Trys vilkai „sumedžiojo“ šunį

Trys vilkai „sumedžiojo“ šunį

Trys vil­kai „su­me­džio­jo“ šu­nį

Jo­niš­kio ra­jo­ne, Ty­re­lio me­džio­to­jų bū­re­lio plo­tuo­se, vy­ku­sio­je šer­nų me­džiok­lė­je trys vil­kai už­klu­pę pa­pjo­vė šu­nį. Įvy­kis pa­sė­jo ne­ri­mą. Me­džio­to­jų bū­re­lio va­do­vas An­ta­nas Jo­nai­tis sa­ko, kad vil­kų po­pu­lia­ci­ja spar­čiai au­ga, jie iš­pjo­vė daug stir­nų. Mi­kai­čių gi­ri­nin­ki­jos gi­ri­nin­kė Eg­lė Gin­ku­vie­nė ramina: per 24-erius dar­bo me­tus vil­kus ma­čiu­si tik du kar­tus – per au­to­mo­bi­lio lan­gą.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Už­puo­lė me­džiok­lės me­tu

Šeš­ta­die­nio me­džiok­lė Ty­re­lio miš­ke bai­gė­si tra­giš­kai. Vil­kai, ne­pai­sy­da­mi ne­to­lie­se vy­ku­sios šer­nų me­džiok­lės, už­puo­lė ir su­dras­kė me­džiok­li­nį šu­nį. Me­džio­to­jas ko­vos vie­tą ir au­gin­ti­nio pa­lai­kus ra­do pasinaudojęs na­vi­ga­ci­ja.

„Šiau­lių kraš­tui“ Ty­re­lio me­džio­to­jų bū­re­lio va­do­vas šiau­lie­tis An­ta­nas Jo­nai­tis per 24-erių me­tų me­džio­to­jo pa­tir­tį pir­mą kar­tą at­si­dū­ręs to­kia­me įvy­ky­je. Jis pa­pa­sa­ko­jo, kas nu­ti­ko miš­ke.

Vy­ko va­ry­mi­nė me­džiok­lė. At­lie­kant tre­čią va­ry­mą, trys me­džio­to­jų šu­nys nu­si­vi­jo šer­ną, gir­dė­jo­si lo­ji­mas. Maž­daug po 15 mi­nu­čių ko­le­ga, ste­bė­jęs sa­vo ke­tur­ko­jus per na­vi­ga­ci­nę sis­te­mą, ku­rios siųs­tu­vas bu­vo su­mon­tuo­tas ant Va­ka­rų Si­bi­ro Ud­mur­tų lai­kos apy­kak­lės, pa­ste­bė­jo, kad vie­nas šuo sto­vi vie­to­je. Me­džio­to­jas iš pra­džių ma­nė, kad au­gin­ti­nis kaž­ką už­spei­tė, gal­būt usū­ri­nį šu­nį, ir nuė­jo pa­si­žiū­rė­ti. Bet vie­to­je pa­ma­tė, kad šuo pa­pjau­tas, pu­sant­rų me­tų lai­kai iš­dras­ky­tas pil­vas.

„Pa­gal pa­lik­tas pė­das že­mė­je aiš­ku, kad šu­nį už­puo­lė tri­jų vil­kų gru­pė. Vie­nas puo­lė, ki­ti už­sto­jo, kad ne­pa­bėg­tų“, – pa­sa­ko­jo A. Jo­nai­tis.

Jis per gy­ve­ni­mą vil­ką ma­tęs du kar­tus. Ant­rą­jį, 2012-aisiais, vy­ras nu­šo­vė 40 ki­log­ra­mų  pa­ti­ną.

Sa­ko, kad vil­kų spar­čiai dau­gė­ja

Pa­ty­ręs me­džio­to­jas svars­to, kad vil­kai ga­lė­ję pa­lai­ky­ti šu­nį sa­vo kon­ku­ren­tu. Gruodžio–sausio mė­ne­siais įpras­tai vyks­ta šių plėš­rū­nų ru­ja, ta­da jie ar­šes­ni, ma­žiau at­sar­gūs.

