Treneris: „Jis padarydavo neįtikėtinus dalykus, tai būdavo kaip stebuklas“

Treneris: „Jis padarydavo neįtikėtinus dalykus, tai būdavo kaip stebuklas“

Tre­ne­ris: „Jis pa­da­ry­da­vo neį­ti­kė­ti­nus da­ly­kus, tai bū­da­vo kaip ste­buk­las“

Penk­ta­die­nį Las Ve­ga­se, JAV, ne­ti­kė­tai mi­rė ta­len­tin­gas tek­von­do spor­ti­nin­kas 19-me­tis Au­ri­mas Kle­mas. Bu­vu­sio Šiau­lių spor­to gim­na­zi­jos auk­lė­ti­nio gy­vy­bė už­ge­so ki­tą die­ną po „US Open“ var­žy­bų, ku­rio­se pel­nė penk­tą­ją vie­tą. Sek­ma­die­nį į Lie­tu­vą su­grį­žu­siam spor­ti­nin­ko tre­ne­riui Ro­mual­dui Mont­vi­dui dar sun­ku su­vok­ti, kad vai­ki­no, ku­rį tre­ni­ra­vo dau­giau kaip 10 me­tų, jau ne­bė­ra.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Apie blo­giau­sia ne­gal­vo­jo

Per­nai Au­ri­mas to­se pa­čio­se var­žy­bo­se ta­po nu­ga­lė­to­ju, su­kel­da­mas ki­tų ša­lių da­ly­viams di­džiu­lią nuo­sta­bą. Pa­sak tre­ne­rio, dau­ge­lis tur­būt tik ta­da su­ži­no­jo, kur yra Lie­tu­va.

Šie­met spor­ti­nin­kas iš­ko­vo­jo dvi per­ga­les, ta­čiau me­da­lio ne­pel­nė. Tre­ne­ris „Šiau­lių kraš­tui“ pa­sa­ko­jo, kad spor­ti­nin­kas dėl to ne­nu­si­mi­nė, tiks­las bu­vo pel­ny­ti taš­kų. Lai­mė­tos dvi ko­vos at­ne­šė 4,5 taš­ko, tad tiks­las bu­vo pa­siek­tas, ir Au­ri­mas var­žy­bo­mis bu­vo pa­ten­kin­tas.

Tra­ge­di­jos ry­tą vi­si kar­tu – tre­ne­ris, Au­ri­mas ir tek­von­do spor­ti­nin­kė Klau­di­ja Tva­ro­na­vi­čiū­tė – pus­ry­čia­vo. Au­ri­mas bu­vo ge­ros nuo­tai­kos. Po pus­ry­čių ža­dė­jo nu­si­mau­dy­ti du­še ir pri­si­jung­ti prie tre­ni­ruo­tės su Klau­di­ja, ku­ri tą die­ną tu­rė­jo da­ly­vau­ti var­žy­bo­se.

„Au­ri­mas nie­ka­da ne­vė­luo­da­vo, to­dėl su­ne­ri­mau“, – pa­sa­ko­jo tre­ne­ris. Ne­su­lau­kęs Au­ri­mo, pa­ki­lo į vai­ki­no kam­ba­rį, ta­čiau du­rų nie­kas nea­ti­da­rė. Pa­gal­vo­jo, kad tie­siog pra­si­len­kė, bet grį­žęs į sa­lę Au­ri­mo ne­ra­do. Ka­dan­gi Au­ri­mo kam­ba­rio rak­to ne­tu­rė­jo, pa­pra­šė, kad vieš­bu­čio dar­buo­to­jai pa­tik­rin­tų, ar vai­ki­nas yra kam­ba­ry­je.

Bū­tent vieš­bu­čio dar­buo­to­jai ir ra­do Au­ri­mą. Tre­ne­rio il­gą lai­ką nie­kas ne­pri­lei­do prie kam­ba­rio ir nie­ko neaiš­ki­no. R. Mont­vi­das sa­ko, net min­ties ne­tu­rė­jęs, kad at­si­ti­ko blo­giau­sia, gal­vo­jo, kad šiaip kaž­koks ne­su­sip­ra­ti­mas, gal vai­ki­nas ką nors blo­go pa­da­rė, nors tai jam vi­sai ne­bū­din­ga. Ne­ži­nio­je pra­bė­go trys va­lan­dos, kol ga­liau­siai po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai pa­sa­kė, kas at­si­ti­ko, ir ap­klau­sė. Vė­liau lei­do pa­ma­ty­ti ir at­si­svei­kin­ti su Au­ri­mu.

Pir­mi­nė mir­ties prie­žas­tis – su­sto­jo šir­dis. De­ta­les­nės iš­va­dos, tre­ne­rio ži­nio­mis, tu­rė­tų par­ke­liau­ti kar­tu su ve­lio­nio kū­nu. Kol kas neaiš­ku, ka­da tai bus.

Nuo­lat tik­rin­da­vo­si svei­ka­tą

Pa­sak tre­ne­rio, Au­ri­mas kas ke­tu­ri mė­ne­siai atlikda­vo me­di­ci­ni­nę pa­tik­rą. Pas­ta­ro­ji bu­vo sau­sio 23 die­ną. Ka­dan­gi tek­von­do yra olim­pi­nė spor­to ša­ka, o Au­ri­mas yra Lie­tu­vos rink­ti­nės na­rys, pa­pil­do­mą svei­ka­tos pa­tik­rą prieš kiek­vie­nas var­žy­bas dar at­lik­da­vo ko­man­dos gy­dy­to­jas. Re­zul­ta­tai vi­sa­da bū­da­vo ge­ri. Ne­kė­lė abe­jo­nių ir šį kar­tą.

