
Naujausios
Turtingas, kai moki dalytis
Šiandien Kuršėnuose iškilmingai bus inauguruotas naujasis Kuršėnų miesto garbės pilietis vokietis Zygfridas Logall (Siegfried Logall).
Iki šio titulo buvo ilgas 17 metų kelias, vilkstinės vilkikų, tonos šokolado ir marcipanų, tūkstančiai lovų ir medicininės aparatūros siuntų. Zygfridas ir Ingrida Logall sako esantys turtingi žmonės, nes moka dalytis.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Žmonės iš komforto zonos
Kuršėnų ligoninėje vakar, kaip ir maždaug du kartus per metus, klegesys – personalas, ligoninės vadovė, rajono meras Antanas Bezaras kvatojasi iš vėl ligoninę aplankiusio labdario Zygfrido Logall pokštų.
Kvatojasi iš jo pokštų ir Zygfrido žmona Ingrida (Ingrid Logall). Jiedu drauge daugiau, nei 40 metų. Ir niekada su juo Ingridai nebuvo nei liūdna, nei lengva.
Dabar, kai Ingridai nebereikia dirbti sunkaus darbo mėsinėje, o sulaukusi pensinio amžiaus gali kaskart lydėti vyrą į labdaros keliones, jai geriau bent morališkai, kad gali padėti dalytis.
Zygfridas plačiai šypsosi ir kelia nykštį į viršų, kai žvelgia į Kuršėnų ligoninės direktorę Renatą Noreikaitę. Per pusantrų metų, kai ji vadovauja, Zygfridas nebeatpažįsta Kuršėnų ligoninės. Keičiasi ne tik ligoninės vaizdas, bet ir kvapas.
Atlydėtas į naujai suremontuotą patalpą, Zygfridas klesteli į komforto kėdę – reikia išbandyti, kaip ji veikia, nupirkta už jo labdarai surinktus pinigus.
„Patogu! Taip, kaip ir privalo būti!“ – patogiai padėjęs ant reguliuojamo pakojo kojas sako Zygfridas.
Tada visi suguža į naujai įrengtą ligoninės higienos kambarį – čia ligonį galima įvežti su lova, nuprausti, perrengti ir iškvėpinti.
Tada jis apsuka ratą palatoje, kraipo galvą ir vėl juokiasi – skaičiuoja, kiek turėjo praeiti laiko, kol Kuršėnų ligoninės net ir intensyvios terapijos palatos lovos, kurių kojas atstodavusios plytos, buvo pakeistos funkcinėmis vokiškomis.
Juokiasi – kažkur iš ligoninės dingo ir patalynė su užrašais „Made in USSR“, tokia su žaliais ornamentais – šalia žalių gėlyčių buvo įkomponuojama ir ideologija, nesvarbu, kad lovos – ant plytų.
„Made in USSR“
Tas užrašas jam iki šiol stovi akyse. Jis puikiai žino sovietmečio skonį, nes pats gimė ir augo vadinamojoje Demokratinėje, o iš tiesų nuo istorinės Vokietijos atplėštoje ir susovietintoje jo gimtosios Vokietijos dalyje, kur vaikus bausdavo, jeigu mokykloje pasirodydavo be pionieriško kaklaraiščio.
„Labai daug ideologijos buvo... Žmonėms buvo kalama, kad tai, ką pasakė partija – viskas yra teisinga ir neginčijama. Paprieštarausi – sėsi į kalėjimą!...“, – mena Zygfridas ir nusipurto nuo šleikštulio.
Zygfridas gimė 1951 metais – po II pasaulinio karo dar neatsigavusioje Vokietijoje – šventų Kalėdų dieną. Naujasis Brandenburgas tada dar buvo karo iki pamatų sugriautas miestas. Vėliau Zygfridas pasakos, kad ir statybininko profesiją buvo pasirinkęs todėl, kad augo sugriautame mieste, kurį jam taip norėjosi atstatyti.
„Mokykloje aš taip pat buvau linksmas! Labai gerai mokiausi! Ir labai daug dirbau, o dar daugiau – sportavau!“, – vardija Zygfridas, kai klausiame, kaip užauginami labdariai.
Užsiiminėjo plaukimo sportu ir tris kartus tapo svarbių jaunimo varžybų nugalėtoju. Tada susidomėjo boksu, bet, kai tapo mokyklos čempionu, nuėjo į karate būrelį, kur irgi tapo laimėtoju.
„Mes linksma liaudis!“ – juokiasi Zygfridas.
Šiek tiek surimtėja, kai pasakoja, kad atėjęs į pirmąją klasę nei jis, nei jo klasės draugai neturėjo sąsiuvinių. Rašydavo ant kažkokių medinių lentučių. Tik antroje klasėje atsiradusios plunksnos su didžiulėmis rašalinėmis, į kurias vaikai mirkydavo plunksnas ir rašydavo raideles.
Zygfridas savo vaikystės nevadina labai varginga, tik žinojo, kas yra nepriteklius.