„Kai kur spe­cia­lio­je li­te­ra­tū­ro­je ra­šo­ma, kad vil­kams šuo – de­li­ka­te­sas. Pats to ne­ga­liu nei pa­tvir­tin­ti, nei pa­neig­ti. Vil­kas ap­skri­tai la­bai gud­rus, pro­tin­gas gy­vū­nas. Jo uos­lė ne­pap­ras­tai stip­ri. Vaiz­džiai ta­riant: jei puo­la­mą ob­jek­tą įsi­vaiz­duo­si­me kaip krei­da pa­dė­tą taš­ką len­to­je, len­tos plo­tas bus te­ri­to­ri­ja, pa­sie­kia­ma šuns uos­lei. Tuo tar­pu vil­ko užuo­džia­mu­mo plo­tas gal­būt bus kaip vi­sa sie­na. Tai – skir­tin­gi mas­te­liai,“ – ly­gi­no A. Jo­nai­tis.

Ty­re­lio me­džio­to­jų bū­re­lio va­do­vo tei­gi­mu, vil­kų Lie­tu­vo­je spar­čiai dau­gė­ja. Pa­te­lė pa­pras­tai at­si­ve­da nuo tri­jų iki de­vy­nių jau­nik­lių. A. Jo­nai­čio nuo­mo­ne, vi­du­ti­niš­kai iš kiek­vie­nos va­dos iš­lie­ka po ke­tu­ris jau­nik­lius.

Kad vil­kų dau­gė­ja, ro­do ir to­kie po­žy­miai: vi­lio­ji­mo vie­to­se me­džio­to­jai pa­lie­ka mais­to, bet bū­na, kad ka­no­pi­niai žvė­rys ten neap­si­lan­ko ke­lias sa­vai­tes ar mė­ne­sį. Va­di­na­si, ap­link yra vil­kų, to­dėl gy­vū­nai nea­tei­na. Pats me­džio­to­jas prieš po­rą sa­vai­čių gir­dė­jo kau­kian­čius vil­kus, ki­tas jau­nas ko­le­ga ma­tė ke­tu­ris jau­nus vil­kus.

„Pa­gal­vo­ki­te: per 24-erius ma­no „sta­žo“ me­tus Ty­re­lio bū­re­lis yra su­me­džio­jęs tik tris vil­kus. Ne taip leng­va, nes šie gy­vū­nai sle­pia­si, mig­ruo­ja. O dar jų me­džiok­lė Lie­tu­vo­je ri­bo­ja­ma. Nei lat­viai, nei es­tai, nei len­kai to ne­da­ro. Gal reik­tų pa­sek­ti jų pa­vyz­džiu?“ – svars­to A. Jo­nai­tis. Jo tei­gi­mu, išau­gus vil­kų po­pu­lia­ci­jai, la­bai su­ma­žė­jo stir­nų.

Šį vil­kų me­džio­ji­mo se­zo­ną Šiau­lių re­gio­ne jų su­me­džio­ta 11, ta­čiau Jo­niš­kio ra­jo­ne šių plėš­rū­nų ne­bu­vo nu­šau­ta. Praė­ju­sį vil­kų me­džio­ji­mo se­zo­ną Jo­niš­kio ra­jo­ne bu­vo nu­šau­ta vie­na vil­kė. Ta­da Šiau­lių re­gio­ne iš vi­so su­me­džio­ti še­ši vil­kai.

Bai­mės akys pla­čios

Mi­kai­čių gi­ri­nin­ki­jos gi­ri­nin­kė, miš­kų ap­sup­to Juo­dei­kių kai­mo bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė Eg­lė Gin­ku­vie­nė siū­lo per­ne­lyg ne­sė­ti bai­mės. Ji sa­ko ne­pas­te­bė­ju­si, kad vil­kų bū­tų la­bai pa­dau­gė­ję. Per sa­vo be­veik 25-erių me­tų dar­bo pa­tir­tį juos ma­tė tik du kar­tus, abu – per au­to­mo­bi­lio lan­gus. Priar­tė­jus jie grei­tai sprun­ka ir žmo­nėms ne­si­ro­do.

