
Naujausios
Trys vilkai „sumedžiojo“ šunį
Joniškio rajone, Tyrelio medžiotojų būrelio plotuose, vykusioje šernų medžioklėje trys vilkai užklupę papjovė šunį. Įvykis pasėjo nerimą. Medžiotojų būrelio vadovas Antanas Jonaitis sako, kad vilkų populiacija sparčiai auga, jie išpjovė daug stirnų. Mikaičių girininkijos girininkė Eglė Ginkuvienė ramina: per 24-erius darbo metus vilkus mačiusi tik du kartus – per automobilio langą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Užpuolė medžioklės metu
Šeštadienio medžioklė Tyrelio miške baigėsi tragiškai. Vilkai, nepaisydami netoliese vykusios šernų medžioklės, užpuolė ir sudraskė medžioklinį šunį. Medžiotojas kovos vietą ir augintinio palaikus rado pasinaudojęs navigacija.
„Šiaulių kraštui“ Tyrelio medžiotojų būrelio vadovas šiaulietis Antanas Jonaitis per 24-erių metų medžiotojo patirtį pirmą kartą atsidūręs tokiame įvykyje. Jis papasakojo, kas nutiko miške.
Vyko varyminė medžioklė. Atliekant trečią varymą, trys medžiotojų šunys nusivijo šerną, girdėjosi lojimas. Maždaug po 15 minučių kolega, stebėjęs savo keturkojus per navigacinę sistemą, kurios siųstuvas buvo sumontuotas ant Vakarų Sibiro Udmurtų laikos apykaklės, pastebėjo, kad vienas šuo stovi vietoje. Medžiotojas iš pradžių manė, kad augintinis kažką užspeitė, galbūt usūrinį šunį, ir nuėjo pasižiūrėti. Bet vietoje pamatė, kad šuo papjautas, pusantrų metų laikai išdraskytas pilvas.
„Pagal paliktas pėdas žemėje aišku, kad šunį užpuolė trijų vilkų grupė. Vienas puolė, kiti užstojo, kad nepabėgtų“, – pasakojo A. Jonaitis.
Jis per gyvenimą vilką matęs du kartus. Antrąjį, 2012-aisiais, vyras nušovė 40 kilogramų patiną.
Sako, kad vilkų sparčiai daugėja
Patyręs medžiotojas svarsto, kad vilkai galėję palaikyti šunį savo konkurentu. Gruodžio–sausio mėnesiais įprastai vyksta šių plėšrūnų ruja, tada jie aršesni, mažiau atsargūs.
„Kai kur specialioje literatūroje rašoma, kad vilkams šuo – delikatesas. Pats to negaliu nei patvirtinti, nei paneigti. Vilkas apskritai labai gudrus, protingas gyvūnas. Jo uoslė nepaprastai stipri. Vaizdžiai tariant: jei puolamą objektą įsivaizduosime kaip kreida padėtą tašką lentoje, lentos plotas bus teritorija, pasiekiama šuns uoslei. Tuo tarpu vilko užuodžiamumo plotas galbūt bus kaip visa siena. Tai – skirtingi masteliai,“ – lygino A. Jonaitis.
Tyrelio medžiotojų būrelio vadovo teigimu, vilkų Lietuvoje sparčiai daugėja. Patelė paprastai atsiveda nuo trijų iki devynių jauniklių. A. Jonaičio nuomone, vidutiniškai iš kiekvienos vados išlieka po keturis jauniklius.
Kad vilkų daugėja, rodo ir tokie požymiai: viliojimo vietose medžiotojai palieka maisto, bet būna, kad kanopiniai žvėrys ten neapsilanko kelias savaites ar mėnesį. Vadinasi, aplink yra vilkų, todėl gyvūnai neateina. Pats medžiotojas prieš porą savaičių girdėjo kaukiančius vilkus, kitas jaunas kolega matė keturis jaunus vilkus.
„Pagalvokite: per 24-erius mano „stažo“ metus Tyrelio būrelis yra sumedžiojęs tik tris vilkus. Ne taip lengva, nes šie gyvūnai slepiasi, migruoja. O dar jų medžioklė Lietuvoje ribojama. Nei latviai, nei estai, nei lenkai to nedaro. Gal reiktų pasekti jų pavyzdžiu?“ – svarsto A. Jonaitis. Jo teigimu, išaugus vilkų populiacijai, labai sumažėjo stirnų.
Šį vilkų medžiojimo sezoną Šiaulių regione jų sumedžiota 11, tačiau Joniškio rajone šių plėšrūnų nebuvo nušauta. Praėjusį vilkų medžiojimo sezoną Joniškio rajone buvo nušauta viena vilkė. Tada Šiaulių regione iš viso sumedžioti šeši vilkai.
Baimės akys plačios
Mikaičių girininkijos girininkė, miškų apsupto Juodeikių kaimo bendruomenės pirmininkė Eglė Ginkuvienė siūlo pernelyg nesėti baimės. Ji sako nepastebėjusi, kad vilkų būtų labai padaugėję. Per savo beveik 25-erių metų darbo patirtį juos matė tik du kartus, abu – per automobilio langus. Priartėjus jie greitai sprunka ir žmonėms nesirodo.
Paskutiniai įvykiai, kada vilkai užsuko į Juodeikių kaimą ir nudaigojo kelis šunis, pasak girininkės, buvo apie 1993–1994 metus. Kartais vilkai užklupdavo besiganančius galvijus, tačiau pastaraisiais metais tokių atsitikimų negirdėti, nors apylinkėse yra ūkininkų, laikančių ne vieną galvijų bandą.
Kad baimės akys būna plačios, ji iliustravo savo patirtimi.
„Pradėjusi dirbti, turėjau apžiūrėti jaunuolyną. Medžiai liauni, kaip krūmai, žiūriu, tarp jų – vilkų pėdos. Vienos didesnės, kitos mažesnės. Išsigandau, jau norėjau grįžti. Bet tada pati sau pasakiau: jei bijosiu, tas darbas ne man skirtas. Susitvardžiau. Vilkų nesutikau,“ – pasakojo E. Ginkuvienė ir nuramino norinčius aplankyti Tyrelio pelkės 4 kilometrų medinį lentų taką.
Kad po Tyrelio pelkę saugu vaikščioti, pritaria ir medžiotojų būrelio vadovas A. Jonaitis. Dieną vilkai vengia triukšmo, žmonių. Vakarop būtina turėti šviesos šaltinį. Žinoma, geriausia vakare po miškus bei pelkes nevaikščioti.
A. Jonaitis dar prisiminė iš tėvelio kadaise girdėjęs įdomų pasakojimą, liudijantį apie vilkų protą.
„Staiga prie moters miške pribėgusi vilkė įsikibo į sijoną, ėmė kartu tempti. Paėjo kiek ir pamatė vilkiuką. Gyvūnui gerklėje buvo įstrigęs kaulas. Moteris sugalvojo, kaip jį ištraukti ir buvo paleista, laimingai pasiekė namus. Atsitikimas vykęs Pakruojo rajone. Tai labai seni laikai: gal tikras dalykas, o gal folkloras,“ – pasakojo A. Jonaitis.
EPA-ELTA nuotr.
Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“ skelbia, kad iki sausio 4 dienos buvo sumedžioti 49 vilkai iš nustatyto 60 vilkų limito. Medžioklė pratęsta, kol bus išnaudotas limitas.
Redakcijos archyvo nuotr.
Juodeikių kaimo bendruomenės pirmininkė, Mikaičių girininkijos girininkė Eglė Ginkuvienė teigia nepastebėjusi, kad vilkų būtų labai padaugėję.