Ugniagesių ultimatumas

Ugniagesių ultimatumas

Ugniagesių ultimatumas

Ugniagesiai, remdamiesi įstatymu, uždavė galvosūkį dėl daugiabučių namų rekonstrukcijos. Rekonstruoti esą reikia ne tik sienas, šildymo sistemą, bet ir elektros instaliaciją, signalizaciją. Kitaip ugniagesiai žada nepasirašyti darbų priėmimo aktų. Bet papildomi darbai dar labiau pabrangintų rekonstrukcijos darbus.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Nenori būti įvaryti į kampą

Prieš kelias dienas apskrities administraciją ir miesto Savivaldybę apie tai informavo Šiaulių miesto valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspekcijos viršininkas Kęstutis Glazauskas.

„Šiaulių kraštui“ K. Glazauskas teigė, jog nereikėtų gyventojų iš anksto šiurpinti, klausimas ne Šiaulių lygio. Jis bus gvildenamas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente, Aplinkos ministerijoje. Problemą ugnegesiai kelia, nes nenori tapti “iešmininkais“.

„Statybos įstatyme nėra žodžio “renovacija“ — yra žodis “rekonstrukcija“, techniniuose projektuose taip pat “rekonstrukcija, — aiškina K. Glazauskas. — O vykdant rekonstrukciją turi būti įgyvendinamos visos priemonės: ir elektros instaliacijos, ir signalizacijos keitimo, ir panašiai.“

O jeigu daromas tik namo apšiltinimas, ugniagesiams lieka du variantai: arba nedalyvauti tokių darbų priėmimo komisijose, arba nepasirašyti darbų priėmimo aktų.

Sąvokas aiškinsis

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Rimundas Domarkas pripažįsta, jog problema ne iš piršto laužta. Išduodant sąlygas rekonstrukcijai, rengiant techninius projektus ugnegesių derinimo nebereikia. Projekto autoriai viską turi numatyti pagal statybos normas, ir viskas turi būti įgyvendinta. Norėdami rekonstrukcijos darbus padaryti pigiau, elektros dalykus praleidžia.

Tačiau priimant rekonstruotą objektą, ugniagesių parašas yra reikalingas. O sienos šiltinimas, stogo keitimas — tai rekonstrukcija.

„Valstybė pati nesusitvarko. Bandysime aiškintis, kas yra rekonstrukcija, o kas yra renovacija“, — sakė direktorius.

Visapusiška renovacija — nerealu

Šiaulietė daugiabučio bendrijos pirmininkė Jolita Kaupienė teigia, jog visiškai nerealu reikalauti iš namo gyventojų atlikti visapusišką namo renovaciją.

„Mes rengiame techninį projektą, dėl priešgaisrinių reikalavimų sudėsime brangesnius atidaromus, grūdinto stiklo langus laiptinėse, bet elektros instaliacijos darbų nenumatome, nes sumos būtų nerealios“, — sako bendrijos pirmininkė.

Pasak pirmininkės, projekto vertė ir taip yra kelių milijonų litų, o vienam trijų kambarių butui reikia 30 tūkstančių litų be valstybės paramos. Be to, nuo šių metų nebeskiriama valstybės parama elektros instaliavimo darbams, kompensuojami tik darbai, kurie susiję su šilumos naudojimo efektyvumu.

Namo bendrija gal būtų ryžusi elektros instaliaciją keisti, jeigu Šiauliuose, kaip, pavyzdžiui, Panevėžyje, bendrijos gautų ir Savivaldybės paramą. Panevėžio savivaldybė dengia 10 procentų reikalingų lėšų.

Ugniagesių užsispyrimas, J. Kaupienės nuomone, gali sustabdyti daugiabučių modernizavimo procesą. Šiauliuose, jos žiniomis, parengtų ar įgyvendinamų investicinių projektų, kurie numatytų ir namo elektros dalies rekonstrukciją, nėra.

Šiuo metu Šiauliuose įgyvendinami arba jau įgyvendinti yra 10 projektų.

„Keisti reikalavimai“

Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros direktorius Valius Serbenta stebisi ugniagesių keliamais reikalavimais.

„Jeigu ugniagesiai sako: nedalyvausime namo šiltinimo darbų priėmimo komisijose, nes neatlikti elektros instaliavimo darbai, tai keistai skamba“, — mano V. Serbenta.

Pasak V. Serbentos, privalomieji statinių priežiūros reikalavimai yra ir priešgaisrinis saugumas, ir energijos efektyvumas.

„Jie vienas kitą gali papildyti, — teigia agentūros vadovas. — Bet mes vykdome daugiabučių namų modernizavimo programą, kurios pagrindinis tikslas — energijos efektyvumo užtikrinimas. Tai akcentuojame. Su modernizavimo darbais elektros instaliavimo nereikėtų tiesiogiai sieti. Juoba kad valstybės parama ateityje tam nėra numatoma.“

V. Serbenta pabrėžia, jog būsto savininkai pagal savo pajėgumą sprendžia, ką pirmiausia daryti. Iš pradžių gal ugniagesiai turėtų tikrinti namo priešgaisrinį saugumą ir tik tada kelti gyventojams reikalavimus.

„Statybos įstatyme, poįstatyminiuose aktuose nėra įpareigojama atlikti šalutinius darbus, jeigu jų gyventojai nenori“, — sako V. Serbenta.

citata: Jeigu ugniagesiai sako: nedalyvausime namo šiltinimo darbų priėmimo komisijose, nes neatlikti elektros instaliavimo darbai, tai keistai skamba„