Trečioji emigrantų banga atplaukia su gerais darbais

Trečioji emigrantų banga atplaukia su gerais darbais

Trečioji emigrantų banga atplaukia su gerais darbais

Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ savaitgalį pradėjo koncertinį turą po Jungtines Amerikos Valstijas. Prie jo prisidėjo JAV lietuvių bendruomenės Tarybos narys, Elizabeth-NJ apylinkės pirmininkas Laurynas Misevičius.

Laurynas su žmona Eugenija lankėsi Šiauliuose. Su „Šiaulių kraštu“ L. Misevičius dalijasi mintimis apie būtinybę branginti pasaulio lietuvių ryšius.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Nediplomuotas visuomenininkas

— Jūsų iniciatyva šiemet vyko ir „Vairo“ koncertinis turas JAV. Kodėl ši veikla jums svarbi?

— Mano specialybė — investicinė bankininkystė — toli nuo meno. Tačiau bet kurioje aukštojoje mokykloje galėčiau dėstyti visuomeninės veiklos pagrindus. Tenka dirbti įvairiose visuomeninės veiklos srityse, su įvairiais žmonėmis: nuo „Vairo“ iki “Dagilėlio“, nuo sporto iki lėlių teatro.

Meno aplinkoje pats augau. Mano seneliai Valerija ir Stasys Ratkevičiai yra Kauno lėlių teatro įkūrėjai.

— Ar mūsų atlikėjai įdomūs Amerikai?

— Žinoma. Juk „Dagilėlį“ prieš kelis metus Vokietijoje išgirdęs žymus JAV profesorius, klasikinės muzikos atlikėjas dr. Charles Borowsky iš karto atkreipė dėmesį ir apsiėmė surengti koncertinį turą — kad sudomintų amerikietišką publiką vienu geriausių Lietuvos berniukų ir jaunuoliu choru.

Tai didelis pasiekimas. Daug kolektyvų nori į Ameriką atvažiuoti, bet tikrai ne daug kam pasiseka. Tai — garbė ir visai lietuvių bendruomenei, ir Lietuvai, kad galime tokiai plačiai publikai parodyti mūsų geriausius ir talentingiausius atlikėjus.

— Kokia publika laukia „Dagilėlio“?

— Yra numatyti koncertai nuo spalio 22 iki lapkričio 6 dienos — be jokių išeiginių. „Dagilėlis“ pasirodys visoje Rytų pakrantėje — nuo Vašingtono iki mūsų lietuviškos bendruomenės Niujorke ir Niudžersyje. Koncertai vyks ir Merylando, Pensilvanijos valstijose — amerikietiškose parapijose, vyriausybinėse įstaigose, net Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke.

— Ar sunku rengti tokius turus?

— Lengva yra tik tam, kuris nieko nedaro. O kai esi susijęs su tokiais projektais, turi numatyti viską: nuo pačių koncertų rengimo iki tokių smulkmenų, kas bagažą atveš. Amerikiečiai mane žavi tuo, kad jie pasirūpina visomis smulkmenomis. Amerikiečių šeimos, kuriose vaikai gyvens, tarėsi net kokius priešpiečius jiems reikės įdėti.

Lietuvių šeimose choristai apsistos prieš baigdami turą. Baigiamieji du koncertai numatyti istorinėse lietuvių parapijose — Brukline Niujorke ir Niudžersyje Šv. Elizabetos bažnyčioje. Šios parapijos įkurtos pirmųjų emigrantų prieš šimtą metų, dabar išlaikomos mūsų — trečiosios bangos lietuvių.

Trečioji banga daro tai, ką reikia

— Apie trečiąją emigrantų bangą sakoma, jog ji labai greitai asimiliuojasi, atitrūksta nuo lietuvybės. Kokius procesus matote JAV lietuvių benduomenėje?

— Gal ir nėra mūsų tiek daug bendruomenės veikloje. Bet svarbu ne kiekybė, o kokybė. Trečiosios bangos žmonės yra išsilavinę.Tai plataus akiračio ir labai gabūs žmonės, turintys ir organizacinės patirties.