R. Mont­vi­das ti­ki­na, kad spor­ti­nin­kų svei­ka­ta ko­man­dos gy­dy­to­jas rū­pin­da­vo­si ir po var­žy­bų: pa­tik­rin­da­vo, pa­tar­da­vo, kaip at­gau­ti jė­gas, ko­kius krū­vius tai­ky­ti tre­ni­ruo­tė­se.

Nors var­žy­bų gra­fi­kas tek­von­do spor­to šakoje, ypač sie­kiant aukš­tų re­zul­ta­tų, no­rint pa­tek­ti į olim­pia­dą, yra ga­na įtemp­tas, nes rei­kia su­kaup­ti tam tik­rą taš­kų skai­čių, ta­čiau, pa­sak R. Mont­vi­do, fi­zi­niai krū­viai tre­ni­ruo­tė­se ir var­žy­bo­se nė­ra to­kie di­de­li kaip ki­to­se sporto ša­ko­se. Var­žy­bos trun­ka tris kė­li­nius po dvi mi­nu­tes, o tre­ni­ruo­čių bū­da­vo tik tiek, kiek bū­ti­nai rei­kia.

„Tai ne iš­tver­mės spor­to ša­ka, tai ne bė­gi­mas, irk­la­vi­mas, dvi­ra­čiai, kur yra di­džiu­liai fi­zi­niai krū­viai. Čia la­biau le­mia tak­ti­ka, grei­tis, reak­ci­ja. Au­ri­mas daž­nai lai­mė­da­vo pa­bai­go­je, kai var­žo­vas vi­siš­kai ne­si­ti­kė­da­vo. Jis pa­da­ry­da­vo neį­ti­kė­ti­nus da­ly­kus, tai bū­da­vo kaip ste­buk­las“, – sa­ko tre­ne­ris.

Pa­sau­li­nia­me rei­tin­ge, ku­ria­me kva­li­fi­kuo­ja­mi 1 500 tek­von­do ko­vo­to­jų, A. Kle­mas užė­mė 17 po­zi­ci­ją. Ka­dan­gi spor­ti­nin­ko pa­sie­ki­mai spar­čiai ge­rė­jo, per­nai jam bu­vo at­lik­ti net ke­tu­ri do­pin­go tes­tai ir vi­si bu­vo nei­gia­mi. R. Mont­vi­das sa­ko, kad Au­ri­mas ne­tgi ar­ba­tas nuo per­ša­li­mo rink­da­vo­si at­sar­giai, at­si­klaus­da­vo gy­dy­to­jų, ar jo­se nė­ra spor­ti­nin­kams drau­džia­mų pre­pa­ra­tų.

Pa­sak tre­ne­rio, Au­ri­mui spor­tas bu­vo vi­sas jo gy­ve­ni­mas, jis jo­kiais bū­dais ne­bū­tų ri­zi­ka­vęs sa­vo spor­ti­ne kar­je­ra dėl do­pin­go.

A. Kle­mas bu­vo rea­lus pre­ten­den­tas į To­ki­jo olim­pi­nes žai­dy­nes. Tek­von­do spor­to ša­ko­je į olim­pia­dą pa­ten­ka­ma pa­gal rei­tin­gą ar­ba spe­cia­lia­me at­ran­kos tur­ny­re. Prieš tre­jus me­tus at­ran­kos tur­ny­re jis bu­vo per žings­nį nuo pa­te­ki­mo į Rio de Ža­nei­ro olim­pi­nes žai­dy­nes.

Užuo­jau­tos plau­kia iš vi­so pa­sau­lio

Užuo­jau­tos Au­ri­mo šei­mai ir vy­res­nia­jam bro­liui, taip pat tek­von­do spor­ti­nin­kui And­riui, so­cia­li­nia­me tink­le „Fa­ce­book“ plau­kia iš vi­so pa­sau­lio.

Pa­sak R. Mont­vi­do, ne­tgi už­sie­nie­čiai var­žo­vai, ku­rie iš­di­džiai praei­da­vo pro Au­ri­mą tar­si jo ne­pas­te­bė­da­mi, vos ne pa­tys pir­mie­ji pa­ra­šė užuo­jau­tas. Va­di­na­si, spor­ti­nin­kas bu­vo ži­no­mas, ma­to­mas, kė­lė pa­gar­bą.

Redakcijos archyvo nuo­tr.

Tre­ne­ris Ro­mual­das Mont­vi­das Au­ri­mą Kle­mą tre­ni­ra­vo dau­giau kaip 10 me­tų, my­lė­jo ir rū­pi­no­si kaip sa­vo sū­nu­mi.

Au­ri­mas Kle­mas at­kak­liai sie­kė tiks­lo – pa­tek­ti į To­ki­jo olim­pi­nes žai­dy­nes ir bū­ti pir­muo­ju lie­tu­viu tek­von­do spor­ti­nin­ku, pa­te­ku­siu į jas.