
Naujausios
Tvarkė Linkaičių kaimo pilkapį
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus organizavo Linkaičių kaimo pilkapio tvarkymo akciją, į kurią sukvietė gausų būrį talkininkų. III–IV amžiaus pilkapis per daugelį metų buvo apleistas, apaugęs krūmais ir nenaudingais medeliais, kurie slėpė jį nuo žmonių akių.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Į talką entuziastingai įsitraukė apie 25 žmonės. Joniškio seniūnija pasirūpino iš anksto nupjauti žolę. Teritorija ten apima maždaug hektarą. Linkaičių kaimo bibliotekininkė Aleksandra Stulginskienė, sužinojusi apie akciją, pati kreipėsi į muziejų teiraudamasi, kuo ji ir kaimo žmonės galėtų padėti.
Dalyvavo vietos bendruomenės, rajono žvejų atstovai, muziejininkai, Savivaldybės paveldosaugininkė Regina Leknickienė. Atvyko archeologai iš Biržų Greta ir Karolis Duderiai.
Talkininkai pusdienį pjovė ir tempė į priekabas krūmus, šakas, nevertingus medžius, rinko šiukšles. Jas išgabeno Joniškio komunalinio ūkio technika.
Pasak Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus muziejininkės Linos Vaitekūnienės, pirmą kartą Linkaičių pilkapis, vadinamas Kapmilžiu, buvo aplankytas šių metų sausį per ekspediciją su profesoriumi dr. Vykintu Vaitkevičiumi, ieškant šventviečių ir mitologinių kraštovaizdžio objektų. Pagal surinktą medžiagą parengtas leidinys „Senosios Lietuvos šventvietės. Joniškio rajonas“, kuris dienos šviesą išvys gruodžio mėnesį.
Linkaičių pilkapio, iškilusio greta vietos tvenkinio, būklė atrodė graudžiai. Jis apleistas, apaugęs krūmokšniais, nevertingais medžiais. Tada ir kilo idėja organizuoti talką, siekiant išsaugoti paveldą. Ateityje numatoma ten pastatyti informacinį stendą, rengti Ilgių šventes.
Linkaičių pilkapis datuojamas III–IV amžiais. 1932 metais jį tyrinėjo Šiaulių „Aušros“ muziejaus archeologas Balys Tarvydas.
Pilkapis yra 1–1,4 metro aukščio kalva, kurios skersmuo – 14 metrų.
Apie Linkaičių Kapmilžį sklando iš lūpų į lūpas einantis, tautosakininkų užrašytas pasakojimas, kad buvę du milžinai, kurie niekur iš savo vietos nėję, tik tarpusavy dalindavęsi kirviais, kalavijais ir kitais ginklais.
Jono IVANAUSKO nuotr.
SUTVARKYTA: Sutvarkius aplinką atsivėrė pilkapio vaizdas.
TALKININKAI: Į Linkaičių pilkapio tvarkymo talką entuziastingai įsijungė apie 25 žmones.
DARBAS: Talkininkai kirto krūmus, tempė rąstus.