JAV lietuvių bendruomenė yra didžiausia užsienyje visuomeninė bendruomeninė organizacija. Veikiame praktiškai visose valstijose, yra apie 60 skyrių, kurie vadinami apylinkėmis. Kasmet rengiame suvažiavimus, ir pastaruosius trejus metus jie organizuoti ten, kur apylinkių pirmininkai yra trečiabangininkai. Tokie faktai priverčia pritilti skeptikus. Mes, trečiabangininkai, garsiai nerėkiame, ką darome lietuvių bendruomenėje, bet darome, ką reikia.

Bendruomenės suvažiavimas — adekvatus Seimui, tik mūsų delegatai atlyginimo negauna. Svarstome klausimus nuo socialinių iki sporto, tai, kas aktualu Lietuvai ir viso pasaulio lietuviams.

— Ar dar brangūs ryšiai su Lietuva?

— Nuo 1994 metų esu Jungtinėse Valstijose, ir tikru Lietuvos patriotu tapau tik išvykęs.

Jungtinėse Valstijose esame savo krašto ambasadoriai. Todėl ir stengiamės išlaikyti ryšius, nutiesti tiltus tarp Lietuvos ir Amerikos. Tokie kultūriniai projektai, kaip su „Dagilėliu“ ar “Vairu“, mūsų darbą daro prasmingu. Įdomiausi yra tie darbai, už kuriuos niekas nemoka, nes jie — arčiausiai širdies.

— Emigraciją laikome didžiule Lietuvos bėda. Kaip atrodo jums?

— Jokia bėda. Į emigraciją reikia žvelgti ir kaip į didžiosios Lietuvos idėją. Mes turime bendrą didžiąją Lietuvą per visą pasaulį. Ir turėtume išlaikyti savo žmones ne tik Šiauliuose, Kaune ar Vilniuje, bet ir Airijoje, Didžiojoje Britanijoje, Brazilijoje, Venesueloje ar Jungtinėse Valstijose — visur jie atneša naudą savo gimtinei, savo etninei Tėvynei.

Visi žinome, kas Lietuvai yra Valdas Adamkus, Juozas Kazickas, Pranas Lubinas, Steponas Darius ir Stasys Girėnas, o visi jie — Amerikos lietuviai. Jeigu tokių žmonių nebūtume turėję, ar Lietuvai nebūtų buvę blogiau?

Mato geriauisu žmones

— Ką matote parvažiavę į Lietuvą?

— Patekome į avariją, važiuodami iš Klaipėdos į Kauną, net nespėjome susiorientuoti, kas atsitiko, o jau trys automobiliai sustojo. Atskubėjo į pagalbą, nė neprašant, ištraukė mus iš griovio, nuvežė iki Kauno, ir jokio atlyginimo nepriėmė.

Kodėl sako, kad Lietuvoje blogai? Mes čia sutinkame tik pačius geriausius žmones. Kiekvienais metais grįžtame ir matau, kad padėtis tik gerėja. Optimizmo reikia daugiau.

— Ar ketinate grįžti į Lietuvą gyventi?

— Pernai jau svarstėme grįžti visam laikui, ir tokia nuostata išlieka. Būtinai sugrįžime, tikrai pensijos nelauksime.

— Ką manote apie dvigubą pilietybę?

— Išeiviams tai labai aktualu. Aš pats turiu dvigubą pilietybę, įgijau ją, kai dar buvo toks „langas“. Bet daug mano kartos žmonių jos neturi, o norėtų turėti. Kitos šalys puikiai supranta, jog reikia išlaikyti kiekvieną žmogų, kuris nori būti tos šalies pilietis, jo neatstumti. Lietuvoje mūsų jau nebus nė trijų milijonų, ir neturėtume išbraukti papildomą milijoną iš savo piliečių sąrašo.

VEIKLA: Laurynas Misevičius „Dagilėlio“ koncertinį turą pagarsino ir lietuvių išeivijos dienraštyje “Draugas“.

NUOSTATA: Trečiosios emigrantų bangos atstovas Laurynas Misevičius įsitikinęs, emigracija — ne vien neigiamybės:„ Mes turime bendrą didžiąją Lietuvą per visą pasaulį, ir visur turėtume išlaikyti savo žmones, nes jie neša naudą savo gimtinei, savo etninei Tėvynei.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.