Ukrainos Nepriklausomybės diena Joniškyje pakvipo ir tradicine virtuve

Loretos RIPSKYTĖS nuo­tr.
Ukrainietiškų ir joniškietiškų virtienių gamybos sūkuryje – ukrainietės (iš kairės) Natalija, Liubov ir Larisa.
Ketvirtadienį Joniškyje savitai paminėta Ukrainos Nepriklausomybės diena. Joniškiečiai kartu su čia gyvenančiais ukrainiečiais pakvietė gyventojus į kultūrinę ir gastronominę šventę „Ukrainos diena“.

 

Dviejų šalių virtieniai

Nuo pusės penkių vakaro improvizuotoje lauko virtuvėje po palapinės stogu vyko tikra virtienių, ukrainietiškai „varienikų“ arba „varieničkų“, raitymo edukacija, į kurią pakvietė Joniškio turizmo ir verslo informacijos centras ir „Virtienių restoranėlis“.

Moterys, vaikai, jaunuoliai rišosi vienkartines prijuostes ir bandė dailiai lipdyti, kraštelius gražiai susukti mažučiams virtinukams, pripildydami juos dviem skirtingais įdarais pagal ukrainietišką ir joniškietišką receptus.

Kaip sakė Joniškyje jau pusantrų metų gyvenanti ukrainietė Liubov, ukrainietiškam įdarui buvo sumaišyti kopūstai, bulvės, svogūnai, pomidorų padažas, prieskoniai, o štai lietuviškiems mūsų krašto virtinukams varškė pagardinta rūkytais lašinukais ir prieskoniais. Patiekalas dažomas spirgučiuose, bet taip pat tinka valgyti su grietine.

„Varieniki“ yra mūsų tradicinis valgis, tik įdarai būna skirtingi pagal regionus. Šįkart gaminame pietinio regiono virtinukus“, – paaiškino kita ukrainietė Natalija. Šalia jų sparčiai dirbo ir ukrainietė Larisa.

Moterys džiaugėsi Joniškio rajone svetingai priimtos (viena gyvena metus, kitos jau pusantrų), sakė, kad lietuviai labai geri, patikimi žmonės, malonūs ir atjaučiantys. Bet Larisa atviravo, kad kaip gerai bebūtų, širdis traukia į Ukrainą, į Charkovą. Deja, kol kas grįžti nėra galimybės.

24 kilogramai

Virtinukus gamino ir susugusieji, ir vaikai, ir moterys, ir vyrai. Sulipdyti ir užraityti virtieniai keliavo į burbuliuojančius puodus. Iš viso jau iki renginio buvo pagaminta 12 kilogramų virtienių, o atsivežta ir dar 12 kilogramų tešlos gamybai vietoje.

Vieną iš puodų maišiusi „Virtienių restoranėlio“ savininkė Neringa Striūgaitė teigė, kad šis renginys jos įmonei yra kaip puiki repeticija prieš rugsėjo 16 dieną Vilniuje vyksiančią Tautų mugę, kurioje ruošiasi dalyvauti ir ten siūlyti joniškietiškus ir ukrainietiškus virtienius.

Beragaujant virtienius čia pat erdvėje prie Joniškio kultūros centro lauko estrados prasidėjo koncertas „Ukrainos garsai“. Pradžioje į susirinkusius lietuvių ir ukrainiečių kalbomis kreipėsi aktyviai ukrainiečius palaikantis ir tokius renginius, projektus remiantis Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius. Jis greta savęs pakvietė renginyje dalyvavusius ukrainiečius, kurie, visiems susirinkusiems žiūrovams stovint, sugiedojo Ukrainos himną.

Scenoje tą vakarą pasirodė Naisių vasaros teatro aktorių trupė „Nezazemleni“, koncertavo žagarietės, „Vyšnelės“ neįgaliųjų klubo atstovės – pirmininkė Irma Janušienė, ukrainietės Olena Artemenko ir Katiucha Motrečko.

Vyks ir daugiau integracijai skirtų veiklų

Šis renginys vyko pagal projektą „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyva integracija“, kurį rengė Joniškio rajono savivaldybė, o Turizmo ir verslo informacijos centras yra projekto partneris.

„Savivaldybė skelbė idėjų konkursą ir mūsų – Turizmo ir verslo informacijos centro bei Joniškio rajono švietimo centro pateiktos idėjos buvo patvirtintos, – sakė Turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Jurgita Bučinskienė. – Rajone vis dar trūksta bendrų susitikimų ar renginių vietiniams gyventojams ir pabėgėliams, kurie palengvintų pabėgėlių iš Ukrainos integraciją į vietos bendruomenę. 2022 metais vyko koncertai Joniškyje ir Žagarėje, paramos akcijos ir pan. Tačiau norint įtraukti užsieniečius į vietinės bendruomenės gyvenimą, reikia organizuoti bendras veiklas, bendrus renginius. Tai didins pabėgėlių užimtumą, supažindins su vietos papročiais, įpročiais, didins bendruomenės narių sutelktumą, tarpusavio pasitikėjimą.“

Projektas apims ne vieną priemonę: be šio renginio jau buvo organizuota Vaikų gynimo diena, vyks 4 mėnesių trukmės II pakopos lietuvių kalbos kvalifikaciniai mokymai ukrainiečiams, mokymai dirbti įvairiomis kompiuterinėmis programomis ir kt.