Pas­ku­ti­niai įvy­kiai, ka­da vil­kai už­su­ko į Juo­dei­kių kai­mą ir nu­dai­go­jo ke­lis šu­nis, pa­sak gi­ri­nin­kės, bu­vo apie 1993–1994 me­tus. Kar­tais vil­kai už­klup­da­vo be­si­ga­nan­čius gal­vi­jus, ta­čiau pa­sta­rai­siais me­tais to­kių at­si­ti­ki­mų ne­gir­dė­ti, nors apy­lin­kė­se yra ūki­nin­kų, lai­kan­čių ne vie­ną gal­vi­jų ban­dą.

Kad bai­mės akys bū­na pla­čios, ji iliust­ra­vo sa­vo pa­tir­ti­mi.

„Pra­dė­ju­si dirb­ti, tu­rė­jau ap­žiū­rė­ti jau­nuo­ly­ną. Me­džiai liau­ni, kaip krū­mai, žiū­riu, tarp jų – vil­kų pė­dos. Vie­nos di­des­nės, ki­tos ma­žes­nės. Iš­si­gan­dau, jau no­rė­jau grįž­ti. Bet ta­da pa­ti sau pa­sa­kiau: jei bi­jo­siu, tas dar­bas ne man skir­tas. Su­sit­var­džiau. Vil­kų ne­su­ti­kau,“ – pa­sa­ko­jo E. Gin­ku­vie­nė ir nu­ra­mi­no no­rin­čius ap­lan­ky­ti Ty­re­lio pel­kės 4 ki­lo­met­rų me­di­nį len­tų ta­ką.

Kad po Ty­re­lio pel­kę sau­gu vaikš­čio­ti, pri­ta­ria ir me­džio­to­jų bū­re­lio va­do­vas A. Jo­nai­tis. Die­ną vil­kai ven­gia triukš­mo, žmo­nių. Va­ka­rop bū­ti­na tu­rė­ti švie­sos šal­ti­nį. Ži­no­ma, ge­riau­sia va­ka­re po miš­kus bei pel­kes ne­vaikš­čio­ti.

A. Jo­nai­tis dar pri­si­mi­nė iš tė­ve­lio ka­dai­se gir­dė­jęs įdo­mų pa­sa­ko­ji­mą, liu­di­jan­tį apie vil­kų pro­tą.

„Stai­ga prie mo­ters miš­ke pri­bė­gu­si vil­kė įsi­ki­bo į si­jo­ną, ėmė kar­tu temp­ti. Paė­jo kiek ir pa­ma­tė vil­kiu­ką. Gy­vū­nui gerk­lė­je bu­vo įstri­gęs kau­las. Mo­te­ris su­gal­vo­jo, kaip jį iš­trauk­ti ir bu­vo pa­leis­ta, lai­min­gai pa­sie­kė na­mus. At­si­ti­ki­mas vy­kęs Pak­ruo­jo ra­jo­ne. Tai la­bai se­ni lai­kai: gal tik­ras da­ly­kas, o gal folk­lo­ras,“ – pa­sa­ko­jo A. Jo­nai­tis.

EPA-EL­TA nuo­tr.

Gam­tos ap­sau­gos aso­cia­ci­ja „Bal­ti­jos vil­kas“ skel­bia, kad iki sau­sio 4 die­nos bu­vo su­me­džio­ti 49 vil­kai iš nu­sta­ty­to 60 vil­kų li­mi­to. Me­džiok­lė pra­tęs­ta, kol bus iš­nau­do­tas li­mi­tas.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Juo­dei­kių kai­mo bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė, Mi­kai­čių gi­ri­nin­ki­jos gi­ri­nin­kė Eg­lė Gin­ku­vie­nė tei­gia ne­pas­te­bė­ju­si, kad vil­kų bū­tų la­bai pa­dau­gė­ję.