Sugrįžimas į Rytprūsius
Nežiūrint į tai, kad sovietmetis buvo įgrisęs iki gyvo kaulo, pirmąją humanitarinės pagalbos siuntą Zygfridas suorganizavo ir nuvežė būtent į Černiachovską – Kaliningrado sritį (Rusijos Federacija), ir į Kaliningrado miestą.
Viskas dėl žmonos Ingridos. Jos mama ir močiutė – Rytprūsių vaikai, buvo kilusios iš Įsručio, kuris 1946 metais pervadintas Černiachovsku. Ingrida pasakojo, Vokietiją jau buvo pasiekusios žinios apie buvusioje mamos gimtinėje įsigalėjusią korupciją, skurdą.
Ingridos mama girdėjusi blogų žinių apie savo gimtinę labai sielojosi. Griuvus Berlyno sienai ir atsidarius uždarų valstybių durims, ji privalėjo pamatyti savo gimtinę ir savo akimis įsitikinti, kokia ji.
Zygfridas per savo miesto valdžią pradėjo megzti ryšius su Kaliningrado srities valdžia, ryšius užmegzti padėjo ir spauda.
Zygfridas mena, kad vos paskelbus, kad renkama humanitarinė pagalba buvusiems Rytprūsiams, visos patalpos buvo grūste prigrūstos visokio gėrio: nuo marcipanų, sausainių, šokolado, dešros iki įvairaus inventoriaus. Zygfridas juokiasi, kad į marcipanus iki šiol nenori nė pažiūrėti – taip jų buvo prisiragavęs.
Labdarai buvo skirta ir pinigų Vokietijos markėmis. Jų pakako užsakyti 40 tonų vežantį vilkiką. Prikrovė vieną vilkiką, maža dalis tetilpo. Taip po truputį susiformavo vilkikų kolona, kuri pajudėjo į Ryprūsius.
O iš ten – ir iki Lietuvos visai arti. Bet Lietuva Zygfrido surinktos labdaros žemėlapiuose atsirado kiek vėliau. Iš pradžių draugo paakintas nuvežė labdaros į Vilnių, o po to sužinojo apie „mažą Kuršėnų miestelį“.
Kūdikių maistelis su degtine
Kuršėnuose pirmą kartą Zygfridas atsidūrė 2001 metais. Pirmiausia jis atvežė paramos į S. Anglickio mokyklą. Jis negalėjo suprasti, kaip vaikai ką nors įžiūri lentoje, ant kurios nieko nesimato, nes ji arba blizga, arba yra kreiduota. Atvežė gerų lentų.
Tada užėjo į Kuršėnų ligoninę. Ten ir pamatė visą tuometį skurdą – intensyvios terapijos skyriuje lovas, paremtas ant plytų, ir visa kita – „Made in SSSR“.
Būtų gal neužsilikęs ir patraukęs ieškoti tų, kurie dar blogiau gyvena, bet Kuršėnuose sutiko neįtikėtinai draugiškų ir padorių žmonių. Jei ne mokytoja Ramutė Zorienė, lydinti Zygfridą su Ingrida ir vertėjaujanti beveik du dešimtmečius taip puikiai, kad dingsta bet kokios ribos tarp vieni kitų kalbos nemokančių žmonių.
Zygfridas su Ingrida mena, kad tik dabar jų siunčiami labdaros vilkikai nebepatiria tokių trukdžių, kokių patirdavo iš pradžių. Iki šiol Zygfridas mena košmariškas situacijas, kai tekdavo po parą ir daugiau laukti prie muitinių, valstybių pasieniuose, įrodinėti, įtikinėti, skambinėtis ambasadai, konsulatams.
„Žinot, kad aš muitinėje dėl Kuršėnų esu suvalgęs tris indelius kūdikių maisto?! Kuršėnų seniūnui Vytautui Gedmontui tada geriau pasisekė – jis tesuvalgė vieną indelį“, – leipsta juokais Zygfridas ir visi besiklausantys jo istorijų.
Pasirodo, tam, kad muitininkams įrodytų, jog veža ne nuodus, o maistą kūdikiams, Zygfridas muitininkų akivaizdoje atsidarė indelį kūdikių maistelio ir ėmė godžiai valgyti. Vieną suvalgė – atsidarė kitą! Kuršėnų seniūnui nieko kito neliko, kaip ir pačiam atsidaryti indelį.
„Vis tiek įrodžiau, kad viskas gerai! Bet prie pirmos parduotuvės sustoję nusipirkome degtinės. Klaikiai buvom persivalgę pieniškos kūdikių košelės!“, – leipsta juokais Zygfridas su Ingrida.
Labdaros pradžiamokslis
Vokietis mėgsta tikslumą. Yra suregistruoti visi labdaros karavanai į Lietuvą, Kuršėnus. Yra surinkti visi „Šiaulių krašto“ laikraščiai, kuriuose aprašyti jo ir Ingridos vizitai.
Skaičiai – popieriui, o Zygfridui labiausiai rūpi, ne kaip buvo, o kaip dar bus.
