Turgaus įmonė metama iš turgaus

Turgaus įmonė metama iš turgaus

Turgaus įmonė metama iš turgaus

Šiaulių valdžia, prieš dešimtmetį įsileidusi į centrinę miesto turgavietę įtakingą verslininką, iš nuomos strateginėje vietoje ne tik nieko neišlošė — visiškai prarado turgaus vadžias ir įsivėlė į teismus. Anksčiau turgaus aikštės asfaltą pardavusi už 1 litą, Savivaldybė dabar bando išsikovoti bet įvažiavimą.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Turgus aikštė — tik asfaltas?

Turgaus plotus iš valstybės iki šiol nuomojo UAB „Šiaulių turgus“ — bendrovė, kurios visos akcijos priklauso miesto Savivaldybei.

Prieš dešimtmetį tuometinės miesto Valdybos sprendimu bendrovė „Šiaulių turgus“ buvo įpareigota sudaryti turgavietės (1,77 ha) subnuomos sutartį su UAB “Senasis dvaras“ 25 metams.

Subnuomininką iš pradžių įpareigota pakeisti senąją asfalto dangą, o subnuomos sutarčiai pasibaigus, ją perduoti bendrovei „Šiaulių turgus“. Bet neužilgo tuometinės miesto merės Vidos Stasiūnaitės vadovaujama miesto Valdyba apsisprendė kitaip — subnuomininkui senąją asfalto dangą nuspręsta parduoti — už 1 litą.

UAB „Senajam dvarui“ pastačius turgavietės paviljoną, bendrovės vadovui Feliksui Andruliui spausti rankos atskubėjo tuomet įtakingi seimūnai — į politikos viršūnes iškopusios Naujosios sąjungos lyderis Artūras Paulauskas, socialdemokratų vadai.

Spyris Savivaldybei

UAB „Senasis dvaras“ 2009 metais savo statinius turgavietėje, tarp jų ir aikštės asfalto dangą, pardavė UAB “Imondesima“. Abi šios bendrovės galimai tarpusavyje susijusios. Anot turgavietės verslininkų, “turgų tik perdėjo iš vienos kišenės į kitą.“ Abi buvo ir miestą praėjusią kadenciją valdžiusių liberalcentristų rėmėjos.

UAB „Imondesima“ įregistravo savo turtą ir kreipėsi į Nacionalinės žemės tarnybos Šiaulių žemėtvarkos skyrių sudaryti valstybės žemės nuomos sutarties.

Pasak skyriaus vedėjo Vytauto Varno, buvo pateikti visi reikalingi tokiai nuomos sutarčiai dokumentai — patvirtintas detalusis sklypo planas, duomenys iš „Registrų centro“, kas yra statinių savininkas.

Šių metų liepos 28 dieną Nacionalinė žemės tarnybos Šiaulių žemėtvarkos skyrius nutraukė valstybinės žemės nuomos sutartį su UAB „Šiaulių turgus“ ir rengėsi ją pasirašyti su “Imondesima“.

Miesto įmonė neturi nė vieno pastato?

V. Varnas „Šiaulių kraštui“ nuomos sutarties su “Šiaulių turgumi“ nutraukimą argumentavo paprastai: “Valstybinė žemė išnuomojama prie turimų statinių, o “Šiaulių turgus“ tame sklype neturi jokių statinių, ta sutartis — nei šis, nei tas. Todėl ir nutraukta. Aš žiūrėjau į dokumentus: “Imondesima“ — statinių savininkai. Savivaldybei pagal panaudą priklauso tik pravažiavimas į turgų. “Šiaulių turgui“ — atskiras sklypas“.

Apie Savivaldybės sprendimus dėl turgavietės subnuomos V. Varnas žinąs, bet jais nesidomėjęs ir nesigilinęs. Bet jeigu nėra nuomos — nėra subnuomos.

Kol kas nuomos sutartis su „Imondesima“ nepasirašyta, nes UAB “Šiaulių turgus“ apskundė sutarties nutraukimą teismui.

