorius, prognozuoja, jeigu bus sukurti du konglomeratai Vilniuje ir Kaune, „našlaitėliams“ Šiaulių ir Klaipėdos universitetams bus sunku atlaikyti jų spaudimą.

Jono TAMULIO nuotr.