Daugybę labdaros siuntų, kuriose šimtai lovų, kitų baldų, įrangos, Zygfridas gavo veltui, nes vartotojiška tapusi vokiečių visuomenė nusprendė, kad po poros metų funkcinę ligoninės lovą reikia keisti nauja. Perka naują, o seną – meta. Zygfridas pakelia ir atveža.
Jis žino, kaip gauti labdarai pinigų. Jį Vokietijoje jau daug kas pažįsta ir pasitiki. Puikūs santykiai su verslininkais, kurie skiria pinigų labdaringai veiklai.
Nes kai tik jo rėmėjai pradeda muistytis – jis klausia, ar jie turi vaikų. Daugelį turtingų vokiečių tai suminkština. Jeigu nesuminkština, Zygfridas tiesiai šviesiai paaiškina, kad nervus gadins tol, kol labdarai bus skirta nors šiek tiek.
Tačiau pastaruoju metu Vokietijoje labai populiari tapo tokia pusiau žaidybinė labdaros forma. Zygfridas pasakoja, kad sutaria su verslininkais ir kokios nors miestelio ar mokyklos mokiniais. Už kiekvieną vieno vaiko nubėgtą kilometrą verslininkas sutinka sumokėti eurą.
„O jeigu bėga 1000 vaikų 10 kilometrų? Štai jums vaikų sveikatingumu ir verslo reklama paremta labdaros akcija! Skaičiuokite: visiems gerai. Žiniasklaida paskleidžia žinią, už kiek kilometrų koks verslininkas ar įmonė parėmė vaikų, o gal net ir suaugusiųjų bėgimą, vaikai pasimankštino, o už 10 000 surinktų eurų jau gali nupirkti puikią aparatūrą miestelio ligoninei! Naudokitės patarimu!“, – kilsteli pirštą į dangų Zygfridas, žiūrėdamas rajono merui Antanui Bezarui į akis.
Pasirinkimas
Kai sakau, kad skaitytojai man neatleis, jeigu nepaklausiu, ar Zygfridas su Ingrida – turtingi žmonės, jie nė kiek neslėpdami sako, kad yra pasiturintys – tikrai ne vargšai.
Dar jie pasakoja, kad laiko save turtingais, nes moka dalytis.
TIK FAKTAI
Zigfridas Logall gimė 1951 metais gruodžio 24 dieną Naujajame Brandenburge (Neubrandenburg, Vokietija).
1957 – 1967 lankė mokyklą, 1969 metais įgijo statybininko montuotojo specialybę. 1977 metais vedė Ingridą, susilaukė dviejų vaikų.
1979 metais – darbo organizavimo studijos Drezdeno aukštojoje mokykloje, darbas statybos pramonėje – atsakingas už darbo studijas, darbo dizainą, darbo metodiką.
1994 metais po sunkios avarijos tapo pensininku. Tais pačiais metais įkūrė kultūrinio laisvalaikio centrą Macklenburg–Vorpommern žemėje ir jam vadovavo.
1995 metais organizavo pirmąją humanitarinę pagalbą į Černiachovską ir Kaliningradą (Kionigsbergą).
1998 metais organizavo pirmąjį savo pasaulio rekordą, užfiksuotą Gineso rekordų knygoje – didžiausią oro balionų puokštę, kurią pavyko sudaryti Demmin stadione.
1999 metais įkūrė pirmąją grupę „Jaunieji europiečiai“ Macklenburg–Vorpommern žemėje.
2000 metais įkūrė tarptautinę „Jaunųjų europiečių“ organizaciją, kyri apėmė tris šalis Vokietiją, Lietuvą ir Lenkiją.
2001 metais pradėjo teikti nehumanitarinę pagalbą Lenkijai ir Lietuvai.
Yra organizavęs humanitarinę pagalbą Kosovui, Bulgarijai, Serbijai, Afganistanui, Baltarusijai, Ukrainai, Rumunijai. Organizavo skubią pagalbą Saksonijai (Vokietija), nukentėjusiai nuo potvynio.
2012 metais – apdovanojimas „Metų kuršėnietis2012“, 2011 metais – Vokietijos Federacinės Respublikos ordino „Už nuopelnus“ apdovanojimas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Zygfridas ir Ingrida Logall šį kadrą pavadino taip: „Prie žydinčio Kuršėnų kaštono puikiai žaliuojantys alyvmedžiai!“.
Zygfrido Logall vaikystė nebuvo labai lengva, todėl jis atjaučia postsovietinių valstybių žmones.
Zygfridas ir Ingrida Logall išbando komforto krėslus, kuriuos ligoninė įsigijo už jų surinktus pinigus.
Labdariai Zygfridas ir Ingrida Logall Kuršėnuose jaučiasi savi.
Zygfridas Logall – trejų metukų Rytų Vokietijos vaikas.
1977 metų lapkričio 4-oji. Taip gimė labdarių Zygfrido ir Ingridos Logall šeima.
Nuo Zygfrido Logall istorijų Kuršėnų ligoninėje visada linksma. (Iš kairės) Kuršėnų ligoninės direktorė Renata Noreikaitė, rajono meras Antanas Bezaras, vertėja Ramutė Zorienė, Zygfridas ir Ingrida Logall.