Ukrainos gynėjų pagerbimo tradicija Kryžių kalne

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Ukrainos ambasadorius Volodymyras Jacenkivskis siekia sukurti naują tradiciją – kasmet Kryžių kalne Tėvynės gynėjams pastatytus kryžius perrišti ukrainietiškos vėliavos spalvų juostele.

Spalio 14 dieną jau kelerius metus Ukrainoje minima Tėvynės gynėjų diena. Antradienį Kryžių kalne lankėsi Ukrainos ambasadorius Volodymyras Jacenkivskis, karo ataše Andrejus Stepanovas bei Vilniaus miesto Ukrainos graikų katalikų bažnyčios Šventosios Trejybės kunigas Tėvas Tadas Godovanets, kuriuos sutiko Šiaulių ukrainiečių bendruomenės „Karpatai“ nariai, miesto vicemeras Domas Griškevičius.

Kryžių kalno papėdėje, prie Ukrainos kariams pastatytų kryžių, vyko Tėvynės gynėjų pagerbimo ceremonija. Ambasadorius kartu su kitais svečiais perrišo kryžius geltonai melsva juostele ir padėjo prie jų raudonų gvazdikų.

Pirmąjį kryžių dar 2014 metais Kryžių kalne pastatė bendruomenės „Kartpatai“ nariai, linkėdami Ukrainai taikos. 2017 metais čia atsirado kryžiai, skirti karių herojų atminimui. Skaičiuojama, kad tokių atminimo ženklų ten yra 29.

Ambasadorius kalbėjo, kad susitikimą šioje šventoje vietoje ketinama rengti kasmet ir taip diegti naują tradiciją, kad būtų pagarbi atmintis ir dalelė Ukrainos širdies čia, Lietuvos žemėje. Diplomatas priminė, kad Ukrainą ir Lietuvą jungia ne tik istorija, bet ir kova už nepriklausomybę.

Kunigas Tadas pakvietė susirinkusius bendrai maldai už Ukrainos gynėjus, o po ceremonijos laikė mišias.

Ceremonijos dalyvavusi jauna ukrainietė Kristina su dviem mažais vaikučiais neslėpė asmeninio santykio su šia dieną. Prasidėjus kariniam konfliktui Luhansko krašte, žuvo jos vyras. Moteris savo gyvenimą kuria iš naujo Lietuvoje.

Iš Akmenės rajono į Kryžių kalną atvyko Andrius Almanas, tarptautinio palaikymo bendrijos „Kelias į svajonę“ vadovas. Dar 2014 metais, kai prasidėjo Ukrainoje karinis konfliktas, jis su bendraminčiais teikė pagalbą Ukrainos kariams. Vėliau įkūrė asociaciją, kuri savo veiklą nukreipė į pagalbą jaunimui, vaikams.

A. Almanas priminė, kad Akmenės rajono savivaldybė skyrė greitosios pagalbos automobilį Mariupolio karo ligoninei. Asociacija suorganizavo kelias stovyklas karo pabėgelių vaikams, viename darželyje Mariupolyje įrengė vaikų reabilitacijos kambarį vaikams su negalia. Prie pat fronto linijos esančiame Avdejevkos mieste muzikos mokykloje įrengė vandens tiekimą, kuris buvo sunaikintas. Veiklą organizacija vykdo pagal Vystymo ir bendradarbiavimo programą per Ukrainos ambasadą.