Lieka net be parvažiavimo

„Meta mus iš turgaus, — sako Alvydas Petroliūnas, “UAB “Šiaulių turgus“ direktorius. — “Senasis dvaras“ pardavė “Imondesimai“ net pravažiavimą į turgų, bet kai prokurorai ėmė ginti viešąjį interesą, tai pradėjo teigti, jog tai buvo klaida.“

Prieš pasirašant subnuomos sutartį, buvo patvirtintas turgavietės aikštės detalusis planas. Bendrovei „Šiaulių turgus“ pagal jį suformuotas tik nedidelis sklypas, kuriame stovi gėlių paviljonas ir per metrą žemės aplink jį. Jeigu teismus UAB “Šiaulių turgus“ praloštų, tai nė prie savo sklypo neturėtų, kaip privažiuoti.

Be finansinės naudos

A. Petroliūnas neslepia, jog per dešimt metų iš komerciškai ypač naudingų turgavietės plotų subnuomos, bendrovė ir Savivaldybė neturėjo jokios naudos.

„Mes žemės nuomos mokesčio į miesto biudžetą mokėjome 15 tūkstančių litų per metus, lygiai tokią pat sumą subnuomininkas mums pervesdavo — nė lito daugiau negalėjome imti, nes tokios buvo sutarties sąlygos, — tvirtina A. Petroliūnas. — Kaip liepė miesto Taryba, taip darėme.“

Nuo 2009 metų liepos subnuomininkas iš viso nieko nebemoka „Šiaulių turgui“.

„Pardavė viską “Imondesimai“, su ja sutarties neturime ir nemoka, — sako direktorius. — Skolingi jau 23 tūkstančius litų.“

Ką miesto Savivaldybė išlošė, o ką prarado, A. Petroliūnas nesiima skaičiuoti. Tik sako, jog tokioje komerciškai patrauklioje vietoje žemė subnuomota už grašius — rinkos kaina kelis kartus didesnė.

Dar direktorius prisimena, kad iki šios subnuomos, „Šiaulių turgus“, valdęs ir centrinę turgavietę, ir Pabalių turgų, per metus turėdavo apie 1 milijoną litų pajamų, o dividendų į miesto biudžetą sumokėdavo 300 tūkstančių litų.

Skuba bent pravažiavimą atsikovoti

Savivaldybėje dabar skubama rengti turgaus aikštės detalųjį planą, tiksliau — jo korekcijas. Sudaryta viešo pirkimo komisija paslaugai pirkti.

Vladas Damulevičius, Savivaldybės administracijos direktorius, aiškina, jog Savivaldybė šiuo planu siekia dviejų tikslų: „Baigti ginčus dėl pravažiavimo, suformuoti jam atskirą sklypą — gatvę, o antras — suformuoti normalų sklypą “Šiaulių turgui“. Jeigu subnuoma išnyktų, tai mes prie savo bendrovės statinio nė neprivažiuotume.“

O kam atiteks turgaus aikštė?

 

AIKŠTĖ: Turgaus aikštės asfaltą Savivaldybė seniai į privačias rankas perleido už simbolinį 1 litą, belieka pripažinti, jog taip turgų ir privatizavo, nors žemė — valstybės.

 

TURGUS: Centrinė miesto turgavietė jau dešimtmetį yra tapusi verslo aistrų ir interesų susikirtimo zona.

 

DIREKTORIUS: Alvydas Petroliūnas, bendrovės „Šiaulių turgus“ direktorius dar bandys atsikovoti teisę į turgaus plotų nuomą — kreipėsi į teismą.

 

SPRENDIMAS: Vytautas Varnas, Nacionalinės žemės tarnybos Šiaulių žemėtvarkos skyriaus vedėjas, turgavietės plotų nuomos sutartį su bendrove „Šiaulių turgumi“ nutraukė, nes ši jokių statinių ten neturinti.

 

Redakcijos archyvo nuotr.

Jono TAMULIO nuotr.